Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-05-15 · 4519 wyświetleń Jak zauważył podczas podsłuchanej rozmowy pan Radosław Sikorski, Polska "robi laskę" panu prezydentowi Obamie, nie starając się nawet uzyskać od niego obietnicy, że Stany Zjednoczone nie będą naciskały na nasz nieszczęśliwy kraj w sprawie roszczeń żydowskich - ale ulicę Lecha Wałęsy w San Francisco może by się udało przed sodomitami i gomorytami obronić? W końcu jakieś korzyści z przyjaźni i sojuszów nawet nasz nieszczęśliwy kraj powinien uzyskiwać, bo w przeciwnym razie cóż poczniemy z naszą godnością narodową?
Felieton · Radio Maryja · 2015-05-14 · 8988 wyświetleń Wydawałoby się tedy, że wszystko jest przygotowane do przeprowadzenia takich zmian, by wszystko pozostało po staremu, ale jak powiadają - człowiek strzela, a Pan Bóg kule nosi i jak dopuści, to i z kija wypuści - a cóż dopiero z kija obejmującego ponad 20 procent głosujących w wyborach prezydenckich?
Pół miliona ludzi głosowało na mnie w tych wyborach – i w poprzednich, i w poprzednich… To naprawdę twardy elektorat. Jesteście uparci i wiecie, czego chcecie. Tylko… nie jesteście zorganizowani. Już raz próbowałem tworzyć takie Drużyny Korwina. Efektem było pojawienie … Czytaj dalej
Unijne miliardy dla sektora badawczo-rozwojowego spowodowały… spadek innowacyjności polskiej gospodarki.
Ulubionym zagraniem faszystów jest straszenie ludzi: a to śmiercią od niezaszczepienia na odrę, a to pedofilią, a to pornografią, a to terroryzmem... Zastraszeni ludzie godzą się na ograniczanie ich wolności - i o to faszystom chodzi!
Po co rodzić i wychowywać przyszłych emigrantów? Dlaczego mamy rodzić i kształcić przyszłych obywateli Niemiec i Wielkiej Brytanii?
Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) ● […]
13 maja 2015r. w Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie gościł Krystian Brodacki. Tematem spotkania był Julian Haraschin - tytułowa postać najnowszej książki Krystiana Brodackiego "TRZY TWARZE JULIANA HARASCHINA". Julian Haraschin był zastępcą przewodniczącego Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie w latach 1946-1951, odpowiedzialny za wydawanie ponad 65 wyroków śmierci na żołnierzy podziemia niepodległościowego, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, szwagier kard. Franciszka Macharskiego.
8 maja 2015r. w Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie gościł prof. Ryszard Terlecki. Tematem spotkania była najnowsza książka prof. Terleckiego "POLSKA W NIEWOLI 1945-1989″. Spotkanie prowadził Jakub Maciejewski.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948". Wernisaż odbędzie się 25 maja br. (poniedziałek) o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie
Ekspozycja, składająca się z 30 paneli, przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Scenariusz opracował Jacek Pawłowicz (kierownik Referatu Edukacji Historycznej w warszawskim oddziale IPN) we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim (dziećmi Witolda Pileckiego).
Patronat medialny nad wystawą objęły: „wSieci", „wSieci Historii", wPolityce.pl, pamięć.pl
Ekspozycję będzie mo
Klub Historyczny im. płk. Łukasza Cieplińskiego i Fundacja „Historia – Pamięć – Edukacja" zapraszają 26 maja 2015 r. na prezentację wspomnień Jadwigi Lazarowicz „Stracony dom" oraz prezentację filmu dokumentalnego poświęconego ekshumacjom we wrocławskiej kwaterze więziennej.
Spotkanie odbędzie się w budynku rzeszowskiego oddziału IPN – ul. Szopena 23. Rozpoczęcie – godz. 16.00.
Serdecznie zapraszamy.
26 maja 2015 r. w Gimnazjum nr 4 w Krośnie (ul. Stefana Kisielewskiego 18) odbędą się zajęcia „Zbrodnia Katyńska i kłamstwo katyńskie", które poprowadzi Katarzyna Kyc. Zajęcia połączone będą z pokazem etiudy filmowej „Pre mortem" w reż. Konrada Łęckiego. Rozpoczęcie – godz. 8.30.
21 maja 2015 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Przeworsk z siedzibą w Urzejowicach odbędzie się prelekcja Katarzyny Kyc „Zbrodnia Katyńska". Rozpoczęcie prelekcji – godz. 17.30. Serdecznie zapraszamy.
20 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej w Tyczynie (ul. Pułanek 4) odbędzie się prelekcja Zenona Fajgera „Danuta Siedzikówna »Inka«" dla uczniów tej szkoły. Rozpoczęcie – godz. 8.30.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na otwarcie wystawy „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu«. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego" – 20 maja br. o godz. 11.00, pl. M. Skulimowskiego, (skwer przed Pałacem Konopków).
Ekspozycja prezentuje wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956" oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).
Wystawa ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w nieznanych jak dotąd miejscach. Na dwóch pierwszych planszach został zaprezentowany przebieg prac ekshumacyjnych oraz ide
19 maja 2015 r. w Publicznym Gimnazjum w Niwiskach odbędzie się prelekcja Zenona Fajgera „Nie tylko »Kamienie na szaniec« – zaangażowanie młodzieży w walce z okupantem w Inspektoracie Rzeszowskim AK na przykładzie ugrupowania »Wedeta«" dla uczniów tej szkoły. Rozpoczęcie – godz. 8.00.
28 maja 2015, o godz. 9:00, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej w Białymstoku (ul. Kościelna 1A) odbędzie się spotkanie finałowe około 90 zespołów uczestniczących w ogólnopolskim projekcie IPN pt. „Kamienie pamięci".
W projekcie, którego celem było zebranie informacji na temat osób duchownych czynnie sprzeciwiających się złu, jakie niosły ze sobą systemy totalitarne w latach 1939–1989, wzięło udział około 500 uczestników z całego kraju, a także z Litwy i Stanów Zjednoczonych. Tegorocznej edycji projektu patronowały słowa św. Pawła z Tarsu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Uczestnicy projektu na różne sposoby upamiętnili ponad sto osób duchownych różnych wyznań (m.in. księdza prawosławnego Konstantego Bajko, pastora ewangelickiego Edmunda Friszke czy ks. Stanisława Suchowolca). Przygotowane przez
Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na XIII Bałtycki Festiwal Nauki, który odbywać się będzie od 19 do 25 maja w Trójmieście.
25 maja (w niedzielę), podczas XVI Pikniku Naukowego w Gdyni, gdański oddział IPN zaprezentuje edukacyjne gry historyczne: „303" i „111". Przy pomocy naszych pracowników każdy z gości będzie mógł samodzielnie spróbować szczęścia i sił podczas podniebnych pojedynków. Scenariusze gier dotyczą bowiem zmagań na polskim i angielskim niebie w czasie II wojny światowej; gracze wcielają się w dowódców RAF, Luftwaffe albo polskich lotników.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Polska Misja Katolicka w Dortmundzie zapraszają 31 maja 2015 r. na otwarcie wystawy „Abp Ignacy Tokarczuk – Kościół, władza, opór społeczny" (wersja w jęz. niemieckim i francuskim).
Otwarciu towarzyszyć będą prelekcja dr. Mariusza Krzysztofińskiego, ukazująca posługę duszpasterską abp. Ignacego Tokarczuka, oraz prezentacja książki „Nie można zdradzić Ewangelii. Rozmowy z abp. Ignacym Tokarczukiem". Rozpoczęcie po Mszy Świętej o godz. 12.30. Dortmund, Dom Katolicki, Rheinische Str. 174.
Wystawa eksponowana będzie do 30 czerwca br.
Patronat medialny: Radio Maryja
W czwartek (14 maja 2015 r.) w wieku 83 lat zmarł dr Tadeusz Kukiz. Lekarz. Kustosz Pamięci Narodowej. Popularyzator historii i kultury Kresów. Jego prace w sposób wyjątkowy świadczą o dziejach oraz materialnej i duchowej kulturze Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich.
Urodzony w 1932 roku w Dębowicach w województwie tarnopolskim. W 1940 r. jego ojciec został aresztowany przez NKWD i później zamordowany, a on wraz z matką i siostrą zesłany do północno-wschodniego Kazachstanu. Ze Związku Sowieckiego powrócił w 1946 r. Po ukończeniu studiów medycznych przez niemal trzydzieści lat prowadził w Niemodlinie (woj. opolskie) oddział chorób wewnętrznych i kierował kołem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Aktywnie działał w Związku Sybiraków. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Książki w Opolu i Koła Miłośników Ekslibrisu we Wrocławiu.
W okresie wiosennym (kwiecień-maj) Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na wystawy:
- „Tajna Organizacja Wojskowa »Gryf Pomorski«" – Muzeum Kaszubskie w Kartuzach (ul. Kościerska 1). Wystawa otwarta do 30 maja 2015; osobna prezentacja wystawy dostępna jest na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku (ul. Arciszewskiego 22) w terminie 22 kwietnia – 14 maja 2015
- „Wygnańcy" – wystawa prezentowana w pobliżu pomnika „Tym, co za polskość Gdańska" (ul. Podwale Przedmiejskie) w terminie 8 – 25 maja 2015.
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie „WiP: pacyfizm przeciw komunie". W dyskusji wezmą udział dr Monika Litwińska, Marcin Mamoń, Piotr Niemczyk.
Słynna broszura Władimira Bukowskiego z 1983 r., zatytułowana „Pacyfiści kontra pokój", wiele wyjaśnia co do racji, jakie legły u podstaw Ruchu „Wolność i Pokój". Tak jak Bukowski, polscy działacze pokojowi nowej generacji uważali, że pax sovietica, w którym żyli, nie jest prawdziwym pokojem. Bo prawdziwy pokój nie może się opierać – jak system sowiecki – na łamaniu sumień ludzi i łamaniu ich elementarnych praw. Ich zaangażowanie na rzecz pokoju nie miało nic wspólnego z oficjalnym ruchem pokojowym (Polska Rada Pokoju), podporządkowanym sowieckiej Światowej Radzie Pokoju, a głoszącym pochwa
19 maja 2015 r. osadzeni z Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi, przy ul. Beskidzkiej, wysłuchają kolejnego wykładu zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Prelekcję wygłosi Artur Ossowski z OBEP IPN w Łodzi, a tematem spotkania będzie „Generał Stefan Rowecki »Grot«".
Spotkanie ma charakter zamknięty.
***
Tego rodzaju działanie edukacyjne możliwe jest dzięki porozumieniu o współpracy, zawartym w styczniu 2013 r. pomiędzy Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Łodzi.
Istotą współpracy jest organizacja zajęć kulturalno-oświatowych, mających na celu wspieranie procesu resocjalizacji osadzonych. Z
Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Ostrowie Wielkopolskim 18 maja 2015 r. (poniedziałek) odbędzie się wykład pt. „Czesław Mocek – sylwetka konspiratora i wyklętego", który wygłosi Tomasz Ławniczak, wicestarosta ostrowski.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.50 w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim, ul. Wolności 23.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii, zatytułowanej „Milcząc, wołają". Wystawa prezentowana będzie od 16 do 29 maja 2015 r. w auli Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność" w Częstochowie, przy ul. Łódzkiej 8/12.
Wystawa autorstwa Piotra Życieńskiego poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956".
16 maja 2015 r., w godz. 17.00–20.30, będzie można zwiedzać ekspozycję z przewodnikiem w ramach „Nocy Muzeów z IPN".
Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 16 maja 2015, można obejrzeć wystawy Instytutu Pamięci Narodowej.
W Muzeum Lubelskim na Zamku zostanie zaprezentowana wystawa „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna »pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie«".
W listopadzie 2012 r. przypadła 70. rocznica rozpoczęcia niemieckiej akcji wysiedleńczo-osadniczej na Zamojszczyźnie. Wydarzenia, które do dnia dzisiejszego dla mieszkańców Zamościa i regionu jest jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej. Trudno tu znaleźć miejscowość, która w mniejszym lub większym stopniu nie została boleśnie doświadczona ówczesnymi wydarzeniami.
Powszechnie rozpoznawalnym symbolem wysiedlanej Zamojszczyzny są „Dzieci Zamojszczyzny
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Sieradzu zapraszają na wykład dr. Roberta Witaka z Instytutu Historii UŁ pt. „Marszałek Józef Piłsudski. W 80. rocznicę śmierci".
Odczyt odbędzie się 25 maja 2015 r. (poniedziałek) o godz. 12.00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu przy ul. Żwirki i Wigury 4.
Wstęp wolny.
27 maja 2015 r., o godz. 12.00, w Willi Goldsteinów w Katowicach, przy pl. Wolności 12A, odbędzie się promocja książki dr Łucji Marek i Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej „Za Marksem bez Boga. Laicyzacja życia społecznego w Polsce w latach 1945–1989".
W spotkaniu wezmą udział: dr Łucja Marek (IPN Katowice), Monika Bortlik-Dźwierzyńska (IPN Katowice), prof. Wojciech Świątkiewicz (Instytut Socjologii UŚ w Katowicach), Jacek Filus (Radio Katowice). Panel dyskusyjny poprowadzi Andrzej Sznajder (dyrektor Oddziału IPN w Katowicach).
Publikacja porusza temat mało obecny w historiografii poświęconej dziejom PRL. Prezentuje jeden z aspektów polityki władz komunistycznych, mający charakter narzuconego ateistycznego programu rozwoju kultury i stosunków społecznych oraz socjalistycznej indoktrynacji. Autorki opisały etapy programowej laicyzac
25 maja br. rozpocznie się IX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa IPN. Gospodarzem tegorocznego turnieju jest Oddział IPN w Gdańsku, który w ubiegłym roku zwycięsko wyszedł ze zmagań w Poznaniu pokonując po zaciętych zmaganiach w finale drużynę BEP Warszawa. Rozgrywki towarzyszyć będą konferencji naukowej pt. „Piłka nożna i kibice w PRL-u na przełomie lat 80–90".
Na miejsce zmagań wybrany został Hotel Mistral Sport w Gniewinie, położony wśród kaszubskich gór i lasów, w niewielkiej odległości od morza. Piękne otoczenie i znakomite warunki do uprawiania sportu docenione zostały przez Mistrzów Świata i Europy w Piłce Nożnej – reprezentację Hiszpanii.
W IX edycji Turnieju o Puchar Prezesa IPN bierze udział rekordowa liczba pię
W roku szkolnym 2014/2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu przystąpili do realizacji VI edycji ogólnopolskiego projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie Pamięci z modlitwą Ojczyźnie". Projekt ten miał na celu zachęcić uczestników do odszukania i upamiętnienia bohaterów – osób duchownych żyjących i działających w środowisku lokalnym w latach 1939–1989, którzy poświęcili się idei niepodległej Ojczyzny, pozostając wiernymi uniwersalnym wartościom, w tym nadrzędnej – miłości do drugiego człowieka.
Nasze działania miały na celu zwrócenie uwagi na lokalnych bohaterów, których misja polegała na służbie lokalnym społecznościom, obronie godności ludzkiej i sprzeciwie wobec totalitaryzmów. W ramach realizacji projektu „Kamienie Pamięci z modlitwą Ojczyźnie" stworzyliśmy własne projekty edukacyjne. Pie
Dziewiąta edycja cyklu wykładów „Z kamerą po PRL-u" kontynuuje próbę przybliżenia wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięć artystycznych na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej. Spróbujemy opowiedzieć o bardzo różnych zjawiskach charakterystycznych dla powojennego kina polskiego; zarówno tych, które wprost wynikały z polityki kulturalnej tamtego okresu, jak i tych niezależnych artystycznie. Oprócz arcydzieł polskiego kina pokazane zostaną także fragmenty filmów o jednoznacznie propagandowym zabarwieniu. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu. Proponujemy sześć spotkań
11 maja 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 21 w Rudzie Śląskiej (ul. Grzegorzka 8) Zbigniew Gołasz (OBEP IPN Katowice) wygłosił wykład otwarty „Śląska tragedia w 1945 roku – czym tak naprawdę była?". Uczestnicy spotkania zwiedzili ponadto wystawę „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku".
Ekspozycja, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach wystawy zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Sowieckiej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRS, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem sys
27 maja, o godz. 12.00, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (sala CN-107) odbędzie się spotkanie z dr. Marcinem Dąbrowskim wokół jego najnowszej książki „NSZZ »Solidarność« Region Środkowo-Wschodni w latach 1980–1981".
Strajki z lipca 1980 r. na Lubelszczyźnie zapoczątkowały tworzenie się tu niezależnego ruchu związkowego. Prezentowana pozycja omawia powstanie i działalność NSZZ „Solidarność" Regionu Środkowo-Wschodniego od momentu tworzenia struktur związku we wrześniu 1980 r. do okresu poprzedzającego wprowadzenie stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.
Spotkanie jest kolejnym z cyklu „Seminariów otwartych z historii Polski XX wieku". Organizatorami s
15 maja 2015 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy (ul. Akademicka 10) odbędą się warsztaty dla młodzieży „Symbole naszej historii". Rozpoczęcie – godz. 10.30.
Serdecznie zapraszamy.
15 maja 2015 r. w Publicznym Gimnazjum w Białobrzegach odbędzie się prelekcja Zenona Fajgera „Żołnierze Wyklęci, Trzebuska, Turza – mały Katyń pod Rzeszowem" dla uczniów tej szkoły. Rozpoczęcie – godz. 8.00.
14 maja 2015 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Dębno im. A. Dobrowolskiego (ul. Mickiewicza 32) odbędą się wykłady pracowników OBEP IPN w Rzeszowie:
- Piotra Chmielowca „Kresowianie na tułaczym szlaku. Przesiedlenia Polaków z Małopolski Wschodniej 1945–1946"
- dr. Marcina Bukały „Wydawnictwa rzeszowskiego oddziału IPN poświęcone Kresom Wschodnim Rzeczypospolitej".
Rozpoczęcie – godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy zaprasza na uroczystość 70. rocznicy wyzwolenia KL Stutthof, która odbędzie się 9 maja br. (w sobotę) o godz. 11.00 pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W uroczystości weźmie udział Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Szczegółowy program wydarzenia w załączniku i na stronie internetowej Muzeum Stutthof w Sztutowie.
***
W ramach uroczystości zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących o charakterze naukowym i edukacyjnym.
W dniach od 7 do 8 maja w Muze
14 maja 2015 r. w Integracyjnym Przedszkolu Samorządowym Nr 27 w Kielcach odbyły się kolejne spotkania dla dzieci z cyklu „Historia w kolorach". Zajęciach interaktywne „Co to znaczy kochać Ojczyznę? Każdy z Was jest Małym Polakiem" w grupach 4, 5 i 6-latków przeprowadziła Marzena Grosicka z kieleckiej delegatury IPN. Dzieci oglądały film, układały puzzle, godło i flagę. Była również zabawa w „głuchy telefon", a także nauka odpowiedniej postawy, którą należy przyjąć podczas śpiewania hymnu. Za pomocą zabawy dzieci zdobyły wiedzę o swojej Ojczyźnie i najważniejszych symbolach narodowych. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali trójwymiarową książeczkę lub puzzle, związane z tematyką spotkania.
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz