Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-06-05 · 552 wyświetleń Mam tedy nadzieję, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w ramach działalności gospodarczej rozpocznie organizowanie pielgrzymek do Waszyngtonu na ulicę F numer 800, gdzie wspomniane Muzeum się mieści. Oferta tej zasłużonej placówki jest atrakcyjna nie tylko dla starych kiejkutów, ale również dla młodych ubowniczków płci obojga, jako że jest tam również dział poświęcony erotycznemu życiu szpiegów, ilustrowany nie tylko pikantnymi przykładami z różnych filmów, między innymi z Jamesem Bondem, ale również przykładami z życia w postaci Maty Hari, czy Józefiny Baker.
Felieton · Radio Maryja · 2015-06-04 · 9771 wyświetleń Zakończone niedawno wybory prezydenckie rozbudziły nadzieję na zmiany. No i zmiany następują, a jakże. W ostatnią niedzielę odbyła się w Warszawie konwencja założycielska nowej partii. Jej przywódca, pan Ryszard Petru, też zapowiada wielkie zmiany - ale kiedy przyjrzeć im się bliżej, to od razu widać, że chodzi o takie zmiany, w następstwie których wszystko zostanie po staremu.
Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-06-03 · 11227 wyświetleń Jeśli na przykład w komunikacie czytamy, że rozmowy przebiegały w atmosferze wzajemnego zrozumienia, to w przełożeniu na język ludzki znaczy to, że nie dogadaliśmy się w żadnej sprawie. Na tym tle deklaracja ministra Ławrowa, że przebieg rozmów był "cudowny" może świadczyć tylko o tym, że ruscy szachiści otrzymali od amerykańskiego sekretarza obietnicę, której się nawet nie spodziewali.
„Są tacy w niektórych krajach jakie odwiedziłem, którzy mają jasne pojęcie drogi od socjalizmu do kapitalizmu, np. w Czechosłowacji p. Wacław Klaus, a w Polsce p. Janusz Korwin-Mikke. Z ich punktu widzenia problem kluczowy stanowi odebranie własności z rąk władzy … Czytaj dalej
Jeśli Hitler nic nie wiedział, co się dzieje w wojsku, którym w końcu osobiście dowodził – to tym bardziej mógł nie wiedzieć o tym, że istnieją jakieś obozy zagłady dla Żydów.
To powszechnie dostępna praca jest najlepszą polityką prorodzinną, a można ją zrealizować poprzez redukcję opodatkowania pracy, która w Polsce jest opodatkowana ZUS-em, składkami i podatkami.
Można wątpić czy ewentualne zwycięstwo Białej Gwardii w wojnie domowej i wyłoniona z niej „biała" Rosja postąpiłaby z Polską w 1920, 1939 czy 1945 roku inaczej niż Rosja „czerwona".
W oficjalnym dokumencie, dotyczącym jednolitego rynku cyfrowego, Komisja Europejska rozważa możliwość nałożenia na dostawców Internetu obowiązku kontrolowania umieszczanych w sieci treści – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna".
Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) opublikował roczny raport, z którego wynika, że w 2014 roku rozpoczęto 234 nowe śledztwa. W związku z defraudacjami w ciągu ostatnich pięciu lat agencja zażądała zwrotu 901 milionów euro funduszy unijnych. – Zadaniem OLAF-u jest wykrywanie, prowadzenie dochodzeń i eliminowanie nadużyć środków finansowych UE. Nasza praca przynosi wymierne […]
31 maja 2015r w Krakowie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Bosakiem. Organizatorzy: Ruch Narodowy Małopolska, Myśl.pl Klub Krakowski.
8 czerwca 2015, o godz. 12.00, w auli Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" w Częstochowie, przy ul. Łódzkiej 8/12, odbędzie się konferencja popularnonaukowa w 25. rocznicę wyborów samorządowych w 1990 r. Organizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność".
W programie:
- powitanie Jacka Strączyńskiego, przewodniczącego Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność"
- wykład Sławomira Maślikowskiego (OBEP IPN Katowice) – „Polska w 1990 r."
- wykład Wojciecha Rotarskiego (OBEP IPN Katowice) – „Od wyborów do wyborów. Zmiany na przełomie 1989 i 1990 w regionie częstochowskim"
- wykład Jarosława Kapsy (UM Częstochowy) – „Trudna droga do wyborów samorządo
W dniach od 3 do 30 czerwca 2015 r. w siedzibie Akademii Techniczno–Humanistycznej w Bielsku–Białej, przy ul. Willowej 2, prezentowana jest wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz". Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach.
Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego - uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje (m.in. o zagładzie Żydów) oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 r.
Polecamy portal edukacyjny IPN:
Charków był jednym z miast, które Jacek Pawłowicz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie odwiedził w ramach kilkudniowego pobytu na Ukrainie.
Na prośbę Konsulatu historyk spotkał się z Polakami, którzy licznie zamieszkują ten teren.
Uczestniczył w uroczystym zakończeniu roku szkolnego w Polskim Centrum Kultury i Edukacji Stowarzyszenia Kultury Polskiej w Charkowie „POLONIA", które odbyło się w Charkowskim Uniwersytecie Dizajnu i Sztuki. Podczas uroczystości opowiedział o zadaniach Instytutu Pamięci Narodowej i jego 15-letniej historii.
Na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie im. B.H. Karazina Jacek Pawłowicz wystąpił z wykładem podczas wernisażu wystawy „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993", przygotowanej przez oddział wars
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Radio Kraków oraz wydawnictwo „Zysk i S-ka" zapraszają na debatę „Tadeusz Mazowiecki i ugoda 1989 roku". W dyskusji udział wezmą prof. Aleksander Hall, dr hab. Henryk Głębocki, Roman Graczyk oraz dr Maciej Korkuć. Rozmowę poprowadzi Jolanta Drużyńska z Radia Kraków.
Opozycja „solidarnościowa" zmierzała od 1986 r. do ugody z obozem władzy, a Tadeusz Mazowiecki był jednym z architektów tej strategii. Naturalnie ten cel nie był bezwarunkowy, opozycja stawiała jako podstawowy warunek ponowne prawne uznanie NSZZ „Solidarność". Gdyby komuniści na to się nie zgodzili, nie doszłoby w ogóle do „okrągłego stołu". Ale nowy system polityczny, jaki się z tej ugody wyłaniał, był hybrydalny – z silnymi pozostałościami starego porządku. Opozycja godziła się na to, zakładała bowiem, że przywrócenie „Soli
Fundacja Instytut Studiów Strategicznych, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zapraszają na debatę panelową „Dziedzictwo Sprawiedliwych wśród Nnarodów świata – przesłanie dla współczesnych" połączoną z promocją książki Mateusza Szpytmy „Sprawiedliwi i ich świat".
W dyskusji udział wezmą:
- dr Mateusz Szpytma (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej/Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej)
- prof. dr hab. med. Aleksander B. Skotnicki (Fundacja „Stradomskie Centrum Dialogu")
- Anna Szymańska-Klich (Prezes Zarządu Fundacji Instytut Studiów Strategicznych)
13 czerwca 2015 r., w godzinach 11.00–18.00, już po raz piąty w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia odbędzie się Festiwal Komiksów Historycznych.
Festiwal tradycyjnie otworzy nestor polskich twórców komiksowych Henryk Chmielewski, czyli słynny Papcio Chmiel. Zobaczymy też plansze z oryginałami rysunków z jego najnowszego komiksu „Elemelementarz". Wręczone zostaną też nagrody dla laureatów III edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie". Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można oglądać przy ul. Marszałkowskiej 21/25 do końca czerwca br.
W dniu 03.06.2015 gościliśmy w naszym oddziale grupę amerykańskich studentów, którzy w Polsce odbywają zajęcia z historii i kultury Europy środkowej koncentrując się szczególnie na kwestiach pamięci historycznej. Studenci są w Polsce w ramach współpracy z Dolnośląską Szkołą Wyższą. Nasi goście zapoznali się ze specyfiką pracy poszczególnych biur, a także z zagadnieniami związanymi z lustracją oraz pracą organów bezpieczeństwa oraz administracji PRL. Mieli także okazję obejrzeć archiwum wrocławskiego oddziału IPN.
W III RP normalnym zjawiskiem jest wypalanie się formuły partii rządzącej. Dla tego środowiska rządzące by zachować wpływy, czyli korzyści płynące z sprawowania władzy muszą raz na jakiś czas dokonać liftingu, zmienić szyld i garderobę.
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz