Upadająca klika PO-PiS gotowa jest nadal dopomagać Amerykanom w zmontowaniu III Wojny Światowej. http://www.polskieradio.pl/…/1462010,USA-wzmacniaja-wschod-…- Nic się ostatnio nie wydarzyło, by podejmować tego typu prowokacyjne działania – ani by rosyjskie MSZ wydawało takie nerwowe komunikaty. Jednak to, że wzmacniają siły zbrojne … Czytaj dalej
Istotą unii energetycznej jest odebranie części władzy nad systemem energetycznym państwom członkowskim i przekazanie jej Brukseli, czyli zwiększenie udziału Unii w procesie decyzyjnym – mówi w rozmowie z „Nową Europą Wschodnią" Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku energetycznego. Jego zdaniem utworzenie unii energetycznej nie tylko narusza suwerenność w sferze energetycznej państw członkowskich Unii Europejskiej, ale też nie […]
Tak więc będziemy obchodzić nie tyle XXV-lecie co XXVS-lecie. Liczba mniej okrągła, ale mamy nadzieję, że impreza będzie i tak udana.
Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) ● […]
Kto wie, czy pani premierzyca nie próbuje grać na czas, przedłużając nie tylko agonię swego rządu, ale i agonię PO, która smrodem swego rozkładu zaczyna drażnić nawet delikatne nozdrza proroka mniejszego, jakim jest pan red. Jacek Żakowski.
Premier postanowiła wypróbować starą, podręcznikową strategię radzenia sobie z kryzysami poprzez wystawienie kozła ofiarnego na żer demokratycznego boga.
Jak informuje „New York Times", Polska potwierdziła, że rozmawia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie przyjęcia amerykańskiego ciężkiego sprzętu wojskowego jako środka odstraszającego ewentualną rosyjską agresję.
Wywiad z Arturem Zawiszą na temat możliwości powstania koalicji systemowej, Zbigniewa Stonogi i pieniędzy, sytuacji politycznej w Polsce oraz Ruchu Narodowego. Wywiad nagrany podczas Kongresu Wyborczego Ruchu Narodowego.
Wywiad z Rafałem Ziemkiewiczem na temat koalicji antysystemowej oraz aktualnej sytuacji politycznej. Rafał Ziemkiewicz mówi także o Zbigniewie Stonodze. Wywiad nagrany podczas Kongresu Wyborczego Ruchu Narodowego.
Wywiad z Marianem Kowalskim na temat zjednoczenia antysystemowców przed wyborami do parlamentu. Wywiad nagrany podczas Kongresu Wyborczego Ruchu Narodowego.
16 czerwca 2015r. w Krakowskim Klubie Wtorkowym gościł Stanisław Michalkiewicz prawnik, nauczyciel akademicki, publicysta, autor książek o tematyce społeczno-politycznej. Spotkanie poprowadził Adam Kalita.
TAJEMNICZE ZGONY KSIĘŻY PIOTR LITKA Spotkanie prowadzi Ks. dr Ryszard Barański SPOTKANIA Z HISTORIĄ I KULTURĄ "DROGI DO NIEPODLEGŁEJ…" Kraków, 14 czerwca 2015
Instytut Pamięci Narodowej realizuje projekt edukacyjny „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów".
Wynikiem końcowym szeregu zrealizowanych przez uczniów zadań są sporządzone przez nich notacje. Najważniejszym jednak rezultatem jest zmiana w myśleniu młodzieży o przeszłości i o pokoleniu, które doświadczyło okropności II wojny światowej.
Wyniki V edycji projektu – poziom wojewódzki
Miejsce I
Bartłomiej Gordon, Maksymilian Czaja, Konrad Lipiński, Kamil Łapa – II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy (relacja Pani Janiny Szymaszek)
opiekun
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w Wyzwaniu Orła, ekstremalnym biegu z przeszkodami. Jego trasa przebiega przez historyczną scenerię gdańskiej dzielnicy Stogi i nawiązuje do wydarzeń kampanii wrześniowej.
Bieg odbędzie się na dystansie 6 i 13 km. Trasa przebiega przez leśne ścieżki, plażę, błoto, żwir oraz wśród licznych (od 25 do ponad 40) przeszkód terenowych. Na zawodników czekają liny, zasieki, barykady i bunkry. Organizatorzy przewidzieli start 5 serii biegów, rozpoczynających się od godziny 9.00.
Celem biegu jest popularyzowanie aktywności fizycznej oraz biegania jako najprostszej formy sportu. Wyzwaniu Orła przyświeca również cel edukacyjny, jakim jest kształtowanie patriotycznej postawy przez uczczenie bohaterskich Obrońców Polskiego Wybrzeża w czasie II wojny świa
19 czerwca 2015 r., o godzinie 17:00, rusza w Opolu Centrum Edukacyjne IPN, „Przystanek Historia". Miejsce: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, ul. Minorytów 3.
Bohaterem pierwszego spotkania pt. „Spuścizna Solidarności – przełom polityczny 1989 r. i jego konsekwencje" będzie prof. dr hab. Antoni Dudek, od 2015 r. przewodniczący Rady IPN, ponadto profesor zwyczajny w Instytucie Politologii UKSW w Warszawie oraz autor takich publikacji jak: Państwo i Kościół w Polsce 1945–1970 (Kraków 1995), PRL bez makijażu (Kraków 2008), Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990 (Kraków 2004, II wyd. 2014), Historia polityczna Polski 1989–2012 (Kraków 2013) oraz
10 czerwca 2015 r. w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, odbył się VIII Kiermasz Wydawnictw IPN. Wrocławski oddział IPN reprezentowała Iwona Demczyszak z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej. Zaprezentowano ponad 300 tytułów, w tym wydawnictwa dla niewidomych i słabowidzących, nowości wydawnicze, albumy, czasopisma, wybory źródeł, gry planszowe, komiksy. Czytelnicy mieli możliwość zapoznania się z ofertą wszystkich oddziałów oraz centrali IPN. Kiermaszowi towarzyszyła ekspozycja dwóch wystaw „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948" oraz „Książka". Ta druga przeznaczona jest do percepcji dotykowej.
Podczas kiermaszu zaplanowano spotkania z autorami niektórych publikacji: Piotrem Wrońskim „Spisek założycielski", Zygmuntem Wiśniewskim „Okruchy tamtych dni. Powstanie Warszawskie na Powiślu 1 sierpnia &am
W dniach 27 czerwca – 1 lipca odbędzie się XIII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki". Rozpocznie się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Handlowych im. Danuty Siedzikówny „Inki" w Sopocie. Przypominamy, że uroczystość nadania szkole imienia patronki odbyła się 15 kwietnia br.
Rajd tradycyjnie odbywa się na terenie lasów kaszubskich. Jego głównym celem jest przybliżenie młodemu pokoleniu – młodzieży w wieku 14–18 lat – historii żołnierzy podziemia niepodległościowego, działającego w okresie powojennym w Polsce, a przede wszystkim na Pomorzu. Uczestnicy Rajdu podążają śladami mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki" i 5 Wileńskie
W dniach 17–19 czerwca 2015 r. odbędzie się na terenie powiatu strzyżowskiego rajd „Śladami podziemia niepodległościowego w Strzyżowskiem". Rajd ma charakter edukacyjny. Uczestnicy poznają wydarzenia z okresu II wojny światowej i końca lat czterdziestych, podczas pieszej wędrówki dotrą do miejsc bezpośrednio związanych z tematyką rajdu. Trasa rajdu pokrywa się m.in. z terenami objętymi intensywną działalnością oddziałów partyzanckich Józefa Cieśli ps. „Topór" i Józefa Czuchry ps. „Orski".
– Jesteśmy dumni z tego, jak wiele udało się dokonać w tym stosunkowo krótkim czasie. Nie zapominamy o porażkach, uważamy jednak, że możemy z podniesionym czołem zdać raport z naszej pracy. Jesteśmy dumni, ale wiemy, że te dokonania dzielimy z wieloma osobami, środowiskami i instytucjami – powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński podczas uroczystości z okazji 15-lecia Instytutu na Zamku Królewskim w Warszawie.
Dziękując pracownikom z okazji jubileuszu prezes Kamiński powiedział: – Powołując do życia IPN i Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, władze RP miały na uwadze zachowanie pamięci o ogromie ofiar poniesionych przez naród polski w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, patriotyczne tradycje zmagań narodu polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, obowiązek ścigania zbrodni przeciwko pokojowi i ludzkości i zbrodni
W piątek, 12 kwietnia br., na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Pogrzebana pamięć". Tym razem wzięła w nich udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku. Zajęcia związane były z bohaterami „Kamieni na szaniec", ofiarami represji systemu komunistycznemu i Żołnierzami Wyklętymi. Uczniowie szukali wybranych grobów, wysłuchali prelekcji o pomniku katyńskim i zwiedzali teren „Łączki". Wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zakończyła się przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej. Warsztaty poprowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie dr Dariusz Gałaszewski i Marcin Łaszczyński.
Zapraszamy do udziału.
Informacje i zgłoszenia:
- dr Dariusz Gałaszewski, tel.(22) 860-70-51 e-mail:
Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury" – „Nurt" ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Obwód Świętokrzyski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zorganizowały doroczne uroczystości upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich AK dowodzonych przez „cichociemnych" płk. Jana Piwnika „Ponurego" i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta". To największy i najstarszy zjazd kombatantów Armii Krajowej w regionie świętokrzyskim. Spotkania organizowane są nieprzerwanie od 1957 r. Od 1969 r. odbywają się zawsze w czerwcu, w rocznicę śmierci płk. Jana Piwnika „Ponurego".
Tegoroczna koncentracja Środowiska „Ponury" – „Nurt" odbyła się w dniach 13–14 czerwca 2015 r. Dodatkowo, w przeddzień uroczystości, odbyła się projekcja filmu w Skarżysku-Kamiennej.<
12 czerwca 2015 r. w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej.
Podczas uroczystości, zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzatę Sinicę i Przewodniczącego Komisji Konkursowej prof. dr. hab. hm. Adama Massalskiego, wręczone zostały nagrody laureatom Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej. Spotkanie poprowadził członek jury dr hm. Marek Jedynak (instruktor ZHP i pracownik Delegatury IPN w Kielcach).
Informacja o wynikach konkursu:
W marcu tego roku komisja pod przewodnictwem prof. dr. hab. hm. Adama Massalskiego zakończ
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Reportaże historyczne", organizowanego przez Delegaturę IPN w Kielcach, odbędzie się 19 czerwca 2015 r., o godz. 12.00, w Domu Środowisk Twórczych (Pałacyk Tomasza Zielińskiego) w Kielcach, przy ul. Zamkowej 5. Uroczystość ta została zorganizowana w ramach obchodów 15-lecia IPN.
Serdecznie zapraszamy Nauczycieli wraz z Uczniami.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach ma zaszczyt zaprosić na obchody 15-lecia działalności Instytutu Pamięci Narodowej.
PROGRAM OBCHODÓW
18 czerwca – 5 lipca
- Mały Amfiteatr przy placu Artystów w Kielcach – prezentacja wystawy Opozycja i opór społeczny w regionie świętokrzyskim 1975–1989
19 czerwca (piątek)
- 8.15–16.15 Dzień drzwi otwartych w Delegaturze IPN w Kielcach (al. Na Stadion 1) – siedziba Instytutu otwarta dla grup zorganizowanych. W programie: zwiedzanie archiwum i schronu przeciwatomowego z okresu PRL, wystaw
Gmach, który szczecinianie znają dziś jako Komendę Wojewódzką Policji, przez lata stanowił siedzibę wojewódzkich organów policji politycznej PRL. U wielu starszych mieszkańców miasta miejsce to do dziś budzi negatywne skojarzenia. 18 czerwca 2015 r., o godzinie 11:00, na ścianie budynku przy ul. Małopolskiej 47 zostanie odsłonięta tablica poświęcona ofiarom bestialskich śledztw, prowadzonych przez funkcjonariuszy UB w latach 40. i 50. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin, władz miasta, 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, Komendy Wojewódzkiej Policji oraz szczecińskiego oddziału IPN.
Szczecin, ul. Małopolska 47 (gmach Komendy Wojewódzkiej Policji) 18 czerwca 2015 r., godz. 11:00
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz