Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-08-09 · 7367 wyświetleń Na tym etapie historia zatacza koło w tym sensie, że nieubłagany postęp znowu wyrusza na wojnę ze wstecznictwem, które w naszym nieszczęśliwym kraju tradycyjnie reprezentuje Kościół katolicki, podobnie jak i za Stalina.
Wiemy, że elektorat antysystemowy to ok. 30 procent wyborców. Udowodniliśmy empirycznie, że możemy wziąć z tego ponad 7 procent. Teraz musimy pokazać, że weźmiemy jeszcze więcej.
Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) ● […]
W Sejmie odbyło się czytanie projektu Ustawy o książce wniesionego przez posłów PSL. Tymczasem w ramach uruchomionego przez Klub Jagielloński apelu do polityków PSL wysłano już ponad 6000 e-maili z prośbą o wycofanie się z projektu. Projekt budzi poważne wątpliwości co do zgodności z art. 22 Konstytucji RP, który stanowi, że „ograniczenie wolności działalności gospodarczej […]
Od 17 sierpnia władze Katowic wprowadzają w centrum miasta ograniczenie prędkości do 30 km/h, co nie podoba się mieszkańcom i osobom odwiedzającym stolicę województwa śląskiego.
Stowarzyszenie Niepokonani-Polska przygotowało projekt „Praworządność", którego głównym celem jest realizacja krajowego planu działań na rzecz przywrócenia praworządności w Polsce.
8 sierpnia 2015 r. w Krakowie, w klubie Pod Jaszczurami odbyła się debata "o zmianie systemu". Gośćmi byli: Jarosław Gowin (Polska Razem), Łukasz Gibała oraz Krzysztof Zając. Moderatorem był Marcin Rola. Na debatę byli zaproszeni także Konrad Berkowicz (KORWIN) oraz Dominik Jaśkowiec (PO), ale nie pojawili się. Głównymi tematami były jednomandatowe okręgi wyborcze, finansowanie partii politycznych z budżetu państwa oraz repolonizacja banków i mediów.
W dniu 16 sierpnia 2015 r. o godz. 11 przy pomniku poległych wojnie polsko-bolszewickiej w Złotorii (pow. białostocki) odbędą się uroczyste obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Okolicznościowy wykład wygłosi dr Jan Jerzy Milewski z OBEP IPN w Białymstoku.
W dniu 16 sierpnia 2015 r. o godz. 11 w kaplicy p.w. Przemienienia Pańskiego w Oleksinie odsłonięta zostanie tablicy poświęconej mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce", Żołnierzom Wyklętym oraz mieszkańcom Parafii Brańskiej wspierających walkę o niepodległość Rzeczypospolitej. W uroczystości udział weźmie przedstawiciel białostockiego Oddziału IPN. Inicjatorem zawieszenia tablicy jest Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki" oraz Wójt Gminy Brańsk.
Prezes IPN Łukasz Kamiński wziął udział w uroczystościach objęcia urzędu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Był obecny w Sejmie podczas zaprzysiężenia prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym, a także na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie prezydent odbierał odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu odrodzenia Polski. W trakcie uroczystości na Zamku prezes IPN miał okazję osobiście złożyć gratulacje prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Prezes wziął także udział w mszy św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela inaugurującej prezydenturę, podczas której homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Po mszy św. w Archikatedrze prezes IPN wziął udział w ceremonii przyjęcia zwierzchnictwa przez nowego prezydenta nad Siłami Zbrojnymi RP, która odbyła się na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego.
W dniu 9 sierpnia 2015 r. o godz. 17 białostockie kino „Ton" (ul. Rynek Kościuszki 2, pokaz biletowany) zaprezentuje kolorowane kroniki z Powstania Warszawskiego. Prelekcję przed pokazem wygłosi Paweł Kalisz z OBEP IPN w Białymstoku.
Od 8 sierpnia do końca miesiąca w Galerii „Krużganek" Centrum Kultury Katolickiej „Dobre Miejsce" w Warszawie (ul. Dewajtis 3) prezentowana będzie białostocka wersja ogólnopolskiej wystawy „Polska Walcząca – Fighting Poland". Ogólnopolska ekspozycja „Polska Walcząca" została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Wystawa prezentuje fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejne plansze opowiadają o początku konspiracji we wrześniu 1939 r., formach walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu, powstaniu i działalności władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalności podziemnego sądownictwa i edukacji, przebiegu Akcji „Burza", wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie znajdują się także informacje o „Żołnierzach Wyklętych", którzy kontynuowali walkę o niepod
Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk ogłaszają ósmą edycję Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku.
Do udziału w konkursie zapraszamy autorów niepublikowanych prac magisterskich i doktorskich, poświęconych historii Polski i Polaków w XX wieku, obronionych w okresie od 1 października 2014 r. do 31 października 2015 r.
Konkurs ogłoszony jest w dwóch kategoriach:
- prac magisterskich
- prac doktorskich.
I nagrodą w obu kategoriach jest okolicznościowy dyplom, wydanie pracy przez IPN i IH PAN w formie książkowej oraz honorarium wypłacane po podpisaniu umowy wydawniczej z IPN:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz