Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-11-27 · 3137 wyświetleń Może to stworzyć kłopotliwy precedens dla jurysprudencji, bo jaki właściwie jest status obywatela ułaskawionego z niewinności? Czy na skutek ułaskawienia z niewinności obywatel traci niewinność, czy przeciwnie - nie tylko jej nie traci, ale nawet uodpornia się na utratę niewinności w przyszłości, analogicznie jak w przypadku zaszczepienia ospy prawdziwej?
Felieton · Radio Maryja · 2015-11-26 · 10235 wyświetleń Larum grają! Demokracja w Polsce zagrożona! Do tego stopnia, że aż płomienni obrońcy demokracji, członkowie Zakonu Synów Przymierza czyli loży masońskiej B'nai B'rith oraz tubylczy obrońcy demokracji drobniejszego płazu utworzyli Komitet Obrony Demokracji.
Gospodarka była najważniejszą kwestią omawianą z najwyższymi chińskimi władzami podczas czterodniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach.
Coraz więcej samorządów gminnych zwalnia kupców z opłaty targowej. Do tej pory uchwały takie podjęto m.in. w następujących miastach: Warszawa, Poznań, Gdańsk, Stargard Szczeciński, Bydgoszcz, Gniezno, Dąbrowa Górnicza.
26 listopada w Krakowie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II odbyła się konferencja "Jak repolonizować polskie media?". Paweł Grzegorczyk przedstawił raport "Czy musimy repolonizować media? Analiza zagranicznego kapitału w Polsce.". Piotr Legutko odczytał stanowisko Barbary Bubuli - polityczny aspekt repolonizacji mediów. Panel ekspertów dr Elżbieta Czarny Drożdżejko - (UP JP II) Krzysztof Skowroński (prezes SDP) dr Krzysztof Gurba (prezes krakowskiego oddziału SDP) dr Krzysztof Mazur (prezes Klubu Jagiellońskiego) Spotkanie prowadził Piotr Legutko. Organizatorami konferencji byli: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Klub Jagielloński.
W dniu 27 listopada 2015 r. w siedzibie białostockiego oddziału IPN Prezes Instytutu dr Łukasz Kamiński wręczył nagrody honorowe „Świadek Historii". W uroczystości uczestniczył także dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN. To już siódma edycja nagrody realizowana w białostockim oddziale Instytutu. W tym roku do kapituły, której przewodniczy Prezes IPN wpłynęły 33 zgłoszenia, spośród których nagrodzono pięć osób i jedną instytucję. Dwie osoby uhonorowano pośmiertnie. Inicjatywa nagrody powstała w Białymstoku, obecnie przyznawana jest w większości oddziałów Instytutu w kraju.
Tegoroczni Laureaci:
- Śp. pułkownik Tadeusz Czerkawski, urodzony w 1919 r. w Stanisławowie, zmarł w 2012 r. w Warszawie. Przed II wojną światową absolwent Państwowego Liceum
Co znaczyło być robotnicą w rządzonej przez komunistów Polsce?
Biuro Edukacji Publicznej IPN zaprasza na promocję książki dr Natalii Jarskiej Kobiety z marmuru. Robotnice w Polsce w latach 1945–1960.
W dyskusji udział wezmą: dr Błażej Brzostek (IH UW), prof. Dariusz Jarosz (IH PAN), dr Natalia Jarska (IPN/IH PAN), dr Joanna Wawrzyniak (IS UW). Prowadzenie: Jan Olaszek (IPN).
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki ul. Marszałkowska 21/25 3 grudnia 2015 (czwartek), godz. 17.30
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Redakcja „Dziennika Bałtyckiego", Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na premierę książki pt. Pogrzebani nocą.
Jest to pierwsza książka prezentująca historię ofiar Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim.
Ciekawe i wnikliwie opracowane życiorysy poległych robotników dają lepszy obraz życia w PRL niż niejedno naukowe opracowanie. Widzimy w nich autentyczną biedę, głodowe zarobki, walkę o codzienny byt. To uświadamia nam, czym był gomułkowski PRL. Największe wrażenia robią oczywiście opisy grudniowej rebelii, okoliczności śmierci poszczególnych bohaterów, a przede wszystkim opisy pogrzebów – przeprowadzonych nocą, w towarzystwie esbeków, przy zamkniętych trumnach, do których włożono obnażone lub owin
26 listopada 2015 r. w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku odbyła się promocja książki „Urząd Bezpieczeństwa w województwie białostockim w latach 1944–1956" pod redakcją dr. Marcina Markiewicza. To już 28 tom wydany w serii wydawniczej białostockiego IPN. Na publikację składają się artykuły naukowe autorstwa historyków z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej, poświęcone strukturom UB, zwalczaniu podziemia niepodległościowego, rozpracowaniu Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych, represjom stosowanym wobec chłopów oraz rozpracowaniu środowisk młodzieżowych. Książka wzbudziła ożywioną dyskusję wśród przybyłych. Promocja odbyła się w ramach obchodów 15-lecia IPN.
30 listopada 2015 r. w Manchesterze (Uniwersytet w Manchesterze, The Whitworth Hall, Oxford Road) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach II wojny światowej 1939–1945". Wydarzenie to nastąpi o godz. 19.00 i jest związane z sesją popularnonaukową "Yesterday-Today-Tomorrow of Jewish-Polish Relations", która w tym dniu odbywać się będzie na Uniwersytecie w Manchesterze.
Podczas otwarcia wystawy przemawiać będą: Doreen Gerson – Executive Director Israel Information Centre, dr. Łukasz Lutostański – Konsul Generalny RP w Manchesterze, Burmistrz Manchesteru (Lord Mayor of Manchester) Paul Murphy, Witold Sobków – Ambasador RP w Londynie oraz przedstawiciel Ambasady Izraela.
Wystawa jest już drugą o tej
Nagrody KLIO zostały wręczone 26 listopada podczas uroczystego otwarcia XXIV Targów Książki Historycznej w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wśród tegorocznych laureatów są zarówno pracownicy IPN, jak i autorzy pozycji wydanych przez Instytut. Nagrodę KLIO przyznaje Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Zgłoszonych do Nagrody było 160 książek wydanych w latach 2014–2015.
W kategorii monografii naukowych Nagrodę II stopnia otrzymał Robert Spałek z warszawskiego OBEP IPN za książkę
Film dokumentalny „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć" Marka Widarskiego, zrealizowany przez Fundację filmową Armii Krajowej, otrzymał Grand Prix w III edycji ogólnopolskiego konkursu na Audycję Historyczną Roku, zorganizowanym przez IPN.
Jak co roku, gala rozdania nagród odbyła się w Białymstoku 26 listopada, w dniu urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który pochodził z Białegostoku. W tym roku rozstrzygnięcie odbyło się w ramach 15-lecia IPN.
Celem konkursu jest popularyzacja najnowszej historii Polski w ambitnych formach dziennikarskich. Jego inicjatorem jest białostocki oddział IPN. Na konkurs przesłano ponad 70 materiałów filmowych i radiowych z całego kraju, do finału zakwalifikowano 15 z nich. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: „Wydarzenie", „Los
7 grudnia 2015 r., o godz. 16.00, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika „Przystanek Historia" (ul. Św. Jana 10, III piętro), odbędzie się inauguracja Klubu Debat Historycznych. Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie umiejętności wystąpień publicznych oraz pogłębianie wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Do udziału w debatach zapraszamy: uczniów, studentów, lubiących debatować, chcących nauczyć się występować, interesujących się historią Polski.
Tematem pierwszej debaty będzie stan wojenny.
Kontakt: anna.skiendziel@ipn.gov.pl
Wstęp wolny!
2 grudnia 2015 r., o godz. 18.00, w Muzeum PRL–u w Krakowie (os. Centrum E1) odbędzie się spotkanie poświęcone początkom polskiego hipizmu. W dyskusji wezmą udział uczestnik ruchu Kamil Sipowicz i historyk Bogusław Tracz (OBEP IPN Katowice). Rozmowę poprowadzi Andrzej Robak.
W ostatnim czasie ukazały się dwie obszerne publikacje poświęcone pierwszej fali ruchu hipisowskiego w Polsce.
Dr Bogusław Tracz z Biura Edukacji Publicznej katowickiego oddziału IPN opracował monografię „Hippiesi, kudłacze, chwasty. Hipisi w Polsce w latach 1967–1975" (IPN/Libron), w której dużo miejsca poświęcił zwalczaniu zjawiska długowłosej młodzieży przez instytucje komunistycznego państwa, przede wszystkim przez Milicję Obywatelską i Służbę Bezpieczeństwa.
Z kolei Kamil Sipowicz przygotował drugie,
20 listopada 2015 r. w IX Liceum Ogólnokształcącym (ul. ks. Piotra Skargi 29/31) we Wrocławiu odbyły się warsztaty dla młodzieży i nauczycieli biorących udział w pierwszym Dolnośląskim Turnieju Debat Oksfordzkich, który jest częścią ogólnopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa IPN.
Warsztaty zorganizowali oraz prowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu (Iwona Demczyszak, dr Bartosz Kuświk) oraz pracownicy Fundacji „Projekty Edukacyjne" (Jan Piosik, Paweł Nowak). Zajęcia zostały podzielone na dwie części: merytoryczną i „techniczną". Celem obu było przygotowanie młodzieży do debatowania.
W zajęciach wzięli udział także nauczyciele, którym przedstawiono zalety wykorzystania debat oksfordzkich w pracy dydaktycznej. W części tej uczestniczyli także pracownicy IPN
21 listopada 2015 r. w Oddziale IPN we Wrocławiu (pl. Strzelecki 25) odbyło się drugie ogólnopolskie Doktoranckie Seminarium Dydaktyczno-Historyczne. Wzięli w nim udział doktoranci oraz ich opiekunowie z różnych ośrodków akademickich. Spotkanie prowadziła prof. Danuta Konieczka-Śliwińska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wiodącym tematem zajęć był styk dydaktyki historii oraz public history.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej był współorganizatorem seminarium.
25 listopada 2015 r. w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność" w Katowicach, przy ul. Floriana 7, odbyło się otwarcie wystawy autorstwa Łukasza Kobieli „Stanisław Łaski – niepokorny rysownik »Solidarności«". Wystawa została przygotowana przez „Porozumienie Katowickie 1980 – Stowarzyszenie na Rzecz Pamięci". Konsultantem wystawy jest dr Tomasz Kurpierz (OPEP IPN Katowice). Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Wystawa oraz prezentacja towarzyszącego jej wydawnictwa poświęcone są Stanisławowi Łaskiemu – karykaturzyście czasopisma „Wolny Związkowiec", niepokornemu artyście, którego prace niezwykle celnie komentowały rzeczywistość lat 1980–1981.
Od 1 do 10 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka, przy ul. gen. J. Hauke-Bosaka 1 w Kielcach, eksponowana będzie wystawa „586 dni stanu wojennego", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Ekspozycja zostanie zaprezentowana w związku z 34. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
27 listopada 2015 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Frysztaku (ul. Wybickiego 25) odbędzie się wykład Macieja Rędziniaka „Dzieci i młodzież w czasie II wojny światowej". Rozpoczęcie – godz. 11.00 Spotkanie ma charakter zamknięty i adresowane jest do młodzieży.
27 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Rzeszowie (ul. Hofmanowej 11) odbędzie się prelekcja Zenona Fajgera „Symbole naszej historii". Rozpoczęcie – godz. 8.00. Spotkanie ma charakter zamknięty i adresowane jest do uczniów.
23 listopada 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4) odbyło się spotkanie w ramach Śląskiego Forum Krajoznawczego. Gościem Forum był Janusz Oszytko – historyk, archiwista, pracownik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN – Delegatura w Opolu, który przedstawił wykład „Przestępczość funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL w województwie opolskim w latach 1950–1954".
22 listopada 2015 zmarł Tadeusz Kazimierz Żabczyński, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, osoba zasłużona dla powstania i działalności opozycji demokratycznej.
***
Tadeusz Kazimierz Żabczyński urodził 30 marca 1954 w Gdańsku, zmarł 22 listopada 2015 w Gdańsku.
W latach 1979–1980 działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, należał do grupy Lecha Wałęsy (z Leonem Stobieckim, Sylwestrem Niezgodą); drukarz i kolporter wydawnictw niezależnych. Po strajkach sierpniowych 1980 roku drukarz w drukarni Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ
Wzmocnienie współpracy z Chinami w ramach inicjatywy 16+1, łączącej Państwo Środka z krajami Europy Środkowej, otwiera przed Polską wiele nowych możliwości politycznych i gospodarczych.
Read more...
Bank ofert pomocy dla osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy zorganizowała Kancelaria Premier Beaty Szydło. Gromadzone są w nim informacje o wszystkich formach pomocy ze strony instytucji oraz osób prywatnych.
Read more...
Zdaniem dawnej pierwszej damy amerykańscy podatnicy powinni sfinansować aborcje wszystkim kobietom, które wskutek gwałtu dokonanego na nich przez dżihadystów zaszły w ciążę.
Read more...
Pisarz, publicysta, krytyk literacki, w młodości związany z Młodzieżą Wszechpolską, w czasie II wojny światowej żołnierz 2. Korpusu Polskiego walczący pod Monte Cassino. Odszedł dokładnie pół wieku temu po ciężkiej chorobie w londyńskim szpitalu.
Read more...
- Nigdy nie przestawajcie płakać! Kiedy w oczach jakiegoś kapłana, zakonnika czy zakonnicy wysychają łzy, oznacza to, że coś jest nie tak – powiedział Franciszek w Kenii, podczas z osobami życia konsekrowanego.
Read more...
O śmiertelnym zagrożeniu muzułmańskim w Europie, przemilczeniach gigantycznego w skali ludobójstwa na chrześcijanach i zapomnianych polskich doświadczeniach w tej materii z lat 30. i 40., z profesorem Ryszardem Legutką, posłem do PE, rozmawia Aleksander Szycht.
Read more...
W tym roku szacunki mówią o 47 milionach Amerykanów, którzy wyruszą w podróż przebywając przeciętnie ok. 50 mil, aby dotrzeć do swoich szerzej rozumianych rodzin. Święto Dziękczynienia to najbardziej amerykańskie ze wszystkich obchodzonych świąt.
Read more...
W Polsce jest najmniej w Europie przypadków przemocy wobec kobiet – ujawnia francuskie pismo Liberation. Czy konwencja antyprzemocowa, o którą rząd PO-PSL walczył jak lew w ostatnich miesiącach swojej kadencji wciąż jest potrzebna?
Read more...
- Rodzina jest najważniejsza, jej fundament to Ewangelia – przypomniał dziś podczas Mszy św. w afrykańskim Nairobi Ojciec Św. Franciszek. To drugi dzień Podróży Apostolskiej Franciszka na Czarny Ląd.
Read more...
Jest dopiero koniec listopada a już pojawiają się dekoracje świąteczne, ozdoby na ulicach miast, promocje bożonarodzeniowe w sklepach, a w telewizji reklamy z choinką.
Read more...
Od kiedy przybyłam do Kraju Wikingów...ja i moja rodzina jesteśmy otoczeni wieloma instytucjami norweskimi. Nasza przygoda z tymi instytucjami rozpoczęła się w 2008 roku; mój syn był diagnozowany i badany przez wiele lat.
Read more...
Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyły się dwie debaty, jedna przed południem na temat „Ostatnich zamachów terrorystycznych w Paryżu" i druga po południu dotycząca "Ustaleń szczytu w Valletcie w dniach 11-12 listopada 2015 roku oraz szczytu G-20 w dniach 15-16 listopada 2015 roku".
Read more...
Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że pomysł stworzenia europejskiej agencji wywiadowczej nie stanowił decyzji formalnej, wcześniej konsultowanej wewnętrznie.
Read more...
W związku z żądaniem publikacji Sprostowania, jakiego domaga się od nas red. Walentyna Łojewska chcemy podkreślić, że uwagi Pai Redaktor w stosunku do publikacji naszego dziennikarza, red. Roberta Wita Wyrostkiewicza, nie zawierają ani jednego uzasadnionego wskazania na jakąkolwiek nieprawdziwą informację przytoczoną w inkryminowanym artykule opublikowanym na portalu Prawy.pl pt. „Rodziny Łupaszki i Burego oburzone nominacją IPN!"
Read more...
Wywiad z lobbystką na rzecz przyjęcia imigrantów, artykuł ukazujący chrześcijan jako terrorystów, blokowanie niewygodnych wypowiedzi w ramach chrześcijańskiego dialogu, to wszystko i wiele innych można znaleźć na „bożym" (?) portalu.
Read more...
Spalono chrześcijańską telewizję Gawahi TV. Jibran Khan z Asian News donosi, że 25 listopada 2015 w pakistańskim Karachi od ognia zawalił się budynek stacji. Zdarzenie poprzedziły pogróżki.
Read more...
Prezydent Andrzej Duda zakładając koszulkę firmy Red is Bad miał zareklamować polską odzieżową firmę tożsamościową, o czym jako pierwsza napisała „GW".
Read more...
Izraelska wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely spotkała się w tym tygodniu z przedstawicielami YouTube i Google w celu doprowadzenia do usunięcia z internetu palestyńskich nagrań z terytoriów okupowanych przez Izrael, które określiła mianem „podżegających do przemocy i terroryzmu".
Read more...
Polskie służby mundurowe prowadzą systematyczne ćwiczenia na wypadek ataku terrorystycznego. Posiadają również dostateczne uzbrojenie, aby opanować sytuację zagrożenia życia obywateli.
Read more...
Fox News 26 listopada 2015 ocenił, że w USA jest przynajmniej 48 podejrzanych o współpracę z ISIS. Catherine Herridge twierdzi, że do ich poszukiwań włączyły się elitarne oddziały FBI.
Read more...
Nigdy się jeszcze w życiu nie zgodziłem z profesurką Joanną Senyszyn, ale niestety czasami musi być w życiu ten pierwszy raz.
Read more...
Już od małego uczy się muzułmańskie dzieci nienawiści do chrześcijan. Oni znają tylko język broni i przemocy - z biskupem Asjutu rozmawia Adam Sosnowski
Read more...
Po tym jak w zeszłym tygodniu Szwecja ogłosiła stan zagrożenia atakami terrorystycznymi w stopniu wysokim, coraz więcej oficerów policji alarmuje, iż nie są dostatecznie uzbrojeni, aby zapobiec ewentualnemu atakowi terrorystów.
Read more...
Media twierdzą, że lęk przed islamem prowadzi do terroryzmu a sam terroryzm zwiększa islamofobię.
Read more...
Pewien holenderski artysta potrafi wytworzyć chmury wewnątrz zamkniętego pomieszczenia, co skutkować może „produkowaniem" kolejnych, neosurrealistycznych fotografii. Kosztowne, ale bez innego, sensownego wykorzystania.
Read more...
Kolejny skandal w Barnevernet. Pracownicy tej instytucji w Bergen zezwalali na prostytuowanie się jednej z wychowanek, która wcześniej została odebrana rodzicom pod pretekstem nie zapewnienia jej należytej opieki.
Read more...
W niedzielę o godzinie 14:00 Obóz Narodowo Radykalny zaprasza w Poznaniu na plac Adama Mickiewicza na demonstrację przeciw islamskiemu terroryzmowi.
Read more...
Stany Zjednoczone od 2014 roku zatrzymały 82 osoby związane z ISIS. Paul Bedard z Washington Examiner przewiduje, że w USA będzie wkrótce 680 tys. imigrantów muzułmańskich, więcej niż liczy populacja Waszyngtonu.
Read more...
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w czwartek, że niemiecki sąd pogwałcił prawo obrońcy życia rozdającego ulotki przed kliniką aborcyjną, do wolności słowa i wyrażania poglądów.
Read more...
„Partia miłości" Ewy Kopacz znowu dała popis nienawiści po ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę byłego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego.
Read more...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz