Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-04-03 · 2543 wyświetleń No i wreszcie trzeba zauważyć słonia w menażerii, to znaczy - Wojskowe Służby Informacyjne. Na razie ich faworytem jest Bronisław Komorowski, ale gdyby na skutek zaaprobowanego przez Departament Stanu mariażu prezesa Kaczyńskiego z Julią Tymoszenko otworzyłyby się nowe możliwości na Ukrainie, to jestem pewien, że WSI puściłoby tego całego pana prezydenta Komorowskiego w trąbę i poparły pana Dudę tym bardziej, że i on ma Żydówkę żonę.
Felieton · Radio Maryja · 2015-04-02 · 9180 wyświetleń Otóż kiedy nasi Umiłowani Przywódcy prześcigają się w obmyślaniu coraz to nowych sposobów spacyfikowania Rosji, albo przynajmniej - złego Putina, w Lozannie prowadzone są rozmowy sześciu państw poważnych z przedstawicielami Teheranu na temat irańskiego programu nuklearnego.
Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-04-01 · 10451 wyświetleń Szatan, jako demon przebiegły, na pewno zna porzekadło, iż najciemniej pod latarnią. Z tego powodu najbardziej podejrzani są osobnicy i środowiska uchodzące w opinii potocznej za ostentacyjnie pobożne, których nikt o bliskie spotkania III stopnia z Belzebubem by nie posądził. Weźmy dla przykładu taki "portal poświęcony" pod tytułem "Fronda". Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że trudno prześcignąć go w pobożności, bo i Szatana potrafi wytropić pod każdym krzakiem, niczym "Antifa" antysemitników, ksenofobów i homofobów, ale w dodatku - również agenturę złego zimnego ruskiego czekisty Putina.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, która zaostrza kary za jazdę po pijanemu, a kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy będzie mogło zostać odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta.
Po przejściach, Wujek Zenek, Strateg, Spirytualista, Młody kuc, Kaczysta, Etniczny, Sarmata...
Idiotyzmy biurokratyczne dotyczą wszystkich podmiotów istniejących na rynku, ale nie dla wszystkich są odczuwalne w takim samym stopniu.
Jeśli nie mamy w Polsce wolnego rynku, walczmy przynajmniej o konkurencję, której nigdy dosyć...
Władze Islandii zastanawiają się nad zakazem udzielania przez banki komercyjne kredytów bez pokrycia w depozytach.
W dniach 5-6 maja 2015 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Chadecja i Unia Europejska – Polska, Europa Środkowa, Europa". Miejsce obrad: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Jana Pawła II, Aleje Racławickie 14, sala C-1031.
Pretekstem do jej zorganizowania są dwie istotne tezy związane z historią i polityką we współczesnej Europie: po pierwsze, że korzenie integracji europejskiej związane są mocno z aktywnością polityków chadeckich. Po drugie, że patrząc na dzisiejsze kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polskę, trudno tu znaleźć silne partie chadeckie, porównywalne do chadecji zachodnioeuropejskich. Stąd rodzi się pytanie – jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Dlaczego w Polsce nie ma partii chadeckiej porównywalnej do C
W piątą rocznicę tragicznej śmierci śp. Prezesa IPN Janusza Kurtyki zapraszamy na dyskusję wokół książki „Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach – wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 2000–2010". W spotkaniu udział wezmą Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Dyrektor MHMK Michał Niezabitowski oraz dr hab. Filip Musiał.
Janusz Kurtyka, w latach 2005–2010 prezes Instytutu Pamięci Narodowej, był w pierwszej dekadzie XXI w. jednym z ważniejszych uczestników polskiej debaty publicznej, a zwłaszcza tego nurtu dyskursu historycznego, który koncentrował się na procesie wychodzenia z komunizmu oraz powinnościach państwa w tym zakresie. Pięć lat po śmierci postać i poglądy Janusza Kurtyki są nadal ważnym punktem odniesienia w wielu debatach publicznych. W prezentowanym wyborze jego wywiadów, artykułów praso
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w I Biegu Szlakiem Leśnych, który odbędzie się 30 maja br. w Lipinkach, malowniczej miejscowości położonej w Borach Tucholskich.
Bieg odbędzie się na dystansie 12 km w zróżnicowanym terenie (w tym drogami leśnymi) w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn w kilku kategoriach wiekowych. Zapisy drogą elektroniczną trwają do 15 maja. Szczegółowe informacje i zapisy dostępne są na stronie internetowej I Biegu Szlakiem Leśnych.
Celem I Biegu Szlakiem Leśnych jest popularyzacja historii lokalnej oraz upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego walczących o odzyskanie przez Polskę suwerenności, a także promowanie zdrowego trybu życia i poznania p
„Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach. Wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 2000-2010" to wyjątkowa publikacja, której promocja odbędzie się w stołecznym Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25.
Książka wychodzi nakładem Instytutu Pamięci Narodowej, a jej promocja nie przypadkowo zbiega się w czasie obchodów piątej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Prof. Janusz Kurtyka był na pokładzie wraz z parą prezydencką oraz 93 osobami, które leciały na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu 9 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00. W spotkaniu udział wezmą dr Łukasz Kamiński – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Andrzej Grajewski – redaktor Tygodnika „Gość Niedzielny" i dr hab. Filip Musiał z krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie poprowadzi red. Piotr Zare
Cinema City i Forum Film Poland oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie serdecznie zapraszają nauczycieli wraz z uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na bezpłatną projekcję filmu „Aram", która odbędzie się 10 kwietnia 2015, o godz. 10.00, w kinie Cinema City Kraków Plaza, Al. Pokoju 44.
Przed projekcją wstęp oraz komentarz do wydarzeń zaprezentowanych w filmie wygłosi dr Cecylia Kuta z Oddziału IPN w Krakowie.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie udziału w pokazie do dnia 9 kwietnia 2015 r.
Kontakt: tel.: 12 290 90 80/92 e-mail:
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej oraz Oddział IPN w Krakowie zapraszają na sesję popularnonaukową „W 70. rocznicę rozbicia przez podziemie niepodległościowe aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Limanowej".
Sesja ma na celu przypomnienie mieszkańcom pow. limanowskiego wydarzeń sprzed 70 lat, a w szczególności rozbicia w kwietniu 1945 r. przez oddział podziemia niepodległościowego aresztu PUBP w Limanowej i uwolnienie z niego kilkunastu więźniów politycznych. Podczas sesji wygłoszone będą trzy referaty, ponadto będzie można nabyć najnowsze publikacje wydane przez IPN i związane z regionem podhalańskim.
Honorowy patronat nad imprezą objęli Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda i Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr Marek Laso
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli, Prezydent Miasta Stalowa Wola oraz Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność" zapraszają na prezentację książki Romaszewscy – autobiografia. Ze Zbigniewem, Zofią i Agnieszką Romaszewskimi rozmawia Piotr Skwieciński, w której weźmie udział Zofia Romaszewska. Spotkanie poprowadzi dr Mariusz Krzysztofiński (IPN O/Rzeszów), a książkę zaprezentuje dr Marcin Bukała (IPN O/Rzeszów), następnie odbędzie się dyskusja.
Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia 2015 r. w Stalowej Woli – Biblioteka Międzyuczelniana w Stalowej Woli ul. ks. J. Popiełuszki 10, sala konferencyjna na drugim piętrze.
Serdecznie zapraszamy.
Cinema City i Forum Film Poland oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają nauczycieli wraz z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na bezpłatną projekcję filmu „Aram". Pokaz filmu odbędzie się 10 kwietnia 2015 r. (piątek) o godz. 10.00 w Cinema City Poznań Plaza przy ul. Drużbickiego 2. Prelekcję wprowadzającą do filmu wygłosi historyk z IPN, prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn.
Film „Aram" opowiada historię Arkadiusza Rybickiego, polityka, założycielka Ruchu Młodej Polski, działacza Solidarności, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Prodecentami filmu są: Europejskie Centrum Solidarności i Telewizja Polska.
Zgłoszenia udziału w pokazie będą przyjmowane do 9 kwietnia 2015 r. pod numerem tel. 61
Cinema City i Forum Film Poland oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają nauczycieli wraz z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na bezpłatną projekcję filmu „Aram". Pokaz filmu odbędzie się 10 kwietnia 2015 r. (piątek) o godz. 12.00 w Cinema City Poznań Kinepolis, przy ul. Bolesława Krzywoustego 72. Prelekcję wprowadzającą do filmu wygłosi historyk z IPN, prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn.
Film „Aram" opowiada historię Arkadiusza Rybickiego, polityka, założycielka Ruchu Młodej Polski, działacza Solidarności, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Prodecentami filmu są: Europejskie Centrum Solidarności i Telewizja Polska.
Zgłoszenia udziału w pokazie będą przyjmowane do 9 kwietnia 2015 r. pod num
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie zapraszają na wystawę „Wolności! Chleba! Poznański Czerwiec w fotografii".
Wystawa przedstawia uporządkowane chronologicznie wydarzenia z dnia 28 czerwca 1956 roku, pacyfikację miasta, osoby zatrzymane w związku z Poznańskim Czerwcem, a także śledztwo i procesy.
Miejsce: Nietążkowo, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Dudycza 4 Termin: 10 – 30 kwietnia 2015 Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10 – 14.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół w Objezierzu zapraszają do obejrzenia wystawy „Wielkopolska w cieniu WRON-y".
Wystawa składa się z 29 plansz. Autorzy wystawy w całości poświęcili ją przebiegowi stanu wojennego w Wielkopolsce, działaniom środowisk opozycyjnych i represjom stosowanym wobec nich przez ówczesne władze. Upamiętnili sześciu Wielkopolan – ofiary śmiertelne stanu wojennego, ale też ujawnili fotografie komendanta wojewódzkiego płk. Henryka Zaszkiewicza i naczelników MO do spraw SB w Poznaniu. Merytoryczny komentarz autorów nie ogranicza się przy tym do lat 1981–1983, w społecznej pamięci kojarzonych ze stanem wojennym, prowadząc odbiorców od momentu powstania „Solidarności" aż do 1989 roku. Na wystawie przedstawiono też imienną listę 159 spośród 164 osób, które za udział w demonstracji 13 l
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz IX Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu zapraszają na wystawę „Powstanie Warszawskie".
Wystawa przybliża zarówno genezę powstania, jego dramatyczny przebieg, straty poniesione przez powstańców, jak i późniejsze ich losy. Wymowne fotografie eksponują ludzi wspólnie walczących z okupantem, ofiary, jakich wymagała od nich ta walka oraz obraz stolicy – miejsca, w którym, mimo tragicznych warunków, starano się także wieść normalne życie.
Miejsce: Poznań, IX Liceum Ogólnokształcące, ul. Warzywna 24 Termin: 8 – 30 kwietnia 2015 Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10 – 14
W niedzielę, 12 kwietnia 2015 r., w przeddzień 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej przejdzie ulicami Warszawy VIII Katyński Marsz Cieni. Jest on milczącym hołdem Polakom zamordowanym na Wschodzie. Marsz organizuje Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław". Partnerem inicjatywy jest Instytutu Pamięci Narodowej.
12 kwietnia 2015 r. spod Muzeum Wojska Polskiego, o godz. 15.00, wyruszy ok. 200 członków grup rekonstrukcyjnych w mundurach oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji. Marsz przejdzie w milczeniu przez serce Warszawy: Trakt Królewski, Stare Miasto i pl. Krasińskich do pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, oddając hołd polskim żołnierzom, którzy 75 lat temu zostali zamordowani przez Sowietów.
Kolumnę będzie prowadził oryginalny samochód NKWD tzw. „czarny woron"
Read More...
Czym męczy się ksiądz? Papież w homilii podczas Mszy Krzyżma w Watykanie dzieli się z kapłanami swoimi spostrzeżeniami. -
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz