Felieton · tygodnik "Polska Niepodległa" · 2015-11-21 · 3688 wyświetleń Jak wiadomo, są mądrości etapu, które zmieniają się w zależności od zapotrzebowania. Pewnie to właśnie miał na myśli Antoni Słonimski, kiedy twierdził, że dzieje świata mają charakter dwusuwowy. Suw pierwszy: "chrześcijanie dla lwów!" Suw drugi: "Lwów dla chrześcijan!" Znawcy silników dwusuwowych powiadają, że praca silnika polega na nieustannym powtarzaniu tych dwóch suwów.
Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-11-20 · 8754 wyświetleń Tym razem jednak sprawa się komplikuje, bo skoro redakcyjny Judenrat z Czerskiej w podsrywaniu złowrogiego Antoniego Macierewicza nawiązał do linii a nawet do metod praktykowanych za Stalina, to skłania nas to do rewizji poglądu, jakoby reinkarnacja dokonywała się po linii płciowej. Pan redaktor Adam Michnik uchodzi, zresztą słusznie, za mężczyznę, a tymczasem - czyż nie mógłby być przykładem reinkarnacji nie tylko Wandy Odolskiej, ale i Stefana Martyki - filarów "Fali-49", będącej podstawowym narzędziem obrzydliwej komunistycznej propagandy Polskiego Radia.
Europoseł Janusz Korwin-Mikke podczas konferencji prasowej skomentował działania partii rządzącej, która złożyła projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, nad którym toczy się debata w Sejmie.
Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieustanowieniem przez władze krajowego elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego i nieustanowieniem połączenia między tym rejestrem a krajowymi rejestrami elektronicznymi innych państw członkowskich UE. Zgodnie w rozporządzeniem Wspólnot Europejskich nr 1071/2009, krajowe rejestry elektroniczne należało ustanowić i przyłączyć do […]
18 listopada 2015r. odbyła się manifestacja "Kraków przeciw islamskiemu terroryzmowi". W manifestacji wzięło udział kilka tysięcy osób.
W miniony czwartek, 19 listopada 2015, w sali konferencyjnej Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim (pod wspólnym szyldem z IPN „Przystanek Historia") Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie przeprowadził zajęcia dla gimnazjalistów „Szkoła i wojna, czyli budowanie Niepodległej".
Warsztaty odbyły się w ramach projektu edukacyjnego „Rogate dusze. Młodzież polska wobec przełomów politycznych". Uczestniczyli w nich uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich i Gimnazjum nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Grodzisku Mazowieckim.
Projekt skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie zapoznają się z postawami przyjmowanymi przez młodzież w trakcie przełomowych wydarzeń historycznych oraz uświadamiają sobie fakt, iż jest ona trwałym składn
W ramach cyklicznych konferencji, organizowanych przez Archiwum Państwowe w Kielcach i Instytut Historii UJK w Kielcach, pt. „Spotkanie ze źródłem archiwalnym", 25 listopada 2015 r., o godz. 16.00, w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach, przy ul. J. Kusocińskiego 57, dr Tomasz Domański wygłosi referat „Źródła do dziejów represji niemieckich na wsi kieleckiej w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej".
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy
24 listopada 2015 r., o godz. 11.00, w Staszowskim Ośrodku Kultury przy ul. Parkowej 6, dr Tomasz Domański z Delegatury IPN w Kielcach wygłosi wykład „II wojna światowa w regionie świętokrzyskim".
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie zaprasza w poniedziałek, 23 listopada, o godz. 12:30, do Teatru Lalek „Pleciuga" w Szczecinie na uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej z czasów PRL odznaczenia, nadane decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczy prezes IPN dr Łukasz Kamiński.
Odznaczenia otrzymają:
1. Bartnik Paweł Robert 2. Bieńkowska Irena Józefa 3. Chmura Jerzy Ryszard 4. Duklanowski Leszek 5. Durski Grzegorz 6. Dziczek Władysław 7. Gil Waldemar Mikołaj 8. Jeżowska-Kaczanowska Danuta Maria 9. Kadziak Antoni 10. Komołowski Longin&nb
W dniu 18 listopada 2015 odbyła się w Łodzi międzynarodowa konferencja archiwalna zatytułowana Archiwum w przestrzeni publicznej. Bilans 15 lat działalności archiwalnej IPN. Okazją do jej zorganizowania było piętnastolecie istnienia Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów – pionu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej.
W konferencji wzięli udział zaproszeni goście m.in. ze Stanów Zjednoczonych (Instytut im. Józefa Piłsudskiego w Ameryce), Ukrainy (Ukraińska Akademia Nauk), Litwy (Litewskie Archiwum Akt Specjalnych oraz Centrum Badania Eksterminacji i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy), Gruzji (Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) oraz Niemiec (Federalny Urząd do spraw Dokumentów Służb Bezpieczeństwa byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej – „BStU").
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele
Ponad 200 wystawców, w tym także Instytut Pamięci Narodowej – to kolejna edycja najważniejszej i największej tego typu imprezy księgarskiej w Polsce. Zapraszamy na XXIV Targi książki Historycznej, które odbędą się w dniach 26–29 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Targi otwarte będą codziennie, w godz. 10:00–18:00. Wstęp wolny.
Na stoisku IPN (nr 115) będziemy prezentować nowości książkowe, albumy, czasopisma, gry i komiksy. Oprócz wydawnictw Centrali Instytutu podczas kolejnych dni targowych obecne będą także publikacje oddziałów: IPN Lublin (26 listopada), IPN Rzeszów (27 listopada), IPN Katowice (28 listopada), IPN Szczecin (27–29 listopada). Osobne stoisko (nr 114) obok Centrali będzie miał Oddział IPN w Warszawie.
28 listopada (sobota), w godz. 13:00–15:00,
24 listopada br., o godz. 18.00, w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu (pl. T. Kościuszki 10) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczory z Historią", organizowane przez Oddział IPN we Wrocławiu. Gościem wieczoru będzie dr Joanna Hytrek – Hryciuk z wrocławskiego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN, która wygłosi prelekcję „2011 metrów bieżących zbiorów… Ewakuacja wojennego Breslau".
W dniach 13–16 listopada 2015 r. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima oraz w pobliskich miejscach stacjonowania jednostek II Korpusu Polskiego w Republice Włoskiej odbyły się uroczystości zorganizowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasadą RP w Rzymie.
W uroczystościach wzięła udział oficjalna delegacja polska, w skład której wchodzili między innymi: Wojciech Kolarski – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Tomasz Orłowski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino, Andrzej Krzysztof Kunert – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Jan Stanisław Ciechanowski – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Anna Maria Anders – córka gen. Władysława Andersa, Piotr Szpakowski
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Ukielski został ponownie wybrany do pięcioosobowej rady Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia.
Platforma to międzynarodowa organizacja pozarządowa non-profit, która powstała w 2011 roku. Zrzesza 51 organizacji publicznych i społecznych z Unii Europejskiej, Mołdawii, Ukrainy, Kanady i USA, które zajmują się badaniem i dokumentowaniem totalitaryzmów europejskich w XX wieku. Prowadzi też działalność wydawniczą, edukacyjną i wystawienniczą.
– Jednym z głównych długotrwałych celów Platformy jest doprowadzenie do powstania międzynarodowego trybunału, który sądziłby zbrodnie komunizmu – mówi Ukielski. Jak podkreśla, niezwykle istotne są doświadczenia IPN, które już dziś są wykorzystywane w pracach Platformy.
W tym roku zjazd Platf
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na rozmowę wokół książki Krzysztofa Kosika „Oruński antykwariat" (wyd. Gdańsk, 2015). Spotkanie poprowadzi dr. Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. W spotkaniu udział weźmie Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.
„Oruński antykwariat" to książka poświęcona historii dawnej Oruni, przybliża miejsca i ludzi związane z tą nieco zapomnianą dzielnicą Gdańska. Więcej informacji o książce: link.
Krzysztof Kosik &nda
Kiedy „biedny Miś, Jogibabu" uderza w litewskich Polaków po wystąpieniu lidera RN w ich obronie, „to wiedz że coś się dzieje". Jeśli po przemowie Roberta Winnickiego przeciw polityce obłudy w sprawach wschodnich „Misiek" zrywa się ze smyczy „to znak, że coś się dzieje".
Read more...
Podczas międzynarodowej konferencji w okupowanej części Jerozolimy, na której obecny był m.in. ambasador Francji, premier Izraela Benjamin Netanyahu określił muzułmanów mianem „zwierząt", które muszą zostać pokonane.
Read more...
Podlaski Komitet Uczczenia Pamięci Romana Dmowskiego zaprasza wszystkich uczniów szkół średnich na terenie województwa podlaskiego do udziału w czwartym konkursie wiedzy o Romanie Dmowskim.
Read more...
Były złodziej samochodowy od minionego tygodnia odpowiada z wolnej stopy za zabójstwo komendanta głównego policji. Wcześniej, na etapie śledztwa, odmówiono mu przesłuchania z użyciem wariografu. W postępowaniu sądowym - najważniejszym dla polskiej policji - prokuratura kompromituje się od samego początku.
Read more...
Przedstawiciele węgierskiego Jobbiku zwrócili się do rządu o zaprzestanie sprzedaży należącej do państwa ziemi, ponieważ przy przetargach dochodzi do oszustw oraz wykupu przez obcokrajowców, o czym poinformowali prokuraturę. Uważają oni, że to początek końca węgierskiego rolnictwa.
Read more...
Przychodzisz do teatru i masz po kilku scenach wrażenie, że jesteś w za ciasnym pomieszczeniu, że nie ma dość tlenu, że zaczynasz się dusić – krytykuje Jerzy Zelnik mówiąc o Teatrze Starym i Janie Klacie.
Read more...
„Bóg i Ojczyzna" to główne hasło założonej w grudniu 1918 roku z inicjatywy Aleksandry Zarzyckiej Narodowej Organizacji Wyborczej Kobiet (NOWK), która znalazła się w składzie Centralnego Narodowego Komitetu Wyborczego powołanego przez Narodową Demokrację.
Read more...
Dziś wieczorem odbędzie się spektakl w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Sztuka powstała na podstawie opowiadań austriackiej noblistki Elfrede Jelinek. Ta nagroda noblowska należy do jednej z najbardziej kontrowersyjnych wyróżnień w dziedzinie literatury.
Read more...
Redaktor Naczelny Prawy.pl i prof. Bogdan Chazan odwiedzą Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie.
Read more...
Według badań GMO prowadzi do ciężkich uszkodzeń wątroby, nerek, zaburzeń hormonalnych i niezwykłego rozrostu guzów nowotworowych; niektóre z nich są wielkości ludzkiej głowy. Z Jadwigą Łopatą, propagatorką tradycyjnego rolnictwa, założycielką Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi rozmawia Paweł Stachnik.
Read more...
Przedstawiciel Komisji Europejskiej wezwał w piątek do powołania ogólnoeuropejskiej agencji wywiadowczej. Oficjalnym powodem tego kroku są niedawne ataki w Paryżu, w których zginęło 129 osób. W sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa spotkali się w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych.
Read more...
Państwo Islamskie pracuje nad użyciem gazu musztardowego i chloru. Bojownik ISIS Israfil Yilmaz napisał: "Czy to jest dopuszczalne kiedy reżimy, bądź inne grupy używają broni chemicznej przeciwko nam?". Premier Francji Manuel Valls podczas przedłużania stanu wyjątkowego we Francji rzekł: "Musimy wiedzieć i mieć świadomość, że istnieje także ryzyko użycia broni chemicznej bądź biologicznej".
Read more...
Z poseł prof. Krystyną Pawłowicz (PiS) o drażliwej kwestii ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz planach PO uniemożliwienia dokonania zmian w państwie rozmawia Anna Wiejak
Read more...
Kelly Winters w centrum prasowym Facebook zapowiedziała wprowadzenie nowej usługi: "Facebook jest miejscem do dzielenia się ważnymi momentami w życiu, w tym także romantycznych relacji. Kiedy relacja się kończy, mamy czasem zapytania od osób, które zastanawiają się, czy jest jakaś opcja dla nich".
Read more...
ISIS produkuje nawet 50 mln baryłek ropy dziennie – poinformował szef Departamentu ds. Wyzwań i Zagrożeń w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ilja Rogaczew. Oznacza to prawie dwukrotny wzrost w porównianiu z odnotowanym rok temu poziomem wydobycia.
Read more...
Z Rafałem Kawalcem z Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni na temat utrudnień w dostępie do broni palnej, jakie wprowadza Unia Europejska rozmawia Jacek Skrzypacz.
Read more...
Za dużo w ostatnich latach było majstrowania przy systemie edukacji. Trzeba go w końcu ustabilizować i ukierunkować na dobro dziecka i studenta.
Read more...
Był drugim dowódcą legendarnego oddziału partyzanckiego działającego w czasie okupacji na Kielecczyźnie. W marcu 1943 r. rozbił niemieckie więzienia w Opatowie i Mielcu, uwalniając 260 Polaków, za co otrzymał Srebrny Krzyż Virtuti Militari. Zmarł 20 listopada 1990 r. w Kwidzynie.
Read more...
Odzież robocza i ochronna należą do podstawowych środków służących do zapewnienia bezpiecznej i higienicznej pracy. W zakresie ich przydzielania, użytkowania i konserwacji dużą rolę odgrywa zdrowy rozsądek, choć te kwestie zostały również uregulowane przez ustawodawcę.
Read more...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz