"Państwowcy" i "twardziele" Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-02-22 · 10649 wyświetleń Podczas wizyty premiera Orbana w Warszawie pani premierzyca Ewa Kopaczowa nie szczędziła mu gorzkich słów, przypominając o obowiązku jedności Unii Europejskiej - że mianowicie powinien brać przykład z Umiłowanych Przywódców w Polsce, którzy starszych i mądrzejszych słuchają się wzorowo. Co starsi i mądrzejsi każą, to Umiłowani Przywódcy w Polsce w podskokach wykonują - tymczasem Orban zachowuje się, jakby nie był europejsem, tylko węgierskim premierem.
Numer 9 (1293) z 28 lutego 2015 ● Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) […]
Urzędas ds. chodników Samorządy Lublina i Wrocławia utworzyły nowe urzędnicze stanowiska pracy o nazwie „oficer pieszy", którego zadaniem ma być dbanie o potrzeby mieszkańców, którzy poruszają się po mieście na własnych nogach i promowanie ruchu pieszego. Jak informuje Onet.pl, Aleksander Wiącek będzie kierował nową komórką w lubelskim Ratuszu, nazwaną Zespołem Mobilności Aktywnej. W skład zespołu wszedł także urzędnik […]
Tak wygląda unijna solidarność Jak poinformował dziennik „Die Welt", cytując rzecznika ministerstwa obrony Niemiec, rząd naszego zachodniego sąsiada nie zgodził się na przekazanie temu państwu nowoczesnych transporterów opancerzonych produkcji niemiecko-holenderskiej.
Program prezydenta Obamy do walki z terroryzmem przy pomocy tzw. dronów pochłonął on więcej ofiar niż cała hiszpańska inkwizycja. W ciągu zaledwie sześciu lat amerykańskie bezzałogowe samoloty zwalczające terroryzm na całym świecie zabiły więcej ludzi niż oprawcy hiszpańskiej inkwizycji w ciągu ponad trzech i pół wieku. To kolejna makabryczna odsłona tzw. wojny z terroryzmem, którą rząd USA wszczął tuż po zamachach z 11 września 2001 roku. Doktryna ta była stopniowo rozbudowywana o nowe moduły. Technologią, której zielone światło dał Barrack Obama, są drony, czyli bezzałogowe maszyny latające, które dokonują – jak się okazuje – bardzo krwawych antyterrorystycznych operacji. Kolejnego ich…
Krucjaty, niezależnie od ich okropieństw, nie były wczesnym przejawem "islamofobii". Wynikły one z wysiłków narodów chrześcijańskich Europy, żeby obronić chrześcijan na Bliskim Wschodzie, zabijanych przez plemiona muzułmańskie. Co więcej, ich głównym celem było odbicie Jerozolimy z rąk armii muzułmańskich, które ją najechały. Barack Obama jest prezydentem Stanów Zjednoczonych. Sądząc jednak po jego przemówieniu podczas National Prayer Breakfast, można odnieść wrażenie, że ma on o sobie dużo większe mniemanie.On sam i autorzy jego przemówień zdali sobie chyba sprawę z jednej rzeczy. Wiadomości w Ameryce, jak i w reszcie świata są zdominowane prze pełne okrucieństwa opowieści ze społeczności muzułmańskich na Bliskim Wschodzie,…
Fiskus wpadł na pomysł, żeby tzw. świadomych konsumentów, wspierających uczciwy obrót gospodarczy (czytaj biorących paragony) premiować udziałem w loterii. Zapewne jest to twórcze rozwinięcie pomysłu utworzenia księgi uczciwych podatników. W ten sposób Fiskus ma nadzieję, że karty tej księgi będą się rozrastały. W loterii będzie można wygrać różne nagrody, nierzadko atrakcyjne. I wierzymy, że przełoży się to na liczbę tych, którzy zaciekle będą się domagać swojego (a może i czyjegoś) paragonu. Zastanawia nas, czy dojdzie przy kasach do „paragonowych" przepychanek? Albo jakiejś „paragonowej" wojny sprzedawców z klientami? Bo, jak funkcjonują małe i mikrofirmy to widać gołym okiem. W sytuacji, kiedy…
W niedzielę podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kijowie z okazji rocznicy wydarzeń na ukraińskim Majdanie, prezydent Bronisław Komorowski przedstawił swoje stanowisko dotyczące ewentualnej pomocy stronie ukraińskiej w walce z siłami Rosji. Stanowisko to, z racji pełnionej przez Komorowskiego funkcji, jest siłą rzeczy oficjalnym głosem, jaki w tej sprawie prezentuje Polska. „Polska zajmuje w tej kwestii jednoznaczne stanowisko: nie zamierzamy i nie złożymy deklaracji o tym, że Ukrainie nie można sprzedawać broni. Ale chcę przypomnieć, że niektóre kraje Zachodu taką deklarację niestety już złożyły" – powiedział Komorowski. W wypowiedzi głowy naszego państwa widać jaskrawy przykład politycznej poprawności. Otóż nie powiedział on,…
Wielu inwestorów, których majątek liczony jest w miliardach dywersyfikuje portfel pomiędzy kilka klas aktywów. Zazwyczaj inwestycje dzielone są pomiędzy nieruchomości, akcje, obligacje, gotówkę oraz metale szlachetne. Dużym uznaniem i co najważniejsze, ponadprzeciętnymi zwrotami cieszył się tzw. model PPT (Pernament Portfolio Theory) autorstwa Harrego Browna. Zakładał on równy rozkład aktywów pomiędzy akcje, obligacje długoterminowe, złoto fizyczne oraz gotówkę. Portfel był modyfikowany raz do roku. Jeżeli w danym roku wzrosła znacznie cena złota, Harry sprzedawał jego część przenosząc kapitał do tańszych aktywów. Dzięki temu na początku każdego roku udział każdej grupy aktywów wynosił dokładnie 25%. Efektem zmian w portfelu była częściowa eliminacja…
W lutym koalicja PO-PSL odrzuciła projekt podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Tym samym w domowych budżetach za rok 2014 nie przybędą dodatkowe środki. Za odrzuceniem projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych głosowało 232 posłów, przeciwko 200, a 3 wstrzymało się od głosu. Przeciw podniesieniu opowiedziała się rządząca koalicja. Za były kluby PiS, SP, SLD i TR. Ustawa z lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza kwotę wolną od podatku. Wprowadza tym samym ważny instrument wsparcia dla osób wchodzących na rynek pracy, słabiej zarabiających oraz mających problemy ze znalezieniem stałej, dobrze płatnej pracy. Aktualnie kwota wolna…
Lekcja o Powstaniu Warszawskim – Olsztyn, 26 lutego 2015 26 lutego 2015 r., o godz. 12.35, dr Karol Sacewicz z Delegatury IPN w Olsztynie poprowadzi lekcję dla młodzieży z miejscowego LO III im. Mikołaja Kopernika, zatytułowaną „Powstanie Warszawskie – największa bitwa podziemnej Warszawy (1944)".
„Poszukiwanie miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych jako zadanie IPN" Zaproszenie na spotkanie z prezesem IPN dr. Łukaszem Stowarzyszenie Młodzi dla Polski UW zaprasza na spotkanie z prezesem IPN dr. Łukaszem Kamińskim pt. „Poszukiwanie miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych jako zadanie IPN". Spotkanie odbędzie się w środę 25 lutego, o godzinie 18:30, w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 32.
Jest to kolejne (po styczniowej prelekcji prof. Krzysztofa Szwagrzyka) wydarzenie, organizowane przez Młodych dla Polski w ramach ogólnopolskiej akcji „Upominamy się o Was". Akcja ta łączy wiele młodzieżowych środowisk w wysiłkach zmierzających ku uczczeniu i kultywowaniu pamięci o antykomunistycznym podziemiu.
Spotkanie z prezesem IPN Łukaszem Kamińskim dotyczyć będzie zagadnień związanych z procesem ekshumacji żołnierzy czynnego podziemia niepodległościowego, walczącego z sowietyzacją Polski w c
„Wieczory z historią" w Klubie Muzyki i Literatury – Wrocław, 26 lutego 2015 Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Odział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zapraszają na spotkanie z cyklu „Wieczory z historią", zatytułowane „Za pierwszego sowieta". Wykład poprowadzi prof. dr hab. Grzegorz Hryciuk.
Początek o godz. 18.00 w Klubie Muzyki i Literatury przy placu Kościuszki 10 we Wrocławiu.
Wystawa „Polska Walcząca" – Oleśnica, 27 lutego – 31 marca 2015 27 lutego 2015 r., o godz. 12.00, na oleśnickim Rynku odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Polska Walcząca", przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Prezentacja jest efektem współpracy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu, Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Oleśnicy oraz Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy.
Ekspozycję można oglądać do 31 marca 2015 r.
W Klubie im. gen. „Grota" w Łodzi wykład na temat wywiadu cywilnego Polski Ludowej w latach 1945–1950 – Łódź, 24 lutego 2015 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Łodzi zapraszają na wykład dr. Witolda Bagieńskiego z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Warszawie, zatytułowany „Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945–1950".
Spotkanie odbędzie się 24 lutego 2015 r. (wtorek) w godz. 13.00–14.30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi, sala konferencyjna, II piętro.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Działania OBEP IPN we Wrocławiu związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" 25 lutego – 16 marca 2015 - Plac przed Bazyliką Mniejszą pw. św. Elżbiety we Wrocławiu Wystawa „»Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...« Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego"
25 lutego – 6 marca 2015
- Gminne Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Borku Strzelińskim Prezentacja wystawy: „»Walczyliśmy o nową Polskę, Polskę dla wszystkich...« Por. Mieczysław Bujak (1926–1951)"
26 lutego – 16 marca 2015
- Wystawa „Milczą, wołając" autorstwa Piotra Życieńskiego, przygotowana
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" – Wrocław, 1 marca 2015 Wojewoda Dolnośląski, Prezydent Wrocławia, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zapraszają do udziału we wspólnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" – 1 marca 2015 r.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
godz. 10.30
- Przemarsz uczestników spod bramy głównej Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych
godz. 11.00
- Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" wraz z ceremonią złożenia wieńców pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego (kwatera 81A i 120).
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu 1 marca 2015
- Złożenie kwiatów. (wspólnie ze Służbą Więzienną) pod tablicą memoratywną na murze aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
WYKŁADY I PRELEKCJE
- 26.02.2015 – Płock – Zespół Szkół Technicznych
- 27.02.2015 – Płock – Zespół Szkół Chemicznych
- 28.02.2015 – Raszyn – Ośrodek Kultury
- 1.03.2015 – Sulejówek Miłosin – kino parafialne „Kino Teatr Kurtyna" – pokaz filmu „Śmierć Rotmistrza Pileckiego". Pokaz organizowany wspólnie z harcerzami ZHR (Drużyna Harcerska „SOKÓŁ" oraz Drużyną Harcerek „ENNEDI" z Sulejówka)
- 01.03.2015 –
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Poznań 2015 Ponieważ żyli prawem wilka Historia o nich głucho milczy. Zbigniew Herbert „Wilki"
Historia niezłomnych żołnierzy podziemia niepodległościowego po wielu latach zakłamania przebija się wreszcie do świadomości Polaków. Sprzyja temu, obchodzony 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", ustanowiony w 2011 roku przez parlament „w hołdzie żołnierzom wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Dzięki bogactwu inicjatyw edukacyj
Retrospektywa festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944–1989" – Poznań, 7–8 marca 2015 W sobotę i niedzielę 7–8 marca 2015 wszystkich miłośników historii zapraszamy do studyjnego kina Rialto na retrospektywę festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944–1989". Celem spotkania jest utrwalenie w świadomości społecznej przypadającej 1 marca rocznicy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, będącej jednocześnie okazją do oddania hołdu Żołnierzom Niezłomnym.
Pokazane zostaną filmy przybliżające historię Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych. Drugiego dnia przeglądu nasza uwaga skupi się na kobiecych sylwetkach bohaterskich sanitariuszek i żołnierek, których nie brakuje w historii polskiego podziemia niepodległościowego.
Dodatkową atrakcją retrospektywy będą spotkania ze świadkami historii, historykami i twórcami prezentowanych filmów, będące okaz
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kwilczu połączone z 64. rocznicą męczeńskiej śmierci płk. Łukasza Cieplińs 6 marca 2015 r. w Kwilczu, miejscu urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, odbędą się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączone z uczczeniem 64. rocznicy męczeńskiej śmierci tego wielkiego bohatera polskiego podziemia niepodległościowego. Uroczystości organizuje Wójt Gminy Kwilcz we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Celem spotkania jest utrwalenie w świadomości społecznej przypadającej 1 marca rocznicy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, będącej okazją do oddania hołdu niepokornym żołnierzom podziemia.
Data tego państwowego święta – 1 marca – jest szczególnie znamienna dla Kwilczan. Tego dnia bowiem w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu czł
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2015 Wystawy, koncerty, konferencje i wykłady, bieg „Tropem wilczym", któremu patronuje IPN, i najrozmaitsze akcje edukacyjne. Wszystkich działań Instytutu Pamięci Narodowej z okazji przypadającego 1 marca święta nie sposób wymienić.
W niedzielę, 1 marca, o 11:00 z placu Zamkowego w Warszawie wyruszy rowerowa „Masa Krytyczna" pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prawie 20-kilometrowa trasa obejmować będzie miejsca związane z tragiczną historią bohaterów podziemia niepodległościowego. Współorganizatorem wydarzenia jest Biuro Edukacji Publicznej IPN.
Ponadto w warszawskim klubie Palladium 1 marca 2015 r., o godz. 19:30, odbędzie się wielki koncert „Panny Wyklęte". Zagrają i zaśpiewa
Obchody upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej w 75. rocznicę podjęcia decyzji o wymordowaniu polskich jeńców wojennych w ZSR 5 marca 2015 r., o godz. 11.00, przy Kamiennym Kręgu na skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach odbędą się obchody upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Spotkanie odbędzie się w 75. rocznicę podjęcia przez Biuro Polityczne Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) decyzji o wymordowaniu 14736 polskich jeńców wojennych osadzonych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 11000 osób osadzonych w więzieniach NKWD na terenie Białoruskiej i Ukraińskiej Republiki Sowieckiej. W trakcie uroczystości obok wystąpienia Anny Łakomiec – prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska i przedstawiciela Delegatury IPN w Kielcach zaprezentowane zostaną noty biograficzne Eugeniusza Budzyńskiego, Marcina Banaśkiewicza, Zygmunta Gajdy, jeńców Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, oraz Władysława Sulewskiego i Leona Onyszkiewicza – więźniów Kijowa i Mińska, ofiar Zbrodni Katyńskiej związanych
Prelekcja Marka Jończyka „Zbrojne podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie po II wojnie światowej" oraz pokaz filmu „Dzieci 6 marca 2015 r., o godz. 10.30, w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego przy Al. Legionów 4 w Kielcach, odbędzie się prelekcja i pokaz multimedialny pracownika Biura Edukacji Publicznej IPN w Kielcach Marka Jończyka „Zbrojne podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie po II wojnie światowej". Następnie zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Dzieci Kwatery Ł" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego, poruszający problematykę Żołnierzy Wyklętych, poszukiwań miejsc ich pochówku oraz złożonych losów ich rodzin, w szczególności ich dzieci.
Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Przegląd filmowy „Żołnierze wolnej Polski" – Kielce, 2 marca 2015 2 marca 2015 r., o godz. 18.00, w kinie „Fenomen" w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego, przy ul. ks. Piotra Ściegiennego 2 w Kielcach, odbędzie się przegląd filmowy „Żołnierze wolnej Polski", poświęcony tematyce działań niepodległościowej konspiracji antykomunistycznej w Polsce po II wojnie światowej.
W programie:
- Program artystyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym, przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Górnie
- „Żołnierze wolnej Polski", prelekcja Marka Jończyka, pracownika Biura Edukacji publicznej Delegatury IPN w Kielcach
- Pokaz filmów dokumentalnych: - „IV Zarząd WiN", reż. Adam Sikorski - „Ostatni", reż. Adam Sikorski - „Dzieci Kwatery Ł", reż. Arkadiusz Gołębiewski
Wystawa „Zbrodnia Katyńska" – Opatów, 2–13 marca 2013 W dniach od 2 do 13 marca 2015 r. w Zespole Szkół nr 2 – Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Opatowie, przy ul. Sempołowskiej 1, eksponowana będzie wystawa „Zbrodnia Katyńska", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach. Ekspozycja zorganizowana zostanie w związku z 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej.
Serdecznie zapraszamy.
„Tropem Wilczym – bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" oraz obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Chroberz, 1 marca 1 marca 2015 r., o godz. 11.30, w Pałacu Wielopolskich, przy ul. Parkowej 14 w Chrobrzu rozpoczną się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W programie:
- Zbiórka uczestników biegu „Tropem Wilczym – bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" przed Pałacem Wielopolskich w Chrobrzu (godz. 11.30).
- Złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej w Chrobrzu.
- Start „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym" (godz. 12.00).
- Wręczenie medali i nagród dla zwycięzców i uczestników biegu.
- Wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego „Żołnierze Wyklęci".
- Wernisaż wystawy „Żołnierze Wyklęci – z archiwum kieleckiego IPN". Ekspozycja czynna do 15 marca 2015 r.
- „
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Starachowice, 4 marca 2015 4 marca 2015 r., o godz. 12.30, w Starachowickim Centrum Kultury, przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gościem specjalnym uroczystości będzie Janusz Sermanowicz ps. „Dyzma", żołnierz Armii Krajowej i oddziałów polskiego niepodległościowego podziemia antykomunistycznego, uczestnik akcji rozbicia więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r.
W programie:
- „Żołnierze Wyklęci", prelekcja Marka Jończyka z Delegatury IPN w Kielcach
- Pokaz filmu „Zdobycie więzienia w Kielcach" w reż. Dariusza Walusiaka
- Spotkanie z Januszem Sermanowiczem ps. „Dyzma", żołnierzem Armii Krajowej i oddziałów polskiego niepodległościowego podziemia antykomunistycznego, uczestnikiem akcji
Prelekcja Marka Jończyka „Zbrojne podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie po II wojnie światowej" oraz pokaz filmu „Oskarże 3 marca2015 r., o godz. 10.00, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, przy ul. Szkolnej 12 w Starachowicach, odbędzie się prelekcja i pokaz multimedialny pracownika Biura Edukacji Publicznej IPN w Kielcach Marka Jończyka „Zbrojne podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie po II wojnie światowej". Następnie zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Oskarżenie" w reż. Grzegorza Brauna, poruszający problematykę Żołnierzy Wyklętych.
Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Prezentacja wystawy „Zbrodnia Katyńska" – Poznań, 16–31 marca 2015 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Poznaniu zapraszają na wystawę „Zbrodnia Katyńska" przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.
Zbrodnia Katyńska to rozstrzelanie około 22 tysięcy polskich obywateli dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Ofiarą Zbrodni Katyńskiej padli chronieni prawem międzynarodowym jeńcy wojenni, wzięci do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę.
Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. do niewoli radzieckiej dostało się 250 tys. obywateli polskich: żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji, straży więziennej i innych służb. Na przełomie 1939 i 1940 r. NKWD aresztowało tys
Prezentacja wystawy „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939–1945" – Kalisz, 16 marca – 15 maja 2015 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Archiwum Państwowe w Kaliszu zapraszają na wystawę „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939–1945", przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Wystawę tworzą 32 plansze wypełnione dokumentami i fotografiami opatrzonymi komentarzem historycznym, a przedstawiającymi specyfikę dnia codziennego ludności polskiej i niemieckiej zamieszkującej tzw. Kraj Warty. Część zdjęć pochodzi z archiwów IPN, pozostałe – pracownicy poznańskiego OBEP odnaleźli w wielkopolskich archiwach i muzeach regionalnych.
Miejsce: Kalisz, Archiwum Państwowe, ul. Poznańska 207 Termin: 16 marca – 15 maja 2015 r.
Wystawa „Polska Walcząca" – Wschowa, 16–31 marca 2015 Instytut Pamięci Narodowej oraz I Zespól Szkół we Wschowie zapraszają do zapoznania się z ogólnopolskim projektem wystawienniczym IPN pt. „Polska Walcząca".
Wystawa „Polska Walcząca" przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje kluczowe obszary aktywności wojskowych i cywilnych struktur konspiracji, m.in.: dywersję i partyzantkę, podziemny wymiar sprawiedliwości, tajne nauczanie. Pokazuje też przełomowe wydarzenia z 1944 r., w tym akcję „Burza" Armii Krajowej i Powstanie Warszawskie. Na wystawie znajdują się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, kt
Prezentacja wystawy fotografii Piotra Życieńskiego „Milcząc, wołają" – Krzywiń, 16–22 marca 2015 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzywiniu zapraszają na wystawę fotografii Piotra Życieńskiego „Milcząc, wołają".
Wystawa jest fotograficznym zapisem poszukiwań szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonych w kwaterze „Ł" na warszawskich Powązkach w latach 2012–2013 przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956". Na wystawie przedstawiono kilkadziesiąt zdjęć, które prezentują różne okresy ekshumacji szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonych na tzw. Łączce
Ciała niezłomnych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego spoczywają w dołach śmierci, byli oni mordowani strzałem w tył głowy. Według szacunków w latach 1948–1956 pochowano ta
Zajęcia dla uczniów w ramach odchodów 71. rocznicy powstania Armii Krajowej – Warszawa, 19 lutego 2015 W czwartek, 19 lutego 2015, w ramach odchodów 71. rocznicy powstania Armii Krajowej pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie – dr Dariusz Gałaszewski, Marcin Łaszczyński i Urszula Martyńska – przeprowadzili zajęcia w Zespole Szkół nr 48 im. Armii Krajowej w Warszawie. W ramach spotkania uczniowie klas podstawowych wysłuchali krótkiej opowieści o małym sabotażu i Macieju Dawidowskim ps. „Alek" oraz wzięli udział w warsztatach. Gimnazjaliści natomiast wysłuchali prelekcji Urszuli Martyńskiej o dowódcach AK.
Wykład na temat Żołnierzy Wyklętych – Wasilków, 28 lutego 2015 28 lutego 2015 r., o godz. 19.00, w siedzibie Parafii Najświętszej Marii Panny w Wasilkowie (ul. Kościelna 2) Piotr Łapiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku wygłosi wykład na temat Żołnierzy Wyklętych na Białostocczyźnie w latach 1944–1956.
Wstęp wolny.
Wystawa płaskorzeźb i rzeźb prof. Stanisława Kulona „Świadectwo 1939–1946" – Warszawa, 2–26 lutego 2015 W rocznicę pierwszej deportacji ludności polskiej do ZSRR, 10 lutego 2015, odbył się wernisaż wystawy płaskorzeźb i rzeźb prof. Stanisława Kulona „Świadectwo 1939–1946". Gościem honorowym był autor wystawy – Stanisław Kulon, rzeźbiarz, wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Prof. Stanisław Kulon jako dziecko został wraz z rodziną wywieziony na Ural. Ciężkie warunki życia i praca ponad siły w sowieckich obozach pracy doprowadziły do śmierci rodziców i młodszego rodzeństwa Stanisława Kulona. Po latach spędzonych w sierocińcach w ZSRR przyszły rzeźbiarz wrócił do Polski w 1946 r. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1958–1966 był asystentem w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej, w latach 1988–2000 &nda