Między wzniosłością, a śmiesznością (2008-08-18)"Du sublime au ridicule il n'y a, qu'un pas" - od wzniosłości do śmieszności jest tylko krok - powiadają Francuzi. Na tej granicy znalazł się gruziński prezydent Michał Saakaszwili wkrótce potem, jak nakazał "przywrócić porządek" w Południowej Osetii, zaś ruscy szachiści wykorzystali tę okazję, by pokazać mu tak zwany "ruski miesiąc".
Gruziński test Stanisław Michalkiewicz (2008-08-16)"Dziś moja moc się przesili; dziś poznam, czym najwyższy, czylim tylko dumny" - powiada Konrad w III części "Dziadów". Wojna w Gruzji jest testem wiarygodności prezydenta Busha i sekretarza stanu w jego administracji, pani Rice. Jedynym racjonalnym wyjaśnieniem podjętej przez gruzińskiego prezydenta operacji siłowego "przywracania porządku" w Południowej Osetii mogą być tylko jakieś amerykańskie obietnice.
Kto stoi za plecami Saakaszwilego?Jan Engelgard (2008-08-14)Gruziński prezydent ma opinię "agenta Ameryki". Nikt oczywiście nie wie do końca, jaki charakter ma ta "agentura". Jedno wszakże nie ulega wątpliwości - Saakaszwili to pupil Waszyngtonu, to polityk, któremu uchodzi na sucho bardzo dużo. Kiedy dławi opozycję, trzyma media w uścisku czy nawet - jak twierdzi opozycja gruzińska - fałszuje wybory - Waszyngton, tak ponoć uwrażliwiony na kwestię "praw człowieka" w innych częściach świata - tutaj jest wyjątkowo tolerancyjny.
Adam Wielomski: Kosowo i Osetia (2008-08-12)Gdy Zachód na wyścigi uznawał niepodległość tzw. Kosowa, co realniej myślący komentatorzy wskazywali, że jest to niebezpieczny precedens, który raz na zawsze przekreśla ideę niezmienności granic i otwiera Puszkę Pandory. Radek Sikorski wprawdzie twierdził, że nie jest to "precedens", lecz "wyjątek", ale kto by się tam w takie scholastyczno-demoliberalne subtelności bawił. Rozumie je może wykształciuchowski europejski "salon", ale są one obce Realpolitik.
Opowieść kresowa... Trochę inaczej... (2008-08-10)W zasadzie od końca PRL, gdy temat Kresów przestał być tabu, można zauważyć dość spore zainteresowanie Podolem, Polesiem, Wołyniem czy Galicją. W świadomości społecznej ludzi, którzy nie całą wiedzę o rzeczywistości czerpią z telewizji, te nazwy zagościły na dobre. Bez wątpienia przyczynił się również do tego, zrealizowany z niemałym rozmachem, film "Ogniem i mieczem".
Pieczeniarski piknik w KrynicyNie-ekonomiści o ekonomii (2008-08-08)Instytut Studiów Wschodnich założony przez Zygmunta Berdychowskiego, od wielu lat urządza w Krynicy tak zwane "fora ekonomiczne". W tym, roku takie "forum ekonomiczne" odbędzie się w dniach 10-13 września. Nie byłoby w tym może nic osobliwego, gdyby nie skład Rady Programowej tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, a zwłaszcza - lista polskich uczestników tej Rady.
Co wskrzesić z ekonomii średniowiecznej? Prof. Feliks Koneczny (2008-08-07)Tysiączne są sprawy ludzkie i tysiączne ich powikłania, skomplikowane coraz bardziej w miarę postępującego rozwoju; dadzą się jednak ująć wszystkie w pięć kategorii ludzkiego bytowania: dobra, prawdy, piękna, zdrowia i dobrobytu. Nie ma takiego przejawu życia czy to z dziedziny czynu, czy to myśli, czy też uczucia, który by nie pozostawał w jakimś stosunku do jednej z tych kategorii, często do dwóch i więcej.
Prof. Konopczyński o SejmieRecenzja książki (2008-08-06)Ignorancja naszej inteligencji w przedmiocie parlamentaryzmu jest poprostu straszna. Mało się różni od ignorancji chłopów. Na nic się zdała wykładana w szkołach nauka obywatelska, po to istnieją ilustrowane Kurierki i Ekspresy, aby ich czytelnik-niewolnik nie wiedział prawdy o Sejmie (...)
Twarz Unii Europejskiej bez makijażu (2008-08-03)Wspaniała idea katolickich założycieli Wspólnoty Europejskiej Roberta Shumana, Aloide'a de Gasperiego, Konrada Adenauera, podobno kandydatów na ołtarze, została znieprawiona w dużej mierze przez następnych budowniczych Europy, w większości ateistów i masonów.
Nowa kresowa powieść Stanisława Srokowskiego (2008-08-01)Stanisław Srokowski, autor wyróżnionego przez kapitułę nagrody im. Józefa Mackiewicza, zbioru wstrząsających opowiadań pt. Nienawiść, powraca w najnowszej powieści do swoich rodzinnych stron: do Kresów sprzed wybuchu wojny i Kresów lat wojny.