JE Ewa Kopacz powiedziała, że „determinacja powstańców jest do dziś wzorem patriotycznej postawy. Dzisiaj uczmy młodych obywateli naszego kraju, że Ojczyzna jest świętością. Powstańcy pokazali, że jest świętością, za którą warto oddać życie." I to jest prawda. Dlatego czcimy pamięć … Czytaj dalej
Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-08-02 · 7339 wyświetleń Rzecz w tym, że w przeddzień rozpoczęcia tegorocznego Przystanku, na którym wyzwolona młodzież oddaje się "drgawom", w wiedeńskiej klinice, w wieku 65 lat zmarł pan doktor Jan Kulczyk, najbogatszy człowiek w Polsce, filantrop i w ogóle. Wiadomość o śmierci "doktora Jana" wstrząsnęła opinią publiczną, a zwłaszcza tą jej częścią, która z hojności filantropa dotąd korzystała.
Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-07-31 · 10370 wyświetleń Tego samego dnia, kiedy biskupi dali wyraz "rozczarowaniu", a nawet "bólowi", "Tygodnik Powszechny" na tytułowej stronie poinformował swoich mikrocefali, że zapłodnienie w szklance to prawdziwy "dar Boży". Najwyraźniej prawdy wiary w naszym nieszczęśliwym kraju ustala ten, kto akurat wcześniej wstanie, co tylko potwierdza trafność starego spostrzeżenia, że "kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje".
"Nie mam wątpliwości, że Polska jest rozgrywana przez służby, ale nie przez nasze, tylko obcych państw. Sama ordynacja proporcjonalna ogromnie ułatwia im robotę".
Zatrudnienie Jana Tajstera na stanowisko dyrektora krakowskiego ZIKiT-u wywołało oburzenie wielu mieszkańców miasta. Na Tajsterze ciążą oskarżenia o korupcję, mobbing oraz molestowanie, a także nieprawomocny wyrok za fałszowanie dokumentacji przetargowej. Przeciwko nominacji protestuje wiele środowisk politycznych i społecznych Krakowa. Wśród nich znalazł się również krakowski oddział Partii KORWiN. Konrad Berkowicz, niedawny kontrkandydat Jacka Majchrowskiego w […]
"Powstanie Warszawskie leżało tylko w interesie Związku Sowieckiego. Stalin, łapskami Hitlera, pozbył się najbardziej patriotycznych Polaków",
Byłam jeszcze kilkunastoletnią dziewczynką gdy ojciec przysposabiał mnie do pracy w konspiracji. Między innymi dwa razy wziął mnie na egzekucje konfidentów.
Dostaliśmy rzecz bezcenną – poczucie miary, dzięki któremu w sytuacjach wątpliwych możemy bez trudu odróżnić dobro od zła, patriotyzm od zdrady, polityczny realizm od kolaboracji.
Tradycję powstańczą należy zwalczać, gdyż „fałszywa historia jest mistrzynią fałszywej polityki".
Poszło m.in. o rządowe plany dalszej walki z paleniem oraz spadek cen skupu mięsa i mleka.
Portal mambiznes.pl przeanalizował historie serwisów internetowych, które otrzymały unijne dotacje na e-biznes. Okazuje się, że większość z tych przedsięwzięć już dawno nie istnieje!
Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie zwraca się z bardzo serdeczną i przeogromną prośbą do Państwa jako sponsorów i darczyńców dobrej woli i dobrego serca o wsparcie i pomoc w pozyskaniu funduszy na wykonanie ławek i biurek szkolnych dla polskich dzieci ze szkoły podstawowej w Grzegorzewie na Litwie. Dzieci z lat najmłodszych w szkole podstawowej korzystają z bardzo starych, u nas w Polsce już nie spotykanych archaicznych wzorów i mocno zniszczonych ławek. Z uwagi na nasze kontakty z Polakami na Litwie chcielibyśmy przyjść im z pomocą w postaci wykonania i zawiezienia nowych ławek dla szkoły w Grzegorzewie, tak aby od 1.09.2015 dzieci polskie korzystały z Państwa hojnego daru. Potrzebnych jest 60 ławek i drugie tyle krzeseł. Państwo Litewskie z uwagi na finansowo marginalne traktowanie mniejszości polskiej, powoduje iż środowiska polskie na Litwie muszą same zabiegać o wyposażenie szkół. Pojedyncze akty dobroci tworzą je
W ósmym odcinku Studia Nadwiślańskiego Jan Lorek gości Kajetana Rajskiego, który opowiada o swoich rozmowach z dziećmi Żołnierzy Wyklętych.
W dniach od 31 lipca do 4 września 2015 r. w Galerii Sztuki Współczesnej Raciborskiego Centrum Kultury, przy ul. Chopina 21, prezentowana jest wystawa „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku".
Wystawa, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Sowieckiej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRS, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego.
Powyższe tematy zostały zilustrowane fotografi
W dniu 28 lipca 2015 r. w warszawskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się spotkanie polskiej grupy Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Decyzja o jego utworzeniu zapadła w maju, podczas wizyty kierownictwa IPN w Kijowie. Wizyta ta stała się okazją do pierwszego od wielu lat spotkania członków kierownictwa obu Instytutów Pamięci Narodowej – polskiego i ukraińskiego. Było to możliwe dzięki wznowieniu kontaktów, jakie nastąpiło po przemianach politycznych na Ukrainie zapoczątkowanych na Majdanie. Podczas roboczych rozmów omówiono przede wszystkim kwestie związane ze stosunkami polsko-ukraińskimi w okresie II wojny światowej i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Ustalono, że pod auspicjami obu Instytutów powołane zostanie Polsko-Ukraińskie Forum Historyków. Jego celem będzie naukowa debata historyków o najbardziej dramatycznym o
W dniach od 1 do 31 sierpnia 2015 r. w Amfiteatrze w Brennej (Park Turystyki, ul. Malinowa 2b) prezentowana jest wystawa „Powinniśmy wracać po swoich. Zgrupowanie partyzanckie »Bartka« 1945–1947".
Wystawa składa się z dwudziestu siedmiu elementów ekspozycyjnych. Na dwudziestu pięciu planszach prezentowany jest fragment dorobku Instytutu Pamięci Narodowej oraz program badawczy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgów Podbeskidzie i Górnośląskiego. Na dwóch słupach informacyjnych zaprezentowano nazwiska pięćset siedemdziesięciu osób związanych ze Zgrupowaniem oraz wykazy osób skazanych i zamordowanych. Organizatorzy liczą na nawiązanie kontaktu ze świadkami, w tym rodzinami wymienionych osób i uzupełnienie zgromadzonych informacji. Dla młodzieży to pierwsza okazja poznania tego fragmentu współczesnej historii Polski i wspólnego poszukiwania jej ślad
- Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zakończył się drugi etap prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych
- Odnaleziono czterdzieści pochówków, w tym kilkanaście ofiar Więzienia przy ul. Kurkowej
- Zbadano miejsce pochowania por. Adama Dedio
Zakończył się drugi etap prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku w dniach 20–31 lipca br.
Rezultatem prowadzonych prac było odnalezienie czterdziestu pochówków. Zdaniem prof. Szwagrzyka liczba ta może nieznacznie się zmienić. Kilkanaście spośród nich stanowią ofiary więzienia przy ul. Kurkowej.
Pozostałe pochówki pochodzą z różnych okresów. Część s
1 sierpnia 2015 r. w Kinie Ballada w Stalowej Woli odbędzie się pokaz filmu „Miasto 44" w reż. Jana Komasy. Pokaz poprzedzony zostanie prelekcją historyka dra Mirosława Surdeja.
Rozpoczęcie - godz. 20.30. Wstęp wolny - dystrybucją bezpłatnych wejściówek na pokaz filmu zajmuje się Urząd Miasta w Stalowej Woli.
Serdecznie zapraszamy.
Uprzejmie informujemy o zmianach w godzinach pracy naszej księgarni i biblioteki w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" (ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa):
Księgarnia w dniach 6-17 VIII będzie zamknięta. W dniach 18-22 VIII będzie czynna w następujących godzinach:
Wt., Czw., Pt. 8-16
Śr. 9-17
Sob. 10-14
Biblioteka w dniach 3-21 VIII będzie czynna w następujących godzinach:
Pon., Śr., Pt. 8.30-16.30
Wt. 10.30-19.30
Czw. 10-18
Redaktor naczelny portalu Prawy.pl jutro odwiedza parafię św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku.
Read More...
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz