Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-06-14 · 9599 wyświetleń Pretekstem dla tej kuracji przeczyszczającej był udział tych osób w "aferze podsłuchowej", ale - po pierwsze - nie wszyscy zostali dotąd ujawnieni jako podsłuchani, a po drugie - warto zwrócić uwagę, że premierzyca "nie podjęła decyzji" w sprawie obsadzenia powstałych wakatów. Jest to sytuacja identyczna z tą, jaka powstała po wybuchu "afery hazardowej".
Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-06-12 · 13487 wyświetleń Warto także zwrócić uwagę, że w sprawach naprawdę ważnych - a czy może być sprawa ważniejsza od interesów bezcennego Izraela w naszym nieszczęśliwym kraju? - obóz płomiennych dzierżawców monopolu na patriotyzm znakomicie kolaboruje z obozem zdrady i zaprzaństwa.
Podczas gdy państwowe kopalnie są stopniowo zamykane, a państwowe spółki węglowe znajdują się w stanie bankructwa, w polski węgiel zaczyna inwestować coraz więcej prywatnych firm polskich i zagranicznych.
W Telfs-Buchen pod Innsbruckiem w Austrii kończy się coroczna konferencja tajemniczej grupy Bilderberg.
- Ja bym wolał z Korwinem, chciałbym żeby mimo różnego rodzaju animozji wszyscy położyli ręce na stół i powiedzieli: "Bierzemy się wszyscy za robotę bez względu na zaszłości" – mówi w wywiadzie z Patrykiem Górskim Marek Jakubiak, właściciel Browaru Ciechan.
Na Ukrainie przygotowywany jest szeroki program prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw.
13 czerwca 2015r w Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie gościli Anna i Andrzej Kołakowscy. Tematem spotkania były represje, którymi zostali dotknięci po tym, jak próbowali całą rodziną zablokować paradę dewiantów w Gdańsku. Spotkanie prowadził dr Jarosław Szarek. Na zakończenie spotkania Andrzej Kołakowski zagrał kilka swoich utworów.
W dniach 17–21 czerwca 2015 roku oddział warszawski IPN organizuje na Podlasiu VII Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych. W tym roku rajd poświęcony jest szwadronom 6 Brygady Wileńskiej AK. Na cztery trasy wyruszy młodzież i harcerze z Sokołowa Podlaskiego, Pułtuska, Blichowa, Ostrowi Mazowieckiej oraz Warszawy. Podzieleni zostaną na cztery patrole, których patronami będą: Władysław Łukasiuk „Młot", Walerian Nowicki „Lech", Antoni Borowik „Lech" oraz Józef Małczuk „Brzask". Trasy marszu związane będą z miejscami działalności powojennego podziemia niepodległościowego oraz terrorem komunistycznym, skierowanym przeciwko polskiemu społeczeństwu po 1945 roku.
Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymają materiały edukacyjne związane z patronami poszczególnych patroli oraz zadania rajdowe. W trakcie rajdu młodzież będzie brała udział w inscenizacjach histor
Biografia Tadeusza Mazowieckiego pióra przez Romana Graczyka, opublikowana przez wydawnictwo Zysk i S-ka, zostanie zaprezentowana 23 czerwca w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki. W dyskusji o książce udział wezmą: Bronisław Wildstein, Jan Lityński oraz autor – Roman Graczyk. Spotkanie poprowadzi Antoni Opaliński.Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 23 czerwca 2015 (wtorek), godz. 17:30
W miniony piątek, 12 czerwca w Bieżuniu (pow. Żuromin, woj. mazowieckie) z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Gr. Operacyjnej NSZ, została odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci ostatnich Żołnierzy Niezłomnych Mazowsza: Kazimierza Dyksińskiego ps. „Kruczek" oraz Leona Malickiego ps. „Zygmunt".
Żołnierze ci nie porzucili marzenia o wolnej, niepodległej Polsce, gdy po latach walki z najeźdźcą niemieckim pojawił się nowy okupant – sowiecki. Działali m.in. w strukturach konspiracyjnych ROAK, 11 Grupy Operacyjnej NSZ, XVI o/NZW oddziale Dziemieszkiewicza „Roja", z którego śmiercią w 1951 r. zakończyła się ich walka a rozpoczęły działania, których podstawowym celem było przetrwanie. Dzięki wsparciu zaufanych ludzi ich zmagania trwały do 10 czerwca 1954 r. Tego dnia obaj zginęli podczas obławy UB i KBW we wsi Będzymin.
17 czerwca 2014 roku, o godzinie 13.30, w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) zmierzą się zwycięzcy dwóch lokalnych turniejów debat oksfordzkich, organizowanych przez oddziałowe Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Poznaniu:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach (zwycięzcy Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich)
- II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu (zwycięzcy turnieju „Zrozumieć historię – młodzież debatuje")
Uczestnicy będą dyskutować wokół tezy: Historia Polski XX wieku to głównie historia martyrologii.
12 czerwca 2015 r. w zorganizowanej przez Centrum Informacji Turystycznej we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Piotrkowie Trybunalskim grze miejskiej „Adiutanci Generała" wzięło udział blisko 100 osób.
Uczestnicy mieli do rozwiązania 11 zadań, które sprawdziły ich wiedzę o generale Stefanie „Grocie" Roweckim. Gra zakończyła się na Rynku Trybunalskim, gdzie zostały ogłoszone wyniki i rozdane atrakcyjne nagrody, m.in. przelot samolotem nad Ziemią Piotrkowską, a także inne nagrody rzeczowe.
Pierwsze miejsce zajęła grupa OPTIMUM I: Monika Poźniak, Natalia Pisarek, Patrycja Skotak, drugie –OPTIMUM II: Aleksandra Bąbel, Arleta Patryarcha, a trzecie – Grupa Żar: Konrad Karolewski, Paweł Kabciński, Bart
W Warszawie odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa „25 lat europejskich doświadczeń w rozrachunku z dyktaturą komunistyczną – osiągnięcia i porażki", którą otworzył wykład wprowadzający prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego.
Dyskusja przewidziana jest w ramach czterech sesji. O tym, jak opowiadać o komunizmie rozmawiają: Goran Lindblad (moderator), Réka Földváryné Kiss, Gunārs Nāgels, Vesna Teršelič oraz Andrzej Zawistowski. Na pytanie, co dało otwarcie archiwów komunistycznej policji politycznej odpowiadają: Paweł Machcewicz (moderator), Petr Blažek, Antoni Dudek, Roland Jahn, Ondrej Krajňák i Rafał Leśkiewicz. O ściganiu zbrodni komunizmu debatują: Egils Levits (moderator), Andrei Muraru, Krzysztof Persak i Neela Winkelmann. Wreszcie na temat tego, czy lustracja spełniła swoje zadanie, dyskutują Andrzej Paczkowski (moderator), Roman David, Hubertus Knabe, Boštjan K
Już w lipcu – Kino Letnie z Historią.
Serdecznie zapraszamy na projekcje filmów fabularnych oraz dokumentalnych o najnowszej historii Polski. Pokazy będą się odbywać w każdy poniedziałek lipca, w sali konferencyjno-wystawienniczej IPN w Lublinie (ul. Staszica 22A) o godz. 19.00.
W programie:
- 6 lipca – „Śmierć Rotmistrza Pileckiego", reż. Ryszard Bugajski – sztuka opowiada o śledztwie i procesie przeciwko Witoldowi Pileckiemu, żołnierzowi AK, więźniowi obozu w Oświęcimiu, w którym był organizatorem obozowej konspiracji. Pilecki został skazany 3 marca 1948 r. na karę śmierci i wyrok ten wykonano.
„Dziadkowie są fajni, bo kupują zabawki bez okazji" – można było dowiedzieć się na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu „TuHistoria". Tym razem uczestnikami były maluchy z dwóch wrocławskich przedszkoli, a gościem – pani Joanna Olech, autorka książek dla dzieci. Przedszkolaki rozmawiały o tym, czym jest patriotyzm i w jaki sposób dziś można być patriotą.
Spotkanie odbyło się 11. czerwca br. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Reja we Wrocławiu.
Na spotkaniu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Pabianicach, które odbędzie się w dniu 17 czerwca 2015 r. (środa) z wykładem pt. „Marszałek Józef Piłsudski – życie i działalność" wystąpi prof. dr. hab. Przemysław Waingertner z Katedry Historii Polski Najnowszej UŁ.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.30 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Pabianicach przy ul. Pułaskiego 29.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz