Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-04-22 · 4752 wyświetleń Bo celem polityki nie jest, a w każdym razie - nie powinno być mnożenie ruin, na których coraz więcej poetów o wielkiej mocy ducha mogłoby opłakiwać poległych. W ten sposób tylko przyzwyczailibyśmy świat do tego, że jesteśmy narodem pechowym, a nawet więcej niż pechowym - bo narodem, który się w tym swoim pechu rozkochał i bez niego nie może już żyć. Jeśli świat utrwali sobie taki wizerunek naszego narodu, to na pewno dostarczy nam wielu okazji do rozpamiętywania podczas "nocnych rozmów rodaków".
Dobre relacje w regionie są bardzo potrzebne Rosji. Za pośrednictwem Grecji Putin może skutecznie blokować ewentualne sankcje.
Mniej czytać makulatury Giedroycia, a więcej przemówień Orbána – tak można by podsumować recepturę dla polskich elit w sprawie ukraińskiej.
Walka z zafałszowaniami polskiej historii za granicą nie ma najmniejszego sensu, dopóki będzie ona fałszowana u nas w kraju.
● Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) […]
Może dość do straszliwej sytuacji, kiedy to pod bokiem PiS nie tylko wylęgnie się polityczna alternatywa, która jak gdyby nigdy nic przechwyci dzierżawę monopolu na patriotyzm, ustanowionego być może jeszcze w Magdalence.
Niepotrzebni nikomu urzędnicy z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych chcą pokazać, że coś robią, postanowili więc utrudnić życie niektórym Polakom – tym pijącym alkohol i zaproponowali wprowadzenie cen minimalnych.
Pod Sejmem odbył się protest Wolnych Konopi w sprawie m.in. zalegalizowania używania konopi w medycynie i uniewinnienia Jakuba Gajewskiego, któremu grozi 15 lat więzienia za sprowadzenie do Polski 900 gramów oleju z kwiatów konopi indyjskich.
Podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezydent Bronisław Komorowski otrzymał nagrodę… za bycie przyjaznym wobec biznesu.
16 kwietnia 2015r w Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie odbyło się spotkanie z Natalią Wojtanowską. Tematem spotkania były "ASPEKTY PRAWNE KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ". Spotkanie powadził Jakub Maciejewski. fotografie Jana Lorka
20 kwietnia w Krakowskim Klubie Kamieniołom gościł ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski. Tematem spotkania było Ludobójstwo Ormian w czasie I wojny światowej w latach 1915–1917. Ocenia się, że w jego wyniku zginąć mogło około 1,5 mln ludzi.
22 kwietnia 2015 r. (w środę) w Bibliotece Publicznej w Tucholi (ul. Pocztowa 7B) odbędzie się prelekcja na temat wystawy „Zapomniani kaci Hitlera. Samoobrona Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w 1939 r." Prelekcja, którą wygłosi dr Izabella Mazanowska (historyk z Delegatury IPN w Bydgoszczy), skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz wszystkich zainteresowanych tematyką.
Miejsce: Biblioteka Publiczna w Tucholi (ul. Pocztowa 7 B)
Termin prezentacji wystawy: 22 kwietnia – 6 maja 2015
Godziny zwiedzania: wtorek–piątek 10.00–17.00, w sobotę 10.00–15.00
Autorzy wystawy dr Izabella Mazanowska i dr Tomasz Ceran,
Protokół posiedzenia Komisji oceniającej prace nadesłane na VIII edycję Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku
Zgodnie z regulaminem konkursu, Komisja powołana przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i Dyrektora Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, po zapoznaniu się z nadesłanymi w terminie i zaakceptowanymi do dalszej oceny pracami magisterskimi w liczbie 24 oraz pracami doktorskimi w liczbie 12 i po odbyciu odpowiednich procedur recenzyjnych, spotkała się w pełnym składzie 20 kwietnia 2015 r.
Po dyskusji wokół opinii odnośnie do ww. prac, sporządzonych przez swoich członków, Komisja postanowiła przyznać:
- W kategorii prac doktorskich: dw
W niedzielę, 19 kwietnia 2015 r. w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku (dawniej Stanisławowie) odbył się wernisaż wystawy IPN „Milcząc, wołają".
Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonali Konsul RP we Lwowie Jacek Żur i kierownik Referatu Edukacji Historycznej Oddziału IPN w Warszawie Jacek Pawłowicz.
W uroczystości uczestniczyła duża grupa studentów z Instytutu Historii i Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku, a także: Zinowij Fitel – zastępca mera Iwano-Frankowska, Maria Osidacz – dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku, Emilia Chmielowa – przewodnicząca Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie i Teresa Dutkiewicz – wiceprzewodnicząca tej Federacji.
Zapraszamy na Festiwal Edukacyjny RODN WOM w Katowicach, który odbędzie się 25 kwietnia 2015 r., w godz. 9.00–14.00, przy ul. kard. Wyszyńskiego 7, a w szczególności na zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
W programie m.in.:
- godz. 9.00–10.00, sala 85 – Anna Skiendziel (OBEP Katowice): Pozaszkolne formy nauczania najnowszej historii Polski (rajdy górskie, gry miejskie)
- godz. 10.15–11.15, sala 85 – Ewelina Małachowska (OBEP Katowice): Notacje – relacje świadków historii. Praktyczne zastosowanie notacji w pracy dydaktycznej
Szczegółowy program festiwalu:
Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu zaprasza na wykład Marka Łukasika „Żołnierze Wyklęci na Podbeskidziu i Śląsku Cieszyńskim", który odbędzie się 22 kwietnia, o godz. 17.30, w budynku biblioteki przy ul. Młyńskiej 10 w Strumieniu.
Wstęp wolny!
Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz Zamkiem Piastowskim w Raciborzu zapraszają do obejrzenia wystawy fotografii zatytułowanej „Milcząc, wołają". Wystawa jest prezentowana od 13 kwietnia do 4 maja 2015 r. w Zamku Piastowskim w Raciborzu, przy ul. Zamkowej 2.
***
Wystawa „Milcząc, wołają", autorstwa Piotra Życieńskiego, poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956".
Więcej informacji: www.zamekpiastowski.pl/
…Polska jako pierwsza potrafiła sprzeciwić się złu absolutnemu ucieleśnianemu przez III Rzeszę kierowaną przez Adolfa Hitlera. Wobec braku działań militarnych ze strony zachodnich sojuszników została podzielona między dwa najbardziej zbrodnicze totalitaryzmy w dziejach ludzkości – niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. To polscy żołnierze walczyli „za wolność naszą i waszą" jako jedyni od pierwszego do ostatniego dnia wojny. To w Polsce za ukrywanie osoby narodowości żydowskiej groziła eksterminacja całej rodziny, a mimo to najwięcej „Sprawiedliwych wśród narodów świata" pochodzi właśnie z naszego kraju…
– piszą w liście do dyrektora FBI prezes IPN i szefowie najważniejszych polskich instytucji muzealnych, zajmujących się historią najnowszą.
W środę (22 kwietnia 2015) w gmachu węgierskiego parlamentu w Budapeszcie prezesi węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB) Réka Földváryné Kiss i polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński podpisali umowę o współpracy w obszarze edukacji, badań historycznych i dokumentacji archiwalnej. Tego samego dnia oboje prezesi wygłosili wykład do kadry naukowej i studentów Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej w Budapeszcie na temat pamięci o totalitaryzmach w XX wieku.
Wicemarszałek węgierskiego Parlamentu Gergely Gulyás podkreślił w swoim wystąpieniu rolę IPN jako najważniejszego autorytetu w poznawaniu historii komunizmu. IPN komplementowała także prezes NEB Réka Földváryné Kiss. Określiła Instytut mianem najważniejszego ośrodka w Europie Środkowo-Wschodniej rozliczającego okres dyktatury.
W sobotę, 18 kwietnia 2015 r. W Lwowskim Muzeum Historycznym została otwarta wystawa IPN „Rzeczpospolita utracona". Uroczystość poprowadził Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd wraz z dyrektorem Lwowskiego Muzeum Historycznego Bogdanem Czajkowskim, przewodniczącym Komisji Kultury Rady Miasta Lwowa Jarosławem Muzyczką i kierownikiem Referatu Edukacji Historycznej Oddziału IPN w Warszawie Jackiem Pawłowiczem.
Obok licznego grona mieszkańców Lwowa wernisaż zaszczycili swoją obecnością: ksiądz infułat Józef Pawliczek – Wikariusz Generalny Archidiecezji Lwowskiej, Stanisław Czartoryski – były ambasador RP w Norwegii, Marek Komorowski – ekspert ekonomiczny Rządu RP przy Komisji Europejskiej, prof. Markian Malski – były ambasador Ukrainy w Polsce, Lilia Onyszczenko – dyrektor Zarządu Ochrony Środowiska Historycznego Miasta Lwowa, Bogdan Czajkowsk
Podczas kolejnego spotkania stołecznego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" wykład poświęcony życiu codziennemu rodzin katyńskich w komunistycznej Polsce wygłosi Krzysztof Łagojda.
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 23 kwietnia 2015 (czwartek), godz. 13:00
Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
ma zaszczyt zaprosić na konferencję
pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Radosława Sikorskiego
TRAGEDIA GÓRNOŚLĄSKA 1945
która odbędzie się 22 kwietnia 2015 r. o godz. 10.00 w gmachu Sejmu RP w Sali Kolumnowej
Konferencja rozpocznie się uroczystym otwarciem wystawy
KONIEC I POCZĄTEK. ROK 1945 NA GÓRNYM ŚLĄSKU
Ekspozycja, przygotowana przez O
24 kwietnia 2015 r. w Czeskim Cieszynie odbędzie uroczystość „75 lat Europejskiej Pamięci o Katyniu", pod honorowym patronatem Anny Olszewskiej, Konsula Generalnego RP w Ostrawie. W uroczystości weźmie udział Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
PROGRAM
Rozpoczęcie obchodów pod pomnikiem Na Konteszyńcu w Czeskim Cieszynie:
- 11.00 Przywitanie gości oraz zaciągnięcie warty honorowej przez Jednostkę Reprezentacyjną WP
- 11.45 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia oraz Żołnierzy Armii Polskiej i Czechosłowackiej Poległych podczas II Wojny Światowej
- 12.15 Przejście do sali KS Střelnice, ul. Střelniční 1
Kontynuacja
Stowarzyszenie Defensor Patriae wraz z Jednostką Strzelecką 1003 ŻP pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej mają zaszczyt zaprosić do udziału w konkursie recytatorskim „Hej, kto Polak… Poezja polskich zrywów niepodległościowych", który odbędzie się 24 maja, o godz. 12.30, w Domu Dziecka nr 2 przy ul. Jaktorowskiej 9 w Warszawie.
Konkurs ma na celu propagowanie patriotyzmu oraz wiedzy o historii Polski. Skierowany jest do młodzieży (do 18. roku życia).
ZGŁOSZENIA: rekrutacja1003@gmail.com
Read More...
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz