Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-04-08 · 2716 wyświetleń Kiedy przyjrzymy się bliżej, to oprócz rzucających się w oczy kolosalnych różnic między USA a naszym nieszczęśliwym krajem, zaczynamy dostrzegać pewne podobieństwa.
"...takich, którzy realizują egoistyczne interesy swoich narodów. Ja będę właśnie takim prezydentem Polski"
Skoro Moskwa nie czuje się na siłach podbić Ukrainy, to tym bardziej nie zaatakuje Polski, będącej członkiem NATO i UE.
"Nie potrafię sobie wyjaśnić dużego poparcia dla Bronisława Komorowskiego inaczej jak właśnie przekupstwem, zastraszeniem czy głupotą"
Jednym z mitów dotyczących Chińczyków jest mniemanie, że wszyscy z nich są tacy sami, czyli mali i szczupli.
Janusz Korwin-Mikke, europoseł i kandydat partii KORWiN na prezydenta RP, odniósł się do wizyty Andrzeja Dudy w Białymstoku, gdzie kandydat PiS-u mówił o wizji swojej prezydentury.
Rząd chce położyć łapę na kontach obywateli, którzy zmarli i nie pozostawili wyraźnych dyspozycji co do swojego majątku.
Od dzisiaj w Bibliotece Cyfrowej IPN dostępne są nieodpłatnie 4 nowe publikacje na temat Zbrodni Katyńskiej sprzed 75 lat oraz osób, które zginęły w katastrofie prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody ówczesnej 70. rocznicy Katynia.
- „Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa" pod red. Sławomira Kalbarczyka, IPN 2010
- „Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach. Wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 200–2010", wybór i opracowanie Andrzej Arseniuk i Filip Musiał, IPN 2015
- „Anna Walentynowicz 1929–2010", IPN 2015
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Fundacja Libertas Culturae oraz Uniwersytet Rzeszowski Zakład Historii Nowożytnej zapraszają na spotkanie „Rzeczywistość XXI w. w pryzmacie rosyjskiej myśli geopolitycznej", które odbędzie się 9 kwietnia 2015 r. w budynku rzeszowskiego oddziału IPN (ul. Szopena 23). Rozpoczęcie – godz. 16.30.
PROGRAM
- 16.30 ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec (Uniwersytet Rzeszowski), Idea Moskwy jako trzeciego Rzymu jednym z trzech filarów państwowości i mocarstwowości rosyjskiej
- 17.05 Krzysztof Dziduch (Fundacja Libertas Culturae), Prekursorzy myśli geopolitycznej w Rosji
- 17.40 dr Michał Wojnowski (IPN Oddział Rzeszów), Od komunizmu do noeurazjanizmu.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Dom Kultury „Kosmos" w Dębicy zapraszają na wystawę „Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani", która będzie eksponowana w Domu Kultury „Kosmos" w Dębicy (ul. Ignacego Lisa 3) w terminie od 13 do 27 kwietnia br. Wystawa „Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani" powstała w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Jej tematem są losy Polaków zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego. Wystawa ma charakter sygnalizacyjny. Poza ogólną informacją o Polakach zsyłanych w głąb Rosji w latach 1768–1956, zawiera materiały przekazane przez osoby mieszkające obecnie w województwie podkarpackim, a które były deportowane do ZSRS.
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie „Hipisi: zachodni bunt na Wschodzie". W dyskusji udział wezmą prof. Ryszard Terlecki oraz dr Bogusław Tracz. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.
Ruch hipisowski w Polsce narodził się jako swoista kopia ruchu buntu młodzieżowego w Stanach Zjednoczonych. W USA młodzież buntowała się przeciw systemowi konsumpcyjnemu, odrzucając – wraz z konsumpcyjnym stylem życia – także instytucje i kulturę liberalnej demokracji. Czynnikiem krystalizacji tego buntu był sprzeciw wobec wojny wietnamskiej. Polscy hipisi próbowali naśladować tamte wzorce, tyle że żyli w diametralnie innych warunkach. Stąd np. ich bunt przeciwko wojnie znaczył w praktyce politycznej PRL-u coś nieco innego
15 kwietnia w ramach nauczania domowego odbędą się warsztaty „Opowieść o końcu świata… reforma rolna. Losy ziemiaństwa po wywłaszczeniu". Zajęcia dla uczniów w wieku 12–16 lat odbędą się w Krakowie, przy ul. Poselskiej 18, o godzinie 9.00.
15 kwietnia 2015 r., o godz. 12.00, w Świetlicy Samorządowego Centrum Kultury i Sportu (dawny Gminny Ośrodek Kultury) w Strawczynie, przy ul. S. Żeromskiego 16 odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Kombatanta.
W programie:
- 12.00 – Otwarcie spotkania i powitanie gości
- 12.15 – Wystąpienia kombatantów
- 12.45 – Prelekcja „Okupacja niemiecka na terenach gmin Strawczyn i Łopuszno" – dr. Tomasz Domański (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach)
- 13.15 – Pokaz filmu „Zdobycie więzienia w Kielcach", reż. Dariusz Walusiak. Słowo wstępne – Marek Jończyk (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach)
- 13.45 – Występ muzyczny Iwony Urbańczyk
- 13.55 &
16 kwietnia 2015 r., o godz. 18.00, w kinie Fenomen – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2 – odbędzie się kolejny pokaz w ramach II edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie", traktującego o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany film „Katyń" w reż. Andrzeja Wajdy. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach.
Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr". Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca do grudnia 2015 r. Patronat Honorowy nad
14 kwietnia 2015 r. w Busku-Zdroju odbędą się obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. O godz. 14.30 z ul. 1 Maja – na wysokości kaplicy zdrojowej – wyruszy Marsz Katyński. W trakcie spotkania prelekcję „Zbrodnia katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny" wygłosi Marek Jończyk z Delegatury IPN w Kielcach. Organizatorami uroczystości są Samorządowe Gimnazjum Nr 2 w Busku-Zdroju, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury.
Uroczystości odbędą się w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
13 kwietnia odbędą się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu warsztaty do konkursu „Opowieść o końcu świata… reforma rolna. Losy ziemiaństwa po wywłaszczeniu". Organizatorami konkursu są Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie we współpracy z Małopolskim Kuratorium Oświaty w Krakowie. Zajęcia przewidziane są dla uczniów szkół gimnazjalnych (godz. 10.00) i dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (godz. 12.00).
13 kwietnia 2015 r., w 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbędą się w Kielcach obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami uroczystości są Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach i Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.
PROGRAM OBCHODÓW
- 12.00 Przegląd filmów „Echa Katynia" – pokaz dla młodzieży szkolnej, kino Fenomen, Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego, ul. ks. P. Ściegiennego 2 w Kielcach. W programie filmy: 17 dni września, reż. Józef Gębski, Czaszka z Katynia, reż. Lisbeth Jessen, W poszukiwaniu pami
W kwietniu, w związku z 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w ponad 20 miastach Polski (łącznie 30 miejsc emisji) Instytut Pamięci Narodowej organizuje 6. przegląd filmowy „Echa Katynia". W jego ramach pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.
Kielecki przegląd odbędzie się w kinie Fenomen – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego, ul. ks. P. Ściegiennego 2 w Kielcach.
W tym roku pokazy filmowe w wielu miejscowościach będą się składały z dwóch bloków programowych: uczniowskiego, skierowanego głównie do młodzieży szkolnej, oraz wieczornego, który z uwagi na drastyczne sceny zawarte w jednym z filmów przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.
PROGRAM
Od 10 do 27 kwietnia 2015 r. na placu Artystów w Kielcach eksponowana będzie plenerowa wystawa „Zbrodnia Katyńska", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach.
Ekspozycja zostanie zaprezentowana w związku z obchodami 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Od 9 kwietnia do 31 maja 2015 r. w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – Michniów 38, eksponowana będzie wystawa „Z archiwum kieleckiego IPN", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach.
Ekspozycja czynna będzie w godzinach pracy Mauzoleum.
10 kwietnia, o godzinie 10.00, w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach, przy ulicy Wspólnej 11, zostanie uroczyście otwarta wystawa OBEP IPN w Krakowie „Zagrabione dziedzictwo, utracona pamięć. Losy ziemian małopolskich". W trakcie otwarcia dr Marcin Chorązki wygłosi wykład „Ziemiaństwo polskie – polska elita społeczna XIX i XX wieku".
W ramach obchodów 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, od jutra (9 kwietnia) na skwerze przy Pomniku Katyńskim w Białymstoku (park Zwierzyniecki, obok Filharmonii przy ul.Podleśnej) prezentować będziemy wystawę pt. „Zbrodnia Katyńska". Ekspozycję można będzie oglądać do końca miesiąca. Serdecznie zapraszamy.
W związku z 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej we Wrocławiu odbędzie się przegląd filmowy „Echa Katynia". W jego ramach pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.
Pokaz będzie się składał z dwóch bloków programowych: uczniowskiego, skierowanego głównie do młodzieży szkolnej, oraz wieczornego, który z uwagi na drastyczne sceny zawarte w jednym z filmów przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.
W tegorocznej edycji przeglądu znalazło się 5 filmów nawiązujących do tragedii sprzed 75 lat, pokazujących jej upamiętnienie we współczesnej Polsce i na świecie, a także będących refleksją nad systemem komunistycznym. Są to dzieła reżyserów polskich i zagranicznych.
Informacje: 13 kwietnia, sala nr 3, Kino Nowe Horyzonty
W związku z 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej bydgoska delegatura Oddziału IPN w Gdańsku zaplanowała udział w oficjalnych uroczystościach oraz przygotował szereg wydarzeń edukacyjnych. Potrwają one od 8 do 29 kwietnia br.
- Wystawy:
- 9–15 kwietnia: prezentacja wystawy „Zbrodnia Katyńska" w Gimnazjum nr 24 im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy, ul. Kościuszki 37a. Wystawę otworzy dr Marek Szymaniak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) w dniu 9 kwietnia o godz. 13.30. Wstęp wolny.
- 15–29 kwietnia: prezentacja wystawy „Zbrodnia Katyńska" w Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie, ul. Piłsudskiego 22. Wystawę otworzy dr Przemysław Wojtowicz (Delegatura IPN w Bydgoszczy) w dniu 15 kwietnia o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz