Z najnowszego raportu zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, któremu przewodniczy poseł Antoni Macierewicz z PiS wynika, że prawdopodobną przyczyną katastrofy Tu-154M 10 kwietnia 2010 roku była seria wybuchów.
9 kwietnia 2015r. u Wiślackich Patriotów gościł prof. Andrzej Nowak z wykładem "Czy będzie wojna? Polityka Putina wobec Polski i Europy Wschodniej w ramach geopolitycznej ‚wielkiej gry'".
Dziewiąta edycja wykładów prezentujących różnorodność stylistyczną architektury Warszawy w XX w. W tej edycji będziemy kontynuować przybliżanie postaci i osiągnięć wybitnych polskich architektów, których twórczość nie ograniczała się tylko do stolicy. Przedstawione zostaną założenia architektoniczne/urbanistyczne i ich stylistyka (gmachy użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe, architektura sportowa i rekreacyjna, architektura mieszkaniowa, obiekty kultu) oraz ich wpływ na kształt miasta i życie mieszkańców – na tle historycznym, społecznym i ideologicznym. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różn
Z okazji 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej oddał hołd pomordowanym przez NKWD Polakom, składając kwiaty pod warszawskim pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, a także pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Krzyż ten – ustawiony po raz pierwszy potajemnie w 1981 roku – symbolizuje nie tylko pamięć o poległych w Lesie Katyńskim, ale też sprzeciw wobec powszechnego w latach komunizmu tzw. kłamstwa katyńskiego. Z okazji 5. rocznicy tragicznej katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, na pokładzie którego znajdowali się uczestnicy oficjalnych uroczystości upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej, przedstawiciele IPN złożyli wieńce na grobach osób związanych z Instytutem, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku, w tym na grobie śp. Janusza Krupskiego – Zastępcy Prezesa IPN w latach 2000–2006.
W dniach 13–24 kwietnia 2015 r. na ogrodzeniu budynku rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Słowackiego 18) eksponowana będzie wystawa „Zbrodnia Katyńska".
Wystawia powstała w rzeszowskim oddziale IPN. Przedstawia ofiary zbrodni i jej mocodawców, ukazuje unikatowe zdjęcia z ekshumacji przeprowadzonych wiosną 1943 r. oraz w latach dziewięćdziesiątych XX w. Wystawa porusza również ważny wątek kłamstwa katyńskiego i prawdy, która ocalała pomimo pięćdziesięcioletniego nakazu milczenia, a także formy zachowania i pielęgnowania pamięci ofiar zbrodni.
Serdecznie zapraszamy.
19 kwietnia 2015 r., o godzinie 11. 30, w Borownicy pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych mieszkańców Borownicy odbędzie się prelekcja Artura Brożyniaka „Napad ukraińskich nacjonalistów na Borownicę".
Serdecznie zapraszamy.
W dniach 10–12 kwietnia 2015 odbędzie się kolejny wyjazd w ramach seminarium „Zagłada Żydów", organizowanego przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki we współpracy z Terezín Memorial i Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy szkolenia zwiedzą teren b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i wezmą udział w zajęciach poświęconych edukacji o Zagładzie.
Seminarium „Zagłada Żydów" przeznaczone jest dla nauczycieli i edukatorów podejmujących w swojej pracy tematykę Holokaustu. Obejmuje trzy wyjazdy studyjne: do Łodzi i Chełmna nad Nerem, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Terezina w Czechach. Wyjazd do Terezina odbędzie się w maju.
Rekrutacja na szkolenie została zamknięta.
W poniedziałek, 13 kwietnia 2015, o godz. 17:00, w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki odbędzie się projekcja filmu „Prywatne śledztwo majora Zakirova" w reż. Jarosława Mańki. Film opowiada poruszającą historię majora KGB Olega Zakirowa, który prowadził własne śledztwo w sprawie Zbrodni Katyńskiej i w latach 90. przekazał Polakom akta sprawy. Komentarz historyczny wygłosi dr Łukasz Michalski z Biura Edukacji Publicznej IPN.
Pokaz odbędzie się w ramach spotkania filmowego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota".
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul Marszałkowska 21/25 13 kwietnia 2015 (poniedziałek), godz. 17:00
Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pod tytułem:
Więcej niż partia. PZPR a polityka, gospodarka i społeczeństwo 1948–1990
Katowice, 15–16 października 2015 r.
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza była czymś więcej, niż tylko organizacją sprawującą władzę polityczną. Zakres jej działań i wpływ na funkcjonowanie państwa, społeczeństwa i gospodarki w czasach PRL był znacznie większy, niż wynikało to z regulacji prawnych, w tym konstytucji. Do końca swojego istnienia zachowała charakter hegemonicznej partii państwowej, która sprawowała bezpośrednią władzę lub przynajmniej kontrolę
W kwietniu, w związku z 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w ponad 20 miastach Polski (łącznie 30 miejsc emisji) Instytut Pamięci Narodowej organizuje 6. Przegląd filmowy Echa Katynia. Pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.
Płocki przegląd odbędzie się 13 kwietnia br. w sali kinowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy ul. Tumskiej 9a.
W tegorocznej edycji znalazło się 5 filmów nawiązujących do tragedii sprzed 75 lat, pokazujących jej upamiętnienie we współczesnej Polsce i na świecie, a także będących refleksją nad systemem komunistycznym. Są to dzieła reżyserów polskich i zagranicznych.
Program przeglądu w Płocku:
W przeddzień piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia odbyło się spotkanie poświęcone zbiorowi wywiadów z byłym prezesem IPN profesorem Januszem Kurtyką, jedną z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Książka, zredagowana przez Andrzeja Arseniuka i Filipa Musiała, oprócz wywiadów i wystąpień Kurtyki zawiera także szkice Musiała o prezesie IPN jako człowieku, historyku, szefie, państwowcu, a najbardziej jako wolnym obywatelu Rzeczypospolitej, którego pragnieniem było, by wolni mogli się poczuć także inni Polacy.
W spotkaniu, prowadzonym przez publicystę tygodnika „wSieci" Piotra Zarembę, udział wzięli prezes IPN dr Łukasz Kamiński, dr Filip Musiał z krakowskiego oddziału IPN, bliski współpracownik Kurtyki i współautor publikacji, oraz Andrz
1 marca br. w Warszawie, na uroczystości w Pałacu Prezydenckim, wręczono noty identyfikacyjne rodzinom zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Wśród nich była również rodzina Danuty Siedzikówny „Inki". Szczątki bohaterskiej sanitariuszki zostały odnalezione jesienią 2014 r. w płytkim grobie, w pobliżu jej symbolicznego pomnika. Tego samego dnia w Gdańsku br. odbył się na Cmentarzu Garnizonowym Apel Poległych. Modlitwę ku pamięci „Inki" poprowadził arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek-Głódź.
Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku pragną symbolicznie zaznaczyć miejsca odnalezienia szczątków żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK. W związku z powyższym zapraszają na uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, która odbędzie się 13 kwietnia br. na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. W wydarzeni
Ruszył projekt Biura Edukacji Publicznej IPN rozsyłania gry edukacyjnej „Polak Mały" do przedszkoli, szkół podstawowych oraz innych instytucji zajmujących się edukacją historyczną najmłodszych. Akcja odbywa się pod hasłem „Polskie symbole w przedszkolu i szkole".
Gra składa się z 48 kart przedstawiających tekst hymnu, a na rewersie herb Polski, oraz instrukcji zawierającej różne warianty wykorzystania gry. „Polak Mały" ćwiczy spostrzegawczość i zapamiętywanie. Proste zasady gry pozwalają na szybkie przejście do najważniejszego celu zajęć – poznawania w atrakcyjny dla młodych uczniów sposób hymnu, barw narodowych i herbu Polski. Mogą w nią grać dzieci od 4 roku życia.
Grę otrzymać może każda instytucja edukacyjna, która złoży zamówienie po zalogowaniu się na s
Read More...
Piechociński stwierdził między innymi, że "dzisiaj i jutro bezpieczeństwem energetycznym będzie nie tylko fizyczna dostępność energii, możliwość jej pozyskania ale przede wszystkim cena i konsekwencje otrzymania tej czy innej energii".
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz