Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-04-15 · 4080 wyświetleń Kiedy jednak okazało się, że niemiecka razwiedka za pośrednictwem pana Rotha właśnie dołożyła pod kocioł, Najwyższy Nakaz został natychmiast odwołany, co pokazuje, jak głęboki jest w naszym nieszczęśliwym kraju kryzys przywództwa. Ponieważ niemiecka razwiedka dołożyła pod kocioł na rzecz zamachu, wszyscy mądrzy, roztropni i przyzwoici nie mieli innego wyjścia, jak wrócić na nieubłagany grunt przygotowany przez Stronnictwo Ruskie, według którego przyczyną katastrofy był słynny "błąd pilota", spowodowany naciskami w rodzaju "ląduj dziadu!".
Na wyremontowanej z dotacji unijnych stacji kolejowej w ogóle nie zatrzymują się pociągi, a mające duże powodzenie nowo wybudowane kino musi zostać zamknięte, aby… nie zwracać unijnego dofinansowania!
Pod urzędem pocztowym w Wolsztynie (woj. wielkopolskie) odbyła się konferencja prasowa europosła Janusza Korwin-Mikkego, podczas której sympatycy Partii KORWiN zapoczątkowali wielką akcję wysyłania pocztówek, zachęcających do głosowania na Korwin-Mikkego w wyborach prezydenckich.
Jak wygląda "mapa drogowa" konserwatywno-liberalnych reform? Które zmiany są najpilniejsze; jakie punkty programu można negocjować z ewentualnym koalicjantem a których należy bronić za wszelką cenę?
To kolejny sondaż który pokazuje, że formacji JKM udało się odczepić łatkę partii, którą warto popierać w akademickich dysputach ale równocześnie nie warto "marnować na nią głosu" przy urnie.
Zbliżające się wybory prezydenckie są przecież tylko przygrywką do wyborów parlamentarnych, które najprawdopodobniej odbędą się już na początku października.
● Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) […]
Według sondażu Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24 Korwin-Mikke ma powody do radości.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w I Biegu Szlakiem Leśnych, który odbędzie się 30 maja br. w Lipinkach, malowniczej miejscowości położonej w Borach Tucholskich.
Bieg odbędzie się na dystansie 12 km w zróżnicowanym terenie (w tym drogami leśnymi) w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn w kilku kategoriach wiekowych. Zapisy drogą elektroniczną trwają do 15 maja. Szczegółowe informacje i zapisy dostępne są na stronie internetowej I Biegu Szlakiem Leśnych.
Celem I Biegu Szlakiem Leśnych jest popularyzacja historii lokalnej oraz upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego walczących o odzyskanie przez Polskę suwerenności, a także promowanie zdrowego trybu życia i poznania p
14 kwietnia br. na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbyły się warsztaty z cyklu „Pogrzebana pamięć". Uczestniczyli w nich maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie pod opieką nauczycielki Urszuli Łukomskiej. Zajęcia związane były z bohaterami „Kamieni na szaniec", ofiarami represji systemu komunistycznemu i Żołnierzami Wyklętymi. Kolejna już grupa uczniów szukała wybranych grobów, wysłuchała prelekcji o pomniku katyńskim i zwiedzała teren „Łączki". Wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zwyczajowo zakończyła się przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej. Warsztaty poprowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie: dr Dariusz Gałaszewski i Marcin Łaszczyński.
Zapraszamy do udziału.
Informacje i zgłoszenia: dr Dariusz Gałaszewski, tel.(22) 860-70-5
W kwietniu, w związku z 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w ponad 20 miastach Polski (łącznie 30 miejsc emisji) Instytut Pamięci Narodowej zorganizował 6. Przegląd filmowy Echa Katynia. Pokazane zostały filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.
14 kwietnia br. Przegląd odbył się w Ciechanowie w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej.
W tegorocznej edycji znalazło się 5 filmów nawiązujących do tragedii sprzed 75 lat, pokazujących jej upamiętnienie we współczesnej Polsce i na świecie, a także będących refleksją nad systemem komunistycznym. Są to dzieła reżyserów polskich i zagranicznych.
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Instytut Filologiczny Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu i Gminna Biblioteka Publiczna w Niebylcu zapraszają na promocję książki Mieczysława Marcinkowskiego „Wbrew losowi. Z partyzantki i tułaczki 1939–1945", która odbędzie się 5 maja 2015 r. w Rzeszowie (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, sala nr 33, aula im. S. Pigonia). Rozpoczęcie spotkania – godz. 13.00.
Serdecznie zapraszamy.
Aleksander Sosnkowski, najstarszy syn generała Kazimierza Sosnkowskiego, ostatni marynarz ORP Błyskawica, zmarł w poniedziałek 30 marca 2015 r.
Urodził się 4 marca 1922 r. w Poznaniu. Jego ojcem chrzestnym był Józef Piłsudski, z którym był spokrewniony przez matkę Jadwigę z Żukowskich. Od 1934 r. uczył się w Korpusie Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie, gdzie w maju 1939 r. zdał maturę. Po wakacjach zamierzał kontynuować naukę w Szkole Podchorążych Marynarki Wojennej; wybuch wojny zniweczył te plany. Przed tym jeszcze uczestniczył w rejsach szkunera „Zawisza Czarny".
Od lipca do września 1939 r. służył w 17. Batalionie Junackich Hufców Pracy w Augustowie przy budowie umocnień. Po wybuchu wojny przeszedł z oddziałem przez Grodno w rejon Wilna, gdzie po 17 września uczestniczył w walkach z Sowietami. Następnie z odd
Pracownik OBEP IPN we Wrocławiu dr Stanisław A. Bogaczewicz wygłosi wykład „Noblesse oblige. Karolina Lanckorońska 1898–2002".
Wykład będzie miał miejsce w ramach sesji popularnonaukowej „Portrety kobiet tamtych czasów, znane i nieznane przedstawicielki szlachty", zorganizowanej przez Związek Szlachty Polskiej Oddział we Wrocławiu oraz Muzeum Architektury.
Sesja odbędzie się w sobotę, 18 kwietnia 2015 r. w Muzeum Architektury we Wrocławiu, przy ulicy Bernardyńskiej 5. Początek o godzinie 11.00.
Wstęp wolny.
30 kwietnia 2015 r. w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Pigonia 1) odbędzie się sesja popularnonaukowa „Pomnik Walk Rewolucyjnych. Historia, pamięć, świadomość". Rozpoczęcie – godz. 12.00.
PROGRAM
- Powitanie (JM rektor UR prof. dr hab. Aleksander Bobko, Dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie dr Ewa Leniart)
- dr hab. Kazimierz S. Ożóg (Uniwersytet Opolski, Instytut Sztuki), Czy może istnieć wartościowy i piękny pomnik komunistyczny?
- dr Maciej Korkuć (IPN Kraków), Pamięć, propaganda, totalitaryzm. Pomniki komunizmu w polskiej przestrzeni publicznej
- dr Krzysztof Malicki (Uniwersytet Rzeszowski), Pomnik Walk Rewolucyjnych w świadomości mieszkańców Rzeszowa
- Bogusław Kleszczy
30 kwietnia 2015 r., o godz. 10.00, w Gimnazjum nr 15 w Rzeszowie (ul. Budziwojska 145) Zenon Fajger wygłosi prelekcję dla młodzieży „Najmłodsi bohaterowie Powstania Warszawskiego".
28 kwietnia 2015, o godz. 10.00, w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej – Filia w Lubaczowie odbędzie się prelekcja Zenona Fajgera dla młodzieży, zatytułowana „Żołnierze Wyklęci".
Serdecznie zapraszamy.
27 kwietnia, o godz. 8.00, w Zespole Szkół w Zaczerniu odbędzie się prelekcja Zenona Fajgera „Zbrodnia Katyńska i kłamstwo katyńskie" dla uczniów tej szkoły.
24 kwietnia 2015 r., o godz. 10.30, w Zespole Szkół w Gniewczynie Łańcuckiej odbędzie się pokaz filmu „Kryptonim »Pożoga«. Dramat wołyński (1939–1945)", scenariusz i realizacja Wincenty Ronisz w ramach cyklu „Wołyń 1943". Pokaz będzie połączony z prelekcją Artura Brożyniaka „Rzeź wołyńsko-galicyjska".
17 kwietnia 2015 r. w Gimnazjum w Rakszawie odbędzie się wykład Macieja Rędziniaka „Zbrodnia Katyńska – kłamstwo katyńskie" dla uczniów tej szkoły. Rozpoczęcie – godz. 9.30.
24 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół w Połomi odbędzie się wykład Macieja Rędziniaka „Zbrodnia Katyńska – kłamstwo katyńskie" dla uczniów tej szkoły. Rozpoczęcie – godz. 11.00.
20 kwietnia 2015 r. w Gimnazjum nr 14 w Krośnie (ul. Wojska Polskiego 45) odbędą się warsztaty dla młodzieży „Kryzysy w PRL", które poprowadzi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie – godz. 8.00.
16 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Strzyżowie (ul. gen. Wł. Andersa 4) odbędzie się wykład Macieja Rędziniaka „Zbrodnia Katyńska – kłamstwo katyńskie" dla uczniów tej szkoły. Rozpoczęcie – godz. 9.30.
5 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej w Dobryninie odbędą się prelekcje Zenona Fajgera dla młodzieży, zatytułowane „Symbole naszej historii" oraz „Nasi rówieśnicy w PRL". Rozpoczęcie – godz. 9.00.
22 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 15 w Rzeszowie (ul. Budziwojska 154) odbędą się warsztaty dla młodzieży „Symbole naszej historii", które poprowadzi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie – godz. 9.30.
16 kwietnia 2015 r. w Klubie Seniora Przystań, który mieści się w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, odbędzie się wykład dr. Krzysztofa A. Tochmana „Adam Baryczka". Rozpoczęcie – godz. 12.00.
Serdecznie zapraszamy.
Największe emocje wśród gości wzbudziła esbecka teczka obalonego w 2011 roku prezydenta Ben Alego, który w latach 1980–1984 był w Warszawie tunezyjskim ambasadorem – na zaproszenie IPN do Polski przyjechali członkowie Komisji Prawdy i Godności, 15-osobowego organu, który rozlicza zbrodnie i niegodziwości rządzącego w Tunezji przez kilkadziesiąt lat reżimu.
W pracach nad ustawą o tzw. „sprawiedliwości okresu przejściowego", która powołała Komisję, brali udział eksperci z IPN. Również dzięki wizytom studyjnym w Polsce Tunezyjczycy mieli okazję dobrze zapoznać się z naszymi doświadczeniami.
Według słów przewodniczącej tunezyjskiej Komisji Sihem Bensedrine:
Celem naszej działalności jest głównie rozbicie systemu autorytarnego i ułatwienie przejści
21 kwietnia 2015 r. (wtorek), o godz. 17.00, w Muzeum Miasta Zgierza przy ul. Henryka Dąbrowskiego 21 odbędzie się otwarcie wystawy „Zbrodnia Katyńska", przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.
Jest to poszerzona wersja ekspozycji powstałej w 2010 r. przy okazji obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Nową wystawę poszerzono o wątki tylko zasygnalizowane lub nieuwzględnione w poprzedniej wersji: okoliczności odkrycia zbrodni, genezę kłamstwa katyńskiego i drogę do prawdy. Wystawa prezentuje widzom także sylwetki osób, które znalazły się w „cieniu Katynia", a więc nie tylko ofiar, ale świadków i sprawców zbrodni. Autorami wystawy są: Milena Romanowska (projekt plastyczny) i Paweł Kowalski (scenariusz wystawy).
Wystawa będzie prezentowana do 9 czerwca 2015 r.
21 kwietnia 2015 r. osadzeni Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi, przy ul. Beskidzkiej, wysłuchają kolejnego wykładu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Wykład wygłosi dr Joanna Żelazko, naczelnik OBEP IPN w Łodzi, a tematem spotkania będzie „Katyń – droga do prawdy".
Spotkanie ma charakter zamknięty.
***
Tego rodzaju działanie edukacyjne możliwe jest dzięki porozumieniu o współpracy zawartym w styczniu 2013 r. pomiędzy Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Łodzi.
Istotą współpracy jest organizacja zajęć kulturalno-oświatowych, mających na celu wspieranie procesu resocjalizacji osadzonych. Zajęcia realizowane są przy udziale m.in. pr
20 kwietnia 2015 r., o godz. 13.00, w kaliskim Szczypiornie prof. dr hab.Stanisław Jaczyński z Uniwersytetu w Siedlcach przedstawi wykład pt. „Losy oficerów polskich ocalałych z masakry katyńskiej".
Spotkanie ma charakter zamknięty, przeznaczone jest dla słuchaczy COSSW.
***
Spotkanie w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu jest efektem porozumienia zawartego 21 stycznia 2013 r. z Oddziałem Instytutu Pamięci w Łodzi. Istotą współpracy jest organizacja zajęć kulturalno-oświatowych mających na celu wzbogacenie treści szkolenia funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zajęcia realizowane są przy udziale m.in. pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w ramach podejmowanej przez Instytut działalności edukacyjnej. Oprócz zajęć mających form
Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Ostrowie Wielkopolskim 20 kwietnia 2015 r. (poniedziałek) odbędzie się wykład pt. „Losy oficerów polskich ocalałych z masakry katyńskiej", który wygłosi prof. dr hab. Stanisław Jaczyński z Uniwersytetu w Siedlcach.
Spotkanie rozpocznie się wyjątkowo o godz. 10.50 w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Partyzanckiej 39.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
Urząd Gminy Kuryłówka, Gminnym Ośrodek Kultury w Kuryłówce oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają na obchody 70. rocznicy bitwy pod Kuryłówką i pacyfikacji wioski przez NKWD.
PROGRAM
3 maja 2015 r. godzina 9.30, uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Antoniego w Ożannie w intencji niewinnych ofiar represji komunistycznych i żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Koncelebrze przewodniczyć będzie ks. Piotr Babijczuk – proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Józefa w Tarnawcu. W nabożeństwie udział wezmą poczty sztandarowe.
6 maja 2015 r. godzina 14.00, pokaz filmu Kwatera Ł, Gminy Ośrodek Kultury w Kuryłówce.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają na sesję „Jak pisać historię PPR/PZPR", która odbędzie się 28 kwietnia 2015 r., w godz. 14.00–16.30, w sali obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie (pl. M. Curie-Skłodowskiej 4 a).
PROGRAM
Prowadzenie: prof, dr hab. Zbigniew Zaporowski (UMCS)
- prof. dr hab. Jerzy Eisler (IPN O/Warszawa) – Jak pisać historię PPR/PZPR – prezentacja Centralnego Projektu Badawczego Struktury i działalność Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej
- dr Robert Spałek (IPN O/Warszawa) – prezentacja książki „Komuniści przeciw komunistom. Poszukiwanie wroga
16 maja 2015 r. w Trzebownisku odbędzie się konferencja naukowa z okazji 70-lecia parafii pw. św. Wojciecha w Trzebownisku (1945–2015).
PROGRAM
9.00 Msza św. dziękczynna za 70 lat parafii Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Trzebownisku
10.15 Rozpoczęcie konferencji (Publiczne Gimnazjum w Trzebownisku)
- „Laboratorium nowej władzy". Rzeszowszczyzna 1944–1945 – dr Mariusz Krzysztofiński (IPN Rzeszów)
- Rola i znaczenie parafii w Kościele – mgr Krzysztof Dziduch („Libertas Culturae", Rzeszów)
- Architektura i program ikonograficzny świątyni parafialnej w Trzebownisku – prof. Lucjan Orzech
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum Podkarpackie w Krośnie zapraszają na 6. przegląd filmowy „Echa Katynia", który odbędzie się 16 kwietnia 2015 r. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (ul. Piłsudskiego 16). Rozpoczecie – godz. 17.00.
PROGRAM
- prelekcja Katarzyny Kyc (IPN Oddział Rzeszów) „Zbrodnia Katyńska"
- pokazy filmowe:
- „17 września 1939", reż. Józef Gębski
- „Czaszka z Katynia" (Kraniet fra Katyn), reż. Lisbeth Jessen
Serdecznie zapraszamy.
W piątek 17 kwietnia 2015 r. zapraszamy na 5. edycję Poznańskiego Biegu im. o. Józefa Jońca SP. Jest to jeden z największych w Wielkopolsce biegów, w którym startują wszystkie pokolenia.
Organizatorem biegu jest Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu. Placówka jest szkołą publiczną, prowadzoną przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów. W skład zespołu wchodzą: szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum ogólnokształcące. Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem biegu.
Bieg wymyślili i co roku organizują rodzice i nauczyciele pijarskiej szkoły. W realizację imprezy włączają się wszyscy: jedni biegną, inni gorąco kibicują, kilkudziesięciu wolontariuszy pełni mnóstwo zadań organizacyjnych.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie zapraszają na promocję książki dr Elżbiety Orzechowskiej „Wojenne dzieciństwo. Wspomnienia", która odbędzie się 20 kwietnia, o godz. 16.00, w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Filipa Neri (ul. Grzybowska 22, Radom).
28 kwietnia 2015 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbędzie się prelekcja Katarzyny Kyc „Zbrodnia Katyńska" oraz pokaz etiudy szkolnej „Pre Mortem" w reż. Konrada Łęckiego. Rozpoczęcie – godz. 17.00.
Serdecznie zapraszamy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz