Pierwsze przemówienie Ojca Świętego Franciszka I

Neomarksizm - o co chodzi ?

Grzegorz Braun o obłędzie wojennym i durniach którzy nie uczą się na własnych błędach

2014-08-08, Grzegorz Braun

Manipulacja w mediach.. (1/2) - ks. dr Marek Dziewiecki

BRUTALNA PRAWDA - dlaczego nie pokazano tego w żadnych wiadomościach ?

Kryzys finansowy wyjasniony w 3 minuty

8.05.2015

Tylko prawda jest ciekawa

Polska: dumna, bogata, bez biurokracji!
Oficjalny spot wyborczy sfinansowany dzięki dobrowolnym wpłatom na rzecz Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta RP Janusza Korwin-Mikke. Spot na youtube: ‪
TVN transmitowała na żywo meeting w Kielcach!
Postanowiliśmy nadać spoty w płatnym czasie – i mamy dziurę w budżecie. To już ostatni właściwie dzień, kiedy możecie Państwo wspomóc moją kampanię; dane tu: http://www.partiakorwin.pl/wesprzyj-kampanie-prezydencka/ Nie będzie pieniędzy – nie będzie spotów… A dobry wynik w tych wyborach – … Czytaj dalej
Wielki Finał Kampanii Wyborczej
Zapraszam na Wielki Finał Kampanii Wyborczej: - 7 maja o godzinie 11:00 w Zawierciu https://www.facebook.com/events/896348123779042/ - 7 maja o godzinie 18:30 w Sosnowcu https://www.facebook.com/events/818583094897340/ - 7 maja o godzinie 20:30 w Gliwicach: https://www.facebook.com/events/1680004912220470/ - 8 maja o godzinie 18:30 w … Czytaj dalej
Tyle szczęścia na raz
Felieton · Radio Maryja · 2015-05-07 · 8538 wyświetleń Z dotychczasowego przebiegu kampanii wyborczej na prezydenta wynika, że jeśli nawet Polska nie ginie, to na pewno - ledwie zipie. Innego zdania jest chyba tylko pan prezydent Bronisław Komorowski, ale jemu trudno się dziwić. Po pierwsze - osobiście odniósł ogromny sukces. Po drugie - czyż urzędującemu prezydentowi wypada mówić, że pod jego przywództwem państwo ledwie zipie? Jasne, że nie wypada, bo wiadomo, że każda sroczka swój ogonek chwali i pan prezydent Komorowski nie jest żadnym wyjątkiem.
Skreśl ten system
A Państwa zapraszam po najnowsze książki: W księgarni nowe lektury dla naszych sympatyków http://ksiegarnia.korwin-mikke.pl Tomasz Cukiernik – 10 lat w Unii – bilans członkostwaMark Skousen – Logika Ekonomii, książka pomyślana jako nowy podręcznik ekonomiiGeorge Reisman – Kapitał i kapitalizm XXI wiekuJacek … Czytaj dalej
Dzieci w społeczeństwie libertariańskim
Kwestia praw dzieci pozostaje wciąż jednym z najbardziej dyskutowanych i kontrowersyjnych elementów libertariańskiej etyki społecznej.
Triumf konserwatystów
Konserwatyści urzędującego premiera Dawida Camerona triumfują w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Otrzymali 36,9 procent głosów, uzyskując 330 miejsc w 650-osobowej Izbie Gmin.
JKM: Media próbują mnie skłócić z Kukizem
Na Placu Artystów w Kielcach odbył się Wielki Wiec Wyborczy europosła Janusza Korwin-Mikkego, kandydata Partii KORWiN na prezydenta RP. Mimo kiepskiej pogody na placu zgromadziło się ponad 2 tysiące osób.
NIE dla komunistycznych morderców!
El Abanico, jedna z krakowskich szkół językowych, postanowiła uczcić Ernesta Che Guevarę, sadystycznego mordercę, nazywając jego imieniem jedną z auli.
Niemieckie dziadostwo. Kapitalizm wedle modelu niemieckiego czy ideał obywatela-mieszczanina
Przeciętny Niemiec nie aspiruje do posiadania własności ani do oszczędzania, nie zabezpiecza się na przysłowiową czarną godzinę, nie inwestuje w dzieci, a chętnie w ogóle ich nie ma.
Spotkanie z Jackiem Wilkiem i Arturem Dziamborem
7 maja 2015r w Krakowie, odbyło się spotkanie z Jackiem Wilkiem kandydatem na Prezydenta Polski i Arturem Dziamborem wiceprezesem Kongresu Nowej Prawicy.
Macie jeszcze rozterki? Niesłusznie. Ja wam daję dobrą radę. Za darmo. Idźcie za mną. Ja stawiam na Tolka Banana. W peerelowskiej twórczości jednak tkwiły głębsze treści. Jest z nimi tak jak z przepowiedniami Nostradamusa. Rozumiemy je wtedy gdy zapowiadane wydarzenie już się stało. To dlatego mówi się że " Mądry Polak Po Szkodzie". Jest dokładnie tak. Jest nawet gorzej. nawet gdy sięgamy po nauki tamtych czasów, najczęściej nie potrafimy wyciągnąć właściwych wniosków. Weźmy dla przykładu " Idę". Nie nie idzie o to że ja gdzieś idę. Idzie o Idę pisana z dużej litery. Była taka książka, chyba nawet lektura obowiązkowa:…
Wojna w Jemenie doprowadziła do katastrofy humanitarnej. Wielu mieszkańców tego kraju żyje teraz w tragicznych warunkach bez żywności, wody i środków medyczych a część z nich straciła swoje domy. Arabia Saudyjska zaproponowała kilkudniowe zawieszenie broni. Propozycja ta pojawiła się kilka dni po tym jak rebelianci w Jemenie ostrzelali za pomocą rakiet i moździerzy miasto Nadżran w południowej Arabii Saudyjskiej. Był to pierwszy taki atak na ten kraj. Obie strony konfliktu ustalają teraz kiedy zawieszenie broni wejdzie w życie. Dzięki wstrzymaniu jakichkolwiek działań zbrojnych będzie można pomóc mieszkańcom Jemenu. Saudyjskie władze zaznaczają, że wszystko zależy od tego czy bojownicy rzeczywiście wstrzymają…
Teologia jest nauką nieskończenie nieścisłą, ale jej mocną stroną jest wiara, zazwyczaj wsparta mieczem i innymi środkami bezpośredniego i pośredniego przymusu. Dziś tego religijnego przymusu jest najwięcej w świecie islamu, więc mówienie, że i tam mamy do czynienia z procesem laicyzacji wydaje się zakrawać na jakiś absurd. A jednak i tam dzieją się rzeczy, o których po prostu nie wiemy. W czasach Internetu byłoby rzeczą zdumiewającą, gdyby było inaczej. Jednak wiedza na temat tych procesów laicyzacji zachodzących w społeczeństwach teokratycznego terroru jest z natury rzeczy znikoma, a docierające informacje musimy z konieczności traktować niezwykle ostrożnie. Marokański dziennikarz, Ahmed Benchemsi, redaktor…
Kochany Wnuczku! O tym, że światem rządzą banki, dla osób zorientowanych było rzeczą wiadomą od dawien dawna. Cezara nie zamordowano dlatego, że komuś nie podobała się jego twarz, ale dlatego, że samodzielnie zaczął bić monetę. Jego zwycięstwa zapewniały mu 50% łupów. A to z kolei pozwalało na przetapianie tych łupów na brzęczące monety, niezbędne do opłacenia wojska. Bez pośrednictwa banksterów. Z podobnego powodu 2000 lat później zamordowano J.F. Kennedy'ego, prezydenta USA, ponieważ odważył się tworzyć rządowe, czyli własne dolary, a nie te drukowane przez FED, czyli prywatny bank. W historii Ameryki jeszcze kilku prezydentów zapłaciło życiem za próby wydawania własnych…
Jak pokazuje historia, wszelkiej maści łajdactwo jest w stanie bez przerwy wynajdywać coraz to nowsze sposoby na masowe ograbienie danego społeczeństwa (lub jego części), a nawet na wymazywanie całych narodów z mapy świata. Według mojego osobistego rankingu, pierwszą lokatę w tej kategorii zajmuje – nieustannie od dobrych paru lat – Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ta perfidna piramida finansowa stale rozbudowywana przez bezczelnych polakożerców jest bardzo trudną do wyburzenia strukturą; nie ze względów ekonomicznych, ale raczej przez wzgląd źle poinformowane społeczeństwo. Z jednej strony wszyscy szczerze nienawidzą tej namaszczonej przez samego Lucyfera instytucji, z drugiej – wysuwają wobec niej roszczenia których ta…
Chiński rząd jest w trakcie wdrażania ogólnokrajowego elektronicznego systemu, zwanego systemem Kredytu Społecznego, przypisując każdemu z 1,3 miliarda obywateli ocenę za jego zachowania. System będzie oparty na różnych kryteriach, od wiarygodności finansowej i rejestru karnego do zachowań w mediach społecznościowych. Od 2020 roku każdy dorosły obywatel powinien, oprócz dowodu osobistego, mieć taki kod kredytowy. Przepisy zostały ogłoszone w zeszłym roku, ale do tej pory niemalże nie przyciągnęły uwagi w Chinach i za granicą. W tym tygodniu Rogier Creemers, belgijski specjalista ds Chin na Uniwersytecie Oxforda, opublikował kompleksowe tłumaczenie przepisów dotyczących systemu Kredytu Społecznego, które wyjaśniają zakres systemu. W wywiadzie dla…
Międzynarodowa finansjera przy pomocy USA narzuciła światu swój system finansowo-kredytowy. Koszty jego utrzymania z roku na rok są coraz wyższe. Finansjera godzi się na wiele ustępstw, ponieważ liczy na narzucenie światu autorskiego systemu NWO i elektronicznej waluty. Powiązanie dolara z juanem Na początku stycznia frank szwajcarski eksplodował do poziomu 4,32 złotych. Wynikło to z zerwania linka - pega do euro. Do tej pory frank dewaluował lub dokonywał aprecjacji w takim samym stosunku, jak euro. Szwajcarski Bank Narodowy podjął decyzje o odejściu od waluty Unii Europejskiej. Spowodowało to mocne umocnienie franka. Podobny mariaż istnieje pomiędzy walutą amerykańską i chińską. Chiny sukcesywnie to powiązanie…
Rząd Danii zaproponował w środę zwolnienie wybranych placówek handlu detalicznego z obowiązku przyjmowania zapłaty w gotówce. To kolejny krok przybliżający ten kraj do "gospodarki bezgotówkowej". Prawie jedna trzecia Duńczyków korzysta z MobilePay - instalowanej w smartfonach aplikacji służącej do transferowania pieniędzy, a więc także płacenia w sklepach. Dania, Szwecja i Finlandia przodują też w Unii Europejskiej pod względem płatności kartami kredytowymi (w stosunku do liczby mieszkańców). Rząd w Kopenhadze chce, żeby od przyszłego roku takie placówki handlowe i usługowe jak sklepy z odzieżą, stacje benzynowe i restauracje przestały być prawnie zobligowane do przyjmowania płatności w gotówce. Po takim rozwiązaniu oczekuje…
Światowy dług narasta. Już osiągnął poziom wyższy niż w 2008 roku. Pęknięcie tej bańki będzie prawdopodobnie przyczyną następnego krachu systemu finansowego. Kiedy do niego dojdzie? Może już w tym roku. Pojawiła się ostatnio cała seria ostrzegawczych raportów i analiz. „Economic Collapse" w tekście „The Global Liquidity Squeeze Has Begun" twierdzi, że proces zamrażania płynności już się zaczął. McKinsey Global Institute opublikował z 15 kwietnia 2015 r. kolejny już raport o długu na świecie: „Debt and (not much) deleveraging". Pisze w nim, że w siedem lat od początku kryzysu z 2008 r. bańka kredytowa jeszcze urosła i jest największa od czasów…
Wojciech Cejrowski, znany podróżnik na swoim profilu na facebooku postanowił po raz kolejny skomentować otaczającą nas rzeczywistość i skomentować absurdy, które dotknęły także jego. Dostałem kwietniowe rachunki z Polski. Między innymi rachunek za prąd na posesji, gdzie pod moją nieobecność nic się nie dzieje. Na rachunku uwzględniono ten fakt pisząc: pobór w okresie rozliczeniowym zero kWh. Potem jest tabelka z wyliczeniem, że mam zapłacić za nic 155 złotych. Kilowaty wprawdzie zero, ale są jeszcze takie rzeczy jak: opłata handlowa, opłata jakościowa, opłata sieciowa zmienna, opłata sieciowa stała, opłata przejściowa i opłata abonamentowa. W sumie 155 złotych bez pięciu groszy – pisze…
Ameryka (każdy kraj) jest jak zdrowy organizm którego odporność zależy od trzech elementów: "patriotyzmu, moralności i życia duchowego". Jeśli podkopiemy te trzy sfery - zapadnie się sama w sobie - powiedział Józef Stalin. Polska po latach stalinizmu i rosyjskiej okupacji jest dziś ofiarą realizacji tej koncepcji. Jeśli lubisz "święty spokój", jesteś zadowolony z tego jak jest, jeśli nie interesuje cię przyszłość Twoja i Twojego potomstwa nie czytaj tej notki. Gdy poznasz prawdę jaka zawarta jest w załączonym wideo, nigdy nie będziesz już tym samym człowiekiem. Nauka wymaga poświęceń więc i na to aby poznać prawdę o współczesnym świecie trzeba poświęcić…
Noc Muzeów w IPN Wrocław

16 maja 2015, godz. 19.00–24.00  ul. Sołtysowicka 21a

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu już po raz siódmy weźmie udział w wydarzeniu kulturalnym, jakim jest Noc Muzeów. Wszystkich zainteresowanych działalnością Instytutu, jak i tym, co „kryją" jego archiwa, zapraszamy do swojej siedziby znajdującej się przy ul. Sołtysowickiej 21a, w godz. 19.00–24.00.

Organizatorzy informują, że ze względu na obowiązującą w IPN procedurę ochrony zasobu archiwalnego zwiedzanie będzie odbywać się w kilkunastoosobowych grupach, w odstępach 15–20-minutowych.

PROGRAM

Spotkanie inauguracyjne w nowo otwartym Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" – Płock, 7 maja 2015

W czwartek, 7 maja br., warszawski oddział IPN otworzył Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia" w Płocku. Centrum znalazło swoje miejsce w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, przy ul. Tumskiej 9a. Gościem pierwszego (inauguracyjnego) spotkania był Arkadiusz Gołębiewski, reżyser (m.in. filmów: „Kwatera Ł", „Dzieci kwatery Ł" i „Inka"), który zaprezentował film poświęcony bohaterskiej sanitariuszce. Po filmie dyskusję z uczestnikami spotkania poprowadził wspólnie z reżyserem Jacek Pawłowicz (IPN Oddział w Warszawie).

Wkrótce ogłoszony zostanie kalendarz spotkań Centrum.

Edukacyjny pokaz filmu „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja" – Rzeszów, 14 maja 2015

14 maja 2015 r. w rzeszowskim Kinie „Zorza" (ul. 3 Maja 28) – w ramach Kulturaliów Uniwersytetu Rzeszowskiego – odbędzie się edukacyjny pokaz filmu „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja" w reż. Sławomira Górskiego. Projekcja poprzedzona będzie prelekcją dr. Piotra Szopy z IPN Oddział w Rzeszowie. Współorganizatorami spotkania są Uniwersytet Rzeszowski oraz Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów UR. Rozpoczęcie – godz. 18.00. 

Serdecznie zapraszamy.

Edukacyjne pokazy filmów „Wszystko, co kocham" oraz „Zbuntowana generacja. Pokolenie Rock Galicji 1982–1989" – Rzeszów, 13 maja

13 maja 2015 r. w rzeszowskim Kinie „Zorza" (ul. 3 Maja 28) – w ramach Kulturaliów Uniwersytetu Rzeszowskiego – odbędą się edukacyjne pokazy filmów „Wszystko, co kocham" w reż. Jacka Borcucha oraz „Zbuntowana generacja. Pokolenie Rock Galicji 1982–1989". Współorganizatorami spotkania są Uniwersytet Rzeszowski oraz Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów UR. Rozpoczęcie – godz. 18.00. 

Serdecznie zapraszamy.

Warsztaty „Symbole naszej historii" – Łańcut, 13 maja 2015

13 maja 2015 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łańcucie (ul. Danielewicza 8) odbędą się warsztaty dla gimnazjalistów „Symbole naszej historii", które poprowadzi dr Marcin Krzanicki.  Rozpoczęcie – godz. 9.00.

Spotkanie edukacyjne dla studentów III roku historii PWSW w Przemyślu – Rzeszów, 12 maja 2015

12 maja 2015 r. w budynku rzeszowskiego oddziału IPN odbędzie się spotkanie edukacyjne dla studentów III roku historii PWSW w Przemyślu. Studenci będą zwiedzali archiwum, dowiedzą się o zasobach archiwalnych Instytutu oraz wysłuchają wykładu Bogusława Kleszczyńskiego „Wykorzystanie gier edukacyjnych w procesie dydaktycznym i wykładu dr. Dariusza Iwaneczki „Żołnierze Wyklęci". Będą także uczestniczyć w pokazie gier edukacyjnych i pokazie filmu „WiN". Rozpoczęcie spotkania – godz. 11.30.

Wystawa „Miasto 2015/Wojna 39–45" – Kraków, 14 maja – 12 czerwca 2015

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na wystawę „Miasto 2015/Wojna 39–45". Ekspozycja na kilkunastu planszach stara się ukazać mieszkańcom Krakowa nieco inną perspektywę na okres okupacji niemieckiej w tym mieście. Poprzez metodę fotomontażu na wystawie połączono w jednym kadrze zdjęcia współczesnego Krakowa i te z okresu wojny.

Takie ujęcie pozwala pokazać, iż czas, który dzieli współczesnych Polaków od tamtych tragicznych wydarzeń, nie jest odległy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na ulicach i placach Krakowa, dobrze znanych mieszkańcom i turystom, rozgrywała się bezpardonowa walka Niemców z polskimi i żydowskimi obywatelami miasta. Ekspozycja opowiada jednak przede wszystkim o historii miasta widzianej z różnych perspektyw. Miasto jest przestawiane oczami ofiar, jak i tych, którzy w imię ideologii dopuszczali się bestialskich

Zajęcia dla studentów historii – Rzeszów, 11 maja 2015

11 maja 2015 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędą się zajęcia dla studentów historii zatytułowane „Grobownictwo wojenne i archeologia sądowa", które poprowadzi Bogusław Kleszczyński (OBEP IPN Rzeszów). Rozpoczęcie – godz. 8.30.

Koncert pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego – Warszawa, 17 maja 2015

W niedzielę, 17 maja 2015 r., o godzinie 19.00 na warszawskim Żoliborzu, naprzeciwko kościoła św. Stanisława Kostki, odbędzie się koncert „Pilecki – Niezłomny z Niezłomnych" w hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i Żołnierzom Niezłomnym. Wydarzenie będzie jednocześnie promocją nowej płyty pt. „Wilczy ślad. Piosenki Żołnierzy Niezłomnych". Organizatorami koncertu są: Fundacja Sztafeta oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz.

Partnerem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej, który również udzielił pomocy przy wydaniu płyty.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Koncert „Pilecki – Niezłomny z Niezłomnych" oparty jest na utworach muzycznych śpiewanych niegdyś przez partyzantów I i II konspiracji, w szczególności w Wileńskich Brygadach AK. Repertuar obejmuje autentyczne piosenki&am

IV krakowska edycja nagrody IPN „Świadek Historii" (zgłaszanie kandydatów do 12 czerwca 2015)

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania lokalnych kandydatów do IV edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii".

Nagroda ta jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatem nagrody może zostać również osoba nie będąca obywatelem polskim. Nagrodę można przyznać pośmiertnie.

Zachęcamy do składania wniosków o przyznanie Nagrody. Wniosek powinien zawierać dane personalne kandydata, opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających przyznanie Nagrody, dostępne wnioskodawcy kopie dokumentów poświadczających jego za

Prezentacja wystawy „Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa" – Miasteczko

W dniach od 6 do 29 maja 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim, przy ul. Srebrnej 24, jest prezentowana wystawa „Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa". Wystawa została przygotowana przez OBEP IPN w Katowicach.

Celem wystawy jest przybliżenie odbiorcom działań aparatu bezpieczeństwa wobec piekarskich pielgrzymów w Polsce Ludowej, z akcentem na lata 60. i 70. minionego wieku. Ekspozycja ukazuje na podstawie zachowanych materiałów Służby Bezpieczeństwa metody i techniki inwigilacji pielgrzymów przybywających do Piekar Śląskich. Przedstawia stanowe zjazdy wyłącznie z perspektywy Służby Bezpieczeństwa. Na wystawę składa się 26 plansz, w których wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów: Archiwum Parafialnego w Piekarach Śląskich, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Archiwum Instytutu Pami

Na spotkaniu Klubu im. gen. „Grota" film Jacka Petryckiego „A może tego nie wolno mówić" – Warszawa, 11 maja 2015

W poniedziałek, 11 maja 2015, Przystanek Historia zaprasza na projekcję filmu „A może tego nie wolno mówić" w reż. Jacka Petryckiego. Film poświęcony jest największej zbrodni komunistycznej w powojennej Polsce – obławie augustowskiej. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD, bezpieki i milicji aresztowały i wywiozły w nieznane do dziś miejsce prawie sześćset osób podejrzewanych o współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Prawdopodobnie wszyscy zostali zamordowani i pochowani w nieznanym miejscu. W latach 80. do rodzin zaginionych dotarł dokumentalista Jacek Petrycki. Zebrane relacje wywiózł do Anglii, gdzie film mógł być legalnie wyświetlany.

Pokaz odbędzie się w ramach spotkania filmowego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota". Komentarz historyczny wygłosi dr Jan Jerzy Milewski z białostockiego oddziału IPN. Prowadzenie: dr Paweł Kosiński

Dolnośląski Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej – Wrocław, 12 maja 2015

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu uczestniczy po raz kolejny w Dolnośląskim Konkursie Wiedzy o Armii Krajowej. W tym roku odbędzie się jubileuszowa dziesiąta edycja. Dyrekcja Gimnazjum nr 18 im. Armii Krajowej we Wrocławiu organizuje konkurs 12 maja 2015 roku, w godz. 9:00–14:00, przy ul. Kłodnickiej 36, łącząc go z uroczystymi obchodami Święta Szkoły.

Patronami wydarzenia są: Prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Filipowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Ewa Przegoń.

Nagroda główna to wycieczka do Strasbourga, ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego Dawida Jackiewicza.

Przedstawicielami oddziału wrocławskieg

Wizyta grupy studentów I roku studiów doktoranckich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w katowickim oddzial

8 maja 2015 r. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach odwiedzi grupa studentów I roku studiów doktoranckich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doktoranci historii zostaną oprowadzeni po archiwum IPN, gdzie zapoznają się z różnymi kategoriami akt oraz zasadami ich udostępniania. W ramach warsztatów metodologicznych spotkają się z historykami Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej, którzy przedstawią specyfikę badań akt UB/SB. Następnie udadzą się do kinoteatru „Rialto", gdzie wezmą udział w konferencji popularnonaukowej „Górny Śląsk 1945 r. Pamięć i historia". Wysłuchają prelekcji „Muzealizacja przeszłości", w ramach której zostanie zaprezentowana wystawa stała w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRS w 1945 r. w Radzionkowie oraz ekspozycja poświęcona obozom w Jaworznie. Ostatnim punktem wizyty grupy doktorantów będzie zwiedzanie ekspozycji poświęconej pacyfikacji KWK

Noc Muzeów z IPN. Pasjonaci historii – Katowice, 16 maja 2015

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach już po raz siódmy włącza się w ogólnoeuropejski projekt Noc Muzeów. Zapraszamy 16 maja 2015 r., w godzinach 18.00–23.00, do siedziby IPN przy ul. Józefowskiej 102 w Katowicach.

Tegoroczne hasło: „Pasjonaci historii". Goście Nocy Muzeów będą mieli okazję posłuchać m.in. Andrzeja Gowarzewskiego, architekta i dziennikarza, znawcę i historyka piłki nożnej, autora i współautora dziewięćdziesięciu książek o tematyce sportowej, twórcę, autora i edytora idei encyklopedii piłkarskiej Fuji. Bartosz Kwiatkowski z Polskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych opowie o tym, jak tworzy kolekcję modeli samolotów z biało-czerwoną szachownicą. Miłośnicy komputerów również znajdą coś dla siebie w wykładzie na temat komputerów w PRL–u. 

Swoje zbiory pokażą członkowie G

Noc Muzeów w IPN – Białystok, 16 maja 2015

Obława Augustowska będzie stanowiła przewodni motyw tegorocznej Nocy Muzeów białostockiego oddziału IPN. Pod hasłem „Obława Augustowska – 70 lat ukrywania zbrodni" prezentować będziemy filmy, wystawy i wykłady o największej powojennej sowieckiej zbrodni dokonanej na Polakach. 

Drugim motywem eksponowanym podczas tegorocznych obchodów będą „Patroni naszych ulic". Pod tym hasłem prezentować będziemy postaci historyczne patronujące naszym ulicom. W trakcie Nocy Muzeów zaprezentujemy nasze najnowsze wydawnictwo poświęcone śp. Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie.

Ponadto, jak co roku, będzie można zwiedzić nasze archiwa, zapoznać się z bazami danych Oddziałowego Biura Lustracyjnego. Dla najmłodszych zaplanowaliśmy quiz wiedzy z nagrodami, turniej planszowych gier historycznych oraz krótki kurs

Sesja popularnonaukowa w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Częstochowie – 18 maja 2015

18 maja 2015 r., o godz. 12.00, w auli Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" w Częstochowie, przy ul. Łódzkiej 8/12, odbędzie się sesja popularnonaukowa w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, przy współpracy z Zarządem Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność".

W programie:

  • powitanie przewodniczącego ZR Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" Jacka Strączyńskiego
  • wykład Sławomira Maślikowskiego (OBEP IPN Katowice) „Koniec wojny w Częstochowie"
  • wykład Wojciecha Rotarskiego (OBEP IPN Katowice) „Szanse i perspektywy dla Polski w maju 1945 r."

Wstęp wolny!

Akcja informacyjna w sprawie olsztyńskich „szubienic" – Olsztyn, 8 maja 2015

Od 8 maja 2015 r. Delegatura IPN w Olsztynie rozpoczyna akcję informacyjną dotyczącą pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej (wcześniej pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej), potocznie nazywanego „Szubienicami", w kontekście rocznicy zakończenia wojny w Europie. Pracownicy IPN przez kilka dni będą rozdawać ulotki informujące o jego historii i zakazanej prawem symbolice (sierpa i młota).

Lekcja i pokaz multimedialny „Armia Krajowa – geneza, struktura, działalność" – Zagnańsk, 13 maja 2015

13 maja 2015 r., o godz. 11.00, w Szkole Podstawowej im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku, przy ul. Chrusty 60, odbędzie się lekcja i pokaz multimedialny pracownika Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach Marka Jończyka pt. „Armia Krajowa – geneza, struktura, działalność".

Zajęcia odbędą się w ramach IX Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Śladami II wojny światowej i jej bohaterów" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej z Kielc i powiatu kieleckiego.

Lekcja i pokaz multimedialny „Armia Krajowa – geneza, struktura, działalność" – Kielce, 12 maja 2015

12 maja 2015 r., o godz. 13.00, w Szkole Podstawowej nr 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka" w Kielcach, przy ul. Bolesława Chrobrego 105, odbędzie się lekcja i pokaz multimedialny pracownika Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach Marka Jończyka pt. „Armia Krajowa – geneza, struktura, działalność".

Zajęcia odbędą się w ramach IX Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Śladami II wojny światowej i jej bohaterów", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej z Kielc i powiatu kieleckiego.

Zajęcia edukacyjne – Frankfurt nad Menem, 9 maja 2015

9 maja 2015 r. pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie przeprowadzą w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie Generalnym RP w Kolonii z siedzibą we Frankfurcie nad Menem następujące zajęcia:

  • warsztaty „Symbole naszej historii"
  • wykład „Najmłodsi uczestnicy Powstania Warszawskiego"
  • wykład „Żołnierze Wyklęci" 
  • wykład „Danuta Siedzikówna »Inka«" 

Rozpoczęcie – godz. 9.00.
Zajęcia edukacyjne – Brunssum, 8 maja 2015

8 maja 2015 r. pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie przeprowadzą w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego przy Ambasadzie RP w Hadze z siedzibą w Brunssum następujące zajęcia:

  • „Symbole naszej historii" – warsztaty
  • „Najmłodsi uczestnicy Powstania Warszawskiego" – wykład
  • „Żołnierze Wyklęci" – wykład
  • „Danuta Siedzikówna »Inka«" – wykład

Rozpoczęcie – godz. 16.00.
Zmiana nazwy ulicy Armii Ludowej na rtm. Witolda Pileckiego – Kielce, 7 kwietnia 2015

Z inicjatywy prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego na sesji Rady Miasta Kielc została przyjęta uchwała o zmianie nazwy ulicy Armii Ludowej. Od tej chwili ulica będzie nosić imię rtm. Witolda Pileckiego. Na dzisiejszej sesji podjęto także uchwałę o nadaniu jednemu z rond imienia Stanisława Mikołajczyka.

W sesji wziął udział naczelnik Delegatury IPN w Kielcach Leszek Bukowski, który przedstawił historię działań Armii Ludowej oraz sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego. Po tym wystąpieniu radni większością głosów zadecydowali o zmianie.

W ostatnim czasie z przestrzeni Kielc zniknęło kilku patronów gloryfikujących system komunistyczny. Na wniosek uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego dotychczasowa patronka tej szkoły Hanka Sawicka zniknęła z szyldów tej szkoły. Z kolei Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego z inicjatywy nauczycieli, uczniów, rod

Wykład dr. Tomasza Domańskiego „Okupacja niemiecka na Kielecczyźnie. Wybrane problemy" – Kielce, 10 maja 2015

10 maja 2015 r., o godz. 12.00, w Muzeum Narodowym w Kielcach (dawny Pałac Biskupów Krakowskich) w ramach cyklu Niedziela z Muzeum wykład „Okupacja niemiecka na Kielecczyźnie. Wybrane problemy" wygłosi dr Tomasz Domański, historyk z Delegatury IPN w Kielcach.

Przypadająca w tym roku 70. rocznica zakończenia II wojny światowej skłania do refleksji dotyczących tego największego konfliktu w dziejach, a zwłaszcza jego znaczenia dla Polski i regionu świętokrzyskiego. Wciąż aktualne pozostają pytania o przebieg działań wojennych, rozwój polskiego podziemia (struktury cywilne i wojskowe), charakter niemieckiej polityki okupacyjnej, straty osobowe i materialne ludności polskiej, żydowskiej i romskiej. Warto również przeanalizować wzajemne relacje między tymi społecznościami, w kontekście działań i stanowiska niemieckich władz okupacyjnych.

Turniej Debat Oksfordzkich „1945: koniec wojny?" – Białystok, 22 maja 2015

22 maja 2015 r. w V LO w Białymstoku (ul. Miodowa 5) odbędzie się Turniej Debat Oksfordzkich „1945: koniec wojny?", organizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Wezmą w nim udział uczniowie III, IV, V i VI LO w Białymstoku.
Lista tez dla zespołów przygotowujących się do rywalizacji:

  1. 8 maja 1945 r. powinien być dniem polskiego zwycięstwa
  2. Żołnierze Wyklęci są polskimi bohaterami
  3. Armia Czerwona była wyzwolicielką Polski w latach 1944–1945
  4. Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była koniecznością
  5. Polska od 1945 r. była państwem suwerennym

Życzymy owocnych przygotowań!

Międzynarodowa konferencja naukowa „Poszukiwanie i identyfikacja ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Doświadczenia polskie w k

W dniach 25–26 czerwca 2015 r. w Białymstoku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Poszukiwanie i identyfikacja ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Doświadczenia polskie w kontekście europejskim", organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. Będzie to pierwsza w Polsce konferencja poświęcona ekshumacjom i identyfikacjom ofiar totalitaryzmów, w trakcie której dyskutować będą przedstawiciele wszystkich dziedzin nauki, biorący udział w tych badaniach: historycy, archeolodzy, kartografowie, antropolodzy, genetycy i medycy sądowi. Wśród referentów znajdą się wybitni specjaliści, m.in. prof. dr hab. Andrzej Kola, który kierował pracami ekshumacyjnymi w Charkowie i Bykowi na Ukrainie, dr Marius Oprea, były szef rumuńskiego Instytutu ds. Badania Zbrodni Komunistycznych, a także inni specjaliści z ww. dziedzin z Chorwacji, Czech, Holandii, Litwy i Rosji.

„Noc Muzeów z IPN" w Częstochowie, 16 maja 2015

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" zapraszają na „Noc Muzeów z IPN", która odbędzie się 16 maja 2015 r. w auli Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" w Częstochowie, przy ul. Łódzkiej 8/12. Katowicki oddział IPN od kilku lat włącza się w ogólnoeuropejski projekt Noc Muzeów, po raz pierwszy zapraszamy do naszej siedziby w Częstochowie!

PROGRAM

  • godz. 17.00 – wykład Sławomira Maślikowskiego (IPN Katowice) „Żołnierze wyklęci – żołnierze niezłomni"
  • godz. 17.50 – projekcja filmu dokumentalnego „Z archiwum IPN – Konspiracyjne Wojsko Polskie" w realizacji Adama Sikorskiego (2007)
  • godz. 18.20 – wykład Wojciecha Rotarskiego
Obchody 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej organizowane przez Oddział IPN w Warszawie – Płock, 21–23 maja 2015

Na kolejną część obchodów 15-lecia IPN zapraszamy do Płocka. Tu w dniach  21–23 maja 2015 dorobek Instytutu zaprezentuje warszawski oddział IPN.

Partnerem strategicznym uroczystości jest Prezydent Miasta Płocka.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

21 maja 2015 – DZIEŃ DLA SZKOŁY

Partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 5, Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II, Książnica Płocka, Filia nr 1, LO im. Władysława Jagiełły oraz LO im. Stanisława Małachowskiego

Szkoła Podstawowa nr 5, godz. 8.00–9.30

  • „Baśka Murmańska – pierwszy miś służący w Wojsku Polskim", prowadzenie: Urszula Marty
Dni Rotmistrza Witolda Pileckiego na Pomorzu – Gdańsk, Przodkowo, 12–17 maja 2015

Oddział gdański Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wydarzenia związane z postacią rotmistrza Witolda Pileckiego „Druha" (13 V 1901 – 25 V 1948).

We wtorek, 12 maja, Stowarzyszenie KoLiber zaprasza na pokaz filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego". Gościem specjalnym będzie Kazimierz Piechowski, który w 1942 roku – podobnie jak Witold Pilecki – brawurowo uciekł z Auschwitz-Birkenau. Po wojnie był prześladowany przez aparat bezpieczeństwa PRL.
Miejsce: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bażyńskiego 6), audytorium C Termin: 12 maja 2015 (wtorek), godz. 17.00 Wstęp: wolny

Promocja książki dr. Grzegorza Bębnika „Sokoły kapitana Ebbinghausa. Sonderformation Ebbinghaus w działaniach wojennych na Górny

13 maja 2015 r., o godz. 17.00, w „Księgarni Antykwariacie Aleksandra Tracz" w Gliwicach, przy ul. Plebańskiej 10, odbędzie się promocja książki dr. Grzegorza Bębnika (IPN Katowice) „Sokoły kapitana Ebbinghausa. Sonderformation Ebbinghaus w działaniach wojennych na Górnym Śląsku w 1939 r."

Jednym z przejawów niemieckiej działalności dywersyjnej na polskim Górnym Śląsku było tworzenie przez Abwehrę grup bojowych, mających w przypadku wybuchu wojny zapobiec próbom unieruchomienia przez wycofujących się Polaków przemysłu województwa śląskiego. Jednak wskutek działań polskiej policji, która w połowie sierpnia 1939 r. faktycznie rozbiła te struktury, niemieckie plany ulec

Wystawa „Wojna się skończyła, nie dla wszystkich" – Warszawa, 4–31 maja 2015

Przystanek Historia zaprasza na wystawę „Wojna się skończyła, nie dla wszystkich", prezentującej prace profesorów i studentów Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. To artystyczna wizja wydarzeń sprzed 70 lat – zakończenia II wojny światowej, które wielu narodom, w tym Polakom, nie przyniosło wyzwolenia. Wystawę, której wernisaż odbył się 7 maja, będzie można oglądać do 31 maja 2015. Jej kuratorem jest prof. Gabriel Kołat, prowadzący Pracownię Rysunku, Ilustracji i Komiksu na Wydziale Grafiki i Malarstwa w ASP w Łodzi.

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii. Spowodowała niewyobrażalne cierpienia wielu narodów, śmierć kilkudziesięciu milionów ludzi oraz ogromne straty materialne. Nie było chyba rodziny, która nie straciłaby kogoś bliskiego. Europa wychodziła z wojny okaleczona, naznaczona zbrodniami, kt

Postkolonialna bariera


8 maja prezydent Bronisław Komorowski fetuje, niedawno uchwalony przez Sejm RP, Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jakiego zwycięstwa?
Read More...

Brak komentarzy:

Poparcie G. Busha (ojca) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku

Leszek Balcerowicz - portret doktrynera - Dla Polski - Informacje donosi ogólnopolska gazeta Nasz Dziennik: "Wpływowe zachodnie, a zwłaszcza amerykańskie, kręgi gospodarcze, a także MFW, gorąco popierały 'dogadanie się' z czołowymi komunistami w Polsce (i na Węgrzech) w oparciu o zabezpieczenie sobie nawzajem realizacji podstawowych celów na zasadzie wzajemności. Dla przywódców komunistycznych celem tym było utrzymanie w swych krajach centralnych pozycji, zwłaszcza w życiu gospodarczym, w okresie po rozpoczęciu transformacji systemowych. Dla przedstawicieli zaś Zachodu najważniejsze w Europie Środkowej było dalsze spłacanie odpowiednio oprocentowanego zadłużenia z czasów komunistycznych. Jak zwykle dla Zachodu pieniądz (money, money...) miał dużo większe znaczenie niż względy moralno-wolnościowe. Stąd na przykład wynikało ogromne poparcie prezydenta G. Busha (ojca obecnego prezydenta USA) dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski w lipcu 1989 roku. (Bush przebywał w Polsce na tydzień przed wyborem Jaruzelskiego i skutecznie naciskał na kierownictwo OKP w sprawie uratowania jego kandydatury). Balcerowicz nieprzypadkowo stał się głównym gwarantem spłaty polskiego zadłużenia wobec Zachodu. Jeszcze w 1989 r. stanowczo stwierdził w Sejmie, że trzeba jak najszybciej spłacać komunistyczne długi, aby nie wywołać zaniepokojenia zachodnich bankierów. Rzecz w tym, że właśnie w latach 1989-1990 istniała bezpowrotnie zmarnowana przez Balcerowicza szansa całkowitego anulowania polskich długów wobec Zachodu."

Suwerenność

http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=139
"Traktat Reformujący, będący modyfikacją Traktatu Konstytucyjnego, zachowuje najistotniejsze postanowienia swego poprzednika, proklamujac w art. 1 utworzenie Unii Europejskiej, jako nowego podmiotu prawa międzynarodowego, który będzie następcą prawnym Wspólnoty Europejskiej. Podpisanie tego traktatu „przez Polskę”, a więc przez jakiegoś polskiego dygnitarza, dajmy na to, panią Fotygę, oznacza formalne zrzeczenie się w imieniu Polski jej suwerenności państwowej. Pozostaje to w oczywistej sprzeczności z treścią przysięgi, jaką składa prezydent, bo wspomina on tam, że będzie strzegł niepodległości państwa."

Tylko prawda jest ciekawa

Ostateczne zwycięstwo Ukrainy i Tuska Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2022-06-05 · 3540 wyświetleń Wojna...

SZOK Ekspert potwierdza!!! Testowo dopisano głosy i zgłoszono burmistrza do drugiej tury..