Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone roli „Gazety Wyborczej" w kształtowaniu narracji dotyczącej historii Powstania Warszawskiego. Pretekstem do niego będzie nowe wydanie głośnej książki Leszka Żebrowskiego pt. „Paszkwil Wyborczej", w której zdemaskował on manipulacje w tekście przypisującym powstańcom zbrodnie na ludności … Czytaj dalej
Państwo zawładnięte przez sanację nie mogło się zdecydować przed II wojną światową, czy chce iść w stronę modelu nazistowskiego, czy sowieckiego, ale z obu czerpało na potęgę.
Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) ● […]
Co będzie z naszą biedną ojczyzną po decyzji pana Sikorskiego, który nie będzie już kandydował do Sejmu z okręgu bydgoskiego? Kandydować ma stamtąd pani Teresa Piotrowska z frakcji psiapsiółek pani premierzycy Ewy Kopacz.
Debata z udziałem Leszka Żebrowskiego, Stanisława Michalkiewicza oraz Marka Chodakiewicza dotycząca kłamstw i paszkwili Gazety Wyborczej (Gwiazdy Śmierci).
Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL, napisał list do premier Ewy Kopacz, w którym oskarża aktualne władze między innymi o to, że rękami celników niszczą polskie firmy i polski przemysł.
Tomasz Schuster, profesor ekonomii na uniwersytecie w Mannheim w Niemczech, uważa, że w traktacie dotyczącym strefy euro należy wprowadzić zmiany, które umożliwią wyjście kraju członkowskiego z eurolandu lub jego usunięcie.
W miniony poniedziałek, 27 lipca w Ośrodku CARITAS Diecezji Łomżyńskiej w Ptakach k. Nowogrodu zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne IPN dla dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia Miłośników Języka i Kultury Polskiej „Most Nadziei" ze Starobielska na Ukrainie. W ćwiczeniach udział wzięli także mieszkający w Polsce uczestnicy Obozu Indiańsko – Sportowego „Orły".
„Wakacyjną lekcję historii" poprowadził pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie Marcin Łaszczyński, który m.in. na podstawie gry „111 – Alarm dla Warszawy" opowiedział o wojnie obronnej 1939 r. oraz osiągnięciach polskiej myśli technicznej II Rzeczypospolitej.
Spotkanie z młodzieżą zakończył koncert zorganizowany przez uczestników Obozu, na którym zaprezentowane zostały patriotyczne pieśni ukraińskie i polskie.
20 sierpnia 2015 r. w Ośrodku Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnym „Caritas" Diecezji Rzeszowskiej odbędą się warsztaty „Symbole naszej historii" dla uczestników kolonii letnich w Ośrodku, które poprowadzi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie - godz. 9.30. Warsztaty mają charakter zamknięty.
11 sierpnia 2015 r. w Ośrodku Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnym „Caritas" Diecezji Rzeszowskiej odbędą się warsztaty „Symbole naszej historii" dla uczestników kolonii letnich w Ośrodku, które poprowadzi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie - godz. 9.30. Warsztaty mają charakter zamknięty.
- Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku trwa drugi tydzień prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka
- Odnaleziono 35 pochówków
- Planowane zakończenie prac nastąpi w najbliższy piątek
Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku kontynuowane są prace poszukiwawcze i ekshumacyjne prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
Poszukiwania prowadzone są obecnie w czterech głównych wykopach, w których odnajdowane są kolejne szczątki. Odnaleziono łącznie 35 pochówków. Najnowsze odkrycia to zarówno pochówki trumnowe, jak i urnowe.
Pracy prowadzone
3 sierpnia 2015 r. w Ośrodku Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnym „Caritas" Diecezji Rzeszowskiej odbędą się warsztaty „Symbole naszej historii" dla uczestników kolonii letnich w Ośrodku, które poprowadzi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie - godz. 9.30. Warsztaty mają charakter zamknięty.
29 lipca 2015 r. w budynku rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Szopena 23) odbędą się warsztaty „Symbole naszej historii" dla podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Rzeszowie, które poprowadzi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie - godz. 10.00.
Warsztaty mają charakter zamknięty.
1 sierpnia 2015 r. minie 71 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. W Polsce tego dnia o godz. 17 zatrzymają się samochody i piesi, zawyją syreny. Myśli pobiegną kolejny raz ku 63 powstańczym dniom. Przypomnijmy światu o zrywie wolności! Specjalnie na tę okazję Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy artykuły przypominające o Powstaniu. Są to: 1. Prasowanka na koszulkę 2. Specjalna naklejka na samochód 3. Biało-czerwona opaska odblaskowa Jak je zdobyć? To proste: w dniach 29 – 31 lipca w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 i w księgarni IPN przy ul. Wołoskiej 7 w Warszawie na hasło „Powstanie Warszawskie" każdy otrzyma darmowy pakiet powstańczych artykułów – naklejkę, prasowankę i opaskę. Centrum Edukacyjne IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 czynne w godz. 8.00 – 20.
W dniu 3 sierpnia br. o godz. 17 Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76) odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Legenda wileńskiej konspiracji". Reżyserami filmu są: Bronisław Bubiak oraz Tomasz Piotrowski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Tomasz Piotrowski jest także autorem scenariusza. Zdjęcia: Bronisław Bubiak i Andrzej Jarczewski. Film trwa 50 min.
Film jest opowieścią o Stanisławie Kiałce, jezuickim kleryku, adiutancie i przyjacielu gen. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka", dowódcy Okręgu Wileńskiego AK. Stanisław Kiałka – starannie wykształcony humanista, okazał się być podczas wojny i okupacji niezwykle utalentowanym, odważnym, ale i rozważnym konspiratorem, twórcą najważniejszych struktur AK na Wileńszczyźnie. Zapłacił za to dwunastoletnią katorgą na Workucie. Po uwolnieniu, od roku 19
W minionym tygodniu (21-–26 lipca) już po raz dziesiąty w Uniowie na Ukrainie (rejon przemyślański, obwodu lwowskiego) odbyło się Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskie Międzyreligijne Seminarium Młodzieży „Arka".
Tegorocznemu spotkaniu, które miało miejsce w Ławrze Uniowskiej (Klasztor Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Uniowie) przyświecało hasło „Chcecie pokoju – czyńcie sprawiedliwość". W Ławrze Uniowskiej odbyła się także pierwsza „Arka" w 2006 roku, a w następnych latach kolejne pięć edycji. Na dziedzińcu klasztoru Uniowskiego znajduje się tablica ufundowana przez Adama Daniela Rotfelda, b. Ministra Spraw Zagranicznych RP, który został uratowany jak również inne dzieci polskie, ukraińskie i żydowskie w czasie II wojny światowej przez metropolitę Andrzeja Szeptyckiego i bł. Klemensa Szeptyckiego.
- Minął tydzień pracy zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku
- Odnaleziono 27 pochówków
- Cztery z odnalezionych szczątków należały do ofiar Więzienia przy ul. Kurkowej
Na Cmentarzu Garnizonowym minął pierwszy tydzień pracy zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Rezultatem odnalezionych prac było odkrycie 27 szczątków ludzkich pochowanych począwszy od 1946 r.
Na pierwsze pochówki zespół natknął się już pierwszego dnia pracy. W krótkim czasie odsłonięto cztery pochówki (leżące w tzw. półtrumnach) należące do ofiar Więzienia w Gdańsku. Kolejne zna
Ukazał się kolejny makabryczny film pokazujący, co dzieje się z narządami nienarodzonych dzieci. Jak się okazuje, dla zysku, lądują w kartonowych pudłach i wysyła się je do stałych odbiorców.
Read More...
Wydawca lektury obowiązkowej polskiego patrioty organizuje niezwykłe spotkanie w Warszawie.
Read More...
We Wrocławiu Kopacz spotkała się ze środowiskami artystycznymi i kulturalnymi, natknęła się jednak na protestujących mieszkańców, skandujących „Złodzieje!".
Read More...
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz