Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-11-22 · 9628 wyświetleń Wielu Czytelników ma do mnie pretensję o to sformułowanie. Dotychczas na takie uwagi odpowiadałem pytaniem, czy uważają, że nasz kraj jest szczęśliwy. Ponieważ żaden tak nie uważał, dalej spokojnie używałem określenia "nieszczęśliwy kraj", będącego zresztą cytatem z powieści Bolesława Prusa "Lalka".
Komisja Europejska ogłosiła nowelizacje dyrektywy, której celem jest zwiększenie kontroli nad obrotem bronią palną. Jednak dyrektywa jest bublem prawnym, który uderza w przedsiębiorców, obywateli i potencjalne ofiary, a nie w przestępców i terrorystów. Jak pisze dr Maciej Gurtowski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, „celem nowej dyrektywy jest utrudnienie dostępu do broni palnej, zwiększenie kontroli nad […]
Ulicami Gdańska przeszedł marsz pod hasłem „Nie! Dla imigrantów", którego uczestnicy wyrazili sprzeciw wobec polityki Unii Europejskiej narzucającej krajom członkowskim kwotowy system rozdzielania nielegalnych cudzoziemców.
W obliczu zagrożenia islamskim terroryzmem kadra polskiego państwa, mianowana jeszcze za rządów PO-PSL, zamiast zwalczać ten terroryzm, przygotowuje się do walki z Polakami… którzy protestują przeciwko islamskiemu zagrożeniu!
Stan liczebny Wojska Polskiego oraz jego wyposażenie pozwalają postawić tezę, iż strategia obrony Polski, opierająca się na zawodowych wojskach operacyjnych, którym przyjdą z pomocą siły sojusznicze, nie zda egzaminu w przypadku wojny na masową skalę – wynika z raportu „Obrona Powszechna. Obywatelska. Niezależna od Sił Zbrojnych. Oparta na przedsiębiorstwach", przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców […]
26 listopada 2015 r., o godz. 17.30, w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia w Zabrzu, przy ul. 3 Maja 6, odbędzie się spotkanie zatytułowane „O powojennej konspiracji". Spotkanie z Tadeuszem Denkowskim, żołnierzem niepodległościowej organizacji „Kraj", poprowadzi Zbigniew Gołasz, pracownik katowickiego oddziału IPN.
Wstęp wolny!
25 listopada 2015 r., o godz. 12.00, w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność" w Katowicach, przy ul. Floriana 7, odbędzie się otwarcie wystawy autorstwa Łukasza Kobieli „Stanisław Łaski – niepokorny rysownik »Solidarności«". Wystawa została przygotowana przez „Porozumienie Katowickie 1980 – Stowarzyszenie na Rzecz Pamięci". Konsultantem wystawy jest dr Tomasz Kurpierz (OPEP IPN Katowice). Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Wystawa oraz prezentacja towarzyszącego jej wydawnictwa poświęcone są Stanisławowi Łaskiemu – karykaturzyście czasopisma „Wolny Związkowiec", niepokornemu artyście, którego prace niezwykle celnie komentowały rzeczywistość lat 1980–1981.
W roku 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej zapraszamy na kilkanaście spotkań, które odbędą się w dniach 26–28 listopada 2015 r. nie tylko w Białymstoku. W ciągu trzech jubileuszowych dni coś interesującego dla siebie powinni znaleźć zarówno miłośnicy nauki, dobrego reportażu, rozrywek historycznych. Będą nowe książki, filmy, dyskusje na trudne tematy, ale też gry i zabawy. Wręczymy nagrody za najlepsze historyczne filmy dokumentalne, uhonorujemy tych, którzy swoim życiem i aktywną działalnością przypominają o naszej wspólnej przeszłości. Tym, którzy wiedzą niewiele o tym, co się na co dzień w Instytucie dzieje, opowiemy o meandrach naszej pracy. Zapraszamy do udziału!
PROGRAM
DZIEŃ NAUKOWY 26 listopada, czwartek
W minioną niedzielę zwierzchnicy Kościoła rzymskokatolickiego z Polski i Niemiec spotkali się w Częstochowie, by uczcić pięćdziesiątą rocznicę wymiany listów obu episkopatów, które były kamieniem milowym na drodze do pojednania polsko-niemieckiego i przezwyciężenia podziału Europy. W spotkaniu uczestniczyli m.in. księża kardynałowie Kazimierz Nycz, Stanisław Dziwisz i Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.
W trakcie uroczystości sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP minister Andrzej Dera odczytał wspólne przesłania prezydentów Polski i Niemiec – Andrzeja Dudy i Gerharda Gaucka. Również oba episkopaty przygotowały wspólne oświadczenie, które zostało podpisane w trakcie uroczystości.
Ważnym elementem spotkania była dyskusja panelowa, poświęcon
25 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Łańcucie (ul. Kościuszki 17) odbędą się warsztaty dla uczniów zatytułowane „Symbole naszej historii", które poprowadzi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie – godz. 9.30. Spotkanie ma charakter zamknięty.
24 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Łańcucie (ul. Kościuszki 17) odbędą się warsztaty dla uczniów zatytułowane „Symbole naszej historii", które poprowadzi Maciej Rędziniak. Rozpoczęcie – godz. 9.30. Spotkanie ma charakter zamknięty.
24 listopada 2015 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7), o godz. 17.00, Prezes IPN dr Łukasz Kamiński wręczy Nagrody Honorowe „Świadek Historii".
Jest to już czwarta rzeszowska edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii". Jest ona przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne.
Laureatami Nagrody Honorowej „Świadek Historii" w IV edycji w Rzeszowie zostali:
W dniu 24 listopada 2015 r. (wtorek) o godz. 10.00 osadzeni Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi przy ul. Beskidzkiej wysłuchają kolejnego wykładu zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystąpienie zatytułowane Sprawa Marii Tyrankiewiczówny przedstawi Paweł Spodenkiewicz, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.
Spotkanie ma charakter zamknięty.
***
Tego rodzaju działanie edukacyjne możliwe jest dzięki porozumieniu o współpracy, zawartym w styczniu 2013 r. pomiędzy Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Łodzi.
Istotą współpracy jest organizacja zajęć kultural
21 listopada 2015 r. w Hajnówce odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Wacława Sadokierskiego, zamordowanego przez Niemców w lipcu 1943 r. w białostockim więzieniu przy ul. Kopernika.
Msza święta pogrzebowa została odprawiona w rzymskokatolickim kościele pw. Świętych Cyryla i Metodego, następnie szczątki śp. Wacława Sadokierskiego zostały odprowadzone na pobliski cmentarz. W rodzinnej uroczystości wzięli także udział przedstawiciele białostockiego oddziału IPN z dyrektor Barbarą Bojaryn-Kazberuk, a także członkowie ekipy prowadzącej prace ekshumacyjne na terenie przywięziennego ogrodu: prokurator Zbigniew Kulikowski, dr Marcin Zwolski, dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów oraz archeolog Adam Falis.
Wacław Sadokierski, urodzony w 1902 r. w Skórcu koło Siedlec, zamieszkały w Hajnówce,
W miniony wtorek, 17 listopada 2015 roku, Anna Obrębska z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie przeprowadziła zajęcia w Przedszkolu nr 327 w Warszawie. W czasie warsztatów pt. „Polskie Symbole Narodowe" dzieci poznały historię polskiej flagi, hymnu oraz godła, a także szukały odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być Polakiem i żyć w wolnym kraju.
Jednym ze skutków zamachu terrorystycznego w Paryżu było ogłoszenie przez Komisję Europejską nowelizacji dyrektywy, której celem jest zwiększenie kontroli nad obrotem bronią palną. Kłopot w tym, że dyrektywa jest bublem prawnym, który uderza w przedsiębiorców, obywateli i potencjalne ofiary, a nie w przestępców i terrorystów.
Read more...
Gdy Jan Bury był wpływowym szefem klubu PSL, warszawska prokuratura próbowała posadzić na ławie oskarżonych przedsiębiorców, którzy alarmowali o jego korupcyjnej działalności. Teraz byłym już posłem Burym zajmuje się katowicka prokuratura. Powody do obaw mają znany warszawski biznesmen i znany dziennikarz „Gazety Polskiej".
Read more...
Policja w Brukseli zablokowała drogi. Kazała mieszkańcom odejść od okien. Zamknięto metro oraz atrakcje turystyczne takie jak Wielki Plac, podobnie jak muzea i kina. Ewakuowała restauracje w centrum miasta. Oprócz tego 22 listopada 2015 podjęła równocześnie działania w Liège i przemysłowym Charleroi. Do akcji włączono śmigłowce.
Read more...
Unia Europejska zdecydowała o wprowadzeniu reformy strefy Schengen, co miałoby nastąpić pod koniec bieżącego roku, a polegać na wprowdzeniu obowiązkowych kontroli granicznych dla wszystkich, nawet tych, którzy obecnie cieszą się wolnym ruchem bezpaszportowym.
Read more...
W czasach II RP miejscowość Sorocko położona była w powiecie trembowelskim województwa tarnopolskiego. Zamieszkiwana była w większości przez Ukraińców, Polacy stanowili ok. 25% całej populacji. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej istniał tu silny ośrodek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
Read more...
Kiedy kolejne pokolenia będą uczyć się z podręczników o naszych czasach? Nie wiemy, czy historia w szkołach będzie wtedy zupełnie okrojona, czy też wreszcie doczeka się właściwych proporcji. Może znajdzie się tam też kilka słów o słowach-kluczach do rozumienia epoki oraz postaw: „seksualność", „media", „asertywność" – a może jednak o ratowanych heroicznie wartościach…
Read more...
Powstał na naszych oczach nowy twór społeczno-polityczny, jakim jest KOD (Komitet Obrony Demokracji). Do jego prominentnych członków należy Pan Hartman, swego czasu głośno mówiący o kazirodztwie, więc nie jest to pierwsze lepsze ugrupowanie. Jak bardzo są otwarci?
Read more...
Gdyby zadać pytanie: „Czy kapłan może się mylić?" - odpowiedź wydaje się oczywista. Gdyby jednak zadać inne: „Czy mylić może się popularny duchowny, będący autorytetem moralnym oraz w przeszłości dobrym drogowskazem, zarówno dla zadającego pytanie, jak i bardzo wielu innych?" - odpowiedź wydaje się trudna.
Read more...
Ledwo tylko żydowska Liga Antydefamacyjna, zainspirowana skrzydlatymi wieściami, jakoby mianowany na ministra obrony w rządzie Beaty Szydło Antoni Macierewicz „dopuszczał" autentyczność „Protokołów mędrców Syjonu", zażądała jego natychmiastowego odwołania, a już żydokomuna w naszym nieszczęśliwym kraju utworzyła Komitet Obrony Demokracji.
Read more...
W środę rozpocznie się pielgrzymka Ojca Św. Franciszka do Afryki.
Read more...
W porze najlepszej oglądalności red. Karolina Lewicka dała w niedzielny wieczór popis, jakiego jeszcze wolna Polska nie widziała. Wezwała do studia – bo trudno powiedzieć, że zaprosiła – wicepremiera nowego rządu, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego.
Read more...
Zdecydowanie potępiamy raniące uczucia Braci Żydów zachowania osób zaślepionych ideologią szowinizmu i rasizmu – napisał przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło do polskich rabinów w związku ze spaleniem kukły Żyda podczas manifestacji zorganizowanej 18 listopada we Wrocławiu przez Obóz Narodowo – Radykalny i Młodzież Wszechpolską.
Read more...
Jarosław Gowin zapowiedział, że doprowadzi do usunięcia „studiów gejowskich i lesbijskich" z rankingu czasopism naukowych.
Read more...
Stan liczebny Wojska Polskiego oraz jego wyposażenie pozwalają postawić tezę, iż strategia obrony Polski opierająca się na zawodowych wojskach operacyjnych, którym przyjdą z pomocą siły sojusznicze, nie zda egzaminu w przypadku wojny na masową skalę – wynika z Raportu „Obrona Powszechna. Obywatelska. Niezależna od Sił Zbrojnych. Oparta na przedsiębiorstwach", przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.
Read more...
Przez 2 miesiące Funacja Pro prawo do życia zorganizowała 67 pikiet w 40 miejscowościach. Wolontariusze pokazywali prawdę o 46 posłach głosujących za prawem do zabijania. Wielu z nich nie dostało się do nowego Sejmu.
Read more...
Niemożliwe? A jednak. We Francji coraz częściej z kręgów władzy daje się słyszeć głos, że panaceum na islamski terroryzm stanowi... laicyzacja. Oznacza to, iż nie tylko w tym kraju, ale jego wzorem w całej Europie rządzący będą usiłowali wymusić sekularyzację w imię bezpieczeństwa narodowego.
Read more...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz