Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-05-13 · 860 wyświetleń Zatem spokojni o los Nieboszczyka skupiamy się na konsekwencji ostatniego występu przewielebnego księdza Lemańskiego. To znaczy - na pewno nie ostatniego, bo tylko patrzeć, jak wystąpi on w "Tańcu z gwiazdami", ale nie o to w tej chwili chodzi, tylko o to, że po wspomnianym występie przewielebnemu nie wolno występować na wschód od Wisły. A contrario - że na zachód od Wisły chyba mu wolno.
Komentarz · serwis "Prawy.pl" (prawy.pl) · 2015-05-12 · 10131 wyświetleń Zaskakująco wysoki wynik Pawła Kukiza wynika z co najmniej dwóch przyczyn. Po pierwsze - zgarnął on głosy wyborców najmłodszych, co pokazuje, że zmiana pokoleniowa rzeczywiście się dokonuje. Ale te głosy mogą być równie dobrze wyrazem poparcia dla samego kandydata, jak i wyrazem przekory. Podobną sytuację mieliśmy w roku 1990, kiedy to znaczna część wyborców Stanisława Tymińskiego oddała na niego w pierwszej turze swoje głosy na przekór lansowanej w nadęty sposób kandydaturze Tadeusza Mazowieckiego, który "i tak" miał wygrać. Skoro tak - to pokazali mu, że nie wygra, ani tak, ani "i tak".
Szczególne podziękowania należą się sztabowi na czele z szefem sztabu wyborczego W.Cz. Przemysławem Wiplerem – a także całemu biuru prasowemu, wszystkim działaczom i sympatykom w Polsce i za granicą, którzy wspomogli kampanię finansowo oraz czynem np rozwieszając plakaty, przychodząc na … Czytaj dalej
Stowarzyszenie OBURZENI, którego członkowie i sympatycy brali czynny udział w kampanii wyborczej, a następnie głosowali na Pawła Kukiza lub jednego z pięciu pozostałych kandydatów antysystemowych w pełni akceptuje stanowisko Kukiza, który oświadczył, iż nie popiera ani Bronisława Komorowskiego, ani Andrzeja Dudy.
Marcin Chmielowski, znany działacz wolnościowy, zamieścił na Facebooku ciekawą analizę na temat przyczyn niepowodzenia europosła Janusza Korwin-Mikkego w wyborach prezydenckich.
"Kukiz zna mój projekt; wie, co zamierzam i jakie mam plany. Myślę, że dojdziemy do porozumienia".
Lada moment powstanie antypartyjna partia KUKIZ, która w pierwszym notowaniu może zgarnąć i 20 procent. Zapewne po minięciu efektu świeżości to poparcie nieco osłabnie, jednak niemal na pewno KUKIZ wejdzie do Sejmu z poparciem co najmniej 10-procentowym.
Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) ● […]
W trakcie kampanii prezydenckiej pojawiły się ostrzeżenia o groźbie wykupu polskiej ziemi przez cudzoziemców. To groźba bardzo poważna, chociaż z drugiej strony warto pamiętać, że aby cudzoziemiec kupił w Polsce ziemię, najpierw Polak musi mu ją sprzedać.
Dziewięć prac w kategoriach: monografie, biografie i albumy, poświęconych tematyce wojennej i powojennej konspiracji niepodległościowej otrzymało nagrody w IV edycji konkursu Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej. Miło nam poinformować, że wszystkie nagrody trafiły do autorów z IPN.
– Problematyka konkursu preferuje IPN, bo duża część naszych publikacji dotyczy konspiracji wojennej i powojennej. To kolejny rok z tak wyraźną dominacją książek pracowników Instytutu. To dla nas pewne potwierdzenie rangi naszych publikacji – mówił podczas rozdania nagród prezes IPN Łukasz Kamiński.
W kategorii monografii dotyczących pierwszej konspiracji dwie równorzędne nagrody pierwszego stopnia przyznano pracom Dawida Golika i Piotra Szopy:
W niedzielę, 3 maja 2015 r., na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau – obecnie Gedenkstätte Dachau – odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wyzwolenia tego obozu.
W uroczystościach wzięła udział liczna grupa ocalonych więźniów – także z Polski – oraz żołnierzy amerykańskich, którzy 29 kwietnia 1945 r. wyzwolili obóz. Przybyli przedstawiciele niemieckich władz państwowych oraz rządu bawarskiego, a wśród nich Angela Merkel – kanclerz Niemiec oraz Horst Seehofer – premier Bawarii. Stronę polską reprezentowała wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowały Dyrektor Renata Soszyńska i dr Anna Jagodzińska z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów oraz Ewa Wójcicka z Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światow
W terminie od 13 maja br. do 12 czerwca br. w Katolickim Liceum im. Jana Pawła II w Biłgoraju (ul. Krzeszowska 1) eksponowana jest wystawa „Polska Walcząca / Fighting Poland".
Wystawa ma charakter ogólnopolski. Składa się z paneli przygotowanych przez Centralę IPN oraz przez oddziały IPN, przez co jednocześnie ma charakter również regionalny.
Serdecznie zapraszamy.
17 maja 2015 r. w Warszawie odbędzie się Doroczny Zjazd Cichociemnych i Ich Rodzin. Organizatorzy: Dowódca Jednostki Wojskowej GROM, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Stowarzyszanie Auxilium Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
Patronat sprawuje Prezydent RP Bronisław Komorowski. PROGRAM
- 9:30 złożenie kwiatów pod pomnikiem Cichociemnych przy ul. Matejki
- 10:15 zbiórka przy I bramie Cmentarza Wojskowego na Powązkach
- 10:30 złożenie kwiatów pod pomnikiem 1SBS i Cichociemnych
- 12:00 Msza Święta w kościele pw. św. Jacka, przy ul. Freta 10
- 14:00–18:00 uroczyste spotkanie w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim
Od 13 do 15 maja 2015 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Bankowej 11, odbywa się XVII Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki – największa w Polsce konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z archiwistyką. Tegoroczna XVII edycja odbędzie się w Katowicach, które już po raz trzeci gościć będą studentów i doktorantów z ośrodków akademickich z całej Polski. Organizatorzy: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, Biblioteka Śląska oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym dr. Łukasza Kamińskiego, Prezesa IPN.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://www.bs.katowice.pl/img/aktualnosci/20150512-0/Plan_obrad_XVII_OZSA.pdf
W środę 20 maja 2015, o godz. 17:30, zapraszamy na promocję pamiętników Zdzisława Brońskiego „Uskoka" – Żołnierza Wyklętego, dowódcy oddziału Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" na Lubelszczyźnie. W spotkaniu udział wezmą: dr Sławomir Poleszak – naczelnik OBEP IPN w Lublinie, Eliza Dzwonkiewicz – prezes Zarządu Fundacji Banku Zachodniego WBK, Grzegorz Wąsowski – członek zarządu Fundacji „Pamiętamy", dr Łukasz Kamiński – prezes IPN. Prowadzenie: dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik OBEP IPN w Warszawie.
Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
W dniach 16–24 maja odbędzie się II edycja „Łódzkich Senioraliów 2015". Impreza dedykowana jest najstarszym mieszkańcom Łodzi. Celem organizatorów jest zachęcenie seniorów do aktywnego trybu życia, rozwoju zainteresowań oraz pogłębiania wiedzy na temat zdrowia. Spośród szerokiej oferty wydarzeń każdy uczestnik Senioraliów wybierze dla siebie ciekawe propozycje. I edycja ,„Łódzkich Senioraliów 2014" cieszyła się dużym zainteresowaniem. Według statystyk – aż 70 instytucji i organizacji pozarządowych przygotowało ponad 270 wydarzeń (w tym 99% bezpłatnych), w których w ciągu tygodnia wzięło udział 15 tysięcy osób.
Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wpisuje się w konwencję „Łódzkich Senioraliów 2015". Z tej okazji 18 maja 2015 r. (poniedziałek) przygotował projekcję filmu
Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu zaprasza na konferencję naukową z okazji 70. rocznicy ustanowienia polskiej administracji kościelnej i państwowej na Ziemiach Zachodnich.
Konferencja odbędzie się w dniach 21–22 maja 2015 r. w Oławie, w Sali Rajców miejskiego ratusza.
Szczegółowy program konferencji znajduje się w załączniku.
Zapraszamy.
5 maja 2015 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się współorganizowana przez Oddział IPN w Szczecinie konferencja naukowa „Kościół katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1956". Prelegentami byli zarówno historycy z regionu, jak również badacze przybyli z innych ośrodków naukowych, m.in. z Warszawy, Gdańska i Poznania. Obrady zgromadziły liczne grono zainteresowanych tematyką historii Kościoła katolickiego gości. Organizatorzy planują wydanie publikacji pokonferencyjnej w formie tomu studiów w 2016 r. oraz kolejne sesje poświęcone Kościołowi katolickiemu w regionie zachodniopomorskim w okresie PRL.
PROGRAM KONFERENCJI
9:00 – Otwarcie konferencji: ks. abp prof. dr hab. Andrzej Dzięga (metropolita szczecińsko-kamieński), dr Marcin St
W maju 2015 r. ma miejsce kolejna odsłona projektu „Warto debatować. Historyczne debaty oksfordzkie". Tym razem teza dotyczy historii lokalnej i końca II wojny światowej. W walce na argumenty zmierzą się cztery szkoły. 13 maja 2015 r., o godz. 12.00, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim dyskutować będą Katolickie Liceum Ogólnokształcące i I Liceum Ogólnokształcące z tego miasta. Natomiast 20 maja 2015 r., o godz. 12.00, w auli Książnicy Pomorskiej w Szczecinie do debaty przystąpią uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego i VI Liceum Ogólnokształcącego. Dyskutować będą nad tezą: „Wyzwolenie" Ziem Zachodnich było największym sukcesem władzy komunistycznej w Polsce.
Zapraszamy!
Czy dyskusja, w której ważniejsza jest siła argumentów niż słuszność tezy, może dotyczyć temató
We wtorek, 12 maja br., o godz. 18:00, w Krakowskim Klubie Wtorkowym (w pubie „Róg Brackiej i Reformackiej") przy ul. Reformackiej 3 w Krakowie odbędzie się dyskusja na temat książki „Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948–1956" (IPN, Zysk i S-ka). W spotkaniu prowadzonym przez Adama Kalitę udział weźmie dr Robert Spałek, autor książki, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.
Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy
***
Dyktaturze komun
Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Rzeszowie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Rzeszowie oraz Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych w Rzeszowie zapraszają na uroczystości upamiętniające 71. rocznicę akcji „Burza" oraz przeprowadzonej w jej ramach operacji Armii Krajowej „Ostra Brama" na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie w lipcu 1944 r.
PROGRAM
- 12:00 – Msza święta w kościele farnym w Rzeszowie
- 13:00 – Prezentacja artystyczna w wykonaniu uczniów I Gimnazjum im. Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie
- 13:15 – Złożenie kwiatów pod tablicą „Ziemi
18 maja 2015 r., o godz. 12.00, w auli Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" w Częstochowie, przy ul. Łódzkiej 8/12, odbędzie się konferencja popularnonaukowa w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, przy współpracy z Zarządem Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność".
W programie:
- powitanie przewodniczącego ZR Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" Jacka Strączyńskiego
- wykład Sławomira Maślikowskiego (OBEP IPN Katowice) „Koniec wojny w Częstochowie"
- wykład Wojciecha Rotarskiego (OBEP IPN Katowice) „Szanse i perspektywy dla Polski w maju 1945 r."
Wstęp wolny!
Nagrody Historyczne POLITYKI 2015 przyznane! W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Małgorzacie Ruchniewicz za opracowanie, wstęp i tłumaczenie listów Jadwigi i Bolesława Haberów z łagrów i zesłania w ZSRR z lat 1946–1955 „Nie jesteśmy całkiem zapomniani..." (Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2014). Jak argumentowali jurorzy, ciekawie napisany wstęp, poświęcony korespondencji w warunkach zesłania, opowiada o ważnych kwestiach dotyczących m.in. psychiki i emocji zesłańców, zachowań w sytuacjach skrajnych, o różnych formach odczuwania odosobnienia, codzienności obozowe
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz