Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-11-29 · 9795 wyświetleń Już nic nie będzie takie, jak było na początku, a w każdym razie - takie, jak było przedtem. Przedtem - to znaczy przed nocą ze środy 25 na czwartek 26 listopada, kiedy to w Sejmie zostało złamane prawo. Jak wiadomo, nie ma nic gorszego, niż złamane prawo, no, może z wyjątkiem złamanego serce, albo - co nawet wygląda gorzej - złamany członek ciała męskiego - ale poza tymi wyjątkami nie ma nic gorszego, jak złamane prawo.
Moje artykuły w „Najwyższym Czasie!" (Kamienica pod Kafką oraz Urzędnicze marnotrawstwo) sprzed dwóch lat pomogły Jerzemu Seifertowi w walce z urzędniczą mafią. Jednak jego walka o sprawiedliwość i pełne odzyskanie własności nieruchomości nadal nie została zakończona.
Mieszkańców Warszawy oraz Czytelników odwiedzających w najbliższych dniach stolicę zapraszamy na Targi Książki Historycznej.
Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki przy w Warszawie zaprasza na promocję książki Marka Wierzbickiego i Wojciecha Hausnera „Sto lat harcerstwa". Rozmowę z udziałem autorów i dr. Łukasza Kamińskiego poprowadzi dr Andrzej Zawistowski.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/537452659752766/
Autorzy książki – historycy i harcerze – w przystępnej formie opisali dzieje ruchu harcerskiego na ziemiach polskich. W jego działalność angażowały się kolejne pokolenia młodych Polaków. Wychowanie harcerskie sprzyjało kształtowaniu poczucia odpowiedzialności, umiejętności współpracy oraz gotowości do bezinteresownej służby ludziom. W XX w. przed harcerkami i harcerzami stawały
Zapraszamy na pokaz filmu Agnieszki Porzezińskiej i Pawła Sobczyka „Tajemnica tajemnic. Prawdziwa historia ocalenia Polski i świata". Projekcja odbędzie się 1 grudnia (wtorek), o godz. 17:00, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia". W panelu dyskusyjnym udział wezmą Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego oraz Rafał Porzeziński, producent i scenarzysta filmu. Organizatorami pokazu są Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana" Oddział w Warszawie oraz Parafia św. Kazimierza w Warszawie.
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 1 grudnia 2015 (wtorek), godz. 17:00
2 grudnia 2015 r., o godz. 17.30, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Strumieniu odbędzie się wykład dr Łucji Marek (OBEP IPN Katowice) „Obrzędowość świecka w PRL".
Dr Łucja Marek jest autorką (wraz z Moniką Bortlik-Dźwierzyńską) publikacji „Za Marksem bez Boga. Laicyzacja życia społecznego w Polsce w latach 1945–1989", wydanej przez katowicki oddział IPN w 2014 r. Uczestnikom spotkania przedstawi obrzędy i rytuały promowane przez władze Polski Ludowej w celu odciągnięcia obywateli od praktyk religijnych i pozyskania ich przychylności dla ustroju socjalistycznego. Opowie m.in. o rytuałach towarzyszących świeckiemu nadaniu imienia, pasowaniu na młodzika, pasowaniu na obywatela, świeckiemu pochówkowi, a także świeckiemu świętowaniu niedzieli czy świąt religijnych.
Serdecznie zapraszamy!
25 listopada 2015 r. w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika „Przystanek Historia" odbył się I etap zmagań gimnazjalistów w ramach projektu edukacyjnego „Oblicza przeszłości. Turniej debat historycznych". Czekało ich niezwykle trudne zadanie – zmierzyć się z historią Polski XX wieku, której nie ma w programie nauczania szkół gimnazjalnych. Poradzili sobie wyśmienicie, zaskakując Komisję Ekspertów mowami, reakcją, pytaniami i błyskotliwymi ripostami. Gratulujemy!
Kolejne, finałowe już zmagania gimnazjalistów – 3 marca 2016 r.
PATRONAT HONOROWY Marszałek Województwa Śląskiego PATRONAT MEDIALNY TVP Katowice Radio eM Polskie Radio Katowice CzasyPismo Gość Niedzielny
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na spotkanie z Robertem Ciupą, dyrektorem Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, i Krzysztofem Pluszczykiem, jednym z uczestników dramatycznego strajku w „Wujku". Spotkanie, zatytułowane „Grudniowa zbrodnia", odbędzie się 30 listopada 2015 r., o godz. 17.00, w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul. Słowackiego 17a) w ramach cyklu „Bielskie spotkania z historią najnowszą".
Pacyfikacja kopalni „Wujek" w Katowicach, która miała miejsce 16 grudnia 1981, była najbardziej brutalną i krwawą akcją ZOMO po wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku użycia broni przez pluton specjalny śmierć poniosło dziewięciu strajkujących górników. Byli to: Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, Koło Radia Maryja, Duszpasterstwo Ludzi Pracy, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zapraszają na 14. wykład z cyklu „Bóg – Honor – Ojczyzna" pt. „Nowy Sącz podczas I wojny światowej", w dniu 1 grudnia 2015 r. (wtorek), o godz. 19.00, do sali widowiskowej przy Parafii NSPJ w Nowym Sączu (kościół kolejowy), ul. Zygmuntowska 48.
Prelekcję wygłosi Leszek Zakrzewski – prezes Oddziału PTH w Nowym Sączu, a także, staraniem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, zaprezentowany zostanie film dokumentalny Tadeusza Doroszuka i Adama Sikorskiego „Zagończyk", prezentujący sylwetkę por. Franciszka Jaskulskiego ps. „Zagończyk".
Spotkanie tradycyjnie już
8 grudnia 2015 r., o godz. 10.00, w Centrum Edukacyjnym IPN im. H. Sławika w Katowicach „Przystanek Historia" (ul. św. Jana 10) odbędzie się uroczystość przekazania do archiwum katowickiego IPN zbiorów Kazimierza Świtonia, twórcy Wolnych Związków Zawodowych. Wydarzenie zorganizowano w 1. rocznicę jego śmierci. W spotkaniu weźmie udział Dorota Świtoń, wdowa po Kazimierzu.
W programie:
- Prelekcja dr. Jarosława Nei (OBEP IPN Katowice) „Miejsce i rola Kazimierza Świtonia w opozycji demokratycznej 1975–1989"
- Projekcja filmu dokumentalnego „Sam przeciw wszystkim, czyli pierwszy wolny związkowiec", autorstwa Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha
- Co zawiera prywatne archiwum Kazimierza Świtonia? – prezentacja wybranych materiałów – Monika Kobylańska i Rafał Mich
2 grudnia 2015 r., o godz. 13.40, w Szkole Podstawowej nr 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka" w Kielcach, przy ul. Bolesława Chrobrego 105, dr Tomasz Domański z Delegatury IPN w Kielcach wygłosi prelekcję „Kielecczyzna pod okupacją niemiecką 1939–1945", skierowaną do uczniów tej szkoły.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie upamiętniające ofiary sytemu komunistycznego. W najbliższą środę, 2 grudnia 2015 r., o godz. 16.30, na białostockim „Przystanku Historia" przy ul. Warszawskiej 48 przybliżona zostanie sylwetka Marcina Antonowicza. 19-letni student Uniwersytetu Gdańskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy ZOMO w rodzinnym Olsztynie 19 października 1985 r., następnie dotkliwie pobity, w wyniku czego zmarł kilkanaście dni później. Podczas spotkania wyświetlony zostanie film „Pogrzeb Marcina Antonowicza" (prod. IPN/TV Republika, 2014), uzupełniony komentarzem Renaty Gieszczyńskiej z Delegatury IPN w Olsztynie.
21 listopada 2015 r. KNF zawiesił działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) oraz 23 listopada złożył wniosek o upadłość jednocześnie publikując „Harmonogram działań UKNF wobec Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie" – dokument ten, jak wskazuje Jerzy Polaczek, po połączeniu z innymi istotnymi faktami i okolicznościami wskazuje, iż najprawdopodobniej doszło do szeregu nieprawidłowości w procesie sanacji SK Banku.
Read more...
NSA skończyła 29 listopada 2015 program zbierania danych telefonicznych. Był on pochodną Patriot Act ustanowionego po atakach na WTC.
Read more...
Z powodu ochrony środowiska USA nie uderza na ISIS. Michael Morell, były szef CIA, stwierdził: "Nie udamy się po szyby naftowe - aktualnie uderzenie w szyby naftowe kontrolowane przez ISIS, czego nie chcemy, spowodowało by szkody dla środowiska i my też nie chcemy zniszczyć infrastruktury". Uważa, że po zwyciężeniu Państwa Islamskiego miejscowa ludność będzie potrzebowała przemysłu naftowego. Ignoruje, że islam sprzeciwia się tym wartościom i działa ponad narodami.
Read more...
Tak można w największym skrócie przedstawić historię życia 17-letniej Samry Kesinovic i 15-letniej Sabiny Selimovic. Dwóch Austriaczek bośniackiego pochodzenia, które w kwietniu 2014 roku uciekły z rodzinnego domu, by poprzez Turcję dostać się do Syrii, żeby zostać bojowniczkami ISIS i rodzić bojownikom dzieci.
Read more...
Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznała, że użycie terminu „polski obóz koncentracyjny" jest zgodne z „zasadą dobrego obyczaju dziennikarskiego". W związku z tym Reduta Dobrego Imienia wyraża stanowczy protest i żąda zmiany stanowiska Rady.
Read more...
W poprzednim tygodniu w niemieckim dzienniku środowiska biznesu „Handelsblatt" ukazał się artykuł Mathiasa Brueggemanna, w którym autor wprost pisze, że premier polskiego rządu Donald Tusk został nagrodzony stanowiskiem przewodniczącego Rady Europejskiej w podzięce za sprzyjanie Angeli Merkel w polityce europejskiej.
Read more...
Zawarte w niedzielę w Brukseli porozumienie między Unią Europejską a Turcją uwzględnia przekazanie tej ostatniej pieniędzy oraz polityczne ustępstwa względem Ankary w zamian za pomoc w zażegnaniu kryzysu migracyjnego.
Read more...
Media tzw. mainstreamu, w wolnym tłumaczeniu na polski – głównego ścieku, zajadle atakują Prawo i Sprawiedliwość. Dzień bez ataku to ponoć dzień stracony.
Read more...
Czy patrząc na swoje dziecko widzisz w nim człowieka utalentowanego, wyjątkowego, o nieprzeciętnych zdolnościach? Jeśli tak, to dobrze, jeśli nie, przyjrzyj się mu jeszcze raz. Często wydaje nam się, że „cudowne" dzieci się zdarzają. Są gdzieś daleko, może na innym kontynencie, w innym państwie, a bliżej, to jedynie na ekranie telewizora. To tylko część prawdy…
Read more...
Mało kto wie, że podczas II wojny światowej polscy strażacy mieli swój własną organizację konspiracyjną - Strażacki Ruch Oporu „Skała". Jeden z jej organizatorów, kpt. Stanisław Gieysztor, został zamordowany w Auschwitz w listopadzie 1940 r.
Read more...
entrum Edukacyjne IPN w Warszawie zaprasza na warsztaty na temat inwigilacji działaczy opozycji w PRL przez Służbę bezpieczeństwa. Zajęcia odbędą się 30 listopada (poniedziałek), o godz. 17:30, w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
Read more...
30 listopada 2015 r. w Manchesterze (Uniwersytet w Manchesterze, The Whitworth Hall, Oxford Road) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy ,,Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach II wojny światowej 1939-1945".
Read more...
We wtorek 2 grudnia, o godz.17.00, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Jordana 18, odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Szwagrzyka pt. ,,Żołnierze Polski Niezłomnej wyklęci - pomordowani - poniżeni".
Read more...
Mam wrażenie, że często w sposób zbyt upraszczający i naiwny postrzegamy w Europie islam. Albo bezkrytycznie przyjmujemy tych imigrantów, którzy przypominają regularną a jedynie nieuzbrojoną islamską armię. Albo – w imię europejskiego porządku i spokoju – mamy ochotę zdystansować się wobec wszelkich wydarzeń na Bliski Wschodzie, zamknąć na tych którzy rzeczywiście potrzebują pomocy.
Read more...
13 grudnia, w godzinach od 12:30 do 17:30, w Warszawie, na ulicy Czerskiej, przed redakcją ,,Gazety Wyborczej" Marcin Dybowski (jeden z liderów Krucjaty Różańcowej i Ruchu Kontroli Wyborów, właściciel wydawnictwa Antyk) organizuje w imieniu RKW demonstracje przeciw kłamstwom i nienawiści w polskojęzycznych mediach w mediach, i z poparciem dla utworzenia nowej publicznej telewizji i radia.
Read more...
Poniedziałek, Rok C, II Pierwszy tydzień Adwentu - Mt 4, 18-22 Powołanie Apostołów.
Read more...
Koniec z finansowaniem z publicznych pieniędzy mediów związanych z Adamem Michnikiem. Rządowe instytucje nie będą prenumerowały oraz sprzedawały reklam nie tylko Gazecie Wyborczej.
Read more...
W ostatnich dniach front medialny rozpoczął skoordynowany atak na rodzinę Elbanowskich i związaną z nimi Fundację, znaną z bezkompromisowej walki z PO o dobro dzieci i prawa rodziców. Elbanowscy nie dosyć, że są pomawiani, to nie mogą bronić się i korzystać ze swojej zniszczonej przez hakerów strony internetowej.
Read more...
Pierwsza Niedziela Adwentu, Rok C, II - Łk 21, 25-28. 34-36 Oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa
Read more...
Prezydent leżącego na pacyficznych wyspach państwa Vanuatu oznajmił, że z powodu skazujących wyroków na 14 z 52 członków tamtejszych władz ustawodawczych, odbędą się wcześniejsze wybory.
Read more...
Ostatnia doba w USA rozpoczęła przedświąteczne wyprzedaże. Niektórzy, prócz pieniędzy, stracili zdrowie. Ofiar śmiertelnych nie odnotowano.
Read more...
- Korupcja jest jak cukier: słodki, smaczny, łatwo dostępny, a potem kończymy marnie – powiedział podczas spotkania z młodymi z Afryki Ojciec Św. Franciszek.
Read more...
W najbliższą niedzielę ks. Ryszard Halwa SAC odwiedzi Polską Misję Katolicką pw. św. Stanisława w Achen.
Read more...
Kapania społeczna Hejt Stop ma zwrócić uwagę na problem tzw. mowy nienawiści w sieci. To inicjatywa wspierana m.in. przez Fundację Batorego, znaną z lewackich akcji. Na projekt przeznaczone zostały środki z tzw. funduszy norweskich.
Read more...
Przeciwnicy rządu Beaty Szydło i zwycięskiej partii Prawa i Sprawiedliwości ostrzą sobie zęby na propagandzie imigracyjnej. Zwolennicy przyjmowania uchodźców wydaje się być ślepi, bądź celowo niedostrzeganą szeregu zagrożeń wynikających z kryzysu imigracyjnego.
Read more...
Obrońcy demokracji przez podnoszącym głowę „faszyzmem" mają dodatkowy problem.
Read more...