Proszę: nawet dziki się mnie nie boją – spotkałem je wczoraj – a ta „nasza klasa polityczna" panikuje, nerwy IM puszczają…
TVN próbował zmontować coś do wycięcia…. Konrad Berkowicz: Jak już wspominałem, dziennikarz TVN-u prosząc o komentarz do wystąpienia Korwin-Mikkego w PE pytał mnie kilka razy mniej-więcej o to samo, więc kilka razy z grubsza to samo mu odpowiedziałem. Nie udało … Czytaj dalej
Sejm przyjął zaproponowaną przez PSL poprawkę do Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą wszystkie wątpliwości skarbówka powinna interpretować na korzyść podatnika (zasada in dubio pro tributario).
W Sejmie odbyła się konferencja prasowa, podczas której reprezentanci Partii KORWiN przyPOmnieli Ewie Kopacz niespełnione obietnice PO.
Prezentujemy siódmy odcinek „Studia Nadwiślańskiego", w którym gościem Jana Lorka jest Jarosław Ptaszkowski. Gość opowiada o obszarze warownym „Śląsk" w latach 1933-1939. Zapraszamy na wędrówkę śladami tajemnic historii.
19 czerwca 2015 r. wystartowało w Opolu Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia". Miejsce: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, ul. Minorytów 3.
Bohaterem pierwszego spotkania pt. „Spuścizna Solidarności – przełom polityczny 1989 r. i jego konsekwencje" był prof. dr hab. Antoni Dudek, od 2015 r. przewodniczący Rady IPN, ponadto profesor zwyczajny w Instytucie Politologii UKSW w Warszawie oraz autor takich publikacji jak: Państwo i Kościół w Polsce 1945–1970 (Kraków 1995), PRL bez makijażu (Kraków 2008), Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990 (Kraków 2004, II wyd. 2014), Historia polityczna Polski 1989–2012 (Kraków 2013) oraz Instytut. Osobista historia IPN
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" zaprasza na pokaz filmu „Na tropie zdrady" w reżyserii Piotra Mielecha i Jędrzeja Lipskiego. Spotkanie filmowe odbędzie 23 czerwca 2015 (wtorek) o godz. 10.30 w Multikinie 51 przy ul. Królowej Jadwigi 51 w Poznaniu. Gościem specjalnym spotkania będzie twórca filmu Jędrzej Lipski.
Jest początek stycznia 1990 roku. Witold Pronobis, historyk, dziennikarz Radia Wolna Europa udaje się z magnetofonem do mieszkania Edwarda Ciesielskiego, bibliotekarza Polskiej Misji Katolickiej w Monachium. Ma informacje, że Ciesielski działał w Wywiadzie Armii Krajowej i zajmował się ochroną żołnierzy AK przed komunistycznym podziemiem, przez co musiał uciekać z PRL. Liczy na zdobycie ciekawego wywiadu dla Radia. Tymczasem kilka dni wcześniej miał możliwość obejrzenia fotografii jednego ze zdrajców - Ludwika Kalksteina. I teraz, już po kilku
Z okazji 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej w krakowskim oddziale Instytutu powstał projekt „Rozpoznaj się na zdjęciu z PRL-u", realizowany wspólnie z redakcją „Dziennika Polskiego".
Co poniedziałek na łamach dziennika oraz stronie www.dziennikpolski24.pl publikowane są fotografie wybrane z miliona zdjęć znajdujących się w archiwach IPN w Krakowie, zrobionych przez Służbę Bezpieczeństwa. Wybrano z nich te, które dotyczą najważniejszych wydarzeń lat 70. i 80. XX w. Kto znajduje się na tych zdjęciach? Czytelnicy mogą rozpoznać na zdjęciu siebie, swoich przyjaciół, rodzinę, sąsiadów, znajomych i pomóc w odtworzeniu historii ukazywanej na fotografiach, zgłaszając się ze swoimi wspomnieniami do redakcji.
W 70. rocznicę Obławy Augustowskiej Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na przegląd dwóch filmów dokumentalnych, który odbędzie się w Elblągu, Nowym Dworze Gdańskim, Kwidzynie, Pruszczu Gdańskim i Tczewie.
PROGRAM PRZEGLĄDU FILMOWEGO
A może tego nie wolno mówić... (reż. Jacek Petrycki, Polska/Wlk. Brytania 1988 r.)
Film poświęcony jest największej zbrodni komunistycznej w powojennej Polsce – Obławie Augustowskiej. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD, bezpieki i milicji aresztowały i wywiozły w nieznane do dziś miejsce prawie sześćset osób podejrzewanych o współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Prawdopodobnie wszyscy zostali zamordowani i pochowani w nieznanym miejscu. W latach 80. do rodzin zaginionych dotarł dokumentalista Jacek Pet
12 lipca, o godzinie 12.00, odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w Lesie Krzemieniny nad Szczawnicą – w miejscu śmierci Stanisława Perełki „Dębińskiego" i Józefa Walkosza „Buka", żołnierzy niezłomnych z ostatniej działającej w Małopolsce tzw. grupy przetrwania. Po Mszy św. poświęcony zostanie krzyż oraz odsłonięta tablica informacyjna, dotycząca wydarzeń z 10 lipca 1955 r.
Po uroczystościach, o godzinie 15.00 w kaplicy św. Kingi (w Domu Parafialnym) w Szczawnicy, nastąpi projekcja filmu dokumentalnego „Kwatera Ł" oraz dyskusja na poruszany w nim temat. Wezmą w niej udział dr Dawid Golik i Marcin Kasprzycki z krakowskiego oddziału IPN.
W dniach 15–16 sierpnia br. w Gdańsku odbędą się uroczystości poświęcone błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce.
Organizatorzy: Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność", Remontowa Shipbuilding SA, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność", Proboszcz Parafii pw. św. Franciszka z Asyżu Gdańsk-Emaus, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
Termin: 15 sierpnia 2015 (piątek), godz. 18.00 (początek mszy św.) Miejsce: Kościół parafialny pw. św. Franciszka z Asyżu Gdańsk-Emaus (ul. Kartuska 186)
Wieczernica poświęcona życiu,
11 lipca 2015 r., o godz. 11:00, w Czarnej Białostockiej rozpoczną się obchody 70. rocznicy bitwy pod Ogółami. W miejscowym Domu Kultury (ul. Kościelna 8) Piotr Łapiński z OBEP IPN w Białymstoku wygłosi wykład „Bitwa pod Ogółami – 8 lipca 1945 r. – największa bitwa partyzancka na Białostocczyźnie". Następnie zostanie wyświetlony film dokumentalny pt. „P–8" w reżyserii Adama Sikorskiego. Po projekcji widzowie udadzą się na miejsce bitwy. O godz. 13:00 przy pomniku w Ogółach złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.
Organizatorzy umożliwiają przejazd autokarem na trasie Białystok – Czarna Białostocka – Białystok. Wyjazd z Białegostoku (plac Jana Pawła II, przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki) o godz. 10.00. Po zakończeniu spotkania wyjazd autokaru z Czarnej Białostockiej planowany jest ok. godz. 14.00.
8 lipca 2015 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia odbył się pokaz przedpremierowy filmu dokumentalnego „Obława". W tym samym miejscu czynna jest do końca lipca wystawa „Obława Augustowska – lipiec 1945 r.", poświęcona losom około sześciuset mieszkańców Polski północno-wschodniej, zamordowanych przez Sowietów po zakończeniu wojny w nieznanym dotąd miejscu.
Obława Augustowska była największą powojenną zbrodnią popełnioną przez Sowietów na Polakach. Na terenie północno-wschodniej Polski, także po drugiej stronie tzw. linii Curzona, aresztowano ponad 7 tys. osób. Co najmniej 592 osoby (w tym także kobiety i dzieci) zostały zamordowane w nieznanym do dziś miejscu, którego od lat szukają bliscy ofiar, historycy i prokuratorzy. Film w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej opowiada o wydarzeniach
11 lipca 1944 r. żołnierze Batalionu „Parasol", elitarnego oddziału Kedywu Armii Krajowej, przeprowadzili na ulicach Krakowa jedną z najbardziej śmiałych akcji zbrojnych przeciwko nazistowskiemu, niemieckiemu okupantowi. Jej celem był gen. Wilhelm Koppe, Wyższy Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, jeden z głównych organizatorów terroru wobec ludności polskiej.
Organizatorami uroczystości rocznicowych w Krakowie są: Prezydent Miasta Krakowa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Chorągiew Śląska ZHP, Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie oraz Małopolska Chorągiew Harcerzy ZHR.
PLAN UROCZYSTOŚCI Wydarzenia związane z upamiętnieniem tej rocznicy:
11 lipca (sobota) – Kraków:
Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej objął honorowym patronatem akcję „11 lipca zapal Znicz Pamięci".
Organizatorami akcji są Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.
Celem akcji jest upamiętnienie ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. 11 lipca 2015 r., w 72. rocznicę „krwawej niedzieli" na Wołyniu, na grobach pomordowanych przez OUN-UPA w powiecie lubaczowskim zostaną zapalone białe i czerwone znicze. Będą one symbolem pamięci o ofiarach OUN-UPA zarówno z powiatu lubaczowskiego, jak i z całych Kresów Wschodnich II RP.
2 lipca 2015 r. w Studium Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego Centrum Technik Audiowizualnych we Wrocławiu odbył się Wielki Finał ogólnopolskiego konkursu historycznego „Polska i Polacy w czasie II wojny światowej", zorganizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Fundację Funtasto – Fantastyczny Internet. Konkurs wystartował 8 maja, w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, wzięło w nim udział 424 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Do Wielkiego Finału zakwalifikowało się 19 uczniów, 10 ze szkół podstawowych i 9 z gimnazjów.
SZKOŁA PODSTAWOWA
Finaliści
1. Piotr Podkański – Janów Lubelski 2. Paweł Biegański – Gulcz 3. Jan Turula – Katowice 4. Michał W
8 lipca 2015 r. w ramach drugiej edycji „Lata z IPN" w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach odwiedziła nas grupa z Miejskiego Domu Kultury Szopienice (Burowiec), wybierając warsztaty filmowe pt. „Jak zrobić wywiad z babcią i dziadkiem". Dzieci poznały kulisy robienia notacji, dowiedziały się, jak przebiegają przygotowania, jaki sprzęt jest potrzebny, o co mogą zapytać rodziców, dziadków i pradziadków.
W Krakowie trwają prace poszukiwawcze szczątków oficerów II Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość kpt. Waleriana Tumanowicza i ppłk. Alojzego Kaczmarczyka.
Read More...
Read More...
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, 36 proc. wyborców poparłoby PiS, 29 proc. - PO - wynika z najnowszego badania CBOS. 11 proc. poparcia uzyskałby komitet wyborczy Pawła Kukiza. Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem.
Read More...
Read More...
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz