Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-12-13 · 10194 wyświetleń No i jakże tu się nie zgodzić z opinią Stanisława Cata-Mackiewicza, według której Warszawa, to "małe żydowskie miasteczko na niemieckim pograniczu"? Już nawet nie chodzi o to, że iluminacja miasta, jaką pod pretekstem Bożego Narodzenia urządziła pani prezydent Hana Gronkiewicz-Waltz, rozpoczęła się znacznie wcześniej - akurat na żydowskie święto chanuki, jakie w bieżącym roku rozpoczęło się 7 grudnia - chociaż to też jest charakterystyczne i potwierdzające żydowski, a w każdym razie - coraz bardziej judaizujący się charakter miasta.
Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-12-11 · 13765 wyświetleń Czwartkowe orędzie pana prezydenta Andrzeja Dudy, w którym w ogóle ani słowem nie wspomniał o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który oczekiwał od niego, że odbierze ślubowanie również od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm oznacza, że PiS nie uchyla się przed konfrontacją. No dobrze - ale z kim? Czy drugą stroną wojującą jest Platforma Obywatelska - no bo chyba nie Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego w Sejmie pozostały szczątki w postaci ministra-ministrowicza Kosiniaka-Kamysza?
W Warszawie w sobotę odbył się marsz, w którym demonstranci protestowali przeciwko rządom PiS i w obronie konstytucji, a w niedzielę miał miejsce V Marsz Wolności i Solidarności, popierający działania rządu PiS.
Przegonić Niemcy (bogactwo narodowe), uniknąć kryzysu zadłużenia (zdrowe finanse) oraz żeby więcej Polaków wracało niż wyjeżdżało z Polski (jakość życia) – to powinny być zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców trzy nowe cele Polaków, niezależnie od ich poglądów politycznych. Środowisko Warsaw Enterprise Institute oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawiło w Warszawie „Bilans Otwarcia 2016" wraz z […]
Komisja Europejska zadecydowała o skierowaniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE odnośnie trzech obszarów, wobec których polskie władze nie dopełniły zobowiązań jako państwo członkowskie.
13 grudnia 2015r w Krakowie w ramach cyklu "Spotkań z Historią i Kulturą" pt. DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI … w kolejna rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w auli pod kościołem pw. sw. Stanisława BM w Krakowie na Dąbiu gościł Pan Jan Polkowski - poeta, najintensywniej obecny w literaturze lat osiemdziesiątych, internowany w 1981 r. działacz "Solidarności", dziennikarz. Jan Polkowski debiutował w "Zapisie" w 1978 roku. Opublikował tomy wierszy "To nie jest poezja", "Oddychaj głęboko", "Ogień", "Drzewa", "Elegie z Tymowskich Gór". O wczesnym odbiorze jego poezji pisze Jarosław Klejnocki: "JP uznano dość powszechnie za najzdolniejszego poetę roczników 50. (…). W jego wierszach mieszało się antykomunistyczne zaangażowanie (dalekie wszakże od tendencyjnych uproszczeń) z perspektywą kontemplacyjną i metafizyczną". Obecne w tej poezji problemy win
13 grudnia 2015r w Krakowie odbyła się konferencja prasowa, na której Janusz Korwin - Mikke opowiedział o swojej wizycie na Krymie. Przypomniał także o rocznicy podpisania "traktatu lizbońskiego", które miało miejsce 13 grudnia 2007.
Wyszliśmy na ulice… i przepytaliśmy ludzi na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku.
Prof. Andrzej Nowak opowiada o życiu w komunizmie, o wprowadzeniu stanu wojennego, działalności konspiracyjnej i drugim obiegu. Odnosi się też do czasów współczesnych poruszając temat planowanej demonstracji przed domem Jarosława Kaczyńskiego w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.
Spotkanie z Januszem Korwin - Mikke w rocznicę podpisania traktatu lizbońskiego odbyło się w Krakowie, w Hotelu Europejskim.
Tradycyjna kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności", mająca na celu uczczenie ofiar stanu wojennego, spotkała się z szerokim odzewem.
Honorowym patronem akcji był Prezydent RP Andrzej Duda, który 13 grudnia zapalił Światło Wolności w oknie Pałacu Prezydenckiego. Podobnie było w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej i w wielu innych instytucjach, urzędach i domach. Ponadto na biało-czerwono podświetlono gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a na Stadionie Narodowym pojawił się napis: „13.12.81 Pamiętamy".
Do symbolicznego zapalenia Świateł Wolności i modlitwy w intencji ofiar stanu wojennego, w tym także kapłanów, wezwał katolików Episkopat Polski. Symboliczne świece zapalili nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i me
21 grudnia, o godz. 18:00, rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na Złotą Dziesiątkę pieśni z repertuaru Przemysława Gintrowskiego. W programie spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia – ogłoszenie wyników plebiscytu oraz część artystyczna. Organizatorem plebiscytu jest Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada", z którym związany był Przemysław Gintrowski. Głosowanie trwa od 20 października do 15 grudnia, mogą w nim wziąć udział wszyscy, którzy ukończyli 13. rok życia. Aby oddać głos, wystarczy wysłać e-mailem na adres plebiscyt.gintrowski@gmail.com tytuły trzech ulubionych utworów z repertuaru Przemysława Gintrowskiego w ustalonym porządku (1 – pierwsze miejsce, 2 – drugie miejsce, 3 – trzecie miejsce).
15 grudnia (wtorek) o godz. 17:00 zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, na spotkanie filmowe Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota". Wyświetlony zostanie film Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego „Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie" (1978), poświęcony Stefanowi Starzyńskiemu, legendarnemu prezydentowi Warszawy. Komentarz historyczny wygłosi dr Paweł Kosiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.
Zrealizowany na czarno-białej taśmie film łączy archiwalne kroniki ze scenami nakręconymi przez ekipę filmową w 1977 r. Obok postaci historycznych, takich jak Stefan Starzyński, Walerian Czuma, Mieczysław Niedziałkowski czy Juliusz Rómmel, występują w nim fikcyjni bohaterowie – reżyser chciał, „by w ich losach odbiły się losy ludzi
Fundacja Funtasto-Funtastyczny Internet oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zapraszają uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów do udziału w konkursie „Symbole i motywy historyczne w naszym świecie".
Już 14 grudnia 2015 r. na portalach www.funtasto.com oraz www.funtastycznaszkola.pl rozpocznie się konkurs, na który złożą się różnorodne zadania, quizy i działania kreatywne. Konkurs ma charakter wieloetapowy. O końcowym wyniku szkoły decydować będzie suma wszystkich punktów zdobytych podczas trwania Konkursu przez FUN!tastycznych Uczniów danej szkoły. Organizatorzy nagrodzą trzy szkoły, które uzyskają najwyższą liczbę punktów na każdym z poziomów.
Organizatorzy:
17 grudnia 2015 r., o godz. 9.30, w Zespole Szkół Nr 2 przy ul. Białego Zagłębia 1 w Chęcinach odbędzie się wykład pracownika Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach Marka Jończyka „Stan wojenny – przyczyny, przebieg, konsekwencje". Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów 34. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i uczczenia ofiar reżimu komunistycznego w Polsce.
Uroczystość odbyła się 12 grudnia 2015 r., o godz. 16:30, w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia"(ul. Marszałkowska 21/25) w związku z obchodami 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Była ona jednym z punktów programu obchodów, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wręczył ordery i odznaczenia działaczom opozycji antykomunistycznej, skupionym wokół Stowarzyszenia 13 Grudnia.
Lista odznaczonych:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Maria Borowska
13 grudnia 2015 r. w Częstochowie odbędzie się uroczystość zorganizowana w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. O godz. 15.30 na Jasnej Górze zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po zakończeniu mszy św. nastąpi zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Oddziału IPN w Katowicach.
11 grudnia 2015 r. w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku (ul. Podgórze 25), o godz. 11.30, odbędzie się wykład Bogusława Kleszczyńskiego (OBEP IPN Rzeszów) „Podziemie polityczne w Sanoku w pierwszym roku stanu wojennego". Wykład poprzedzi koncert zespołu „Soul", upamiętniający rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Organizatorzy: II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku, Państwowa Szkoła Muzyczna, Sanockie Towarzystwo Muzyczne, NSZZ Solidarność Oddział w Sanoku, PGNiG.
Głównym celem akcji Młodzi Pamiętają organizowanej przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska jest przypomnienie tragicznych wydarzeń stanu wojennego, upamiętnienie jego ofiar oraz przywrócenie pamięci o zrywie „Solidarności". Pragniemy przypomnieć walkę o niepodległość działaczy opozycji antykomunistycznej, niezłomne postawy ludzi „Solidarności", oraz skalę represji systemu komunistycznego. Stawiamy sobie za cel opowiedzenie o wydarzeniach stanu wojennego w sposób dla młodzieży przystępny, interesujący i nowatorski. Jednym z elementów akcji Młodzi Pamiętają jest miejska gra historyczna „Nieznani bohaterowie stanu wojennego" .
Gra miejska ukazuje przebieg stanu wojennego przez pryzmat konkretnych postaci – działaczy opozycji. Przez różne zadania, wymagające wiedzy oraz sprawności, uczestnicy poznają historię „Solidarności". Docierając do kolejnych punkt
Historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie Jacek Pawłowicz i dr Dariusz Gałaszewski po raz kolejny odwiedzili Ukrainę.
W ramach pobytu spotkali się ze studentami Instytutu Filologii i Dziennikarstwa Wschodnioeuropejskiego Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego Ukrainy im. Łesi Ukrainki w Łucku oraz Akademii Ostrogskiej. Studenci obydwu uczelni m.in. wysłuchali relacji na temat roli i działalności Instytutu Pamięci Narodowej, a także otrzymali podręcznik IPN Historia Polski w zarysie (Польща – нарыс історії). Jest to pełny wykład dziejów naszego kraju od Chrztu Polski do czasów najnowszych, pisany od początku z myślą o czytelnikach ukraińskich.
Historykom towarzyszyli: Beata Brzywczy (Konsul Generalny RP w Łucku), Krzysztof Sawicki (Konsul RP w Łucku) i Petro Kraliuk
10 grudnia br., w Sali BHP Stoczni Gdańskiej (ul. Doki 1) odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia kilkudziesięciu osobom wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
Jedna osoba otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 23 osoby żyjące otrzymały Krzyże Wolności i Solidarności, a ponadto 19 osób otrzymało je pośmiertnie. Wśród tych ostatnich jest Antoni Browarczyk (1961–1981), który był pierwszą śmiertelną ofiarą stanu wojennego w Gdańsku. 17 grudnia 1981 r. oddziały ZOMO strzelały ostrą amunicją do ludzi, pragnących przejść pod pomnik Poległych Stoczniowców. Postrzelony przez ZOMO-wców Browarczyk zmarł 23 grudnia 1981 r.
Wśród osó
„Migracja – odpowiedź na przymusowe przesiedlenia" to tytuł zorganizowanej w Pradze przez Grupę Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim dwudniowej konferencji. Biorą w niej udział, poza europosłami, przedstawiciele różnych religii i wyznań chrześcijańskich z kilkunastu krajów Europy.
Read more...
Coraz popularniejszą formą upamiętniania polskich bohaterów, czy ważnych dat w dziejach naszej Ojczyzny są murale. Kolejny został właśnie ukończony w Warszawie.
Read more...
W Roku Miłosierdzia zwracamy się do wszystkich środowisk z gorącym apelem o wzajemne przebaczenie i darowanie win w myśl słów Chrystusa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" – czytamy w komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Read more...
Działaczka pro-life Mary Wagner ponownie trafiła do więzienia za obronę nienarodzonych. Tym razem za wręczanie... róż kobietom w klinice aborcyjnej.
Read more...
Mija 34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Konferencja Episkopatu Polski zachęca do zapalenia symbolicznej świecy 13 grudnia, o godz. 19.30 w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego.
Read more...
Narodowcy z Narodowego Świtu, Narodowców RP Mariana Kowalskiego, Niklotu, wsparci przez Ruch Kontroli Wyborów Marcina Dybowskiego, skutecznie zakłócili początek marszu pseudoobrońców demokracji i konstytucji KOD.
Read more...
Amerykańska izba reprezentantów przegłosowała ustawę, która reguluje sposób nazywania osób należących do poszczególnych mniejszości przez federalne instytucje.
Read more...
Jak do tej pory masowe demonstracje były domeną narodowców i Radia Maryja. W sobotę przeciwnicy PiS udowodnili, że też są w stanie zorganizować masową demonstrację.
Read more...
Stan wojenny przygotowywany był przez komunistyczne władze już w sierpniu 1980 r., gdy w postaci strajków dały znać o sobie niepokoje społeczne i wolnościowe dążenia rodzącego się ruchu demokratycznego. W ramach kompromisu zawartego z opozycją utworzono na mocy porozumień sierpniowych Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność".
Read more...
Redaktor naczelny Prawy.pl oraz miesięcznika Moja Rodzina ks. Ryszard Halwa będzie głosił kazania w niedzielę 13 grudnia w w Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu.
Read more...
W piątek Komisja Europejska zarejestrowała nową Europejską Inicjatywę Obywatelską „Mama, Tata i Dzieci". Oznacza to, że inicjatywa może być kontynuowana w treści i w formie, która została zaproponowana przez Komitet Obywatelski we wniosku o rejestrację, złożonym 15 października.
Read more...
Zapraszamy wszystkie dzieci a także rodziców do codziennych wspólnych rozważań nad Słowem Bożym. Drukujcie, zbierajcie, udostępniajcie! Niech to Słowo żyje w Was i kiełkuje, wydając dobre owoce. Za tydzień teksty na kolejne siedem dni.
Read more...
Nasze działania powodowane są różnymi impulsami, poruszeniami woli, która dokonuje określonych wyborów.
Read more...
A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!» A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. Bóg widząc, że były dobre, rzekł:
Read more...
Gmina Gjøvik wypłaci parze rodzeństwa ponad 3 miliony koron odszkodowania za brutalne gwałty dokonywane przez ojca na dzieciach, m.in. podczas widzeń, gdy dziećmi opiekowało się Barnevernet, które nie zapewniło odpowiedniego nadzoru i nie ochroniło ofiar przed zwyrodnialcem.
Read more...
Ks. Czesław Broda, przedwojenny wiceprezes Zarządu Okręgowego Stronnictwa Narodowego w Rzeszowie, przez okrutne represje zmarł w niemieckim obozie koncentracyjnym. Dziś mija 75 lat od jego męczeńskiej śmierci.
Read more...
Nasze dzieci są bombardowane różnymi bodźcami z tabletów, telewizorów, wszelkich ekranów i ekraników etc. Zazwyczaj doznań z tych źródeł nasze pociechy mają dostarczane w nadmiarze. Ponadto czas mają wypełniony nauką do wszelkich testów, konkretną liczbą pozalekcyjnych zajęć, czasem na zabawę, jeśli takowy w ogóle pozostaje. Wszystko to zajmuje ich zmysły, wyobraźnię, emocje, czyli w sumie bardzo intensywnie je kształtuje, wykształca w nich określone przyzwyczajenia.
Read more...
Rok C, II, Trzecia Niedziela Adwentu - Łk 3, 10-18 Jan Chrzciciel przygotowuje przyjście Chrystusa.
Read more...
Sobota, Rok C, II, Drugi tydzień Adwentu - Mt 17, 10-13. Eliasz już przyszedł, a nie poznali go.
Read more...
Od 12 do 18 grudnia demonstracje przed domami Urbana i Ciastonia. Manifestacje Narodowców RP Mariana Kowalskiego przeciwko obrońcom Trybunału i patologii III RP, antyunijne i antykomunistyczne pikiety nacjonalistów, z okazji rocznicy stanu wojennego, marsze PiS i Ruchu Kontroli Wyborów.
Read more...
A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!» Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.
Read more...
Teren w pobliżu Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino został wynajęty dla celów komercyjnych i rozrywkowych. Dramatyczny list w tej sprawie wystosował Pietro Rogacien, Prezes Fundacji Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Poseł Artur Górski domaga się interwencji polskiego rządu w tej sprawie.
Read more...
Ach, jak żałuję, że nie mogę napisać: i ja tam byłem, szampana „Mumm", albo „Moet Chandon" piłem, ostrygami i owocami zagryzałem (u nas szampan i owoce to wódka i ogórek – ale w Paryżu u Ritza, albo gdzieś mniej więcej tam samo?), poprowadziłem dialogi na cztery nogi, a w porywach nawet na sześć z paryskimi panienkami – oczywiście wymieniając doświadczenia na temat walki z klimatem – bo któż może lepiej być zorientowany w arkanach walki z klimatem, jeśli nie panienki przed klimakterium?!
Read more...
Zatrzymana w sobotę Mary Wagner stanie dziś przed sądem. Katoliczka przebywa w więzieniu dla kobiet Milion koło Toronto.
Read more...
Mimo zwycięstwa w pierwszej turze wyborów samorządowych, po zakończeniu drugiej tury Frontowi Narodowemu nie udało się uzyskać władzy w żadnym z regionów.
Read more...
E-podręczniki od klasy 4 zmieniają układ graficzny. Pomimo tego wśród omawianych treści pojawia się gender, okultyzm i wielokulturowość. Te elementy w toku pracy z e-podręcznikiem uzupełniają się i tworzą ukryty przekaz.
Read more...
Poniedziałek, Rok C, II, Trzeci tydzień Adwentu - Mt 21, 23-27. Skąd pochodził chrzest Janowy.
Read more...
Od jakiegoś czasu coraz wyraźniej widzimy postępującą walkę z religią katolicką i próbę desakralizacji Bożego Narodzenia. W reklamach telewizyjnych słyszymy coraz częściej o „magii świąt" lub „pięknie zimowych świąt", ponieważ słowa Chrystus czy Bóg mogłyby kogoś urazić.
Read more...
Polskie służby monitorują syryjską diasporę zamieszkującą Polskę, bo wokół niej zaczynają się w ostatnim czasie pojawiać osoby podejrzewane o związki z Państwem Islamskim - dowiedział się portal Prawy.pl.
Read more...
Brytyjska Komisja do spraw Religii i Wierzeń w Życiu Publicznym, kierowana przez byłą sędzię Sądu najwyższego baronessę Butler-Sloss, opublikowała raport w którym stwierdziła, że chrześcijanie są już mniejszością w Wielkiej Brytanii i dlatego ten kraj nie powinien już być definiowany jako chrześcijański.
Read more...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz