Felieton · specjalnie dla www.michalkiewicz.pl · 2015-12-10 · 6105 wyświetleń Panna Barbara Nowacka, córeczka Izabeli Jarugi-Nowackiej, co to zginęła w katastrofie (w zamachu) - niepotrzebne skreślić - smoleńskiej (smoleńskim) oświadczyła, że mamy ostatnią szansę uniknięcia "wojny totalnej". Domyślam się, że chodzi o "obronę demokracji", to jasne - ale ciekawsze jest, kto właściwie miałby tę totalną wojnę prowadzić, no i z kim?
Felieton · Radio Maryja · 2015-12-10 · 5048 wyświetleń No dobrze - ale jaki jest cel tego klangoru, tych lamentów nad zagrożoną demokracją? Rzecz w tym, że w traktacie lizbońskim jest zapisana tak zwana "klauzula solidarności". Przewiduje ona, że jeśli w jakimś kraju członkowskim demokracja jest zagrożona, to Unia Europejska, na prośbę takiego państwa, może udzielić mu bratniej pomocy, również wojskowej i zagrożenia dla demokracji usunąć.
Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-12-09 · 10168 wyświetleń Ach, jaka szkoda, że Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosiło do Trybunału Konstytucyjnego tych samych kandydatów, którzy zostali wybrani i dali się wybrać w trybie przepchniętym przez koalicję Platformy Obywatelskiej z PSL-em na podstawie nowelizacji ustawy sporządzonej przy udziale, czy nawet napisanej przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego, pana prof. Andrzeja Rzeplińskiego do spółki z wiceprezesem. W ten sposób PiS nie tylko wytrąciłby z ręki broń płomiennym bojownikom o demokrację - no bo gdyby protestowali przeciwko wyborowi tych samych kandydatów, to ośmieszyliby się do końca życia, no a gdyby ci sami kandydaci pozwolili się wybrać ponownie, to ośmieszony zostałby - i słusznie - ten cały Trybunał.
Konfederacja Lewiatan przedstawiła ponad 400 przepisów dotyczących m.in. podatków, prawa pracy, edukacji, zamówień publicznych, funduszy europejskich, ochrony zdrowia, energetyki, telekomunikacji, mediów, które ograniczają rozwój biznesu w Polsce. Konfederacja Lewiatan podzieliła bariery na grupy: 1) Zbyt wysokie, biorąc pod uwagę potrzebę akumulacji kapitału i jakość otoczenia biznesu, podatki oraz niejasne przepisy podatkowe prowadzące do licznych konfliktów […]
Amerykańskie media publikują bezczelne i kłamliwe materiały propagandowe na temat sytuacji politycznej w Polsce, na co słusznie zareagowało polskie MSZ.
Jakub Kulesza, poseł Kukiz'15, były prezes Stowarzyszenia KoLiber, podczas sejmowego wystąpienia na temat emerytur powiedział polskim politykom brutalną prawdę prosto w oczy.
2 grudnia 2015 roku w krakowskim kinie Mikro odbył się premierowy pokaz filmu "MIĘDZY PIEKŁEM A NIEBEM WIZJA AUSCHWITZ W TWÓRCZOŚCI MARIANA KOŁODZIEJA" Stanisława Markowskiego. Fotografie Elżbiety Serafin
16 grudnia 2015 r., o godz. 13.30, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, ul. Jagiellońska 25 (sala Marmurowa, wejście od ul. Lompy), odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia kilkudziesięciu osobom wręczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Uroczystość odbędzie się w 34. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek". 39 osób żyjących otrzyma Krzyże Wolności i Solidarności, a ponadto 11 osób otrzyma je pośmiertnie. Wśród tych ostatnich jest 9 górników, którzy zginęli w Kopalni „Wujek".
W programie:
- Uroczyste rozpoczęcie ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych przez Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach dr. And
Na jutrzejszym spotkaniu (11.12.2015 r.) w ramach Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia" w Opolu dr Marek Białokur, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, przedstawi okoliczności zabójstwa pierwszego Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza.
Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 17.00, poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Kawalec – naczelnik Delegatury IPN w Opolu.
Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia" mieści się w siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu (ul. Minorytów 3).
14 grudnia 2015 r. w IX Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu przy ul ks. Piotra Skargi 29 odbędzie się Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich. W Turnieju weźmie udział młodzież ponadgimnazjalna z Dolnego Śląska.
Każda z debat, w której uczestniczy młodzież, będzie toczyła się wokół ustalonej wcześniej tezy. Strona Propozycji będzie próbowała ją obronić, a strona Opozycji – obalić. O wystąpieniu drużyny „za" lub „przeciw" tezie decyduje losowanie przeprowadzone przez organizatorów pół godziny przed debatą.
Zwycięska drużyna będzie reprezentować nasz region w ogólnopolskim Turnieju o Puchar Prezesa IPN, który odbędzie się w Warszawie w czerwcu 2016 r.
Wszystkich chętnych zapraszamy na debatę finałową, która zaplanowana jest na godzinę 16.15.
Do udziału w regionalnym Turnieju Debat Oksfordzkich w Lublinie zakwalifikowały się następujące szkoły (decydowała kolejność zgłoszeń):
- Zespół Szkół im. Zygmunta Chmielewskiego w Nałęczowie
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie
- II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej
- II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej (2. drużyna)
- III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie
- III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (2. drużyna)
- Zespół Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja w Kraśniku
- XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
14 grudnia 2015 r. w budynku XXI
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy zaprasza na wieczór patriotyczny poświęcony pamięci ofiar reżimu komunistycznego. Pretekstem do spotkania jest przypadająca 34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej wystawy „586 dni stanu wojennego". Spotkanie poprowadzi Łukasz Żmuda, przedstawiciel Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej.
Organizator: Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Samorząd Studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
Miejsce: Hotel Akademicki w Toruniu
10 grudnia br., o godzinie 17.30, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej (ul. Doki 1) odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia kilkudziesięciu osobom wręczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
Jedna osoba otrzyma Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 23 osoby żyjące otrzymają Krzyże Wolności i Solidarności, a ponadto 19 osób otrzyma je pośmiertnie. Wśród tych ostatnich jest Antoni Browarczyk (1961–1981), który był pierwszą śmiertelną ofiarą stanu wojennego w Gdańsku. 17 grudnia 1981 r. oddziały ZOMO strzelały ostrą amunicją do ludzi, pragnących przejść pod pomnik Poległych Stoczniowców. Postrzelony przez ZOMO-wców Browarczyk zmarł 23 grudnia 1981 r.
W dniu 15 grudnia 2015 r., o godz. 11.30 w Sali Sesyjnej Rady Miasta Wrocławia (Sukiennice 9) odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
Odznaczenia otrzymają:
1. Wojciech Dziadosz 2. Jan Andrzej Koziar 3. Ks. Marian Józef Kopko 4. Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz 5. Jerzy Edmund Osicki 6. Marian Oziewicz 7. Paweł Andrzej Skrzywanek
Wspólny wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie złożyli 9 grudnia 2015 r. Przewodniczący Zarządu słowackiego Instytutu Pamięci Narodu (UPN) dr Ondrej Krajňák oraz Prezes IPN dr Łukasz Kamiński.
Działający od 2003 r. UPN oraz IPN łączy wieloletnia współpraca. Umowa z 2006 r., zawarta pomiędzy obiema instytucjami, obejmuje współpracę w zakresie badań naukowych i przedsięwzięć edukacyjnych.
Głównymi zadaniami słowackiej instytucji są: przeprowadzenie oceny okresu reżimu faszystowskiego i komunistycznego, ujawnianie dokumentów dotyczących prześladowania indywidualnych osób oraz publikowanie informacji na ten temat. Ponadto, od 2008 r. IPN i UPN współpracują w ramach Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb.
Foto: Piotr Gajewski
Mural autorstwa Piotra Młodożeńca powstał na ścianie domu przy ul. Mariańskiej 1 (róg Mariańskiej i Świętokrzyskiej w centrum Warszawy). Jak mówił prezes IPN Łukasz Kamiński, mural symbolizuje przetrwanie – kosztem wielkich ofiar – i późniejsze zwycięstwo „Solidarności". Zarówno odsłonięty właśnie mural, jak i kampania społeczna „Zapal Światło Wolności" nawiązują do wydarzeń sprzed 34 lat – wprowadzenia przez władze PRL stanu wojennego i reakcji świata, zwłaszcza papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana. – Polskie przesłanie z tego czasu jest też ważne i dziś, gdy w wielu krajach świata ludzie nadal walczą o wolność – podsumował dr Kamiński.
Attaché prasowy ambasady USA Sean P. O'Hara powiedział, że to zaszczyt dla Amerykanów, że Polska pamięta o szlachetnym geście prezydenta Reagana,
W dniu 13 grudnia 2015 r., o godz. 12.00, rozpoczną się w Olsztynie uroczyste obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uczestnicy uroczystości spotkają się pod pomnikiem Wolności Ojczyzny w Olsztynie (plac Solidarności), gdzie zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Następnie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. A. Mickiewicza 10) zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego, po której w domu parafialnym odbędzie się spotkanie opłatkowe.
Organizatorami uroczystości są: Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność", Stowarzyszenie Represjonowanych w stanie wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego „PRO-PATRIA" oraz Delegatura IPN w Olsztynie.
Już od najbliższego piątku, 11 grudnia 2015, we Wrocławiu będzie działało Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia" – miejsce, w którym Wrocławianie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach popularyzujących historię.
Przy siedzibie Oddziału IPN we Wrocławiu, na pl. Strzeleckim 25, uruchomione zostanie Centrum Edukacyjne w ramach formuły Przystanku Historia, którą realizuje w całej Polsce Instytut Pamięci Narodowej. W kraju działa już kilkanaście Przystanków, a ich celem jest popularyzowanie wiedzy o historii najnowszej regionów i kraju oraz edukacja historyczna.
Inauguracja wrocławskiego Przystanku Historia będzie miała miejsce 11 grudnia br., o godz. 12.00, i będzie związana ze zbliżającą się rocznicą stanu wojennego. W sali zaadaptowanej na potrzeby Centrum zorganizowano ekspozycję elementów wystawy „Stan wojenny na Dolnym
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na premierę książki pt. Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty. Jest to pierwsza książka prezentująca historię ofiar Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Spotkania autorskie odbędą się kolejno w Gdańsku, Gdyni i Elblągu w dniach 14, 15 i 18 grudnia.
Ciekawe i wnikliwie opracowane życiorysy poległych robotników dają lepszy obraz życia w PRL niż niejedno naukowe opracowanie. Widzimy w nich autentyczną biedę, głodowe zarobki, walkę o codzienny byt. To uświadamia nam, czym był gomułkowski PRL. Największe wrażenia robią oczywiście opisy grudniowej rebelii, okoliczności śmierci poszczególnych bohaterów, a przede wszystkim opisy pogrzebów – przeprowadzonych nocą, w towarzystwie esbeków, przy
Historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie Jacek Pawłowicz i dr Dariusz Gałaszewski po raz kolejny odwiedzili Ukrainę.
W ramach pobytu spotkali się ze studentami Instytutu Filologii i Dziennikarstwa Wschodnioeuropejskiego Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego Ukrainy im. Łesi Ukrainki w Łucku oraz Akademii Ostrogskiej. Studenci obydwu uczelni m.in. wysłuchali relacji na temat roli i działalności Instytutu Pamięci Narodowej, a także otrzymali podręcznik IPN Historia Polski w zarysie (Польща – нарыс історії). Jest to pełny wykład dziejów naszego kraju od Chrztu Polski do czasów najnowszych, pisany od początku z myślą o czytelnikach ukraińskich.
Historykom towarzyszyli: Beata Brzywczy (Konsul Generalny RP w Łucku), Krzysztof Sawicki (Konsul RP w Łucku) i Petro Kraliuk
16 grudnia 2015 r. przypada 34. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek". Wówczas – 16 grudnia 1981 r. od strzałów plutonu specjalnego ZOMO do strajkujących zginęło dziewięciu górników. Komitet organizacyjny obchodów serdecznie zaprasza na tegoroczne uroczystości, które rozpoczną się o godz. 16.00 mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Piękna 8, Katowice). Około godziny 17.15 odbędzie się przemarsz pod Krzyż–Pomnik Górników przy Kopalni „Wujek" (plac NSZZ Solidarność). Podczas głównych uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem Górników, nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy Śląskiej Izby Lekarskiej oraz Apel Poległych. Na zakończenie obchodów złożone zostaną wieńce oraz kwiaty. Katowicki oddział IPN jest współorganizatorem wydarzenia.
Serdecznie polecamy!
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. W dyskusji zatytułowanej „Pomniki wdzięczności: stempel sowieckiej dominacji" udział wezmą dr Dominika Czarnecka, dr hab. Henryk Głębocki, dr Maciej Korkuć, a rozmowę poprowadzi jak zawsze Roman Graczyk.
Pierwsze „pomniki wdzięczności" Armii Czerwonej stawiano w 1945 r. jeszcze przed zakończeniem działań wojennych. Zarówno wtedy, jak i w latach późniejszych dokonywało się to z inicjatywy władz komunistycznych (nierzadko z inspiracji przedstawicieli Sowietów), ale inskrypcje na pomnikach konsekwentnie informowały, że dzieje się to z potrzeby serca miejscowego społeczeństwa, wdzięcznego bohaterskiej Armii Czerwonej za oswobodzenie.
Jak bardzo społeczeństwo było wdzięczne
Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.
Read more...
Były szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Gediminas Grina nazwał szkoły mniejszości narodowych „gettami oświaty" i wezwał do ich likwidacji.
Read more...
Czwartek, Rok C, II, Drugi tydzień Adwentu - Mt 11, 11-15. Nie ma większego człowieka od Jana Chrzciciela.
Read more...
Kierowany przez Marine Le Pen Front Narodowy pobił rekord: w miejscowości Guindercourt - sur - Blaise uzyskał aż 90% głosów.
Read more...
Jest mi wstyd za Macieja Jankowskiego, za sposób, w jaki oddał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, którym w 2009 roku odznaczył go prezydent Lech Kaczyński za działalność w szeregach „Solidarności".
Read more...
8 grudnia 2015 roku mury Bazyliki Świętego Piotra na Watykanie stały się tłem dla swoistej encyklopedii dzikich zwierząt.
Read more...
Wojskowy geniusz po upadku powstania listopadowego dowodził wojskami węgierskimi podczas Wiosny Ludów. Swój talent wojskowy chciał wypróbować też w armii tureckiej. Dziś mija 165. rocznica jego śmierci.
Read more...
Duszpasterz parafii na Podlasiu. Oskarżony o utrzymywanie kontaktów z działaczami narodowego podziemia antykomunistycznego, został skazany przez komunistyczny sąd na 5 lat więzienia. Podczas pobytu w odosobnieniu nabawił się niedowładu nóg...
Read more...
Świat online jest dla nas drugą rzeczywistością w której coraz lepiej się poruszamy. Tam przenosimy spory kawałek naszego życia robiąc zakupy przez internet, płacąc rachunki, kupując ubezpieczenia czy rozmawiając ze znajomymi. Czy kogoś dziwi zatem, że spotkanie z doradcą finansowymi zamieniamy na korzystanie z porównywarek usług bankowych?
Read more...
Elna Gistedt-Kiltynowicz była szwedzką primadonną i gwiazdą operetki, mieszkającą w Warszawie od 1922 roku.
Read more...
- Swoboda przepływu osób to jeden z filarów europejskiej integracji - bardzo ważny dla Polski. Będziemy przekonywali naszych partnerów, by ta zasada została utrzymana – podkreśliła premier Beata Szydło podczas wizyty Davida Camerona w Warszawie.
Read more...
- Denerwujemy się, kiedy coś nie wychodzi, krzyczymy, jesteśmy zniecierpliwieni… Natomiast On mówi nam: Bądź spokojny, porządnie narozrabiałeś, ale nie obawiaj się. Ja ci wybaczam. - powiedział Ojciec św. w czasie porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty w Rzymie.
Read more...
Warszawskim obchodom upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej, które odbywają się każdego dziesiątego dnia miesiąca, będzie towarzyszyła wojskowa asysta honorowa.
Read more...
Rząd spełnia kolejną obietnicę przedwyborczą. W Sejmie jest już ustawa mająca zapobiegać odbieraniu dzieci z powodu biedy rodziców.
Read more...
Po decyzji rządu w Ułan - Bator, Mongolia została 102 państwem świata, w którym nie wykonuje się kary śmierci.
Read more...
Ekscentryczny miliarder walczący o fotel prezydenta USA oskarżył rząd Wielkiej Brytanii o uleganie politycznej poprawności.
Read more...
Po brutalnym gwałcie dżihadysty na nastolatce, w jednym z fińskich miast powstał patrol obywatelski.
Read more...
Bawarska CSU chce wprowadzenia zakazu noszenia przez muzułmanki ubiorów zakrywających całe ciało oraz twarz - informuje "Rzeczpospolita".
Read more...
Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.
Read more...
Piątek, Rok C, II, Drugi tydzień Adwentu - Mt 11, 16-19 Ci, którzy odrzucili Jana Chrzciciela, nie przyjmą Chrystusa.
Read more...
Chrześcijanie z Pakistanu zgłosili do sądu najwyższego petycję przeciwko dyskryminacji ich w systemie państwowej oświaty ze względu na wyznawaną religię.
Read more...
Bardzo dziękuję panu rabinowi za zaproszenie przesłane na moją skrzynkę poselską, ale nie zamierzam zapalać świec chanukowych – napisał na swoim profilu na Facebooku poseł Robert Winnicki (Kukiz'15).
Read more...
- Chciałbym, żeby ten płomień chanukowych świec świecił na całą Rzeczpospolitą dając radość, ciepło, dając poczucie wspólnoty, które wszystkim nam jest tak ogromnie potrzebne – powiedział prezydent Andrzej Duda, zapalając w Pałacu Prezydenckim świece z okazji żydowskiego święta Chanuka.
Read more...
Lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage zebrał przykłady, w jaki sposób nauczyciele szkolni i akademiccy indoktrynują uczniów i studentów ideologią unijną. Publikujemy niektóre z nich.
Read more...
Jak co roku 13 grudnia Polska obchodzi wprowadzenie w 1981 r. stanu wojennego przez namiestnika Moskwy w Polsce, generała Wojciecha Jaruzelskiego. Popularność rocznicy rośnie z roku na rok. Program obchodów, który zebraliśmy z całego kraju, prezentujemy poniżej.
Read more...
Mateusz Kijowski, jeden z inicjatorów powstania Komitetu Obrony Demokracji na popularnym portalu społecznościowym wezwał do zastrzelenia Jarosława Kaczyńskiego.
Read more...
Watykan nie odpowiedział na wysłany 25 sierpnia list Stowarzyszeń Kresowych dotyczący grekokatolickiego metropolity Lwowa Andrzeja Szeptyckiego. W związku z tym organizacje kresowe zdecydowały się na wystosowanie drugiego listu do Jego Świątobliwości papieża Franciszka, tym razem mającego charakter otwarty.
Read more...
16 obywateli krajów arabskich, w tym Kuwejtu, Egiptu, Iranu oraz Syrii wykupiło całą własność w małym miasteczku Komló na południu Węgier – poinformował węgierski dziennik Népszabadság.
Read more...
Jesteśmy blisko momentu, w którym zacznie być wyjaśniana sprawa katastrofy smoleńskiej – powiedział prezes PiS, Jarosław Kaczyński podczas obchodów kolejnej „miesięcznicy" katastrofy smoleńskiej.
Read more...
W Watykanie zaprezentowano dokument zachęcający do poszukiwania wspólnych dróg chrześcijaństwa i judaizmu. Jest to dokument wyraźnie teologiczny, który ma na celu podjęcie i wyjaśnienie kwestii, jakie wyłoniły się przez ostatnich kilkadziesiąt lat w dialogu żydowsko-katolickim.
Read more...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz