Pierwsze przemówienie Ojca Świętego Franciszka I

Neomarksizm - o co chodzi ?

Grzegorz Braun o obłędzie wojennym i durniach którzy nie uczą się na własnych błędach

2014-08-08, Grzegorz Braun

Manipulacja w mediach.. (1/2) - ks. dr Marek Dziewiecki

BRUTALNA PRAWDA - dlaczego nie pokazano tego w żadnych wiadomościach ?

Kryzys finansowy wyjasniony w 3 minuty

2.10.2015

Tylko prawda jest ciekawa

Piękny PAX!
O 8.45 jestem w Radio PLUS – radioplus.pl ; przyszedłem za wcześnie (!) (po wyj ściu z Radio WNET) i przeglądam „Gazetę Wyborczą" – a tam tytuł :ROSJA ROZPYCHA SIĘ W SYRII". A w tekście (p.Mariusza Zawadzkiego) zdanie: „…wszystko wskazuje … Czytaj dalej
To Oni mają zrabowane Wam pieniądze, ale Wy decydujecie o wyborze
Tu prośba o wzięcie uidziału w Money Bomb: Ale teraz możecie Państwo sami głosować na najbardziej kreatywny amatorski spot – zachęcający do wpłaty na Money Bomb. Głosuje się przez ich udostępnienie – do godziny 24.00. Są ich cztery – kolejność … Czytaj dalej
Baraki, czy pustaki?
Felieton · Radio Maryja · 2015-10-01 · 7657 wyświetleń Starsi ludzie pewnie jeszcze pamiętają przemówienia Władysława Gomułki. Ciągnęły się one długo, czasami nawet trzy godziny - ale bo też Władysław Gomułka poruszał w nich wszystkie problemy, z jakimi borykał się znękany świat, co miało stworzyć wrażenie, że to on właśnie w tej chwili, "tymi ręcami" je rozwiązuje.
Dyskryminacyjne praktyki Polskiego Radia
W Sejmie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele partii KORWiN zaprotestowali przeciwko dyskryminacyjnym praktykom Polskiego Radia.
Spot pt. „Inwazja"
W Sejmie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowany został pierwszy spot wyborczy w kampanii partii KORWiN do parlamentu - spot pt. „Inwazja".
Unia zwalcza antysemityzm i antyislamizm
Komisja Europejska zorganizowała w Brukseli propagandowe kolokwium na temat zwalczania antysemityzmu i nienawiści do muzułmanów w Europie oraz o sposobach upowszechniania tolerancji i szacunku w społeczeństwach.
Czy mamy w Polsce do czynienia z kryzysem demokracji? - dr Krzysztof Mazur
Nieprawidłowości przy wyborach samorządowych zachwiały zaufaniem do demokracji pośredniej, rekordowo niska frekwencja we wrześniowym referendum pokazała brak zainteresowania demokracją bezpośrednią. Z kolei afera taśmowa odsłoniła słabość instytucji państwa. Jak odbudować zaufanie obywateli do procedur i władzy? Jak kontrolować władzę? O tym z dr Krzysztofem Mazurem, politologiem i prezesem Klubu Jagiellońskiego rozmawiał Piotr Legutko.
Studio Nadwiślańskie Odc. 9: Natalia Wojtanowska o zagadnieniach prawnych Katastrofy Smoleńskiej
W dziewiątym odcinku Studia Nadwiślańskiego Jan Lorek gości Natalię Wojtanowską, która opowiada o wybranych zagadnieniach prawnych dotyczących Katastrofy Smoleńskiej.
Marsz przeciw polityce rządu ws islamskich imigrantów - Kraków za Wyszehradem
Sprzeciw wobec polityki rządu Ewy Kopacz. Pani Premier i jej ministrowie jawnie lekceważą opinię nas - narodu. Chodzi tu przede wszystkim o decyzję o przyjęciu przez Polskę islamskich imigrantów. olska, zupełnie inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej, bez zająknięcia wykonała rozkaz płynący z Brukseli i Berlina. Ewa Kopacz i jej ekipa zapomniała, że jej najważniejszym obowiązkiem jest bronić polskiej racji stanu. Dużo mniejsze od nas państwa, czyli Czechy, Słowacja i Węgry potrafiły obronić się wobec dyktatu Niemiec i Unii Europejskiej. Partnerzy manifestacji: Studenci dla Rzeczypospolitej KoLiber Kraków Klub Republikański w Krakowie Kongres Nowej Prawicy KORWiN Kraków KUKIZ'15 Ruch Narodowy Kraków Młodzież Wszechpolska - Okręg Malopolski Młodzi dla Polski Małopolscy Patrioci Trzecia Droga Wiślaccy Patrioci *** Fotografie Jana Lorka
Czy Polsce grozi neokolonializm cyfrowy?
W Krakowie 29 września, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej 1 odbyła  się dyskusja poświęcona bezpieczeństwu cybernetycznemu Polski z udziałem m.in. prof. Andrzeja Zybertowicza. Dyskusja wokół najnowszych badań prof. Zybertowicza i jego zespołu, opublikowanych w książce "Samobójstwo Oświecenia" Profesor Andrzej Zybertowicz, świeżo mianowany doradcą prezydenta RP, porusza problem, którego wielu nie dostrzega – nowe technologie przynoszą wiele pożytków i ułatwiają życie, ale niosą za sobą wielkie ryzyko odczłowieczenia. Na czym to polega? Jak to można powstrzymać? Co zrobić, by Polska ustrzegła się zagrożeń związanych z neokolonializmem cyfrowym? Na te pytania można znaleźć odpowiedź odpowiedź w materiale filmowym. Wraz z prof. Andrzejem Zybertowiczem w spotkaniu wzięli udział prof. Jerzy Surma (Szkoła Głowna Handlowa i University of Massachusetts Lowell) i Jan Waszewski
Otwarcie nowej Księgarni IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 – Warszawa, 28 września 2015

W poniedziałek 28 września w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyło się otwarcie nowej Księgarni IPN.

Uroczystość połączono z promocją książki „Łączka". W panelu poświęconym publikacji wzięła udział Regina Litke, córka kpt. Czeredysa, którego szczątki zidentyfikowano na Powązkach oraz autorka – Karolina Wichowska. Spotkanie poprowadził reżyser Arkadiusz Gołębiewski.

Po panelu nastąpiło uroczyste przecięci wstęgi przez prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego w obecności przewodniczącego Rady IPN dr. Antoniego Dudka oraz wiceprezesów Agnieszki Rudzińskiej i dr. Pawła Ukielskiego a także dyrektora generalnego IPN Jacka Paszkieta.

Księgarnia ma w ofercie ponad 400 tytułów książek, albumów, czasopism, gier i komiksów, w tym ok. 100 publikac

„Kino według Janusza Nasfetera" w ramach seminarium popularnonaukowego „Polskie kino powojenne: twórcy i filmy" – Warszawa, 12 p

Dziesiąta edycja cyklu wykładów „Z kamerą po PRL-u" kontynuuje próbę przybliżenia wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięć artystycznych, na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej. Spróbujemy opowiedzieć o bardzo różnych zjawiskach charakterystycznych dla powojennego kina polskiego; zarówno tych, które wprost wynikały z polityki kulturalnej tamtego okresu, jak i tych niezależnych artystycznie. Oprócz arcydzieł polskiego kina, pokazane zostaną także fragmenty filmów o jednoznacznie propagandowym zabarwieniu. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu. Proponujemy sześć spotka

Prezentacja wystawy IPN „Zagłada polskich elit. Akcja AB Katyń" – Kiszyniów, 30 września 2015

Przygotowaną w wersji rumuńskojęzycznej wystawę można oglądać w Centrum wojennej historii i kultury Republiki Mołdawii.

Obecny na otwarciu wystawy ambasador Polski Artur Michalski przypomniał, że 17 września minęło 76 lat od momentu gdy – na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow – Armia Czerwona zaatakowała Rzeczpospolitą.

Przybyły na uroczystość otwarcia wystawy mołdawski minister obrony Anatol Szalaru podziękował przedstawicielom Polski za jej prezentacje. Przypomniał, że w tamtym okresie historycznym losy obu krajów były podobne, gdyż włączona w 1940 r. do ZSRR Mołdawia również była ofiara paktu Ribbentrop-Mołotow.

Z kolei mołdawska minister oświaty Korina Fusu podkreśliła, że jej kraj podąża drogą europejska i wyraziła nadzieję, że Mołdawianie wkrótce przestaną podlegać

Turniej debat oksfordzkich „Zrozumieć historię. Młodzież debatuje" w ramach Turnieju o Puchar Prezesa IPN – edycja 2015/2016

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa wielkopolskiego i lubuskiego do wzięcia udziału w międzyszkolnym Turnieju Debat Oksfordzkich „Zrozumieć historię. Młodzież debatuje". Turniej wojewódzki jest częścią ogólnopolskiego projektu międzyszkolnych turniejów debat oksfordzkich, których finałem będzie Turniej o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
W roku szkolnym 2015/2016 w poznańskim Oddziale IPN odbędą się w dwa turnieje: wielkopolski w Poznaniu i lubuski w Zielonej Górze.Turniej w Poznaniu rozegrany zostanie na przełomie stycznia i lutego 2016 r., a lubuski w kwietniu 2016 r.W finale Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zwycięzcy z Poznania i Zielonej Góry zmierzą się zwycięzcami turniejów regionalnych w całej Polsce.
Debaty oksfordzkie są formą poszerzenia i pogłębienia wiedzy, jak również zainteresowania mł
Konferencja edukacyjna dla nauczycieli „Jak uczyć o wojnie? Zagadnienia dotyczące martyrologii w nowoczesnej edukacji" – Poznań

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zaprasza nauczycieli, pedagogów i wychowawców do udziału w konferencji edukacyjnej „Jak uczyć o wojnie? Zagadnienia dotyczące martyrologii w nowoczesnej edukacji". Druga z cyklu konferencji poświęconych problematyce nauczania o największym konflikcie zbrojnym w dziejach świata – we wrześniu ubiegłego roku miała bowiem miejsce sesja pt. „Jak uczyć o wojnie. II wojna światowa w nowoczesnej edukacji" – odbędzie się w dniach 22–23 października 2015 roku w Poznaniu.
W konferencji udział zapowiedzieli specjaliści w zakresie dydaktyki historii i muzealnictwa. Znacząca część konferencji będzie miała charakter praktyczno–warsztatowy. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 października 2015 r. Dla ograniczonej liczby nauczycieli zapewniamy nocleg –

Pokaz filmu „Strajk" w ramach cyklu „Historia na dużym ekranie" – Poznań, 11 grudnia 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Kino „Rialto" w Poznaniu zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami do udziału w bezpłatnych spotkaniach filmowych w ramach piątej edycji projektu „Historia na dużym ekranie", przybliżającego młodzieży realia życia w czasie wojny i okupacji oraz w państwie komunistycznym .
Ostatnim filmem w tej edycji projektu będzie 11 grudnia 2015 roku (piątek) film Volkera Schlöndorffa „Strajk". Projekcję filmową poprzedzi krótki wykład historyczny.
„Strajk" Film fabularny, Polska/Niemcy 2006, w reżyserii Volkera Schlöndorffa. Poruszająca historia odważnej kobiety, która walcząc o godność, napisała epizod światowej historii, przyczyniając się do powstania Solidarności. Strajk został oparty na motywach biografii Anny Walentynowicz, która stała się pierwowzorem filmowej postaci Agnieszki Kowa
Spotkanie w 62. rocznicę śmierci kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" na "Przystanku Historia" - Białystok, 7 października 2015

Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku oraz Dyrektor Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego mają zaszczyt zaprosić na spotkanie upamiętniające 62. rocznicę śmierci kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara". W programie spotkania przewidziano prelekcję dr. Łukasza Lubicz-Łapińskiego (OBEP IPN w Białymstoku) pt. „Dzieje rodziny Kamińskich herbu Rola". Gościem honorowym spotkania będzie Pan Wiesław Kamiński, bratanek kpt. „Huzara". Kpt. „Huzar" został zamordowany przez komunistów z UB 11 października 1953 r. w białostockim więzieniu przy ul. Kopernika i najprawdopodobniej tam skrycie pochowany.

Spotkanie odbędzie się 7 października 2015 r. o godz. 16.30 na białostockim „Przystanku Historia" (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego, ul. Warszawska 48). Serdecznie zapraszamy!

Wykład „VIII Uderzeniowy Batalion Kadrowy - bitwa pod Stryjówką" na "Przystanku Historia" - Sokółka, 6 października 2015

W dniu 6 października 2015 r. o godz. 17.30 na sokólskim „Przystanku Historia" (Sokólski Ośrodek Kultury, ul. Grodzieńska 1) Piotr Łapiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku wygłosi wykład pt. „VIII Uderzeniowy Batalion Kadrowy - bitwa pod Stryjówką". Wstęp wolny.

Prezentacja wystawy „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko 1947–1984" – Zielona Góra, 7–30 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze zapraszają na wystawę „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko 1947–1984". Jest to kopia wystawy przygotowanej przez białostocki oddział IPN.
Wystawa przedstawia życie i działalność duszpasterską ks. Jerzego, jego męczeńską śmierć, a także percepcję idei „Zło dobrem zwyciężaj", która stała się mottem opozycji demokratycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ukazuje dramatyczne okoliczności śmierci i pokazowy proces byłych oficerów SB, którzy dokonali zbrodni. Widz, także ten młody, który nie doświadczył okresu PRL-u, może prześledzić historię życia kapłana – przedstawiciela instytucji Kościoła, uznanego za wroga nr 1 przez komunistyczne służby.
Miejsce: Zielona Góra, Gimnazjum nr 3, ul. św. Kingi 1 Termin: 7–30 października 2015 r. Zwiedzanie: pon. – pt. w god
Prezentacja wystawy„Akcja AB – Katyń. Zagłada wielkopolskich elit 1939–1941" – Zielona Góra, 8–30 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze zapraszają na wystawę „Akcja AB–Katyń. Zagłada wielkopolskich elit 1939-1941" przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.
Wystawa pokazuje genezę sojuszu III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego przeciw Polsce oraz przeprowadzoną przez okupantów eksterminację elit społeczeństwa Wielkopolski. Na planszach znajdziemy również sylwetki Wielkopolan pomordowanych przez Sowietów na Wschodzie.
Miejsce: Zielona Góra, Gimnazjum nr 1, ul. Wyszyńskiego 101 Termin: 8–30 października 2015 r. Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10 – 14
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Prezentacja wystawy„Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944–1956" – Zielona Góra, 7–30 paździer

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze zapraszają do zwiedzenia wystawy pt. „Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944–1956". Jest to kopia wystawy przygotowanej przez lubelski oddział IPN.
Wystawa przedstawia wiele aspektów dziejów podziemia niepodległościowego w latach 1944–1956. Użyte w tytule sformułowanie „zaplute karły reakcji" to pogardliwe określenie ludzi powojennego podziemia upowszechniane przez propagandę komunistyczną, mające doprowadzić do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego hasła z prezentowanym na panelach wystawienniczych materiałem dodatkowo podkreśla dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej. Widzimy w pigułce całą historię podziemia niepodległościowego, od jego dramatycznego początku związanego jeszcze z okresem wyzwalania spod okupacji niemieckiej po często beznadziejną wal
Prezentacja wystawy „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939–1945" – Wschowa, 16–30 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół we Wschowie zapraszają na wystawę „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939–1945" przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Wystawę tworzą 32 plansze wypełnione dokumentami i fotografiami opatrzonymi komentarzem historycznym, a przedstawiającymi specyfikę dnia codziennego ludności polskiej i niemieckiej zamieszkującej tzw. Kraj Warty. Część zdjęć pochodzi z archiwów IPN, pozostałe – pracownicy poznańskiego OBEP odnaleźli w wielkopolskich archiwach i muzeach regionalnych. Miejsce: Wschowa, Zespół Szkół, ul. Kościuszki 11 Termin: 16–30 października 2015 r. Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10 – 14
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Prezentacja wystawy„Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939–1945" – Leszno, 5–15 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół Ochrony Środowiska w Lesznie zapraszają na wystawę „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939–1945".
Wystawę tworzą 32 plansze wypełnione dokumentami i fotografiami opatrzonymi komentarzem historycznym, a przedstawiającymi specyfikę dnia codziennego ludności polskiej i niemieckiej zamieszkującej tzw. Kraj Warty. Część zdjęć pochodzi z archiwów IPN, pozostałe – pracownicy poznańskiego OBEP odnaleźli w wielkopolskich archiwach i muzeach regionalnych. Miejsce: Leszno, Zespół Szkół Ochrony Środowiska, pl. J. Metziga 25 Termin: 5–15 października 2015 r. Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10 – 14
Wstęp wolny. Zapraszamy
Prezentacja wystawy „Sowieckie Piekło 1939–1956" – Chodzież, 5– 30 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz I Liceum Ogólnokształcące w Chodzieży zapraszają na wystawę „Sowieckie Piekło 1939 – 1956".
Wystawa „Sowieckie piekło 1939–1956" stanowi zwieńczenie dwuletniego projektu edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu poświęconego tematyce sybirackiej. Dotyczy jednej z wielu „białych plam" naszych najnowszych dziejów – tragedii Polaków, którzy znaleźli się pod okupacją sowiecką w 1939 r. Przedstawia losy setek tysięcy obywateli więzionych, deportowanych i zamordowanych przez machinę systemu komunistycznego.
Ekspozycja ma niejako dwie warstwy. Na pierwszą składają się ogólne komentarze historyków, na drugą – wstrząsające relacje osób przeżywających sowieckie piekło. Materiały prezentowane na wystawie pochodzą m. in. z amerykańskiego Instytutu Hoovera. Tam właśnie trafiły ankiety rozprowadzane wśród po
Prezentacja wystawy „Polska Walcząca" – Koło, 6–30 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole zapraszają do zwiedzenia ogólnopolskiego projektu wystawienniczego pt. „Polska Walcząca".
Wystawa „Polska Walcząca" przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje kluczowe obszary aktywności wojskowych i cywilnych struktur konspiracji, m.in.: dywersję i partyzantkę, podziemny wymiar sprawiedliwości, tajne nauczanie. Pokazuje też przełomowe wydarzenia z 1944 r., w tym akcję „Burza" Armii Krajowej i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie znajdują się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali
Prezentacja wystawy„Plastyka niezależna 1976–1989" – Nietążkowo, 6–30 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie zapraszają na wystawę „Plastyka niezależna 1976–1989".
Ekspozycja, podzielona chronologicznie na trzy okresy: 1976–1980, 1980–1981 i 1981–1989, prezentuje najważniejsze przejawy niezależnego ruchu artystycznego w okresie tzw. pierwszej Solidarności i stanu wojennego, jak: malarstwo, rzeźbę, rysunek, instalacje przestrzenne, kalendarze, pocztówki i plakaty. Zasadniczym celem wystawy jest prezentacja sztuki profesjonalnej wyzwalającej się spod mecenatu komunistycznego państwa i tworzenie niezależnego obiegu artystycznego.
Wernisaż wystawy odbył się w 2009 roku w ramach ogólnopolskich obchodów projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej – Rok Kultury Niezależnej.
Miejsce: Nietążkowo, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Dudycza 4 Termin: 6–30
Prezentacja wystawy „Pielgrzym nadziei. Jan Paweł II na ziemi wielkopolskiej1979 – 1983 – 1997 – 1999" – Pniewy, 5–30 październi

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa w Pniewach zapraszają na wystawę „Pielgrzym nadziei. Jan Paweł II na ziemi wielkopolskiej 1979 – 1983 – 1997 – 1999"
Na 12 planszach ekspozycji znaleźć można reminiscencje z czterech pielgrzymek papieskich do Wielkopolski, które były nie tylko ważnymi wydarzeniami religijnymi, ale także społeczno-politycznymi. Każda z tych wizyt apostolskich niosła też w sobie ogromny ładunek emocji. Zaprezentowane fotografie i dokumenty pochodzą między innymi z archiwum Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Poznaniu.
Miejsce: Pniewy, Szkoła Podstawowa, ul. Strzelecka 11a Termin: 5 – 30 października 2015 r. Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10 – 14
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Konferencja naukowa z cyklu: Warszawska jesień archiwalna Warszawa-ma wiele twarzy

Konferencja naukowa z cyklu

Warszawska jesień archiwalna Warszawa-ma wiele twarzy

Archiwum Państwowe w Warszawie, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie zapraszają do udziału w drugiej konferencji z cyklu Warszawska jesień archiwalna  - Warszawa ma wiele twarzy, która odbędzie się 25-26.11.2015 r. w Warszawie.

Miasto jako naturalne miejsce adaptacji form kultury wysokiej i zarazem przestrzeń, w której  mniejszości narodowe i grupy wyznaniowe zyskiwały autonomię współtworząc kulturę życia codziennego  to dwa aspekty przestrzeni miejskiej  Warszawy, którym zost

Wyjazd edukacyjny uczestników konkursu historycznego „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Reportaże historyczne", Kielce – Amster

W dniach 4-9 października 2015 r. roku odbędzie się wyjazd edukacyjny do Niemiec i Holandii uczestników konkursu historycznego organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach pt. „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Reportaże historyczne".

W wyprawie weźmie udział 30 uczniów oraz opiekunowie, w tym duszpasterz wyprawy ks. dr Andrzej Kaszycki. Ze strony IPN w wyjeździe wezmą udział pracownicy Delegatury w Kielcach: Leszek Bukowski, dr Tomasz Domański i Marek Jończyk. Uczestnicy wyprawy odwiedzą Amsterdam, Arnhem, Cmentarz Wojskowy w Ooesterbeek, Muzeum Hartenstein, Axel, Bredę i Berlin. W Bredzie będzie miało miejsce spotkanie z tamtejszą Polonią oraz władzami miasta. Na polskich Cmentarzach Wojennych zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty.

Kino z Historią - Lublin, 20 - 29 października 2015

20 października w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej rusza przegląd filmów „Lata 60., czyli mała stabilizacja". Tym razem poprzez kino opowiemy o latach 60. ubiegłego wieku: o problemach mieszkaniowych („Człowiek z M-3") i motoryzacyjnych marzeniach Polaków („Kochajmy syrenki"). Pretekstem do opowieści o życiu politycznym będą „Barwy walki" oparte na książce Mieczysława Moczara, zaś ciągle wówczas żywą pamięć o II wojnie światowej przybliżą „Szyfry".
Przegląd odbędzie się w sali konferencyjno-wystawienniczej IPN w Lublinie (ul. Staszica 22A) o godz. 18.00.
  • 20 października - „Barwy walki", reż. Jerzy Passendorfer, wstęp- dr Katarzyna Zawadka
  • 22 października - „Człowiek z M-3", reż. Leon Jeannot, wstęp- dr hab. Jacek Wołoszyn
  • 27 października - „Kochajmy syrenki", reż. Jan Rutkiewicz, wstęp dr Mariusz Sawa
  • 29 pa
Demontaż tablicy gloryfikującej działalność formacji zwalczających oddziały podziemia niepodległościowego - Łącko, 30 września 2

W dniu 30 września br. pracownicy techniczni krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dokonali, w porozumieniu z władzami samorządowymi gminy Łącko, demontażu umieszczonej w centrum miejscowości tablicy gloryfikującej działalność formacji zwalczających oddziały podziemia niepodległościowego. Tablica została wmurowana w celach propagandowych w ramach obchodzonych przez komunistyczne organa represji XXX rocznicy powstania Milicji Obywatelskiej.

Napis na tablicy, opatrzonej wizerunkiem komunistycznego odznaczenia „Krzyż Grunwaldu" oraz orłem bez korony, brzmiał: Poległym w dniu 22 września 1948 roku w walce o utrwalenie władzy ludowej funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej [tutaj wymieniono cztery nazwiska]. W XXX rocznicę powstania MO Społeczeństwo Łącka. Intencją wmuro

Ekspozycja wystawy „Miednoje – policyjny Katyń" – Michniów, 1 – 31 października 2015

Od 1 do 31 października 2015 r. w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, eksponowana będzie wystawa „Miednoje – policyjny Katyń" przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach.

Ekspozycja odbędzie się w ramach obchodów 76. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Ekspozycja czynna w godzinach pracy Mauzoleum.

8. edycja konkursu „Książka Historyczna Roku" – głosowanie czytelników

Jury organizowanego przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej Konkursu „Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego wybrało 20 książek, które zakwalifikowały się do III etapu konkursu. Od czwartku, 1 października 2015, czytelnicy będą mogli oddawać swoje głosy na wybrane tytuły za pośrednictwem strony www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Jest to wyjątkowa edycja z rekordową liczbą zgłoszonych publikacji (124 książki), które nadesłały wydawnictwa i rektorzy szkół wyższych.

Powołane przez organizatorów jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Piotra Franaszka, wybrało 20 książek, spośród których wyłoni zwycięzców w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" oraz

IPN wydał 30 decyzji otwierających drogę do starania się o status działacza opozycji antykomunistycznej / osoby represjonowanej

507 osób wystąpiło do Prezesa IPN o wydanie decyzji, która otwiera drogę do starania się o status działacza opozycji antykomunistycznej / osoby represjonowanej. Decyzje otrzymało już 30 pierwszych osób. To dane z pierwszego miesiąca obowiązywania ustawy opozycyjnej.

Najwięcej wniosków zostało złożonych w Warszawie (125), w Gdańsku (48) ) i Katowicach (46). Najmniej wniosków (osiem) jest w Kielcach.

Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych weszła w życie 31 sierpnia br. Zakłada ona możliwość niesienia realnej pomocy tym osobom represjonowanym i działaczom opozycji antykomunistycznej, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Decyzja o przyznaniu pomocy finansowej należy do szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych. Świadczenie pieniężne w wysokości

„A to historia" – audycja Radia eM Kielce – 1 października 2015

1 października 2015 r., o godz. 20.00, w Radio eM Kielce – 107.9 FM wyemitowana zostanie audycja z cyklu „A to historia" z udziałem Marzeny Grosickiej i Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego, historyków z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Podczas audycji, związanej z 35. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność", poruszone zostaną kwestie pierwszych strajków i tworzenia niezależnych związków na terenie regionu świętokrzyskiego oraz działalności „Solidarności" w czasie „karnawału wolności", a także wydarzeń z lat 1982–1989.

Wykład z cyklu „Bóg – Honor – Ojczyzna" połączony z projekcją filmu o Józefie Franczaku „Lalku" – Nowy Sącz, 6 października 2015

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie zapraszają na spotkanie poświęcone sierż. Józefowi Franczakowi „Lalkowi", które odbędzie się 6 października 2015 r. w sali widowiskowej przy Parafii NSPJ w Nowym Sączu (ul. Zygmuntowska 48), o godz. 19.00. W ramach spotkania wykład wygłosi prezes Oddziału PTH w Nowym Sączu – Leszek Zakrzewski, przewidziana jest także projekcja filmu „Ostatni…" (reż. T. Doroszuk, A. Sikorski).

Konferencja naukowa „NSZZ »Solidarność« z perspektywy 35 lat" – Rzeszów, 19 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, NSZZ „Solidarność" Region Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zapraszają na konferencję naukową „NSZZ »Solidarność« z perspektywy 35 lat", która odbędzie się 19 października 2015 r. w Rzeszowie, na Politechnice Rzeszowskiej (aula wykładowa V1, al. Powstańców Warszawy 12).
Konferencja odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

PROGRAM

  • 11.00 – rozpoczęcie konferencji, powitanie JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. Marek Orkisz Przewodniczący NSZZ „Solidarność" Regionu Rzeszowskiego Roman Jakim

Wystawa „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939–1945" – Miętne, 1–1

W dniach 1–15 października 2015 r. w Muzeum Ziemi Garwolińskiej przy Zespole Szkół Rolniczych CKP i CKU im. Stanisława Staszica w Miętnem eksponowana będzie wystawa „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w latach 1939–1945", przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Wystawa jest już drugą o tej tematyce stworzoną w Oddziale IPN w Rzeszowie. Dotycząca całej Małopolski ekspozycja jest poszerzeniem wystawy poświęconej pomocy Polaków udzielanej Żydom na Rzeszowszczyźnie. Otwarcie wystawy odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Rynku Głównym w Krakowie 27 stycznia 2008 r. i ściągnęło do Krakowa wielu znakomitych gości z Polski oraz z całego świata.
Serdecznie

Rośnie liczba krajów chcących zakazać GMO

Piętnaście z 28 krajów członkowskich UE najprawdopodobniej zdecyduje o nie wpuszczaniu na swoje terytorium upraw GMO, wypracowując opt-out względem unijnej legislacji odnośnie do upraw roślin modyfikowanych genetycznie. Wśród nich jest Polska. Termin składania wniosków w tej sprawie mija 3 października.
Read more...
Ta ustawa to test na wiarygodność PO

Mamy gotowy projekt ustawy dotyczący kwoty minimalnej. Najniższe wynagrodzenie za pracę powinno wynosić 12 zł brutto za godzinę – uważa Beata Szydło. Projekt ustawy dziś został złożony na ręce Marszałek Sejmu. - Reakcja na prezentowany przez nas projekt ustawy jest testem na wiarygodność premier Ewy Kopacz – zapowiedziała kandydat na premiera z ramienia PiS.
Read more...
Charasim: Nie powinno się obniżać emerytur komunistycznym oprawcom

Z Dominikiem Charasimem kandydatem partii Korwin do Sejmu ze Ślaska rozmawia Jan Bodakowski.
Read more...
Wychowawcza i opiekuńcza rola rodziny słabnie

O alarmującym stanie rodziny w Polsce świadczą nie tylko dane demograficzne (liczba dzieci w latach 1989-2013 zmalała o ponad 4 miliony), wzrastająca liczba rozwodów (ok.65 tys. rocznie), ubóstwo znacznego odsetka rodzin (2,8 mln osób żyje poniżej minimum egzystencji), ale także problemy z realizacją jej funkcji opiekuńczej i wychowawczej
Read more...
Pozbawieni praw litewscy Polacy samotnie walczą o polskie szkoły

W piątek 2 października br. o godz. 13.00 odbędzie się pikieta rodziców przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Wilnie. W opinii rodziców, orzeczenie sądu ws. polskich szkół jest stronnicze i skandaliczne.
Read more...
Gazprom rozgrywa Brukselę w sprawach gazowych, a rząd Kopacz milczy

Rosyjski gigant gazowy Gazprom ustami swojego dyrektora Aleksandra Miedwiediewa informuje w ostatnich dniach europejską opinię publiczną, że "nie czuje winy z powodu żadnego z zarzutów stawianych mu przez Komisję Europejską" i proponuje ugodę bez wskazywania winnych i orzekania kar.
Read more...
Lekarze kamuflują aborcję w dokumentacji

Lekarze aborcjoniści często omijają całą dokumentację pozostając pozornie czyści. Jak? To dość prosty mechanizm. W żadnych dokumentach nie będzie wzmianki nie tylko o aborcji, ale nawet o ciąży! Z Hanną Nogą, wieloletnią położną rozmawia Robert Wit Wyrostkiewicz.
Read more...
Ks. prałat Henryk Szuman – opiekun dzieci

Organizował ruch abstynencki na Pomorzu, duszpasterstwo bezrobotnych i pomoc dla ubogich. Szczególną opieką otoczył dzieci osierocone w wyniku I wojny światowej oraz wojny bolszewickiej. Zginął z rąk niemieckiego Selbstschutzu w drugim miesiącu wojny.
Read more...
Jest tchórz, a miał być bohater

Ojciec, który porzuca własne dzieci zadaje im duchową śmierć za życia. Nawet wielokrotnie.
Read more...
W Edenie sto procent ludzkości dało się nabrać! A dziś?

…i wybaczcie, że tym razem jesteśmy na Ty.
Read more...
Islamska Joanna d'Arc czy antykatolicka manipulacja?

Sabrina Hout. Dzisiaj to ona jest dumą i sumieniem Francji – napisał poseł PiS Arkadiusz Czartoryski na Facebooku. Media katolickie podobnie jak parlamentarzysta podały za PAP informację o wyroku za wiarę na mer jednej z dzielnic Marsylii. Prawy.pl zajrzał do źródeł francuskojęzycznych, które zignorowała PAP.
Read more...
Prof. Jędrysek przedstawia receptę, jak sprowadzić do Polski tych, którzy wyjechali za pracą

„Wykształcenie miliona osób, które wyjechały z Polski z powodów ekonomicznych kosztowało rodziców i budżet Państwa łącznie setki miliardów złotych. Ten wypływ kapitału trwa. Dlatego nowy układ sił politycznych w Sejmie RP musi odwrócić ten trend" napisał prof. zw. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek w liście otwartym, nie tylko do akademików.
Read more...
Mściciel wychodzi z ukrycia

Im bliżej wyborów, tym agresywniejsza gra mainstreamu. Wiadomo, że Jarosław Kaczyński zawsze był ich „ulubieńcem". Gdy się odzywał, to ział nienawiścią, gdy nie zabierał głosu, to mściwie milczał. Czekano na każdy jego gest, słowo, aby rozpętać kampanię nienawiści.
Read more...
Jak długo jeszcze Wyklęci?

Leszek Czajkowski w utworze „Żołnierze wyklęci" pisał: „Czy warto było w wojny dni za taki kraj oddawać życie?"
Read more...
Zarekwirują nieruchomości właścicielom, by przekazać je imigrantom

Władze Hamburga wywłaszczą obywateli Niemiec, a ich majątek przekażą na potrzeby imigranów – głosami SPD, Zielonych i Lewicy przyjęto projekt ustawy umożliwiającej władzom przejmowanie nieruchomości dla potrzeb imigrantów.
Read more...
Ten film obnaża kryminalny układ III RP

Na ekranach krajowych kin wyświetlany jest nowy polski film sensacyjny „Anatomia zła", który niezwykle trafnie ukazuje kryminalną patologię układu III RP.
Read more...
Na ministra Szczurka medycyna bezradna

Pierwszy raz od kilku miesięcy włączyłem rano telewizor. Nie wiem co mnie pchnęło do tego kroku, co spowodowało, że część mózgu odpowiedzialna za głupotę zaprowadziła mnie do pilota TV... ale kara wyprowadzenia z równowagi była natychmiastowa. Głupotę trzeba karać. Natychmiast. Szkoda, że tyko moją.
Read more...
Nawet Wyborcza przejrzała na oczy w sprawie podatków

We wtorkowym wydaniu „Wyborczej' na pierwszej stronie „krzyczący" tytuł artykułu „CIT i miliardy nam zniknęły", w którym autor powołując się na ekspertyzy przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej i na opracowania profesora Dominika Gajewskiego z warszawskiej SGH, stwierdza że wielkie korporacje unikają płacenia podatku dochodowego.
Read more...
Episkopat: Pielęgniarki z podwyżkami a rehabilitanci i ratownicy nie? Będą podziały

- Te osoby często nie są uwzględniane w rewaloryzacji wynagrodzeń, co pozostaje niezrozumiałe – napisał Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych.
Read more...

Amerykańskie samochody w Polsce i polskich muzeach

Amerykański przemysł motoryzacyjny jest jednym z najstarszych na świecie, ale jego wytwory nie cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Jedynym wyjątkiem jest w zasadzie Ford, ze szczególnym uwzględnieniem modelu Focus. Od 1998 roku różne wersje tego auta sprzedały się w naszym kraju w liczbie ponad 150 000 egzemplarzy. Reszta, jeśli chodzi o dystrybucję nowych samochodów, to niewielki odsetek rynku. Mimo to, miłośników Amerykanów jest u nas sporo, więc nie musimy przeprawiać się za ocean, by zobaczyć któryś ze słynnych modeli. Wystarczy wybrać się do któregoś z muzeów motoryzacji. Warto, bo to fascynujące maszyny i jak się okazuje, jeździli nimi nawet Polscy przywódcy.
Read more...
UE zmusi Polskę do akceptacji tzw małżeństw homoseksualnych?

Z prof. Aleksandrem Stępkowskim, prezesem Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris rozmawia Anna Wiejak
Read more...
Jak można tak bezczelnie kłamać, Pani Premier?

Dzisiaj Pani Premier "zameldowała" Polakom o "spełnieniu obietnic z expose" sprzed roku. Jak można tak bezczelnie klamać? Chyba, że nie uważa nas za Polakow, może. Oto obietnice Pani Premier dla przedsiebiorców sprzed roku. Sami sprawdzcie, co udało się spełnic. W zasadzie nic.
Read more...
Na forum ONZ Andrzej Duda dojrzał do męża stanu światowej rangi

Informacje, że na wystąpienie Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Ogólnym NZ jakoby mało kto zwracał uwagę należy uznać tylko za insynuacje. Każdy, kto ma tu możliwość zajrzenia do ONZ-owskiej kuchni, musi temu zaprzeczyć. Przemówienie prezydenta Polski zostało dokładnie wysłuchane i odnotowane, przyjęto je bardzo dobrze; słyszeliśmy to w kuluarach od wielu osób, w tym przywódców państw.
Read more...
Obnażył fałsz ludzi, przy których Gross to harcerzyk

Dziennikarz z Lubelszczyzny zweryfikował narrację zarzucającą AK i BCh masowy plan mordowania należących do mniejszości narodowej mieszkańców wsi, na terenach współczesnej Polski Południowo-Wschodniej.
Read more...
Stworzenie państwa unijnego właśnie się dokonuje

Zgromadzeni na zorganizowanej we wtorek przez Instytut Sobieskiego oraz Fundację Konrada Adenauera konferencji „Ile państwa, ile unii?" eksperci z zakresu prawa, nie tylko unijnego, nie mają złudzeń: obserwowany obecnie proces przekazywania kompetencji do Brukseli zmierza w kierunku stworzenia państwa europejskiego.
Read more...
Już raz Polska szkoliła ukraińskich wojskowych, skończyło się Rzezią Wołyńską

Dr Lucyna Kulińska, wybitna badaczka dziejów Kresów wschodnich, podczas zorganizowanej w piątek w Sejmie konferencji „Kresy a polska świadomość narodowa" ostrzegła, że dozbrajanie ukraińskiej armii i szkolenie ukraińskich żołnierzy może, jak miało to miejsce w przeszłości, skończyć się dla Polaków tragicznie.
Read more...
Polaków na Litwie skreślił nawet polski rząd

Z Renatą Cytacką z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie rozmawia Anna Wiejak
Read more...

Brak komentarzy:

Poparcie G. Busha (ojca) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku

Leszek Balcerowicz - portret doktrynera - Dla Polski - Informacje donosi ogólnopolska gazeta Nasz Dziennik: "Wpływowe zachodnie, a zwłaszcza amerykańskie, kręgi gospodarcze, a także MFW, gorąco popierały 'dogadanie się' z czołowymi komunistami w Polsce (i na Węgrzech) w oparciu o zabezpieczenie sobie nawzajem realizacji podstawowych celów na zasadzie wzajemności. Dla przywódców komunistycznych celem tym było utrzymanie w swych krajach centralnych pozycji, zwłaszcza w życiu gospodarczym, w okresie po rozpoczęciu transformacji systemowych. Dla przedstawicieli zaś Zachodu najważniejsze w Europie Środkowej było dalsze spłacanie odpowiednio oprocentowanego zadłużenia z czasów komunistycznych. Jak zwykle dla Zachodu pieniądz (money, money...) miał dużo większe znaczenie niż względy moralno-wolnościowe. Stąd na przykład wynikało ogromne poparcie prezydenta G. Busha (ojca obecnego prezydenta USA) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku. (Bush przebywał w Polsce na tydzień przed wyborem Jaruzelskiego i skutecznie naciskał na kierownictwo OKP w sprawie uratowania jego kandydatury). Balcerowicz nieprzypadkowo stał się głównym gwarantem spłaty polskiego zadłużenia wobec Zachodu. Jeszcze w 1989 r. stanowczo stwierdził w Sejmie, że trzeba jak najszybciej spłacać komunistyczne długi, aby nie wywołać zaniepokojenia zachodnich bankierów. Rzecz w tym, że właśnie w latach 1989-1990 istniała bezpowrotnie zmarnowana przez Balcerowicza szansa całkowitego anulowania polskich długów wobec Zachodu."

Suwerenność

http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=139
"Traktat Reformujący, będący modyfikacją Traktatu Konstytucyjnego, zachowuje najistotniejsze postanowienia swego poprzednika, proklamujac w art. 1 utworzenie Unii Europejskiej, jako nowego podmiotu prawa międzynarodowego, który będzie następcą prawnym Wspólnoty Europejskiej. Podpisanie tego traktatu „przez Polskę”, a więc przez jakiegoś polskiego dygnitarza, dajmy na to, panią Fotygę, oznacza formalne zrzeczenie się w imieniu Polski jej suwerenności państwowej. Pozostaje to w oczywistej sprzeczności z treścią przysięgi, jaką składa prezydent, bo wspomina on tam, że będzie strzegł niepodległości państwa."

Tylko prawda jest ciekawa

Ostateczne zwycięstwo Ukrainy i Tuska Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2022-06-05 · 3540 wyświetleń Wojna...

SZOK Ekspert potwierdza!!! Testowo dopisano głosy i zgłoszono burmistrza do drugiej tury..