Pierwsze przemówienie Ojca Świętego Franciszka I

Neomarksizm - o co chodzi ?

Grzegorz Braun o obłędzie wojennym i durniach którzy nie uczą się na własnych błędach

2014-08-08, Grzegorz Braun

Manipulacja w mediach.. (1/2) - ks. dr Marek Dziewiecki

BRUTALNA PRAWDA - dlaczego nie pokazano tego w żadnych wiadomościach ?

Kryzys finansowy wyjasniony w 3 minuty

2.12.2015

Tylko prawda jest ciekawa

Instrukcja michnikowszczyny dla mikrocefali
Komentarz · specjalnie dla www.michalkiewicz.pl · 2015-12-02 · 1279 wyświetleń I oto właśnie pani redaktor Ewa Siedlecka, absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, na łamach żydowskiej gazety dla tubylczych Polaków podaje mikrocefalom gotowca, w którym punkt po punkcie wykłada im, niczym chłop krowie, w jaki sposób mają nawijać w sprawie obrony demokracji, a konkretnie - Trybunału Konstytucyjnego, zagrożonego w swojej samowolce i alimentach przez podnoszący w naszym nieszczęśliwym kraju głowę "faszyzm", któremu trzeba zrobić "no pasaran".
O potrzebie końskiej kuracji
Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-12-02 · 1166 wyświetleń To niesamowite, ale wygląda na to, że Stanisław Lem wszystko przewidział - w szczególności przewidział nadejście współczesnego pokolenia chałturników płci obojga, co to psim swędem ("przez łóżek sto przechodzi szparko, stając się damą i pisarką") uzyskali administracyjny status "artystów", ale tak naprawdę, to niczego nie umieją. Wykorzystując tedy osiągnięty dzięki zdobyciu dyplomu w Wyższej Szkole Gotowania Na Gazie administracyjny status "artysty", podczepiają się do państwowego albo samorządowego, albo jednego i drugiego kurka i z tego żyją, dojąc pieniądze zrabowane podatnikom pod pozorem "misji".
Obrońcy demokracji dostali w łeb?
Komentarz · serwis "Prawy.pl" (prawy.pl) · 2015-12-01 · 9637 wyświetleń Strasznie się wskutek tego sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego zapętliła i jeśli ktoś po tym wszystkim będzie jeszcze wierzył w niezawisłość Trybunału, to mogę uważać go za wyjątkowo ciężkiego idiotę. Wyjątkowo ciężkiego - bo w sytuacji, gdy sędziów do TK wybiera Sejm - organ upolityczniony aż do przesady, to jakże z tej rozpanoszonej polityczności może się wyłonić apolityczny Trybunał?
Nie da się?
Generalnie cieszę się, że jest w Polsce wielu ludzi mających nadzieję, że da się na lepsze zmieniać zarządzanie w Polsce. Ale się nie da.
Usuną Węgry z UE?
Komisja Europejska zarejestrowała europejską inicjatywę obywatelską, w której obywatele zwracają się do Komisji o podjęcie działań na podstawie art. 7 traktatu lizbońskiego w związku z domniemanym naruszeniem wartości podstawowych Unii Europejskiej przez Węgry. Szefem komitetu obywatelskiego zbierającego podpisy pod inicjatywą jest Piotr Galand, belgijski polityk i działacz organizacji pozarządowych z Partii Socjalistycznej. Celem inicjatywy jest […]
Numer 49 (1333) z 05 grudnia 2015
Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) ● […]
Zbojkotować paryską hucpę!
W Paryżu rozpoczęła się konferencja klimatyczna, podczas której pod płaszczykiem zmian klimatu, na dodatek  wywołanych rzekomo działalnością człowieka, politycy będą chcieli podpisać światowe porozumienie skutkujące wyrwaniem kolejnych bilionów z kieszeni podatników. Beata Szydło, premier z PiS, powiedziała, że postulatem jej rządu jest, by po pierwsze, porozumienie zostało podpisane przez wszystkie państwa, aby nie było tak, […]
Warsztaty dla gimnazjalistów o generale Stefanie Roweckim „Grocie" – Warszawa, 24 listopada 2015

We wtorek, 24 listopada 2015 roku, pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie: Anna Obrębska i dr Dariusz Gałaszewski przeprowadzili warsztaty dla uczniów Gimnazjum nr 15 w Warszawie. Tematem zajęć była postać generała Stefana Roweckiego „Grota". Młodzież chętnie uczestniczyła w warsztatach, tym bardziej, że „Grot" jest patronem ich szkoły. Największe zainteresowanie uczniów wzbudziły kulisy uwięzienia generała i jego pobytu w obozie. Zajęcia zakończyła dyskusja o tym, czy gen. Stefana Roweckiego możemy uznać za bohatera narodowego.

Promocja wspomnień Mieczysława Kaczanowskiego – Szczecin, 3 grudnia 2015

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie serdecznie zaprasza 3 grudnia br., o godz. 18:00, do studia koncertowego S-1 Polskiego Radia Szczecin, gdzie odbędzie się promocja wspomnień Mieczysława Kaczanowskiego pt. „Igraszki z historią", wydanej nakładem szczecińskiego IPN.

Mieczysław Kaczanowski przez lata był bacznym obserwatorem życia społeczno-politycznego w naszym regionie, swoimi spostrzeżeniami dzielił się ze szczecinianami jako dziennikarz i redaktor m.in. „Głosu Szczecińskiego" (w którym zaczynał pracę w 1957 r.) i „Wiadomości Zachodnich". Także aktywnie uczestniczył w wydarzeniach o historycznym znaczeniu – po Sierpniu '80 zaangażował się w działalność wielkiego, wolnościowego ruchu społecznego „Solidarno

Uroczystość upamiętniająca Mariana Rejewskiego – Bydgoszcz, 1 grudnia 2015

1 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej absolwentowi tej szkoły – Marianowi Rejewskiemu. W trakcie uroczystości dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej delegatury IPN wygłosił wykład, w którym przybliżył postać i dokonania wybitnego matematyka i kryptologa. Uczestnikom spotkania rozdawano przygotowaną w ramach serii „Patroni naszych ulic" broszurę o Marianie Rejewskim autorstwa Krzysztofa Osińskiego.

Wykład „Budownictwo przemysłowe (do 1939 r.) w ramach seminarium „Spacerkiem po Warszawie". Rozwój architektury i budownictwa XI

Dziesiąta edycja wykładów prezentujących różnorodność stylistyczną architektury Warszawy w XIX i XX w. W obecnej edycji przedstawione zostaną założenia architektoniczne i urbanistyczne oraz ich stylistyka (gmachy użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe, architektura sportowa i rekreacyjna, architektura mieszkaniowa, obiekty kultu), a także ich wpływ na kształt miasta i życie mieszkańców – na tle historycznym, społecznym i ideologicznym. Seminarium adresowane jest do przewodników miejskich, nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. z architektury.

Proponujemy sześć spotkań w cyklu miesięcznym odby

Warszawskie obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego „A jednak zwyciężyliśmy!" – Warszawa, 12 grudnia 2015

12 grudnia 2015 r. (sobota), o godzinie 18:00, w katedrze warszawsko-praskiej, przy ul. Floriańskiej 3, odbędą się uroczystości upamiętniające 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Uroczystości rozpocznie msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Henryka Hosera. Po niej nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych i medali „Zło dobrem zwyciężaj".

Na część artystyczną tegorocznych obchodów złoży się premiera spektaklu „Zbigniew Herbert – poeta niezłomny" oraz koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego. Wystąpią między innymi: Dominika Świątek, Jerzy Zelnik, Jacek Prokopowicz i Marcin Dąbrowski.

Do 20 grudnia w katedrze warszawsko-praskiej oglądać można towarzyszącą obchodom wystawę „Za Chleb i Wolność – lata 1978–1983".

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego: spotkanie poświęcone pamięci Antoniego Kopaczewskiego i finał konkursu „Stan wojenny w Po

14 grudnia 2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie (ul. 3 Maja 15) odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci Antoniego Kopaczewskiego. Gościem specjalnym będzie Renata Nowak – córka Antoniego Kopaczewskiego.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy. 

Wcześniej – o 13.30 w budynku rzeszowskiego oddziału IPN (ul. Szopena 23) odbędzie się finał V edycji konkursu „Stan wojenny w Polsce"

Opisane wydarzenia zainaugurują działalność „Przystanku Historia" w Rzeszowie, który będzie się mieścił w budynku Instytutu Pamięci Narodowej – przy ul. Szopena 23.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Gułag. Struktury, kadry, więźniowie" – pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej – Bełcható

Staraniem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Regionalnego w Bełchatowie w dniach 2–3 grudnia 2015 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Gułag. Struktury, kadry, więźniowie". Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Instytut Pamięci Narodowej.

Konferencja odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum Regionalnego w Bełchatowie (ul. Rodziny Hellwigów 11). Stanowi kontynuację tematyczną sesji dotyczących więzień i obozów sowieckich, zorganizowanych w latach

Wykład dla osadzonych ZK w Sieradzu – 7 grudnia 2015 r.

W dniu 7 grudnia 2015 r. (poniedziałek) o godz. 11.00 osadzeni Zakładu Karnego w Sieradzu wysłuchają kolejnego wykładu zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Wygłosi go Zbigniew Natkański, prezes Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Łodzi. Wystąpienie zatytułowane będzie Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość".

Spotkanie ma charakter zamknięty.

***

Tego rodzaju działanie edukacyjne możliwe jest dzięki porozumieniu o współpracy, zawartym w styczniu 2013 r. pomiędzy Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Łodzi.

Istotą współpracy jest organizacja zajęć kulturalno-oświatowych, mający

Warsztaty „Młodzież w PRL" – Rzeszów, 8 grudnia 2015

8 grudnia 2015 r. w budynku rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (Rzeszów, ul. Szopena 23) odbędą się warsztaty dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu, zatytułowane „Młodzież w PRL". Warsztaty poprowadzi Katarzyna Kyc. Rozpoczęcie – godz. 11.00. Spotkanie ma charakter zamknięty.

Wykład dr hab. Agaty Mirek (KUL) połączony z prezentacją książki „Trudne lata, wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL – Rzeszów, 14 g

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Bernardyńskie Centrum Religijno-Kulturalne w Rzeszowie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II – Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce zapraszają 14 grudnia 2015 r. do Bernardyńskiego Centrum Religijno-Kulturalnego w Rzeszowie (ul. Sokoła 8) na wykład dr hab. Agaty Mirek (KUL) połączony z prezentacją książki jej autorstwa, zatytułowanej „Trudne lata, wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL".
Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.30. Serdecznie zapraszamy.
Patronat medialny: Katolickie Radio Via.

Filmowe wtorki z IPN w Kinie Zorza – Rzeszów, 8 grudnia 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim kinie „Zorza", zaprasza na pokaz filmu „System (Child 44)" w reżyserii Daniela Espinosy. Film poprzedzony zostanie prelekcją historyka.

Pokaz odbędzie się 8 grudnia 2015 r. w kinie „Zorza" w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28), o godzinie 18.00. Organizatorem pokazu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Dostępność bezpłatnych biletów do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 026. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18, od poniedziałku 30 listopada, od godziny 13.00.

Spotkanie Klubu Historycznego Armii Krajowej im. Cichociemnych – Łódź, 3 grudnia 2015

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klub Historyczny Armii Krajowej im. Cichociemnych, działający przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi, zapraszają w dniu 3 grudnia 2015 r. (czwartek) o godz. 10.00 na wykład Magdaleny Zapolskiej-Downar, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, zatytułowany Pierwsze lata powojenne Polski – granice, migracja, ustrój. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz fragmentów filmu Janusza Majewskiego pt. Mała matura 1947 (2010).

Prelekcja odbędzie się w III LO w Łodzi, przy ul. Sienkiewicza 46.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Wykład nt. Polskiego Państwa Podziemnego przed sądem moskiewskim dla osadzonych Zakładu Karnego w Łowiczu – 2 grudnia 2015

W dniu 2 grudnia 2015 r. (środa) o godz. 10.00 osadzeni Zakładu Karnego w Łowiczu wysłuchają kolejnego wykładu zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Wygłosi go dr Paweł Kosiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Prelekcja będzie nosiła tytuł Polskie Państwo Podziemne przed sądem moskiewskim.

Spotkanie ma charakter zamknięty.

W Klubie im. gen. „Grota" w Łodzi nt. Święta Niepodległości w obozie w Starobielsku – Łódź, 1 grudnia 2015

Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Łodzi odbył się wykład zatytułowany 11 Listopada 1939 r., Święto Niepodległości w obozie w Starobielsku. Wygłosił go dr Sławomir Kalbarczyk, naczelnik Wydziału Badań Naukowych Biura Edukacji Publicznej IPN.

Spotkanie odbyło się 1 grudnia 2015 r.w Łódzkim Domu Kultury.

W Klubie Historycznym im. AK wykład nt. zmiany modelu rodziny w XX w. – Łódź, 1 grudnia 2015

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej działający przy XXXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Łodzi zaprosiły w dniu 1 grudnia 2015 r. na wykład Magdaleny Zapolskiej-Downar, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, zatytułowany Zmiana modelu rodziny w XX wieku.

Prelekcja odbyła się w XXXIII LO w Łodzi przy ul. Kusocińskiego 116.

Prezentacja wystawy „Kalendarium Łodzi 1939–1989. Od czterech kultur do monokultury" – Łask, 1–18 grudnia 2015

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji „Kalendarium Łodzi 1939–1989. Od czterech kultur do monokultury". Wystawa, przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, prezentowana jest w dniach 1–18 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół Ogrodniczych w Łasku  (Ostrów 55).
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

***

Wystawa „Kalendarium Łodzi 1939–1989. Od czterech kultur do monokultury".

Ekspozycja stanowi kalendarium najważniejszych wydarzeń politycznych, kulturalnych i gospodarczych Łodzi w półwieczu 1939–1989. Miasto było wtedy wraz całym krajem poddane wpływowi ustrojów totalitarnych i przeżyło znaczące przeobrażenia demograficzn

Wykład Michała Kalisza „Polacy ratujący Żydów na Podkarpaciu" – Łańcut, 3 grudnia 2015

3 grudnia 2015 r. w ramach VI Dni Kultury Solidarności oraz z okazji 73. rocznicy powstania Żegoty – Michał Kalisz wygłosi wykład „Polacy ratujący Żydów na Podkarpaciu". Wykład odbędzie się o godz. 18.00 w Sali Balowej Muzeum – Zamek w Łańcucie.
Organizatorami spotkania są: Łańcucka Resursa Kultury Pamięci, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Serdecznie zapraszamy.

Warsztaty „Symbole naszej historii" – Tarnobrzeg, 4 grudnia 2015

4 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Tarnobrzegu (ul. Mickiewicza 86) odbędą się warsztaty „Symbole naszej Historii", które poprowadzi Maciej Rędziniak. Warsztaty rozpoczną się o godz. 10.00 i adresowane są do uczniów tej szkoły.

Warsztaty „Symbole naszej historii" – Rymanów, 3 grudnia 2015

3 grudnia 2015 r. w Rymanowie (ul. Grunwaldzka 10) odbędą się warsztaty „Symbole naszej historii" dla podopiecznych Przedszkola im. św. Józefa, które poprowadzi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie – godz. 9.30. Spotkanie ma charakter zamknięty.

Wykład „Najmłodsi uczestnicy Powstania Warszawskiego" – Rzeszów, 2 grudnia 2015

2 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 15 w Rzeszowie (ul. Budziwojska 154) odbędzie się wykład dla uczniów „Najmłodsi uczestnicy Powstania Warszawskiego", który przedstawi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie – godz. 8.30. Spotkanie ma charakter zamknięty.

Przedpremierowy pokaz filmu „Internowane" na katowickim „Przystanku Historia" – 10 grudnia 2015

10 grudnia 2015 r., o godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika „Przystanek Historia" (ul. św. Jana 10, III piętro) odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Internowane". Po projekcji zapraszamy na spotkanie z bohaterkami filmu oraz Pawłem Przybylskim, autorem dokumentu. Prowadzenie: Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Film „Internowane" opowiada o internowaniu kobiet z powodu ich działalności opozycyjnej w czasie stanu wojennego w lesie miechowickim w Bytomiu, w miejscu gdzie obecnie jest Dom Pomocy Społecznej Wędrowiec. Głównym celem, oprócz określenia okoliczności historycznych, będzie opowiedzenie historii pobytu w obozie. Codzienność, sposoby na radzenie sobie z uwięzieniem, poczucie wspólnoty. Film będzie też próbował odpowiedzieć na pytanie, jak internowanie wpłynęło na postawy kobiet więzionych w czasie

Prezentacja wystawy „NSZZ »Solidarność« i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990" – Zielona Góra, 4–21 grudnia 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze zapraszają do zwiedzenia wystawy „NSZZ »Solidarność« i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990".

Ekspozycja prezentuje genezę narodzin „Solidarności" oraz jej rozwój na terenie Wielkopolski, jak również działalność opozycji demokratycznej (m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, organizacji młodzieży szkolnej, niezależnych partii politycznych) w Wielkopolsce w latach 1980–1990.

Miejsce: Zielona Góra, Gimnazjum nr 1, ul. Wyszyńskiego 101 Termin: 4–21 grudnia 2015 r.  Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10–14

Wstęp wolny. Z

Prezentacja wystawy „Wielkopolska w cieniu WRON-y" – Leszno, 4–21 grudnia 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie  zapraszają do obejrzenia wystawy „Wielkopolska w cieniu WRON-y". Wystawa składa się z 29 plansz. Autorzy wystawy w całości poświęcili ją przebiegowi stanu wojennego w Wielkopolsce, działaniom środowisk opozycyjnych i represjom stosowanym wobec nich przez ówczesne władze. Upamiętnili sześciu Wielkopolan – ofiary śmiertelne stanu wojennego, ale też ujawnili fotografie komendanta wojewódzkiego płk. Henryka Zaszkiewicza i naczelników MO do spraw SB w Poznaniu. Merytoryczny komentarz autorów nie ogranicza się przy tym do lat 1981–1983, w społecznej pamięci kojarzonych ze stanem wojennym, prowadząc odbiorców od momentu powstania „Solidarności" aż do 1989 roku. Na wystawie przedstawiono też imienną listę 159 spośród 164 osób, które za udział w demonstracji 13 lutego 1982 r. stanęły

Prezentacja wystawy „Pielgrzym nadziei. Jan Paweł II na ziemi wielkopolskiej 1979 – 1983 – 1997 – 1999" – Szamotuły, 3–21 grudni

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół nr 1 w Szamotułach zapraszają na wystawę „Pielgrzym nadziei. Jan Paweł II na ziemi wielkopolskiej 1979 – 1983 – 1997 – 1999" Na 12 planszach ekspozycji znaleźć można reminiscencje z czterech pielgrzymek papieskich do Wielkopolski, które były nie tylko ważnymi wydarzeniami religijnymi, ale także społeczno-politycznymi. Każda z tych wizyt apostolskich niosła też w sobie ogromny ładunek emocji. Zaprezentowane fotografie i dokumenty pochodzą między innymi z archiwum Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Poznaniu.
Miejsce: Poznań, Zespół Szkół nr 1, ul. Mickiewicza 9 Termin: 3–21 grudnia 2015 r. Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10–14<

Prezentacja wystawy „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce1939–1945" – Ostrzeszów, 3–21 grudnia 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie zapraszają do zwiedzenia wystawy „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939–1945", przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.

Wystawę tworzą 32 plansze wypełnione dokumentami i fotografiami opatrzonymi komentarzem historycznym, a przedstawiającymi specyfikę dnia codziennego ludności polskiej i niemieckiej zamieszkującej tzw. Kraj Warty. Część zdjęć pochodzi z archiwów IPN, pozostałe – pracownicy poznańskiego OBEP odnaleźli w wielkopolskich archiwach i muzeach regionalnych. Miejsce: Ostrzeszów, Zespól Szkół nr 2, ul. Krańcowa 7 Termin: 3–21 grudnia 2015 r. Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10–14
Wstęp wolny. Zapraszamy!

Publikacje IPN na 24. Wrocławskich Targach Dobrych Książek – Wrocław, 3–6 grudnia 2015

W dniach 3–6 grudnia 2015 r. we Wrocławiu odbędą się 24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Po raz pierwszy targi zawitają do Wrocławskiego Centrum Kongresowego – Hali Stulecia. Stoiska z książkami znajdą się w jednej, przestronnej, klimatyzowanej hali wystawienniczej, a rozmowy z autorami, prelekcje, czy warsztaty – w specjalnie do tego celu przygotowanych salach spotkań.

Po raz kolejny na Wrocławskich Targach Dobrych Książek będzie gościł Instytut Pamięci Narodowej, w tym także – Oddział IPN we Wrocławiu. Podczas targów zaprezentowane zostaną nasze najnowsze wydawnictwa, ale także pozycje wydane już kilka lat temu. Przy stoisku IPN będzie można również porozmawiać z autorami – historykami z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej.

Wykaz naszych publikacji znajduje się na stronie IPN w zakładce

„Kino według Barbary Sass" w ramach seminarium popularnonaukowego „Polskie kino powojenne: twórcy i filmy" – Warszawa, 7 grudnia

Dziesiąta edycja cyklu wykładów „Z kamerą po PRL-u" kontynuuje próbę przybliżenia wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięć artystycznych na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej. Spróbujemy opowiedzieć o bardzo różnych zjawiskach charakterystycznych dla powojennego kina polskiego: zarówno tych, które wprost wynikały z polityki kulturalnej tamtego okresu, jak i tych niezależnych artystycznie. Oprócz arcydzieł polskiego kina pokazane zostaną także fragmenty filmów o jednoznacznie propagandowym zabarwieniu. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu. Proponujemy sześć spotkań

II edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie" i projekcja filmu „Ostatni prom" – Kielce, 10

10 grudnia 2015 r., o godz. 18.00 w kinie FENOMEN – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2, odbędzie się ostatni już pokaz w ramach II edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie", traktującego o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany film „Ostatni prom" w reż. Waldemara Krzystka. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr". Na filmowe spotkania zapraszaliśmy raz w miesiącu, od marca do grudnia 2015 r. Patronat Ho

Eksperci: USA nie dopuszczą, aby ISIS wkroczyło do krajów będących ich marionetkami

Stany Zjednoczone pozwalają terrorystom Daesh (ISIS) pozostawać i rozwijać się w Syrii, jednakże jednocześnie nie pozwalają, aby ich wpływy i panowanie rozszerzyły się na kraje, których rządy są marionetkami USA jak np. Arabia Saudyjska – zauważają analitycy.
Read more...
"Polskie obozy zagłady" zgodne z norweskim prawem

Norweska Rada Etyki Mediów uznała, że stwierdzenie "Polski obóz koncentracyjny" jest zgodne z zasadami rzetelności dziennikarskiej. W sprawie protest złożyła Reduta Dobrego Imienia i CitizenGo.
Read more...
Wstrząsająca relacja ofiary handlu ludźmi

43,200 razy została zgwałcona Karla Jacinto - młoda Meksykanka, która wpadła w ręce meksykańskich gangów handlujących ludźmi - podaje CNN.

Read more...
Libia staje się częścią Państwa Islamskiego

Syrta nad zatoką libijską będzie nową Rakką, czyli stolicą Państwa Muzułmańskiego - ogłosili w internecie propagandziści ISIS. Zdaniem ekspertów, to zapowiedź połączenia ISIS z Libią.
Read more...
Islamski fanatyk chce wymordować nowojorskich Żydów

Nowojorska policja intensywnie poszukuje dżihadysty, który obrabował żydowski sklep, grożąc śmiercią wszystkim Żydom.

Read more...
Imigranci – film obnażający klęskę polityki imigracyjnej Francji

Napływ imigrantów do Europy staje się jednym z najpoważniejszych problemów Europy. Temat imigracji poruszany jest w wielu filmach. Jednym z nich jest wyświetlany właśnie na ekranach polskich kin film „Imigranci".
Read more...
Nie mylmy semitorealizmu z antysemityzmem

The Washington Post antysemitą określił Antoniego Macierewicza, a wraz z nim cały PiS. Warto więc pamiętać czym jest a czym nie jest antysemityzm.
Read more...
Poronienia, niepłodność i powikłania okołoporodowe - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

V sympozjum naukowe z cyklu „Profilaktyka zaburzeń zdrowia prokreacyjnego" pt. „Wczesne niepowodzenia prokreacji - etiologia, prewencja i postępowanie w ujęciu interdyscyplinarnym."
Read more...
Netanyahu przynał, że Izrael brał udział w zdestabilizowaniu Syrii

Premier Izraela Benjamin Netanyahu przyznał we wtorek, że siły zbrojne Izraela prowadzą operację w Syrii, gdzie Iran wspiera Baszara al-Assada, walcząc z rebeliantami, włącznie z dżihadystami Państwa Islamskiego.
Read more...
NIK: Rząd PO-PSL nie uczynił nic dla sprowadzenia Polaków z emigracji

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący relacji z Polakami zagranicą poraża – PO, która obiecywała sprowadzenie Polaków z emigracji za chlebem nie podjęła w tym kierunku nawet jednego działania. Co więcej, nie uwzględniła tej wyborczej obietnicy w dokumencie „Priorytety polskiej polityki zagranicznej na lata 2012 – 2016".
Read more...
Szatan w militarnym SF

Cykl „Imperium człowieka" oswaja czytelnika z satanizmem. John Ringo służył w 82. dywizji powietrznodesantowej, co powoduje, że jego militarne science-fiction przyciągnęło już ponad 2 miliony ludzi. David Weber nakreślił rys fabuły.
Read more...
Histeria opozycji

Wiadomo było, że po zwycięstwie PiS różowo nie będzie, ale takiej histerii, która zapanowała obecnie, mało kto się spodziewał. Jak zawsze na pierwszej linii frontu są media: prawie wszystkie portale internetowe, prasa głównego nurtu i telewizja.
Read more...
Chiny są gotowe do masowego klonowania zwierząt i ludzi

Jak informuje Xu Xiaochun, główny dyrektor wykonawczy Boyalife Group, firma zamierza rozpocząć produkcję klonów w ciągu najbliższych siedmiu miesięcy. Najpierw będą to krowy, których produkować się będzie do 2020 r. milion rocznie.
Read more...
Czy masowa imigracja to realizacja master planu europejskiej lewicy?

Pod koniec listopada w szwajcarskim tygodniku "Weltwoche" ukazał się wywiad z premierem Węgier Viktorem Orbanem pod znamiennym tytułem "Jedno słowo Merkel i fala zatrzymana".
Read more...
Duchowy przywódca Państwa Islamskiego do chrześcijan: wyjazd albo podatek

Chrześcijanie w Syrii i Iraku muszą wybierać: albo za płacą jizyę (specjalny podatek od niewiernych) albo muszą wyjeżdżać - taki wybór stawia Abu Muhammad al Maqdisi - islamski ideolog.
Read more...
MEDYTACJE EWANGELICZNE Z DNIA 2 grudnia 2015 r.

Środa, Rok C, II, Pierwszy tydzień Adwentu - Mt 15, 29-37, Jezus ociera łzy i daje cudowny pokarm.
Read more...
Prof. A. Rzepliński interpretuj! Naród czeka

Wzruszenie odbiera mi mowę. Klawiatura odmawia posłuszeństwa. Ani spać, ani pracować nie mogę. Serce me rozdarte, konto osierocone.
Read more...
Spotkanie z Janem Żarynem w Bełchatowie

Społeczna Inicjatywa Patriotyczna "RAZEM" serdecznie zaprasza na spotkanie z Panem prof. Janem Żarynem - Senatorem RP, które odbędzie się w dniu 07.12.2015 r. o godzinie 18.00 w Oratorium im. Jana Pawła II Parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie przy ul. Kościuszki 2.
Read more...
Kardynał krakowski w obronie chrześcijan

Do Siostry Faustyny powiedział Pan Jezus, ważne słowa, które Ona zapisała; „Nie spocznie ludzkość, dopóki nie zwróci się do mojego Miłosierdzia". Jak bardzo dzisiaj, kiedy pokój na świecie tak bardzo jest zagrożony, słowa te są kruche. Uczniowie Chrystusa poddawani są okrutnym próbom, szczególnie na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Pakistanie, Afryce.
Read more...
Wciąż pat ws. Trybunału Konstytucyjnego

Godzinę trwało spotkanie szefów klubów parlamentarnych ws. sporu prawnego, jaki powstał w związku ze składem Trybunału Konstytucyjnego oraz ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Read more...

Odtajniono akta tzw. Komisji Ciemniewskiego

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński odtajnił akta tzw. Komisji Ciemniewskiego. Od dziś (wtorek, 1.12.2015 r.) dostępne są one dla badaczy i dziennikarzy, korzystających z dokumentów zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej.
Read more...
Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie: zbrodnie i prawo

W 102 na 198 badanych prześladuje się chrześcijan. W 50 – na ogromną skalę. To badania Open Doors. Na naszych oczach dokonuje się brutalnych egzekucji i prześladowań chrześcijan. Sposób działania rządów europejskich sprawia, że prześladowani nie otrzymują efektywnej pomocy, a brutalne akty przemocy stają się codziennością także na naszym kontynencie.
Read more...
Kolejna obietnica PiS w realizacji. Będzie po 500 zł na dziecko

Program Rodzina 500 plus zostanie uruchomiony najpóźniej w kwietniu 2016 r. - poinformowała na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło.
Read more...
Zagraniczni właściciele zwiną interes przez podatek obrotowy?

Wprowadzenie nowego podatku dla zagranicznych sieci handlowych spotyka się ze sporym sprzeciwem z ich strony, a nawet groźbą wycofania się z Polski. Przypadek Węgier pokazuje, że zapowiedzi te są przesadzone. Zwłaszcza, że po Turcji, to właśnie Polska jest najbardziej atrakcyjnym rynkiem w Europie.
Read more...
Rzeźnik Proroka

Nagroda 10 milionów dolarów nie pomogła w ujęciu Abu Bakr al-Baghdadiego. Jego ludzie, przy całkowitej obojętności zachodniego świata, mordują setki chrześcijan, niszczą zabytki cywilizacji i destabilizują ład polityczny na Bliskim Wschodzie.
Read more...
Działalność fundacji Sorosa zakazana w Rosji

Rosja zakazała działalności fundacji założonych przez multimiliardera George'a Sorosa – Fundacja Otwarte Społeczeństwo oraz Instytut Otwarte Społeczeństwo zostaną umieszczone na czarnej liście zagranicznych organizacji niepożądanych w rosyjskim państwie.
Read more...
Konferencja klimatyczna w Paryżu – padną kolejne niewiążące deklaracje

Wczoraj rozpoczął się kolejny szczyt klimatyczny tym razem w Paryżu (COP 21) z udziałem blisko 200 krajów świata, pojawią się na nim prezydenci, bądź szefowie rządów ponad 140 krajów.
Read more...
Duńczycy w referendum zdecydują, czy będą uczestniczyć w polityce migracyjnej UE

Duńczycy zagłosują w czwartek w referendum nad tym, czy będą uczestniczyli w polityce UE dotyczącej kryzysu migracyjnego.
Read more...
HEXAMERON, czyli jak w dniach stworzenia ujawnia się głębia duchowości

Hexameron to 6 dni stworzenia świata opisane w Księdze Rodzaju. Możemy spojrzeć na ten tekst kosmologicznie, możemy też przyrodniczo, albo metaforycznie, czy literacko, tylko że każde zdanie Pisma Świętego dotyczy nas osobiście.
Read more...
Ojciec prezydenta Dudy: Nie czytam hejtu, czytam Biblię [ZDJĘCIA]

Wspaniałe świadectwo wspaniałych rodziców, które dzisiaj jest czymś bezcennym – mówił Krzysztof Ziemiec, podsumowując wywiad-rzekę z profesorami Janiną i Janem Tadeuszem Dudami podczas wieczoru w warszawskim Domu Literatury, gdzie rodzice prezydenta Andrzeja Dudy spotkali się z gośćmi przybyłymi na prezentację książki Mileny Kindziuk.
Read more...

Brak komentarzy:

Poparcie G. Busha (ojca) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku

Leszek Balcerowicz - portret doktrynera - Dla Polski - Informacje donosi ogólnopolska gazeta Nasz Dziennik: "Wpływowe zachodnie, a zwłaszcza amerykańskie, kręgi gospodarcze, a także MFW, gorąco popierały 'dogadanie się' z czołowymi komunistami w Polsce (i na Węgrzech) w oparciu o zabezpieczenie sobie nawzajem realizacji podstawowych celów na zasadzie wzajemności. Dla przywódców komunistycznych celem tym było utrzymanie w swych krajach centralnych pozycji, zwłaszcza w życiu gospodarczym, w okresie po rozpoczęciu transformacji systemowych. Dla przedstawicieli zaś Zachodu najważniejsze w Europie Środkowej było dalsze spłacanie odpowiednio oprocentowanego zadłużenia z czasów komunistycznych. Jak zwykle dla Zachodu pieniądz (money, money...) miał dużo większe znaczenie niż względy moralno-wolnościowe. Stąd na przykład wynikało ogromne poparcie prezydenta G. Busha (ojca obecnego prezydenta USA) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku. (Bush przebywał w Polsce na tydzień przed wyborem Jaruzelskiego i skutecznie naciskał na kierownictwo OKP w sprawie uratowania jego kandydatury). Balcerowicz nieprzypadkowo stał się głównym gwarantem spłaty polskiego zadłużenia wobec Zachodu. Jeszcze w 1989 r. stanowczo stwierdził w Sejmie, że trzeba jak najszybciej spłacać komunistyczne długi, aby nie wywołać zaniepokojenia zachodnich bankierów. Rzecz w tym, że właśnie w latach 1989-1990 istniała bezpowrotnie zmarnowana przez Balcerowicza szansa całkowitego anulowania polskich długów wobec Zachodu."

Suwerenność

http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=139
"Traktat Reformujący, będący modyfikacją Traktatu Konstytucyjnego, zachowuje najistotniejsze postanowienia swego poprzednika, proklamujac w art. 1 utworzenie Unii Europejskiej, jako nowego podmiotu prawa międzynarodowego, który będzie następcą prawnym Wspólnoty Europejskiej. Podpisanie tego traktatu „przez Polskę”, a więc przez jakiegoś polskiego dygnitarza, dajmy na to, panią Fotygę, oznacza formalne zrzeczenie się w imieniu Polski jej suwerenności państwowej. Pozostaje to w oczywistej sprzeczności z treścią przysięgi, jaką składa prezydent, bo wspomina on tam, że będzie strzegł niepodległości państwa."

Tylko prawda jest ciekawa

Ostateczne zwycięstwo Ukrainy i Tuska Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2022-06-05 · 3540 wyświetleń Wojna...

SZOK Ekspert potwierdza!!! Testowo dopisano głosy i zgłoszono burmistrza do drugiej tury..