Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-12-06 · 8263 wyświetleń Stefan Kisielewski mawiał, że najprędzej naprawi zepsuty zegarek ten, kto go zepsuł - no bo wie, w jaki sposób go zepsuł. Rozumowanie to na pierwszy rzut oka wydaje się słuszne, a nawet - jedynie słuszne - ale co z tego, skoro nie pasuje do sytuacji wytworzonej wokół Trybunału Konstytucyjnego?
Felieton · tygodnik "Polska Niepodległa" · 2015-12-05 · 10201 wyświetleń Ponieważ jednak trudno byłoby światu wytłumaczyć, dlaczego amerykańskie samoloty strzelają nad Syrią do samolotów rosyjskich, to łatwiej było poprosić Turcję, by za stosownym wynagrodzeniem - bo tylko Polska obciąga prezydentowi Obamie laskę za darmo i nawet nie ośmieli się poprosić, by USA nie wywierały na Polskę nacisków w sprawie tak zwanych żydowskich "roszczeń" majątkowych - więc by Turcja za stosownym wynagrodzeniem zajęła się nękaniem Rosjan pod bardziej wiarygodnym pretekstem ochrony swojej przestrzeni powietrznej.
Jak zapowiedziała pisowska premier Beata Szydło, państwowa Agencja Rezerw Materiałowych kupi węgiel znajdujący się na zwałach przy kopalniach, w ten sposób zapewniając im finansowanie w najbliższych miesiącach. Na koniec października na zwałach było 5,9 mln ton węgla. Jeśli przyjąć, że za tonę węgla Agencja Rezerw Materiałowych zapłaci 500 zł i kupi 5 mln ton, to […]
Według sondażu powyborczego antyimigrancki, antygejowski, antyunijny i prorosyjski Front Narodowy, którego liderką jest eurodeputowana Maryna Le Pen, wygrał wybory regionalne we Francji, uzyskując 30,6 proc. poparcia.
5 grudnia 2015 w Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim odbyła się manifestacja osób poszkodowanych przez banki. Uczestnicy domagali się uchwalenia ustawy nakazującej przeliczenie zaciągniętych kredytów "we frankach" na złotówki. Prezydent w kampanii wyborczej obiecał zajęcie się tą sprawą. —- ***** —- „Frankowicze" w pałacu prezydenckim Komunikat prasowy po spotkaniu przedstawicieli Pro Futuris z zespołem z kancelarii Prezydenta R.P. W dniu 5.12.2015 przedstawiciele stowarzyszeń i Ruchu Pro Futuris zostali przyjęci w Pałacu Prezydenckim w trakcie manifestacji kredytobiorców oraz właścicieli polisolokat oraz książeczek mieszkaniowych PKO B.P. Przedstawiono główne problemy w zakresie prac nad tzw. ustawą antyfrankową: - opóźnienie w stosunku do obietnic przed- i powyborczych - zakres ustawy – objęcie osób samozatrudnionych oraz wprowadzenie rozwiązania „datio in solutum" - straty, jakie brak rozwiązań „antyfrankowych" powod
Od 11 grudnia (piątek) w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, prezentowana będzie wystawa „Stan wojenny w SB-ckim albumie", przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie. Ekspozycja prezentuje wcześniej niepublikowane, odnalezione w archiwum krakowskiego IPN zdjęcia operacyjne Służby Bezpieczeństwa, wykonane przez jej funkcjonariuszy w latach 1981–1983, m. in. w czasie solidarnościowych manifestacji. Wystawę można zwiedzać do 31 grudnia 2015.
10 grudnia 2015, o godz. 13:00 odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota". Wykład o stanie wojennym wygłosi dr Tadeusz Ruzikowski z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, autor książki Stan wojenny w Warszawie i województwie stołecznym 1981–1983. Prowadzenie: Grzegorz Wołk (BEP IPN).
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/5 10 grudnia 2015 (czwartek), godz. 13:00
3 grudnia 2015 r., o godz. 12.00, w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbyła się VII edycja konkursu „Orła WRON-a nie pokona", zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980–1989", kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
Tematem wiodącym tegorocznej edycji byli „Młodzi Podziemni". W ramach konkursu uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu starachowickiego rozwiązywali test związany z najważniejszymi wydarzeniami z lat 1980–1989, okresem legalnego funkcjonowania „Solidarności" oraz wprowadzeniem stanu wojennego, zarówno w aspektach ogólnopolskich jak i regionalnych.
Najlepszy spośród 28 uczestników okazał się Bartłomiej Zapała z II LO w Starachowicach, który zdobył 29 punktów na 30, zaś dwa równorzędne
10 grudnia, o godz. 12.00, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Al. Racławickie 14, CTW 204) odbędzie się spotkanie z dr. Pawłem Rokickim wokół jego najnowszej książki „Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w 1944 roku".
W czerwcu 1944 r. na Wileńszczyźnie „doszło do bezprecedensowej sekwencji wzajemnych zbrodni na ludności cywilnej, popełnionych przez Litwinów w służbie niemieckiej oraz – w odwecie – przez partyzantów Armii Krajowej". W dużym stopniu właśnie te wydarzenia ukształtowały obecny dziś na Litwie społeczny wizerunek wileńskiej Armii Krajowej.
Będzie to kolejne spotkanie z cyklu „Seminaria otwarte z historii Polski XX wieku", organizowane przez IPN Oddział w Lublinie oraz Katedrę Historii i Historiografii Europy Wschodniej KUL.
Serdecznie zapraszamy.
W niedzielę 13 grudnia, o 19.30, zapaleniem symbolicznego Światła Wolności upamiętniającego ofiary stanu wojennego rozpocznie się spektakl muzyczny „Świat nieprzerwany" w wykonaniu Piotra Kajetana Matczuka z zespołem Piramidy, z gościnnym udziałem Wojciecha Wysockiego, na który zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia", przy ul. Marszałkowskiej 21/25.
„Świat nieprzerwany" to muzyczna, rockowa historia świata XX i XXI wieku, przeplatana recytacjami w mistrzowskim wykonaniu znanego aktora teatralnego i filmowego – Wojciecha Wysockiego. Widowisko składa się z wierszy Stanisława Barańczaka, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta oraz energetycznych piosenek napisanych specjalnie do tego spektaklu
Wieczorem 12 grudnia zapraszamy do Kina KC (ul. Nowy Świat 6/12) na przegląd filmów fabularnych dotyczących stanu wojennego. Będzie można zobaczyć dwa „półkowniki": Stan wewnętrzny w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz Wigilię '81 w reżyserii Leszka Wosiewicza. Pokaz poprzedzi krótka dyskusja. Początek o godz. 17.00.
Zapraszamy!
11 grudnia (piątek), o godz. 17:30, Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie zaprasza na dyskusję z cyklu „Historia z Piotrem Skwiecińskim". Tematem spotkania będzie wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. – decyzja, której ocena dramatycznie dzieli Polaków. O tym, czy była ona tylko próbą obrony władzy PZPR, rozmawiać będą goście Piotra Skwiecińskiego: prof. Antoni Dudek (członek Rady IPN) i Robert Krasowski, były redaktor naczelny „Dziennika".
Para Prezydencka przygotowała Szlachetną Paczkę dla jednej z rodzin uczestniczących w programie przedświątecznej pomocy. Andrzej Duda z małżonką spotkali się w niedzielę w Pałacu Prezydenckim z pomysłodawcą akcji – księdzem Jackiem Stryczkiem i wolontariuszami.
Read more...
Ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita Lwowa podczas homilii wygłoszonej w Toruniu podczas Mszy św. z okazji 24. rocznicy powstania Radia Maryja przestrzegał m.in. przed tymi, „co chcą budować porządek społeczny bez Boga albo wbrew Bogu".
Read more...
Los Czeczeni został, podobnie jak los Polski, zdeterminowany rosyjskim imperializmem. Kiedy Polacy walczyli o niepodległość i przetrwanie z Rosją, a z czasem i sowietami, podobny bój prowadzili Czeczeńscy. Los Czeczeni był jednak gorszy. Kiedy Polska po transformacji ustrojowej formalnie stawała się suwerenna, Rosjanie rozpoczęli eksterminacje Czeczenów i utopili w krwi ich aspiracje narodowe.
Read more...
Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedna trzecia nowych zakażeń HIV w Europie ma miejsce u osób, które przybyły na nasz kontynent z innych części świata.
Read more...
O Białorusi, pomimo, że jest to kraj sąsiadujący z Polską, i Białorusinach, pomimo, że według mitochondrialnego DNA są Polakom niezwykle genetycznie bliscy, w Polsce niewiele wiadomo.
Read more...
- My jesteśmy tym, krajem, który nie powinien iść za krajami Zachodu i dbać o to, żeby ludzie nie wyjeżdżali za granicę, rozwijać się tak, aby człowiek mógł dobrze odczuwać istniejącą rzeczywistość i zmienić optykę patrzenia, która nie powinna być perspektywą złotówki – uważa dr Irena Kowalska (WUM) z Rządowej Rady Ludnościowej, dodając, iż od 30 lat mamy w Polsce depresję urodzeń.
Read more...
Papież Franciszek zaapelował do uczestników szczytu klimatycznego, aby mieli na względzie dobro całej ludzkości.
Read more...
Biskup Erfurtu Ulrich Neymayr sprzeciwił się pomysłowi otwarcia granic dla imigrantów z Bliskiego Wschodu. Swoje stanowisko przekazał w wywiadzie dla regionalnego dziennika ukazującego się w Turyngii.
Read more...
Władze w szwajcarskim Bernie oskarżyły lokalnego imama o wspieranie Państwa Islamskiego.
Read more...
Aktywiści z organizacji Geje i Lesbijki wspierają Migrantów (Lesbians and Gays support the Migrants - LGSM) okaleczyli się pod brytyjskim resortem spraw wewnętrznych,
aby zaprotestować przeciwko planom ograniczenia wsparcia socjalnego dla osób przyjeżdżających do ich kraju.
Read more...
Wczorajszy atak nożownika w londyńskim metrze, który zakończył się ranami trzech osób został uznany za terrorystyczny.
Read more...
Dwóch polskich franciszkanów: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz włoski ksiądz Alessandro Dordi zostali ogłoszeni błogosławionymi.
Read more...
Podjęcie kroków w tym zakresie zapowiedział w niedzielę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas naukowej konferencji Profilaktyka Zdrowia Prokreacyjnego. In vitro nie będzie finansowane z pieniędzy podatników już od połowy przyszłego roku. Jeszcze wcześniej z listy leków ogólnodostępnych mają zniknąć tabletki wczesnoporonne.
Read more...
WYJŚCIE NA PUSTYNIĘ. Pieśń wezwania mówi o Jerozolimie podnoszonej z kolan przez Pana Jezusa - WIDEO
Read more...
- Miło mi poinformować, że projekt nowej ustawy o mediach publicznych, który powstaje pod moim przewodem trafi w przyszłym tygodniu do parlamentu! - poinformował Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w rządzie Beaty Szydło.
Read more...
Kościół w Australii „nie jest już postrzegany w społeczeństwie jako szanowana instytucja, lecz jest uważany przez wielu za przeszkodą w osiągnięciu pomyślności" – powiedział abp Julian Porteous z Hobart podczas spotkania zorganizowanego przez Chrześcijańskie Lobby Australii.
Read more...
Największa Kościół katolicki można bez wątpienia uznać za największą instytucję charytatywną w Polsce – wynika z analizy pierwszego ogólnopolskiego badania kościelnych instytucji oraz organizacji charytatywnych.
Read more...
Błogosławieni miłosierni.... to hasło XVI Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Obchodzony jest on w drugą niedzielą Adwentu. W tym dniu w polskich parafiach odbywa się zbiórka pieniędzy do puszek na pomoc osobom w potrzebie mieszkającym na Wschodzie.
Read more...
- Przyszedłem do Pana pieniądze odebrać za niby stanie na ulicy - powiedział do Ryszarda Petru pewien przechodzień.
Read more...
W Bagdadzie poświęcona została kaplica katolicka dla uchodźców. Wybudowano ją dzięki pomocy stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Read more...
Jak co miesiąc w czasie sobotnich spotkań na Jasnej Górze pomodlimy się za każdego z naszych Czytelników, a także w obronie życia poczętego, rodziny i narodu polskiego. W niedzielę ks. Ryszard Halwa zaprasza do Drezna.
Read more...
Rząd Stanów Zjednoczonych uznał, że transgenderowy student z Illinois był dyskryminowany, gdy nie mógł wchodzić do żeńskiej szatni. Szkoła musi to naprawić albo straci dofinansowanie z budżetu.
Read more...
Rząd słoweński zdecydował się otoczyć drutem kolczastym fragment granicy z Chorwacją. Ma to służyć zabezpieczeniu tego kraju przed nielegalnym dopływem imigrantów.
Read more...
Przedstawiciele Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny zaprezentowali Minister Edukacji Narodowej Annie Zalewskiej oraz Wiceminister Teresie Wargockiej program ,,Szkoła Przyjazna Rodzinie".
Read more...
Francuski Front Narodowy, idący ze swoim programem na fali obaw przed kolejnymi zamachami, niejako szturmem zdobył czołową pozycję w zakończonej w niedzielę pierwszej turze wyborów samorządowych we Francji.
Read more...
Nie cichnie dyskusja wokół tzw. kryzysu konstytucyjnego. Nie liczą się problemy gospodarcze kraju, prace nad nowym budżetem i innymi ustawami, na które tak naprawdę czekają Polacy. To wszystko jest nie ważne!
Read more...
Uczniowie jednej z amerykańskich szkół średnich, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali się do spektaklu muzycznego Christmas Spectacular wystawianego przez szkołę dla lokalnej publiczności od przeszło 40 lat, muszą w ciągu paru tygodni zmienić skrypt tak, aby wyrzucić z przedstawienia szopkę, wszelkie sceny religijne oraz jakiekolwiek narracje związane z Bożym Narodzeniem.
Read more...
Aż trudno w to uwierzyć, ale czternaście lat temu polityka wyglądała zupełnie inaczej. Dziś dwie zwalczające się postaci życia publicznego. Niegdyś doskonała para na parkiecie.
Read more...
Poniedziałek, Rok C, II, Drugi tydzień Adwentu, Łk 5, 17-26 - Msza Święta – wnętrzem Prawdy dla wszystkich sparaliżowanych, to znaczy dla wszystkich!
Read more...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz