Pierwsze przemówienie Ojca Świętego Franciszka I

Neomarksizm - o co chodzi ?

Grzegorz Braun o obłędzie wojennym i durniach którzy nie uczą się na własnych błędach

2014-08-08, Grzegorz Braun

Manipulacja w mediach.. (1/2) - ks. dr Marek Dziewiecki

BRUTALNA PRAWDA - dlaczego nie pokazano tego w żadnych wiadomościach ?

Kryzys finansowy wyjasniony w 3 minuty

4.09.2015

Tylko prawda jest ciekawa

Powracająca fala
Felieton · Goniec Polski (goniec.com) · 2015-09-03 · 8957 wyświetleń Napływ imigrantów do Europy ma charakter powracającej fali, współczesnej odmiany "wędrówki ludów". (...) Obecnie mamy do czynienia z czwartą wędrówką ludów, kiedy to mieszkańcy dawnych europejskich imperiów próbują osiedlić się w Europie.
Jednak zgodnie z planem
Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-09-02 · 11917 wyświetleń Jeśli Stany Zjednoczone zaplanowały powiększenie w naszym nieszczęśliwym kraju grona swoich sukinsynów o PO, PSL i SLD, to cóż można na to poradzić? Nic poradzić na to nie można, nawet jeśli będzie to trochę kosztowało, to przecież wiadomo, że nie ma takich ofiar, których nie moglibyśmy ponieść "dla Polski".
Manipulacja stałym elementem demokracji
Dr Tomasz Słupik z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w wywiadzie udzielonym „Opcji na Prawo" stwierdził, że manipulacja jest stałym elementem demokracji.
Seryjny samobójca w akcji. Klątwa „Patyka"
Co łączy dwie sprzeczne z sobą wersje zabójstwa generała Marka Papały? Osoba seryjnego samobójcy.
JKM: Nawet wiążące referendum i tak nic nie zmieni
Prezesi partii dalej będą kontrolować parlament. Przy JOW-ach prezes będzie ręcznie decydował o każdym miejscu, w całej Polsce.
Służba zdrowia według PiS
Jedyne, co brzmi sensownie w programie PiS odnośnie służby zdrowia, to zdanie, że „dokumentacja medyczna zostanie uproszczona i ujednolicona", ale też nie wiadomo, czy zostanie to zrealizowane.
Rachunek dla Komorowskiego i Kukiza za kpinę z Polaków
Skoro zostały już zmarnowane nasze pieniądze, to chociaż nie marnujmy naszego czasu i nie idźmy na to referendum!
Żyjemy w kontynuacji PRL-u
Pułkownik Piotr Wroński, jeden z najbardziej skrywanych oficerów wywiadu PRL, a potem jeszcze bardziej zakamuflowany funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa i ściśle tajnego kontrwywiadu już po 1989 roku, wyjaśnił w wywiadzie Rajmundem Pollakiem, że aktualna Polska to nic innego jak kontynuacja PRL-u z lekkim makijażem.
KE uderza w polskich rybaków
Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, które o 15 procent zmniejsza całkowity dopuszczalny połów ryb w Morzu Bałtyckim na rok 2016 w porównaniu z rokiem bieżącym.
Rozsądny człowiek nie powinien brać udziału w niedzielnym referendum
Myślę, że im niższy wynik, tym głupiej będzie pp. Kukizowi i Komorowskiemu. Ich miny – bezcenne!
Marian Kowalski: Kukiz'15 to prowokacja
"Poprę każdą inicjatywę koalicyjną poza Kukizem, opartą na wartościach wolnościowych, narodowych i konserwatywnych. Chyba nie muszę wyjaśniać kto wchodzi w grę!"
JKM: Dla Polski wrogiem są Niemcy i Ukraina
Polska powinna mieć stutysięczną armię dobrze wyszkolonych, dobrze wyposażonych żołnierzy.
W Klubie im. gen. „Grota" w Łodzi wykład Piotra Semki „Kresowa Stanica" – Łódź, 10 września 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Łodzi zapraszają na wykład Piotra Semki, historyka, dziennikarza, publicysty, pt. „Kresowa Stanica".

Spotkanie odbędzie się 10 września 2015 r. (czwartek) w godz. 13.00–14.30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi, sala konferencyjna, II piętro.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Klub filmowy „Historia na dużym ekranie" – V edycja – Poznań, wrzesień – grudzień 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Kino „Rialto" w Poznaniu zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami do udziału w bezpłatnych spotkaniach filmowych.

Piąta już edycja spotkań Klubu Filmowego z cyklu „Historia na dużym ekranie", przybliżających młodzieży realia życia w czasie wojny i okupacji oraz w państwie komunistycznym, startuje już we wrześniu. Projekcje filmowe poprzedzą krótkie wykłady historyczne.

W nadchodzącej edycji proponujemy:

  • „Miasto '44" – 24 września 2015 (tylko dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych!)
  • „Generał Nil" – 28 października 2015
Wystawa „Miednoje – policyjny Katyń" – Piotrków Trybunalski, 6–13 września 2015

Od 6 do 13 września 2015 r. w kościele pw. św. Jakuba, przy ul. Krakowskie Przedmieście 2 w Piotrkowie Trybunalskim, eksponowana będzie wystawa „Miednoje – policyjny Katyń", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach. Organizatorami ekspozycji są Biuro Poselskie wicemarszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Elżbiety Radziszewskiej, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim i Delegatura IPN w Kielcach.

Ekspozycja odbędzie się w ramach obchodów 76. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Działania Delegatury IPN w Opolu – Nysa, Opole, wrzesień 2015

5 września br. w Nysie odbędą się obchody 35-lecia powstania NSZZ Solidarność. W programie: wykład Andrzeja Koziara (OBEP IPN Wrocław Delegatura w Opolu) pt. Nie ma »Solidarności« bez Wolności, a także prezentacja fragmentów filmu Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza". 

  • Bastion św. Jadwigi w Nysie, początek o godzinie 14.00

11 września br. w Opolu odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Opolskiego Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia. Temat spotkania to narodziny Encyklopedii »Solidarności«. Gośćmi spotkania będą autorzy haseł: dr Antoni Maziarz (IH Uniwersytetu Opolskiego),dr Zbigniew Bereszyński, dr Grzegorz Waligóra (OBEP IPN Wrocław)

W Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu wykład o majorze Henryku Sucharskim – Kalisz, 7 września 2015

Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu 7 września 2015 r. z wykładem pt. „Major Henryk Sucharski – dowódca obrony Westerplatte" wystąpi dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Spotkanie ma charakter zamknięty, przeznaczone jest dla słuchaczy COSzSW.

Wystawa „Cisza przed burzą... ostatnie lato II RP" – Leżajsk, 4–29 września 2015

Od 4 do 14 wrzenia 2015 r. w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku (ul. M. Skłodowskiej-Curie 6) oraz od 15 do 29 września 2015 r. w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Leżajskiej (ul. Mickiewicza 65) eksponowana będzie wystawa „Cisza przed burzą... ostatnie lato II RP.

Lipiec i sierpień 1939 r. to w Polsce czas nerwowego oczekiwania na wybuch wojny – i nadziei, że do konfliktu jednak nie dojdzie. 23 czerwca uczniowie rozpoczęli wakacje. Część Polaków wyjechała na letniska, ale dla większości niewiele się zmieniło. Życie toczyło się niemal zwyczajnie, choć czuło się narastające napięcie.

Wystawa nie pokazuje przygotowań wojskowych ani wielkiej polityki. Ogranicza się do kontekstu społecznego. Nastrój chwili przybliżają artykuły i opinie ówczesnych publicystów, a także zdjęcia wykonane przez fotoreport

Konferencja naukowa „Archiwa Polski i Europy: wspólne dziedzictwo – różne doświadczenia" – Warszawa, 16–17 września 2015

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Główne Akt Dawnych, Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie oraz Sekcja Edukacji Archiwalnej SAP zapraszają na konferencję Archiwa Polski i Europy: wspólne dziedzictwo – różne doświadczenia, która odbędzie się 16–17 września 2015 r. w Warszawie, w gmachu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych (ul. Rakowiecka 2d) i Archiwum Głównego akt Dawnych (ul. Długa 7).

W ramach konferencji analizowane będą następujące zagadnienia: Polskość i europejskość w refleksji archiwalnej; Tradycyjna i cyfrowa wymiana wiedzy i doświadczeń; Społeczne funkcje archiwów – gromadzenie, opracowanie, udostępnianie; Archiwistyka w cieniu totalitaryzmów; Problemy archiwistyki w krajach Europy;

Obchody wybuchu 76. rocznicy II wojny światowej – Gdańsk, 1 września 2015

1 września br. obchodziliśmy 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Gdańsku odbyły się uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych, a także przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej.

Obchody rozpoczęły się tradycyjnie o 4.45 na Westerplatte. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz. Gospodarzem uroczystości był prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

Przed południem odbyły się uroczystości przy budynku Victoriaschule (obecnie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego). Miejsce to było w pierwszych dniach II wojny światowej świadkiem kaźni przedstawicieli gdańskie

Prezentacja wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948" – Ostrów Mazowiecka, 2 września – 2 października 2015

W miniony wtorek, 2 września 2015 w ratuszu w Ostrowi Mazowieckiej została otwarta wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948". Ekspozycja zaprezentowana została podczas sesji Rady Miasta, w której udział wzięli pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie dr Dariusz Gałaszewski i Marcin Łaszczyński. Na prośbę burmistrza Jerzego Bauera dr Gałaszewski opowiedział o związkach rodziny Pileckich i samego rotmistrza z Ostrowią Mazowiecką. Burmistrz Ostrowi zamierza wykupić dom, w którym mieszkała rodzina Pileckich i przekształcić go w Muzeum „Dom Rotmistrza Pileckiego".

***

Ekspozycja „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948", składająca się z 30 paneli, przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Scenariusz opracował Jacek Pawłowicz

Białoruski film wyróżniony Nagrodą Prezesa IPN

Film Maryi Buławińskiej „Zakopana cywilizacja" został w tym roku wyróżniony Nagrodą Prezesa IPN na XI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Chrześcijańskich Filmów i Programów TV MAGNIFICAT, który odbywał się w Mińsku i Głębokiem na Białorusi. Grand Prix Festiwalu otrzymał film „Cyryl i Metody" Otakara Schmidta (Czechy).

Film, który zrealizowała Maryja Buławinskaja, opowiada o założonej w XVIII wieku, w sporej części katolickiej, wsi Rudnia-Staubunskaja na Homelszczyźnie. Wieś znika z powierzchni ziemi, rozwalają ją buldożery. Nieużywane na stałe, ale wykorzystywane jeszcze jako dacze przez mieszkających już w mieście właścicieli domy muszą zniknąć. Tak zarządził prezydent Białorusi. Ci, którzy chcieliby, żeby im domów nie rozwalono, modlą się. Nie mają zresztą innego wyjścia.

Reżyserka otrzy

Tomasz Wojdakowski nie żyje

W nocy 1 września 2015 zmarł Tomasz Wojdakowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, kurier i drukarz, osoba zasłużona dla powstania i działalności opozycji demokratycznej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012).

Msza pogrzebowa Tomasza Wojdakowskiego odbędzie się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku 5 września (w sobotę) o godzinie 12.30. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia na cmentarzu Srebrzysko. Wystawienie trumny w nowej kaplicy o 14.30, ceremonia pogrzebowa o 15.00.

***

Tomasz Wojdakowski (ur. 1956 w Gdańsku) – absolwent LO Zakonu Pijarów w Krakowie

Projekt „Katyń – w 75. rocznicę Zbrodni" – Białystok, 14–18 września 2015

Od pięciu lat Oddział IPN w Białymstoku realizuje projekt edukacyjny „Katyń – w rocznicę Zbrodni", którego celem jest poszerzenie wiedzy uczniów z województwa podlaskiego o agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. i jej konsekwencjach. W ramach projektu, podczas corocznych wyjazdów, grupy uczniów z całego regionu odwiedziły m.in. Katyń, Kuropaty, Smoleńsk i inne miejsca pamięci na Kresach II Rzeczypospolitej. W dniach 14–18 września br. odbędzie się kolejny wyjazd edukacyjny, którego szlak – już po raz drugi – poprowadzi na polskie cmentarze wojenne we Włoszech: na Monte Cassino, w Bolonii i Loreto k. Ankony.

Wyjazd jest jednym spośród kilku elementów projektu. Pozostałe to wykłady i pokazy filmów oraz indywidualne prace uczniów podsumowujące projekt. W ramach spotkań edukacyjnych poruszane są takie tematy jak: agresja sowiecka na Polskę, re

Warsztaty dla maturzystów z historii najnowszej – październik 2015 – marzec 2016 (zapisy do 30 września 2015)

Serdecznie zapraszamy maturzystów na bezpłatne warsztaty z historii najnowszej. W każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca od października 2015 r. do marca 2016 r., o godz. 18.00, będą się odbywać zajęcia z wybranych zagadnień z podstawy programowej. Zajęcia poprowadzą historycy z Biura Edukacji Publicznej lubelskiego oddziału IPN. Koordynatorami warsztatów są dr Justyna Dudek oraz dr Marcin Kruszyński.
Zapisy prowadzimy do końca września: dr Marcin Kruszyński, tel. 81 53 63 465, e-mail: marcin.kruszynski@ipn.gov.pl
Liczba miejsc ograniczona.

Lubelski Festiwal Nauki w IPN – Lublin, 20–25 września 2015

Już niebawem rozpoczynamy kolejną edycję Lubelskiego Festiwalu Nauki.
20 września 
  • zapraszamy na Piknik Naukowy (godz. 10.00–16.00, Arena Lublin, ul. Stadionowa 1), podczas którego odbędą się warsztaty plastyczne dla najmłodszych „Polak Mały", rozgrywki najnowszej gry edukacyjnej „Reglamentacja" (godz. 11.00, 13.00, 15.00), prezentacja wystroju wnętrz mieszkań w PRL oraz kiermasz książek IPN.  Podczas pikniku będzie można obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego". Lata 70. XX w. w Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce, Rumunii, na Węgrzech to czas triumfu tzw. realnego socjalizmu. Władza komunistyczna już ustabilizowała swoją pozycję i kupowała społ
Obchody XXXV-lecia narodzin „Solidarności" w Potulicach – 29 sierpnia 2015

29 sierpnia br. w Potulicach odbyły się obchody XXXV-lecia narodzin „Solidarności" z udziałem prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Następnie zebrani przeszli na teren Zakładu Karnego w Potulicach, gdzie została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona działaczom „Solidarności" i innych organizacji niezależnych internowanym i więzionym przez władze PRL po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. 

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda Ewa Mes, prezes IPN dr Łukasz Kamiński, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, naczelnik Delegatury w Bydgoszc

Obchody XXXV-lecia narodzin „Solidarności" w Inowrocławiu – 4 września 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy zaprasza na obchody XXXV-lecia narodzin „Solidarności" w Inowrocławiu. W Państwowej Szkole Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego odbędzie się wręczenie okolicznościowych dyplomów osobom zasłużonym dla inowrocławskiej „Solidarności", następnie dr Krzysztof Osiński (pracownik pionu naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy) wygłosi krótki wykład na temat powstania i znaczenia NSZZ „Solidarność".
Organizator: Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego Oddział Inowrocław



INOWROCŁAW Szkoła Muzyczna im. Juliusza Zarębskiego, sala koncertowa im. Ireny Dubiskiej (ul. Kilińskiego 16a) 4 września 2015 (piątek), godz. 17.00 
Wystawa „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...« Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego" – Węgie

W dniach od 1 do 30 września 2015 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Węgierskiej Górce (oś. XX-Lecia II RP 12) prezentowana jest wystawa „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...« Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego". Organizatorem wydarzenia jest Oddział IPN w Katowicach.

Ekspozycja prezentuje wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956" oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).

Od ponad dwudziestu lat trwa powolny proces przywracania pamięci o ofiarach reżimu komunistycznego w Polsce. W większości chowano je potajemnie, w nieoznaczonych, cz

Uroczystości poświęcone Federacji Młodzieży Walczącej – Warszawa, 11 i 12 września 2015

Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej zapraszają 11 i 12 września na uroczystości poświęcone Federacji Młodzieży Walczącej, które odbędą się w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia".

11 września (piątek) o godz. 17:30 odbędzie się debata wokół książek „Federacja Młodzieży Walczącej 1984–1990", pod red. prof. Marka Wierzbickiego oraz „No Future! Historia krakowskiej FMW" autorstwa Macieja Gawlikowskiego i Mirosława Lewandowskiego. Oprócz autorów i redaktora w spotkaniu wezmą udział także: prezes IPN dr Łukasz Kamiński oraz ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB. Prowadzenie: Bogdan Rymanowski.

12 wr

70 rocznica Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Warszawa, 6 września 2015

Siedemdziesiąt lat temu powstało Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość". Była to największa organizacja podziemia antykomunistycznego, utworzona na bazie struktur Armii Krajowej. Jej założyciele wprost odwoływali się do testamentu Polski Podziemnej, pragnąc walczyć o realizację jego ideałów.

Program uroczystości:

  • 10.00 – uroczysta Msza Święta w Katedrze Wojska Polskiego wraz z wartą honorową Grup Rekonstrukcji Historycznych
  • 11.00 – koncert pieśni patriotycznych w Katedrze Wojska Polskiego w wykonaniu artystów chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
  • 12.00 – Grób Nieznanego Żołnierza, uroczysta zmiana posterunku, historia Zrzeszenia WiN odczytywana przez aktorów Olgierda Łukaszewicza i Joannę Pocicę
Inauguracja działalności „Przystanku Historia" – Sokółka, 1 września 2015

1 września 2015 r. filmem dokumentalnym „Krew na bruku. Grodno 1939" została zainaugurowana działalność „Przystanku Historia" w Sokółce. Organizatorami nowej inicjatywy są: dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku, dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury w Sokółce oraz prezes miejscowego Stowarzyszenia im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej. 

Podczas inauguracji, po krótkich słowach wstępu gospodarzy wydarzenia – Zbigniewa Dębki, dyrektora Sokólskiego Domu Kultury, Barbary Bojaryn-Kazberuk, dyrektora białostockiego oddziału IPN oraz dr. Waldemara Wilczewskiego, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN i Jarosława Wasilewskiego, pracownika OBEP IPN, kilkadziesiąt obecnych osób obejrzało film dokumentalny pt. „Krew na bruku. Grodno 1939" z 2014 r. w reż. Roberta Miękusa. Po projekcji prowadzący spotkanie Krzysztof Oszer, wiceprezes Stowarzyszenia Historycznego

Promocja gry edukacyjnej IPN „7" podczas VI edycji Pikniku Służb Mundurowych – Radzionków, 12 września 2015

12 września 2015 r. w Radzionkowie, podczas VI edycji Pikniku Służb Mundurowych, odbędzie się promocja najnowszej gry edukacyjnej IPN „7. W obronie Lwowa".

Gra rozgrywa się podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej, która galopuje w kierunku Lwowa. Polscy i amerykańscy lotnicy starają się zatrzymać natarcie bolszewików na linii Bugu. Po raz pierwszy w historii piloci samolotów mają okazję zmierzyć się na polu bitwy z armią złożoną w przeważającej mierze z kawalerii.

Gra zawiera dwa warianty: prosty – dla dzieci od 8 roku życia i zaawansowany – dla dorosłych. - gra dla dwóch osób - gra dla osób powyżej 8 roku życia - czas rozgrywki – 15 minut

Podczas promocji, która rozp

X Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Katowice – Warszawa, 13–14 września 2015

13 września 2015 r. pod pomnikiem Poległych Górników KWK „Wujek" w Katowicach rozpocznie się X Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy sztafety pobiegną w dniach 13–14 września 2015 r. do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Organizatorami pielgrzymki biegowej są: Społeczny Komitet Pamięci Poległych 16 grudnia 1981 r., parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Stowarzyszenie „Moja Gmina Nasz Powiat" z Knurowa, we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W biegu udział wezmą pracownicy katowickiego oddziału IPN. Wydarzenie odbywa się pond patronatem dr. Łukasza Kamińskiego, prezesa IPN.

13 września 2015 r.

  • 7.30 – Msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzy
Konecki Wrzesień – Końskie, 5–6 września 2015

W dniach 5–6 września 2015 r. w Końskich odbędą się uroczyste obchody „Koneckiego Września", poświęcone mieszkańcom Ziemi Koneckiej, poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej na wszystkich frontach w kraju i poza jego granicami. Podczas uroczystości 5 września, o godz. 18.00, prelekcję „Losy żołnierzy Armii Krajowej po zakończeniu II wojny światowej" wygłosi dr Marek Jedynak z Delegatury IPN w Kielcach.

Uroczystości „Koneckiego Września" zainicjowane zostały w 1984 r. przez weteranów działających nieoficjalnie od 1957 r. w Środowisku Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury" – „Nurt". Pierwotnie spotkania upamiętniać miały zdobycie Końskich przez II Zgrupowanie ppor. cc. Waldemara Szwieca „Robota". Nocą 31 sierpnia / 1 września 1943 r. 64-osobowy oddział opanował powiatowe miasto, bronione przez ni

Wystawa „Polskie drogi przez Szwajcarię" – Rapperswil, 3 września 2015

3 września w Muzeum Polskim w Rapperswilu odbył się wernisaż wystawy Polskie drogi przez Szwajcarię. Losy żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych 1940–1945 na fotografiach ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu / Auf Polenwegen durch die Schweiz. Die Schicksalsjahre 1940-1945 im Leben der Soldaten der 2. Schützendivision, dargestellt in den Fotografien aus den Beständen des Polenmuseums in Rapperswil. To wspólny projekt IPN i Muzeum Polskiego w Rapperswilu. W czasie spotkania zaprezentowane zostały także album fotograficzny pod tym samym tytułem oraz portal internetowy udostępniający wybrane dokumenty dotyczące 2 DSP. Wydarzenie zostało włączone do programu XXXVII sesji Stałej Konferencji Muzeów, Bibliotek i Archiwów na Zachodzie, która obraduje od 2 do 6 września. Szczegóły dostępne są na stronie Muzeum Polskiego:

Wystawa „Zapomniani kaci Hitlera. »Samoobrona« Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w Polsce w 1939 r." w S

3 września 2015 w Senacie RP została otwarta wystawa:

„Zapomniani kaci Hitlera. »Samoobrona« Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w Polsce w 1939 r."

Wystawa jest prezentowana w Senacie RP z inicjatywy Delegatury IPN w Bydgoszczy, Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego oraz wicemarszałka Senatu RP Jana Wyrowińskiego. Ze strony Instytutu Pamięci Narodowej otwarcia dokonali: Agnieszka Rudzińska (zastępca prezesa IPN), prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku), dr Karol Nawrocki (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku).

Prezentacji towarzyszyła promocja katalogu wystawy, który został przygotowany w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej przez dr Izabelę Mazanowsk

Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności w 35. rocznicę podpisania Porozumienia Katowickiego – Dąbrowa Górnicza, 11 września 201

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie", MOZ NSZZ „Solidarność" ArcelorMittal Poland S.A – Dąbrowa Górnicza, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiej NSZZ „Solidarność" zapraszają na obchody 35. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego, które odbędą się 11 września 2015 r. w Dąbrowie Górniczej. W ramach tegorocznych uroczystości odbędzie się ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej w PRL. Aktu dekoracji dokona Prezes IPN dr Łukasz Kamiński. PROGRAM

  • 9.00 – Uroczysta msza święta w kościele pw. św. Antoniego, ul. Kościelna 20, złożenie kwiatów przed Ołtarzem Ojczyzny oraz pod krzyżami katyńskimi
  • 10.30 –
Uroczysta Msza Święta w intencji osób zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944–1954 – Wa

14 września przypada 71. rocznica wkroczenia na Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego. Od tego dnia, gdy po drugiej stronie Wisły rozgrywał się dramat Powstania, tu, na Pradze, NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów. Chcielibyśmy, aby ten dzień, podobnie jak 1 sierpnia, stał się trwałym symbolem niekończącej się walki w imię hasła „BÓG, HONOR, OJCZYZNA". Dlatego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie już po raz czwarty organizuje uroczystości poświęcone pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944–1956.

Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta Msza św., o celebrowanie której został poproszony J. E. ks. Arcybiskup Henryk Hoser SAC, Biskup Warszawsko-Praski.

Zbrodnia uwieczniona w nazistowskiej kronice filmowej

W dniach 3 i 4 września 1939 r. żołnierze 17. Dywizji Piechoty i pułku SS Leibstandarte Adolf Hitler z 8. Amii zamordowali około 200 mężczyzn, kobiet i dzieci - mieszkańców Złoczewa oraz uchodźców z sąsiednich miejscowości. Spłonęła niemal cała zabudowa miasta.
Read more...
Takiej akcji przeciw eutanazji Wielka Brytania nie pamięta!

11 września w brytyjskiej Izbie Gmin ma odbyć się głosowanie w sprawie zabijania na życzenie. Kościół mocno zaangażował się w kampanię przeciw tej ustawie.
Read more...
Piotr Duda: Nigdy nie byłem w ZOMO! Michał Kamiński kłamie!

W ostatnim czasie w mediach ma miejsce cała seria pomówień, w których informuje się, że Piotr Duda w stanie wojennym był w ZOMO, a nawet pacyfikował strajkujących robotników. W sposób szczególny uczynili to Michał Kamiński, Henryk Wujec, a wcześniej Paweł Olszewski. - To zwykłe kłamstwo – nie krył oburzenia Piotr Duda w specjalnie wydanym oświadczeniu.
Read more...
PRAWY.TV: s. Michaela Pawlik o zagrożeniach duchowych

W studio Prawy.tv gościliśmy s. Michaelę Pawlik.
Read more...
Orły z Kresów i ze Wschodu wróciły do Polski

Każdego roku wracają do Polski, aby uczyć się języka polskiego, historii i polskiej kultury. Pragną kontynuować tu studia i sprowadzać swoje rodziny. O kim mowa? O uczniach Liceum Polonijnego z Kresów i ze Wschodu. Mimo wakacyjnych problemów szkoła rozpoczyna nowy rok szkolny w jeszcze większym gronie!
Read more...
Wykopmy antypolonizm ze stadionów!

W najbliższą sobotę 5 września przed siedzibą PZPN, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7, o godzinie 16:00, odbędzie się protest kibiców przeciw działaniom władz, które szykanują kibiców za przejawiany przez nich na stadionach patriotyzm.
Read more...
Tusk do rządów krajów UE: Przyjmijcie 100 tys. imigrantów

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał kraje członkowskie Unii Europejskiej do przyjęcia przynajmniej 100 tys. imigrantów z Afryki, aby obniżyć presję na kraje docelowe ich migracji i związany z tym kryzys. Ma to być ratunek przede wszystkim dla Niemiec – głównego celu podróży uchodźców przedostających się przez Morze Śródziemne do Europy.
Read more...
Orban: Kryzys związany z imigrantami to problem Niemiec, nie Europy

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w czwartek, że kryzys związany z napływem imigrantów stanowi problemem Niemiec, nie zaś Europy. Szef węgierskiego rządu bronił przyjętej przez swój rząd linii postępowania w stosunku do napływającej z Afryki ludności.
Read more...
Ustawa o uzgodnieniu płci ponownie w Sejmie

Na początku sierpnia br. kontrowersyjna ustawa o uzgodnieniu płci trafiła pod obrady Senatu. Pomimo zgłoszenia licznych poprawek, wyższa izba Parlamentu wniosła jedynie kilka nieznacznych korekt, akceptując ustawę stosunkiem głosów 42 do 39. Uchwalone poprawki skierowane zostaną pod obrady komisji sejmowych oraz poddane pod głosowanie całej Izby podczas najbliższego posiedzenia w dn. 9-11 września 2015 r.
Read more...
Szydło nokautuje Kopacz: Dzieci nie mogą być głodne! [WIDEO]

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera, Beata Szydło, rozpoczęła w czwartek kampanię promującą nową ustawę, która przyznawałaby każdemu rodzicowi po 500 zł na każde dziecko.
Read more...
Dalsza dekonstrukcja ruchu Kukiza – powstaje Komitet Wyborczy Ruchu Narodowego

Jeden z liderów ulegającego dekompozycji Ruchu Narodowego Artur Zawisza poinformował na swoim profilu na facebooku o powstawaniu Komitetu Wyborczego Ruchu Narodowego.
Read more...
Jogini sprofanowali uroczystości rocznicy wybuchu wojny II wojny światowej [WIDEO]

W rocznicę wybuchu II wojny światowej ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci 1 Września 1939. Uroczystość zakłóciło chamskie zachowanie joginów noszące znamiona profanacji.
Read more...
Cezary Kaźmierczak: Przetarg na uzbrojenie to fikcja. Dość okłamywania obywateli!

Przetarg na śmigłowce dla polskiej armii w dotychczasowym trybie trzeba zamknąć bez wyboru oferty, a następnie dokonać dwóch zamówień z wolnej ręki, w trybie zamkniętym. Śmigłowce powinny być dostarczone przez firmy działające w Polsce – PZL Świdnik i PZL Mielec – uważają eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, którzy w czwartek zaprezentowali raport dotyczący przetargu na śmigłowce bojowe dla Wojska Polskiego.
Read more...
Izrael znów zaatakował Gazę

Izraelska armia przprowadziła atak na północną część oblężonej Strefy Gazy – poinfromowały izraelskie media.
Read more...
Amerykanie zwiększają swoją obecność wojskową w Europie. Będzie wojna?

Stojący na czele amerykańskich sił w Europie gen. Ben Hodges zadeklarował, że Stany Zjednoczone zamierzają wznowić operacje w Coleman Barracks, amerykańskiej bazie wojskowej położonej w mieście Mannheim w Niemczech.
Read more...
Absurdalne zachowania senatorów PO podczas debaty nad wnioskiem o referendum

Wczoraj w senacie odbyła się wielogodzinna debata nad wnioskiem o referendum zaproponowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę na dzień 25 października tego roku, a więc połączonego z wyborami do Sejmu i Senatu.
Read more...
Mamy do czynienia z muzułmańską inwazją na Europę

To nie jest kryzys imigracyjny. To jest agresja wymierzona przeciwko Chrześcijaństwu i przeciwko naszej cywilizacji.
Read more...
Kopacz drwi z uroczystości? Schyla się po...[WIDEO]

[TYLKO U NAS] Premier Ewa Kopacz wzięła udział w piątkowej uroczystości chrztu i wodowania ORP „Kormoran II". Nieoczekiwanie, tuż przed swoim wystąpieniem postanowiła schylić się po leżące na kei drobiazgi…
Read more...
Referendum odrzucone! Senatorowie nie zgodzili się

Wniosek o referendum w koszu. Wygrała żądza zemsty?
Read more...
Warto tu być!

Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień od 5 do 11 września 2015
Read more...
Katolickie korzenie „Małego księcia"

Najnowsza, doskonała francuska adaptacja „Małego księcia", którą polscy widzowie mogą oglądać na ekranach kin w całym kraju skłania do przypomnienia sobie postaci autora tej poetyckiej klasycznej opowieści dla dzieci.
Read more...
Dziennikarze nie byli zainteresowani filmem o Witoldzie Pileckim

Kilka tygodni przed premierą filmu „Pilecki" dziennikarze mieli możliwość zobaczenia w warszawskim kinie Atlantic nowy fabularyzowany dokumentu o Witoldzie Pileckim. Oczywiście filmem o wielkim polskim bohaterze zainteresowała się tylko garstka publicystów. Dla większości dziennikarzy zdemoralizowanej medialną tresurą środowiska „Gazety Wyborczej" i TVN temat ten jest nie interesujący.
Read more...
Platformę stać już tylko na PR-owe zagrywki, rządzenie zostawia opozycji

Premier Kopacz na ostatnim konwentyklu partyjnym Platformy, który zatwierdzał listy do wyborów parlamentarnych powtórzyła manewr swojego poprzednika Donalda Tuska z 2011 roku.
Read more...
Setki tysięcy polskich sklepów zagrożone likwidacją! Gospodarcze "lub czasopisma"

Jeżeli Sejm przegłosuje zmiany w ustawie o rewitalizacji, sieci hipermarketów nie będą potrzebowały zgody samorządów na lokowanie sklepów wielkopowierzchniowych, co oznacza, że te ostatnie będą powstawały bez żadnych ograniczeń, prowadząc do bankructwa polskich przedsiębiorców.
Read more...
Rząd Ewy Kopacz działa na rzecz litewskiej polityki wynaradawiania Polaków

W liście skierowanym do strajkujących na Litwie rodziców dzieci uczęszczających do polskich szkół minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zwróciła się do swojej litewskiej odpowiednik z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie postulatów Polaków, nie zaś o zaprzestanie łamania ich praw, co oznacza, że rząd nie kiwnie w tej sprawie polskiego szkolnictwa na Litwie przysłowiowym palcem.
Read more...
ONZ chce, aby UE zwiększyła liczbę przyjmowanych imigrantów do 200 tysięcy!

Wysoki komisarz ONZ ds uchodźców wezwał w piątek Unię Europejską do przyjęcia 200 tys. uchodźców w ramach „masowego planu relokacji", który ma być wiążący dla wszystkich państw Unii Europejskiej.
Read more...
Tajemnice złotego pociągu

Między Świebodzicami a Wałbrzychem, pomiędzy 61 a 65 kilometrem trasy kolejowej, w tajnych podziemnych instalacjach wybudowanych przez Niemców, ma się znajdować złoty pociąg, który rozpala wyobraźnię mediów na całym świecie. Wywołał on chucpiarską chciwość Żydów z Światowego Kongresu Żydów. Z racji na napływ poszukiwaczy skarbów teren ten znalazł się pod baczną obserwacją policji, wojska i sokistów.
Read more...
Skazana na więzienie za odmowę wydania gejom aktu małżeństwa

Urzędniczka z hrabstwa Rowan w Kentucky została skazana na karę więzienia za odmowę wydania aktu zawarcia małżeństwa parze homoseksualistów. - Małżeństwo to związek między kobietą a mężczyzną – powiedziała urzędniczka podczas przesłuchania w sądzie.
Read more...
Islamscy uchodźcy niczym watahy Wandalów

Mamy do czynienia z inwazją na Europę. To jest wojna. Tak jak inwazją na Europę było przekroczenie Renu w noc sylwestrową 406 roku watah Wandalów, Swebów i Alanamów, którzy w końcu doprowadzili do upadku Imperium Rzymskiego, tak dziś mamy do czynienia z inwazją islamska dążącą do zniszczenia chrześcijaństwa – stwierdził Marian Piłka (Prawica RP).
Read more...
Papież: "Wojna jest matką wszelkiej biedy"

Papież apeluje o pomoc migrantom. „Wojna jest matką wszelkiej biedy, wielkim grabieżcą życia i dusz" – napisał dziś na Twitterze papież Franciszek. Tym wpisem kolejny raz przypomina o jednej z przyczyn migracji.
Read more...

Brak komentarzy:

Poparcie G. Busha (ojca) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku

Leszek Balcerowicz - portret doktrynera - Dla Polski - Informacje donosi ogólnopolska gazeta Nasz Dziennik: "Wpływowe zachodnie, a zwłaszcza amerykańskie, kręgi gospodarcze, a także MFW, gorąco popierały 'dogadanie się' z czołowymi komunistami w Polsce (i na Węgrzech) w oparciu o zabezpieczenie sobie nawzajem realizacji podstawowych celów na zasadzie wzajemności. Dla przywódców komunistycznych celem tym było utrzymanie w swych krajach centralnych pozycji, zwłaszcza w życiu gospodarczym, w okresie po rozpoczęciu transformacji systemowych. Dla przedstawicieli zaś Zachodu najważniejsze w Europie Środkowej było dalsze spłacanie odpowiednio oprocentowanego zadłużenia z czasów komunistycznych. Jak zwykle dla Zachodu pieniądz (money, money...) miał dużo większe znaczenie niż względy moralno-wolnościowe. Stąd na przykład wynikało ogromne poparcie prezydenta G. Busha (ojca obecnego prezydenta USA) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku. (Bush przebywał w Polsce na tydzień przed wyborem Jaruzelskiego i skutecznie naciskał na kierownictwo OKP w sprawie uratowania jego kandydatury). Balcerowicz nieprzypadkowo stał się głównym gwarantem spłaty polskiego zadłużenia wobec Zachodu. Jeszcze w 1989 r. stanowczo stwierdził w Sejmie, że trzeba jak najszybciej spłacać komunistyczne długi, aby nie wywołać zaniepokojenia zachodnich bankierów. Rzecz w tym, że właśnie w latach 1989-1990 istniała bezpowrotnie zmarnowana przez Balcerowicza szansa całkowitego anulowania polskich długów wobec Zachodu."

Suwerenność

http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=139
"Traktat Reformujący, będący modyfikacją Traktatu Konstytucyjnego, zachowuje najistotniejsze postanowienia swego poprzednika, proklamujac w art. 1 utworzenie Unii Europejskiej, jako nowego podmiotu prawa międzynarodowego, który będzie następcą prawnym Wspólnoty Europejskiej. Podpisanie tego traktatu „przez Polskę”, a więc przez jakiegoś polskiego dygnitarza, dajmy na to, panią Fotygę, oznacza formalne zrzeczenie się w imieniu Polski jej suwerenności państwowej. Pozostaje to w oczywistej sprzeczności z treścią przysięgi, jaką składa prezydent, bo wspomina on tam, że będzie strzegł niepodległości państwa."

Tylko prawda jest ciekawa

Ostateczne zwycięstwo Ukrainy i Tuska Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2022-06-05 · 3540 wyświetleń Wojna...

SZOK Ekspert potwierdza!!! Testowo dopisano głosy i zgłoszono burmistrza do drugiej tury..