Pierwsze przemówienie Ojca Świętego Franciszka I

Neomarksizm - o co chodzi ?

Grzegorz Braun o obłędzie wojennym i durniach którzy nie uczą się na własnych błędach

2014-08-08, Grzegorz Braun

Manipulacja w mediach.. (1/2) - ks. dr Marek Dziewiecki

BRUTALNA PRAWDA - dlaczego nie pokazano tego w żadnych wiadomościach ?

Kryzys finansowy wyjasniony w 3 minuty

17.04.2015

Tylko prawda jest ciekawa

Wracamy do "atmosfery zadumy"
Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-04-17 · 5551 wyświetleń Pan red. Roth, dziennikarz śledczy, co to z niejednego komina wygartywał, sugeruje, iż katastrofa smoleńska była następstwem zamachu z udziałem ruskiej FSB - ale wygląda na to, że inicjatywa wyszła od tubylczej razwiedki.
Wykolejeniec na drodze Lenina
Felieton · Radio Maryja · 2015-04-16 · 8784 wyświetleń Ale mniejsza o znaki, bo ważna jest również, a może nawet ważniejsza, sama konwencja. Można ją scharakteryzować w sposób następujący: tam, gdzie nie zawiera nic nowego - jest zbędna, a tam, gdzie wprowadza nowości - jest niebezpieczna.
Powstrzymać wiatraki!
Trwa akcja, by uchronić krajobraz wokół słynnego jeziora Loch Ness w Szkocji przed szaleńczą polityką, której celem jest postawienie kilkuset wiatraków, mających produkować tzw. energię odnawialną.
Pomylili się o 13 milionów
W wyniku złego nadzoru koszt budowy ośrodka wodno-rekreacyjnego w Koszalinie, jednej z kluczowych inwestycji miasta, wzrósł o 13,1 mln zł (18 procent), a obiekt zostanie oddany do użytku z rocznym opóźnieniem.
Oni głosowaliby na Korwina
Na budynku przy ul. Waryńskiego 3 w Warszawie odsłonięto pierwszy wielkoformatowy billboard kandydata na prezydenta RP Janusza Korwin-Mikkego, zatytułowany: „Oni głosowaliby na Korwina".
Jak (nie)działają dopłaty do rolnictwa?
W efekcie 10 lat dopłat do ekologicznych upraw sadowniczych i jagodowych, na które wydano ponad 708 mln zł, wydajność upraw spadła w sposób oszałamiający – z 15 do 1 t owoców na hektar – wynika z raportu NIK.
Najwyższy Czas na Targach Wydawców Katolickich
Redakcja Najwyższego Czasu! serdecznie zaprasza na stoisko nr 108 podczas XXI Targów Wydawców Katolickich. Targi odbędą się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w w Warszawie (Plac Zamkowy 4) w dniach 16-19 kwietnia (godz. 10-18). Na stoisku wydawnictw będzie okazja spotkać się ze znakomitymi autorami, m.in. Ireneuszem T. Lisiakiem i Tadeuszem Płużańskim oraz redaktorem naczelnym […]
Miejski Ośrodek Patologii Społecznej
W 2014 roku odwiedziliśmy Skarżysko - Kamienną. Obserwowaliśmy w jaki sposób Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej karmi swoich podopiecznych. Doszliśmy do wniosku, że pomoc społeczna to nie praca, to nie powołanie… to stan umysłu! Zobacz dlaczego.
Legalizacja aborcji - tak czy nie? - Debata krakowskich młodzieżówek
15 kwietnia 2015r. w Artefakt Cafe odbyła się kolejna debata krakowskich młodzieżówek. Tym razem tematem spotkania była legalizacja aborcji.  W debacie zięli udział: - Magdalena Harańczuk z SM Partii KORWIN - Adam Kulpiński z Fundacji Pro-Life - Mieszko Motyka z Forum Młodych Ludowców - Hubert Mamok z Ruchu Młodych Moderatorem był  Sebastian Sułkowski
Wysocy rangą urzędnicy starają się przeforsować pogląd, iż liczba ludności powinna zostać zredukowana w celu skutecznej walki ze zmianami klimatu. Ten niezmienny pogląd jest ustawicznie propagowany przez Christiane Figueres (Sekretarza Wykonawczego Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – UNFCC). W 2013 r., Figueres odbyła rozmowę z założycielem Climate One – Gregiem Daltonem, która dotyczyła mających wpływ na zmiany klimatu „współczynników dzietności wśród ludzi". Komentarze w tej sprawie zaczynają się w poniższym materiale od czasu 4:20: Według opinii Daltona, „powiązaną kwestią jest współczynnik dzietności wśród ludzi". Dodaje on również, że „wielu ludzi ze środowisk związanych z energią oraz środowiskiem…
Poniżej kilka ostatnich maili od prof. Marii D. Majewskiej, jedynej chyba w Polsce przedstawicielki świata nauki, która otwarcie walczy z mafią farmaceutyczną i szczepionkowym ludobójstwem. Tzw. „obowiązek szczepień" Jakiś czas temu dwaj naczelni lobbyści przemysłu szczepiennego w Polsce wypowiadali się nt. „obowiązku" szczepień w Polsce. Jeden z nich mówił, że jest to tylko obowiązek społeczny (czyli dobrowolna zgoda obywatela na okaleczenie własne lub swego dziecka dla tzw. zysków społecznych (rozumianych widocznie jako zyski karteli farmacji). Inny mówił, że jest to obowiązek państwa do pokrycia kosztów określonych szczepień, jeśli ktoś zechce z nich skorzystać. Nawet oni nie mówili nic o przymusie…
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zapowiedział zmiany w prawie, które będą związane z powszechnym obowiązkiem obrony. Choć zadeklarował przy okazji, że nie grozi nam powrót do powszechnego poboru, nowa ustawa będąca w planach resortu, niechybnie ma przygotować Polskę na ewentualną eskalację światowego konfliktu. W wywiadzie dla Programu I Polskiego Radia, Siemoniak podał za powód nadchodzących zmian przestarzałe przepisy, sięgające roku 1967. „To jest ogromne przedsięwzięcie, zapewne na nową kadencję parlamentu, ale chcemy żeby pewne myśli, pewne uwagi już w tym momencie zostały sformułowane. Polsce potrzeba tego rodzaju nowego prawa i jeśli chodzi o uporządkowanie, jeśli chodzi o rozwiązania przystające do…
Nagle, gdziekolwiek spojrzy się na szeroko rozumiany Bliski Wschód, wszędzie siły powietrzne bombardują rebeliantów: Syria: siły rządowe atakują rebeliantów, w większości sunnitów, przy użyciu improwizowanych bomb. Amerykańskie lotnictwo atakuje ISIS, bez bomb improwizowanych. Irak: siły rządowe częściowo walczą z ISIS pryz wsparciu lotnictwa. Libia: egipskie myśliwce atakują ISIS i inne sunnickie siły islamistyczne. Jemen: Saudyjskie myśliwce atakują pozycje Huthi. Somalia: Samoloty kenijskie zaczęły atakować siły Szabaab. Można wyobrazić sobie, że podobne kampanie zaczną się w Afganistanie i Libanie. Czy te ograniczone kampanie odniosą sukces? Wątpię. Chociaż kontrola przestrzeni powietrznej ma wielkie plusy, to nie przekłada się to na kontrolę na…
Nie wiem, kim żydzi są, ale wiem, kim nie są – ludźmi. Nie wiem skąd się wzięli. Jeśli o to chodzi, nie wiem też skąd my pochodzimy, ale na pewno nie z tego samego miejsca. Żydzi są kosmitami w każdym sensie tego słowa. Oni nawet wyglądają kosmicznie. Czy jest coś tak dziwnego jak ortodoksyjny żyd w swoim złowróżbnym czarnym ubraniu, z kręconymi pejsami i brzydkim kapeluszem? I oczywiście kąpiel nie jest zwyczajem ortodoksów, więc cały czas bardzo źle pachną. Robią to umyślnie, dla efektu, żeby zszokować nas, ludzi. Dzięki ostatniej rzezi w Gazie, rzeczy stają się widoczne dla coraz więcej…
Twórca Wikileaks Julian Assange w swojej najnowszej książce „When Google Met Wikileas" opisuje relacje łączące internetowego giganta z prominentnymi politykami USA, w tym z Hilary Clinton i Departamentem Stanu. Julian Assange nie pozwolił o sobie zapomnieć, w swojej najnowszej książce odsłania on kulisy relacji jakie łączą największych internetowych gigantów z amerykańską polityką zagraniczną. Szczególnie interesująca jest dla Assange'a osoba Erica Schmidta, który po objęciu w 2001 roku funkcji prezesa Google „zbudował z firmy imperium". Schmidt regularnie bywa w Białym Domu, od czterech lat z rzędu uczestniczy w spotkaniach grupy Bilderberg, nie opuszcza też szczytów ekonomicznych w Davos. Zdaniem Assange'a szef…
A NBP wzmacnia PLN ułatwiając innym eksport i miliardowe zyski na inwestycjach w PL, a RPP udaje że nie widzi na czym polega „carry trade" i kto za to płaci. Marcowy 15%-owy spadek eksportu Chin z pogłębieniem kryzysu na rynku nieruchomości (spadek sprzedaży o 7,6% przy wzroście inwestycji o 10,5%) zwiastuje nadejście wojny walutowej na pełną skalę. Ostrzega przed nią w dzisiejszym Financial Timesie premier Li Keqiang: „We don't want to see a scenario in which major economies trip over each other to devalue their currencies. That would lead to a currency war." Zwłaszcza że ostatnie dane dotyczące wyników stycznia…
Izrael uzbroi Ukrainę jeżeli Rosja nie zrezygnuje z dostaw S – 300 dla Iranu. Dostawy broni dla Ukrainy mogą być odpowiedzią na decyzję Rosji o wycofaniu zakazu sprzedaży Iranowi rakiet przeciwlotniczych S – 300. Izrael może rozpocząć dostawy uzbrojenia na Ukrainę w odpowiedzi na wycofanie przez Rosję zakazu dostaw Iranowi rakiet przeciwlotniczych S-300. Taką informację podaje izraelska gazeta NRG powołując się na informatora z kręgów wojskowych. Podobne środki w rządzie Izraela nie były jeszcze rozpatrywane w związku z tym, że decyzji o dostawach S-300 do Iranu jeszcze nie podjęto. We wrześniu 2014 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych zablokowało decyzję Ministerstwa Obrony…
Wolność słowa na Ukrainie postmajdanowej jest w obecnej chwili niższa niż w afrykańskiej Ugandzie. Krytykując stale Rosję cara Putina ukraińska propaganda pod batutą neo-banderowskiego ministra informacji Ukrainy – Stecia zapomina o własnym zombowaniu swoich obywateli, którzy już dawno nie mają dostępu do prawdziwej informacji, dotyczącej Ukrainy. Nawet porażki wojska ukraińskiego na Donbasie są medialnie przedstawiane jako zwycięstwa. Wszystkie nieszczęścia i zabójstwa – to wina terrorystów Donbasu i sługusów Putina. Nawet w okresie mafioso Janukowycza na Ukrainie prawda choć miała szansę przebicia się przez potoki kłamstwa. Teraz filtracja prawdy jest na tyle ostra, iż po operacji prawda umiera. Zdezorientowane społeczeństwo, nie…
Polskie media głównego nurtu wciąż oceniają tamte wydarzenia jako niezwykle pozytywne zarówno dla Ukrainy, jak i dla Polski. Oceniając całokształt sytuacji Ukrainy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nie można zapomnieć o najbardziej widocznych skutkach rewolucji. Oprócz odsunięcia skorumpowanych władz postkomunistycznych nie możemy pominąć tak oczywistych faktów jak upadek gospodarczy Ukrainy, utrata Krymu oraz wojna w Donbasie. To właśnie te ostatnie elementy są niewątpliwie najbardziej widocznymi następstwami rewolucji ukraińskiej. Należy sobie zadać pytanie, dlaczego Ukraińcy utracili Krym, a dziś w Donbasie muszą walczyć z separatystami wspieranymi przez Rosję? Kształt terytorium państwa ukraińskiego obejmował i obejmuje ziemie w bardzo dużej mierze zamieszkane…
Wystawa „»Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu«. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego" – Kielce,

Wystawa jest prezentowana w Kielcach przy placu Artystów (aleje przy Małym Amfiteatrze) do 4 maja br. Prezentuje ona wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956" oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).

Ekspozycję przygotowały IPN i Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.

Konferencja „Tragedia Górnośląska 1945" – Warszawa, 23 kwietnia 2015

Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 

ma zaszczyt zaprosić  na konferencję 

pod honorowym patronatem  Marszałka Sejmu RP  Radosława Sikorskiego 

TRAGEDIA GÓRNOŚLĄSKA 1945 

która odbędzie się 22 kwietnia 2015 r. o godz. 10.00  w gmachu Sejmu RP w Sali Kolumnowej 

Konferencja rozpocznie się uroczystym otwarciem wystawy 

KONIEC I POCZĄTEK. ROK 1945 NA GÓRNYM ŚLĄSKU 

Ekspozycja, przygotowana przez O

Wykład Kajetana Rajskiego „Wilczęta". Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" – Bydgoszcz, 20 kwietnia

20 kwietnia br. odbędzie się spotkanie Klubu im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy, na którym Kajetan Rajski, autor publikacji Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych, opowie o losach rodzin żołnierzy powstania antykomunistycznego po II wojnie światowej. W spotkaniu wezmą udział: Romuald Rajs, syn kpt. „Burego" i Michał Ostapiuk, biograf kpt. „Burego". 

Miejsce: Sala Sesyjna Urzędu Miasta w Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1)

Termin: 20 kwietnia 2015 (poniedziałek), godz. 17.00

Dodatkowe informacje i cyklu spotkań (klik). Zapraszamy również na

Uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim w Łodzi – w 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej – Łódź, 14 kwietnia 2015

14 kwietnia 2015 r., z okazji 75. rocznicy mordu na polskich obywatelach, Marek Drużka, dyrektor łódzkiego oddziału IPN, wraz z przedstawicielami władz rządowych i samorządowych z regionu łódzkiego, kombatantami i rodzinami ofiar wziął udział w uroczystej mszy w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi oraz złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim na placu Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Po liturgii przemówienie przed obeliskiem upamiętniającym ofiary Golgoty Wschodu wygłosił Janusz Lange, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska" w Łodzi.

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Sympozjum historyczne w ramach Salonu Kreatywnych Szkół – Stąporków, 21 kwietnia 2015

21 kwietnia 2015 r., o godz. 11.00, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica, przy ul. S. Staszica 4 w Stąporkowie, odbędzie się sympozjum historyczne w ramach Salonu Kreatywnych Szkół, poświęcone ruchowi ludowemu na Kielecczyźnie w latach 1939–1947. 

W programie:

  • Otwarcie sympozjum
  • „Ruch ludowy na Kielecczyźnie 1939–1947" – wystąpienie uczniów ZSP w Stąporkowie
  • Pokaz filmu „Z duchem czasu"
  • „Ruch ludowy na Kielecczyźnie  w latach 1939–1947" – prelekcja Marka Jończyka z Delegatury IPN w Kielcach
  • Rozstrzygnięcie konkursu historycznego
  • Otwarcie wystawy edukacyjnej IPN „Ruch ludowy na Kielecczyźnie  w latach 1939–1947". Wystawa eksponowana b
Wystawa „Miednoje – policyjny Katyń" – Starachowice, 22 kwietnia – 11 maja 2015

Od 22 kwietnia do 11 maja 2015 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, przy ul. Szkolnej 12 w Starachowicach, eksponowana będzie wystawa „Miednoje – policyjny Katyń", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach.

Ekspozycja odbędzie się w ramach obchodów 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W Klubie im. gen. „Grota" w Sieradzu wykład „Narodowe Siły Zbrojne – bilans działalności" – Sieradz, 24 kwietnia 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Sieradzu zapraszają na wykład Zbigniewa Natkańskiego, absolwenta Instytutu Historii UŁ, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia WiN w Łodzi, pt. „Narodowe Siły Zbrojne – bilans działalności".

Odczyt odbędzie się 24 kwietnia 2015 r. (piątek), o godz. 10.00, w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu przy ul. Żwirki i Wigury 4.

Wstęp wolny.

75. rocznica Zbrodni Katyńskiej w Sosnowcu-Zagórzu – 19 kwietnia 2015

19 kwietnia 2015, o godz. 12.00, w kościele pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu (ul. ks. J. Popiełuszki 44) odbędzie się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Organizatorzy obchodów w sposób uroczysty uczczą wszystkie ofiary terroru sowieckiego, oddając należny hołd policjantom, oficerom Wojska Polskiego, inteligencji i wszystkim Polakom pomordowanym przez sowieckich oprawców. W wydarzeniu weźmie udział Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Delegacja IPN na obchodach święta Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu w Izraelu – 16 kwietnia 2015

Przedstawiciele BEP IPN – zastępca dyrektora dr Władysław Bułhak i koordynatorka Centralnego Projektu Badawczego „Zagłada Żydów na ziemiach polskich" dr Aleksandra Namysło – wzięli udział w obchodach święta Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu (hebr. Jom HaSzoa)  w miejscu pamięci Zagłady Żydów Zagłębiowskich w Mod'in. Towarzyszyła im Maria Markowska, Sekretarz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Izraelu. Delegacja IPN przyjechała do Izraela na zaproszenie Światowego Związku Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego (World Zaglembie Organization).

W trakcie obchodów została zaprezentowana wystawa „»Zanim nadeszła Zagłada...« Położenie ludności żydowskiej w Zagłębiu Dąbrowskim w okresie okupacji niemieckiej", której autorką i kuratorką jest dr Aleksandra Namysło z OBEP Katowice.

Promocja teki edukacyjnej IPN „Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956" i szkolenie dla nauczycieli – Lublin, 8 maja 2015

Serdecznie zapraszamy nauczycieli historii oraz historii i społeczeństwa na promocję najnowszego wydawnictwa edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej: Teka Edukacyjna „Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956" i szkolenie w oparciu o ten materiał. Spotkanie odbędzie się 8 maja w godzinach: 11.30–18.00 w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ul. Dominikańska 5 w Lublinie).

Promocja teki edukacyjnej IPN „Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956"  godz. 13.00–13.45

  • Prezentacja i omówienie zawartości teki – dr Sławomir Poleszak, Agnieszka Jaczyńska
  • &l
Rozpoczęcie III edycji ogólnopolskiego konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku" – 16 kwietnia 2015

Instytut Pamięci Narodowej ogłasza III edycję ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku, którego celem jest wyróżnianie i promowanie dokumentalnej twórczości radiowej i filmowej, prezentującej najnowszą historię Polski (lata 1939–1989). 

Zgłoszenia należy przesyłać do 15 czerwca br. na adres: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, ul. Warsztatowa 1A, 15–637 Białystok z dopiskiem „Konkurs Audycja Historyczna Roku" (Formularz zgłoszeniowy konkursu jest dostępny jako załącznik na dole strony).

Dokumentalne audycje radiowe i filmy będą oceniane w następujących kategoriach:

  1. Wydarzenie – audycje i filmy poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu. W tej kategorii zostanie przyznana Grand Pr
Akcja informacyjna białostockiego IPN podczas meczu Jagiellonii Białystok z Piastem Gliwice – 18 kwietnia 2015

Podczas sobotniego (18 kwietnia br.) meczu Jagiellonii Białystok z Piastem Gliwice pracownicy białostockiego oddziału IPN będą prowadzili akcję informacyjną dotyczącą ustalania tożsamości ofiar zbrodni okresu stalinowskiego. Przez kilka godzin, wyposażeni w specjalne identyfikatory, pracownicy instytutu będą rozdawać ulotki informujące o pracach ekshumacyjnych prowadzonych w całym regionie. Na ulotkach jest również zawarty apel do rodzin osób, które straciły życie w czasie wojny i w okresie stalinowskiej dyktatury o oddawanie materiału genetycznego do badań porównawczych. Informacje o planowanej akcji zostały umieszczone na oficjalnej stronie internetowej Jagiellonii Białystok oraz na profilu facebooka.

W ostatnich latach w wielu regionach naszego kraju trwają poszukiwania grobów ofiar zbrodni niemieckich, sowieckich i powojennych, komunistycznych. Od czasu zawieszenia prac na p

Wykład w Klubie im. gen. „Grota" w Skierniewicach pt. „Kapelani Wojska Polskiego w mogiłach katyńskich" – Skierniewice, 23 kwie

23 kwietnia 2015 r. (czwartek), o godz. 13.00, w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Skierniewicach, przy ul. H. Sienkiewicza 10, odbędzie się spotkanie miejscowego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota". Gościem spotkania będzie Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego (Cytadela Warszawska), który wystąpi z wykładem pt. „Kapelani Wojska Polskiego w mogiłach katyńskich"

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

Uroczystości 70 rocznicy bitwy o Bolonię – Rembieszyce , 19 kwietnia 2015

9 kwietnia 1945 roku rozpoczęła się jedna z ostatnich bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim – bitwa o Bolonię. W walkach brali udział żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. Bitwa trwała do 21 kwietnia. Przełamanie frontu pod Bolonią i wyzwolenie miasta miało decydujące znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim. 

19 kwietnia 2015 roku w miejscowości Rembieszyce k/Małogoszcza odbędą się uroczystości z okazji 70 rocznicy bitwy o Bolonię w 1945 roku. Bohaterem tamtych wydarzeń był mieszkaniec gminy Małogoszcz, Franciszek Suchanowski – kawaler najważniejszego oznaczenia  bojowego Wojska Polskiego – Orderu Virtuti Militari, symbolu żołnierskiej brawury oraz największego poświęcenia dla Ojczyzny.  

Wykład Andrzeja Sznajdera, dyrektora Oddziału IPN w Katowicach podczas sympozjum „Działalność społeczna Sługi Bożego ks. dr. ha

18 kwietnia 2015 r., o godz. 10.00, w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, przy ul. Wiejskiej 4/6/8, odbędzie się sympozjum „Działalność społeczna Sługi Bożego ks. dr. hab. Franciszka Blachnickiego". Organizatorzy: Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruch Światło-Życie (Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie") oraz Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego. Podczas konferencji Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, wygłosi wykład pt. „Myśl społeczno-polityczna ks. Franciszka Blachnickiego". 
Rejestracja uczestnictwa na stronie www.sympozjum.oaza.pl.

Podlaski Marsz Cieni – Białystok, 18 kwietnia 2015

W ramach obchodów 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, 18 kwietnia 2015 r. w Białymstoku po raz pierwszy odbędzie się Podlaski Marsz Cieni, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska", rekonstruktorów z „Grupy Wschód" oraz białostocki oddział IPN. Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed pomnikiem Ofiar katastrofy smoleńskiej (przy kościele św. Rocha), następnie przejdzie ulicami: Lipową, Grochową, Marii Skłodowskiej-Curie na Plac Katyński. W trakcie marszu rekonstruktorzy w mundurach NKWD zrekonstruują przemarsz kolumny polskich jeńców. Odczytywane będą także nazwiska Ofiar zbrodni z terenu Polski północno-wschodniej. Przed Pomnikiem Katyńskim zostaną złożone wieńce i kwiaty. 

Zapraszamy do udziału w uroczystościach!

Prezentacja wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz" – Bielsko-Biała, 15–30 kwietnia 2015

W dniach od 15 do 30 kwietnia 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, przy ul. Komorowickiej 48, prezentowana jest wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz". Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach.

Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego – uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje (m.in. o zagładzie Żydów) oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 r.

Polecamy portal edukacyjny IPN: http://www.pileck

Spotkanie z prok. Stefanem Śnieżko w ramach obchodów 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej – Białystok, 15 kwietnia 2015

Niecodzienny gość spotkał się wczoraj z bywalcami białostockiego „Przystanku historia" IPN w ramach obchodów 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Prokurator Stefan Śnieżko, zastępca Prokuratora Generalnego RP w latach 1999–2001, w 1991 r. stał na czele polskiej ekipy uczestniczącej w pracach ekshumacyjnych w Charkowie i Miednoje, a w 1994 r. został przewodniczącym Komisji d/s Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy prezesie Rady Ministrów. Podczas spotkania w Białymstoku wspominał okoliczności, w jakich przebiegały prace ekshumacyjne Ofiar Zbrodni Katyńskiej, opowiadał o kulisach ekshumacji, m.in. o pozytywnym stosunku Rosjan uczestniczących wówczas w ekshumacjach. Na marginesie wspomnień z Rosji prokurator Śnieżko opowiedział również o okolicznościach swojego internowania w stanie wojennym i innych represjach związanych z działalnością opozycyjną.

Wykład „Kuba – między przeszłością a przyszłością" z cyklu „»Pod sierpem i młotem« – państwa komunistyczne na świecie" – Warszaw

W poniedziałek 27 kwietnia, o godz. 18:00, Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na spotkanie z cyklu „»Pod sierpem i młotem« – państwa komunistyczne na świecie". Wykład „Kuba – między przeszłością a przyszłością" wygłosi dr Katarzyna Dembicz z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW.

„»Pod sierpem i młotem« – państwa komunistyczne na świecie" to seminarium, które przybliża historię ruchu komunistycznego w państwach afrykańskich, azjatyckich czy południowoamerykańskich. Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się między innymi, jakie były podobieństwa i różnice w działaniu komunistów w poszczególnych państwach, czym różniły się stosowane metody oraz jaki był ich odbiór społeczny.

Rodzinna sobota. Historia oczami dzieci – Warszawa, 25 kwietnia 2015

25 kwietnia 2015 (sobota), o godz. 11:00, w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia odbędą się zajęcia z cyklu „Rodzinna sobota. Historia oczami dzieci", którego celem jest ukazanie historii Polski w okresie od 1939 do 1989 roku z perspektywy dzieci. Wymyślony bohater zajęć, rówieśnik dzieci, opowie, co działo się w jego otoczeniu, o czym rozmawiali jego rodzice, co widział, słyszał i czuł. Kwietniowe zajęcia będą poświęcone dekadzie Gierka, czyli latom 70. 

Obowiązują zapisy: magdalena.bogdan@ipn.gov.pl
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 

Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie: dyskusja o książce Bogusława Tracza „Hippiesi, Kudłacze, Chwasty..." – Warszaw

W środę 22 kwietnia o godz. 17:30 Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie. Tym razem osią dyskusji będzie książka Bogusława Tracza Hippiesi, Kudłacze, Chwasty. Hipisi w Polsce w latach 1967–1975. W spotkaniu udział wezmą: Marek Garztecki, dyplomata i publicysta, współtwórca polskiego ruchu kontrkulturowego, oraz dr Bogusław Tracz, autor publikacji. Prowadzenie: Roman Graczyk.

Ruch hipisowski w Polsce narodził się jako swoista kopia ruchu buntu młodzieżowego w Stanach Zjednoczonych. W USA młodzież buntowała się przeciw systemowi konsumpcyjnemu, odrzucając – wraz z konsumpcyjnym  styl

Tydzień Edukacyjny poświęcony historii warszawskiego getta – Warszawa, 20–25 kwietnia 2015

W 72. rocznicę powstania w getcie warszawskim Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki (Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25) zaprasza na Tydzień Edukacyjny, poświęcony historii warszawskiego getta. W dniach 20–25 kwietnia edukatorzy Przystanku Historia poprowadzą zajęcia dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Liczba miejsc ograniczona. Informacje i zapisy:  Barbara Pamrów – barbara.pamrow@ipn.gov.pl, (22) 576 30 09

„Może wszyscy zginiemy w walce, lecz nie poddamy się"

(z ulotki kolportowanej przez Żydowską Organizację Bojową w „aryjskiej" części Warszawy)

72 lata temu, 19 kwietnia 1943 r., w warszawski

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do projektu „Polskie symbole w przedszkolu i szkole" – Warszawa, 17 kwietnia 2015

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do projektu  „Polskie symbole w przedszkolu i szkole".  Dziękujemy za Państwa duże zainteresowanie. Przystępujemy do realizacji zgłoszonych zamówień.

Projekt Biura Edukacji Publicznej IPN rozsyłania gry edukacyjnej „Polak Mały" do przedszkoli, szkół podstawowych oraz innych instytucji zajmujących się edukacją historyczną najmłodszych odbywał się pod hasłem „Polskie symbole w przedszkolu i szkole". Grę otrzyma każda instytucja, która dotąd złożyła zamówienie po zalogowaniu się na stronie: www.polakmaly.ipn.gov.pl

Gra „Polak Mały" składa się z 48 kart przedstawiających tekst hymnu, a na rewersie herb Polski, oraz instrukcji zawierającej różne warianty wykorzystania gry. „Polak Mały" ćwiczy spostrzegawczoś

Brak komentarzy:

Poparcie G. Busha (ojca) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku

Leszek Balcerowicz - portret doktrynera - Dla Polski - Informacje donosi ogólnopolska gazeta Nasz Dziennik: "Wpływowe zachodnie, a zwłaszcza amerykańskie, kręgi gospodarcze, a także MFW, gorąco popierały 'dogadanie się' z czołowymi komunistami w Polsce (i na Węgrzech) w oparciu o zabezpieczenie sobie nawzajem realizacji podstawowych celów na zasadzie wzajemności. Dla przywódców komunistycznych celem tym było utrzymanie w swych krajach centralnych pozycji, zwłaszcza w życiu gospodarczym, w okresie po rozpoczęciu transformacji systemowych. Dla przedstawicieli zaś Zachodu najważniejsze w Europie Środkowej było dalsze spłacanie odpowiednio oprocentowanego zadłużenia z czasów komunistycznych. Jak zwykle dla Zachodu pieniądz (money, money...) miał dużo większe znaczenie niż względy moralno-wolnościowe. Stąd na przykład wynikało ogromne poparcie prezydenta G. Busha (ojca obecnego prezydenta USA) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku. (Bush przebywał w Polsce na tydzień przed wyborem Jaruzelskiego i skutecznie naciskał na kierownictwo OKP w sprawie uratowania jego kandydatury). Balcerowicz nieprzypadkowo stał się głównym gwarantem spłaty polskiego zadłużenia wobec Zachodu. Jeszcze w 1989 r. stanowczo stwierdził w Sejmie, że trzeba jak najszybciej spłacać komunistyczne długi, aby nie wywołać zaniepokojenia zachodnich bankierów. Rzecz w tym, że właśnie w latach 1989-1990 istniała bezpowrotnie zmarnowana przez Balcerowicza szansa całkowitego anulowania polskich długów wobec Zachodu."

Suwerenność

http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=139
"Traktat Reformujący, będący modyfikacją Traktatu Konstytucyjnego, zachowuje najistotniejsze postanowienia swego poprzednika, proklamujac w art. 1 utworzenie Unii Europejskiej, jako nowego podmiotu prawa międzynarodowego, który będzie następcą prawnym Wspólnoty Europejskiej. Podpisanie tego traktatu „przez Polskę”, a więc przez jakiegoś polskiego dygnitarza, dajmy na to, panią Fotygę, oznacza formalne zrzeczenie się w imieniu Polski jej suwerenności państwowej. Pozostaje to w oczywistej sprzeczności z treścią przysięgi, jaką składa prezydent, bo wspomina on tam, że będzie strzegł niepodległości państwa."

Tylko prawda jest ciekawa

Ostateczne zwycięstwo Ukrainy i Tuska Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2022-06-05 · 3540 wyświetleń Wojna...

SZOK Ekspert potwierdza!!! Testowo dopisano głosy i zgłoszono burmistrza do drugiej tury..