Ministerstwo Finansów ogłosiło przetarg nieograniczony na przygotowanie oraz organizację loterii promocyjnej pod nazwą „Loteria Paragonowa".
Komisja Europejska rozpoczęła prace nad programem, którego celem jest zwalczanie uchylania się od płacenia podatków. Celem są - jak propagandowo określono – „bardziej sprawiedliwe i przejrzyste zasady opodatkowania w UE".
Sen o wolności, głód nadziei -Konferencja pod tym hasłem rozpoczęła się w Krakowie 19 lutego, w 30 rocznicę protestu głodowego ‚Przeciw przemocy'. Program konferencji 19 lutego 2015 r (czwartek) Aula parafialna przy kościele pw.Narodzenia NMP w Krakowie Bieżanowie (ul. ks. J. Popiełuszki 35) godz. 10.00 – Rozpoczęcie konferencji godz. 10.00–10.15 – Powitanie uczestników konferencji i otwarcie wystawy Panel I: prowadzenie dr Michał Wenklar godz. 10.15–11.15 – Relacje państwo – Kościół katolicki w ostatniej dekadzie PRL (1979–1989) – prof. dr hab. Jan Żaryn (IPN / UKSW) – Działania operacyjne SB wobec duchowieństwa w latach 80. – dr hab. Filip Musiał, prof. Ignatianum (IPN Kraków / Akademia Ignatianum) – Represje wobec duchowieństwa polskiego w ostatniej dekadzie PRL – ks.prof. dr hab.Józef Marecki (IPN Kraków/UPJP II) godz. 11.15 – 11.45 – przerwa Panel II: prowadzenie ks. prof. dr hab. Józef Marecki godz. 11.45–12.45
16 lutego 2015r. w Krakowskim Klubie Kamieniołom odbyło się spotkanie "Rosja - od imperium do…". W spotkaniu wzięli udział dr Karolina Kotulewicz oraz dr Rafał Lisiakiewicz.
Od 27 lutego 2015 r. w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego, przy ul. ks. Piotra Ściegiennego 2 w Kielcach, eksponowana będzie wystawa „Proces krakowski. Działacze WiN i PSL przed sądem komunistycznym", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Wystawa będzie prezentowana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Ekspozycja pozostanie otwarta dla zwiedzających do 15 marca 2015 r.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
W dniach 25 lutego – 25 marca 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Suchowoli (ul. Plac Kościuszki 13) można zwiedzać wystawę Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku zatytułowaną „»W imieniu Rzeczpospolitej...« Skazani na karę śmierci w latach 1944–1956 w woj. białostockim".
Wstęp wolny.
Z kolei 27 lutego 2015, o godz. 10.00, Krzysztof Jodczyk z OBEP poprowadzi zajęcia dla uczniów w oparciu o prezentowaną ekspozycję.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński i Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Ciechanowicz zapraszają na otwarcie wystawy „»Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu«. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego".
Będącą częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uroczystość odbędzie się 1 marca, o godz. 11:00, przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie.
Wystawę przygotowały IPN i Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.
Zapraszamy!
25 lutego 2015 r., o godz. 12.00, w Sali Rady Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 11, sala 142) odbędzie się panel dyskusyjny „Województwo śląskie. Rok 1945", z udziałem: dr. hab. Sylwestra Fertacza (prof. UŚ), dr. hab. Kazimierza Miroszewskiego, dr. hab. Adama Dziuroka (prof. UKSW) oraz prof. Ryszarda Kaczmarka (moderacja dyskusji).
Panel połączony będzie z promocją drugiego wydania książki „Województwo śląskie 1945–1950" pod red. dr. hab. Adama Dziuroka i prof. Ryszarda Kaczmarka oraz książki
Organizatorzy:
Fundacja „Dla Dziedzictwa" Wydział Oświaty UM Opola Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Opolu
Patronaty honorowe:
Prezydent Miasta Opola Przewodniczący Rady Miasta Opola Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Opolu
Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu Piątek, 27.02.2015
- godz. 10.00 – konferencja naukowa w Bibliotece Miejskiej Publicznej im. Jana Pawła II przy ul. Minorytów 4
24 lutego 2015 r., o godz. 18.00, w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie (ul. Mikołaja Kopernika 47) dr Waldemar Brenda, naczelnik miejscowej delegatury IPN, wygłosi wykład zatytułowany „Potem nazwano ich Wyklętymi... Polska konspiracja niepodległościowa w latach II wojny światowej po 1945 roku".
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
19 lutego 2015, o godz. 19.00, we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty, w ramach przeglądu filmowego „České dny", odbędzie się „Dzień Jana Palacha", podczas którego zostanie zaprezentowana seria dokumentów o bohaterskim czynie Czecha. Przed pokazami będzie można wysłuchać wystąpienia dr. Kamila Dworaczka z OBEP IPN we Wrocławiu na temat Studenckiej Drukarni Strajkowej im. Jana Palacha, która działała we Wrocławiu w 1981 r.
20 lutego 2015 r., o godz. 18.00, w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, przy pl. Wolności 19 (sala 1), odbędzie się spotkanie z dr. Bogusławem Traczem (OBEP Katowice), autorem książki „Hippiesi, kudłacze, chwasty. Hipisi w Polsce w latach 1967–1975". Prowadzenie spotkania – Jacek Kosiak z Radia Merkury.
Wstęp wolny!
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze zapraszają do obejrzenia wystawy „Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944–1956". Jest to kopia wystawy przygotowanej przez lubelski oddział IPN.
Wystawa przedstawia wiele aspektów dziejów podziemia niepodległościowego w latach 1944–1956. Użyte w tytule sformułowanie „zaplute karły reakcji" to pogardliwe określenie ludzi powojennego podziemia, upowszechniane przez propagandę komunistyczną, mające doprowadzić do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego hasła z prezentowanym na panelach wystawienniczych materiałem dodatkowo podkreśla dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej. Widzimy w pigułce całą historię podziemia niepodległościowego, od jego dramatycznego początku, związanego jeszcze z okresem wyzwalani
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze zapraszają na wystawę „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje", przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publiczne.
Losy jeńców przedstawiono na tle przymierza niemiecko-sowieckiego, wymierzonego przeciw Polsce. Na pierwszych panelach znaleźć można podstawowe informacje o liczbie jeńców, umiejscowieniu obozów i warunkach w nich panujących, postawie jeńców oraz polityce władz sowieckich w stosunku do nich, zwłaszcza o decyzji wymordowania jeńców i zesłania ich rodzin w głąb ZSRR. Na kolejnych panelach przedstawiono sylwetki polskich jeńców wojennych, którzy bądź pochodzili z Wielkopolski, bądź to związali się z nią przez pracę zawodową, studia, koligacje rodzinne itp. Obok fotografii umieszczone są dokumenty, np. listy i kartki pisane z obozów, informacje uzysk
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Poznaniu zapraszają na wystawę „Pielgrzym nadziei. Jan Paweł II na ziemi wielkopolskiej 1979 – 1983 – 1997 – 1999".
Na 12 planszach ekspozycji znaleźć można reminiscencje z czterech pielgrzymek papieskich do Wielkopolski, które były ważnymi wydarzeniami nie tylko religijnymi, ale także społeczno-politycznymi. Każda z tych wizyt apostolskich niosła też w sobie ogromny ładunek emocji. Prezentowane fotografie i dokumenty pochodzą między innymi z archiwum Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Poznaniu.
Read More...
Read More...
Epistolografia jest to wg słownika wyrazów obcych sztuka pisania listów lub też dział literatury obejmujący utwory napisane w formie listów. Pochodzenie terminu „epistolografia" od. gr. epistello (wysyłam) i grapho (piszę) ujawnia iż początki rozwoju piśmiennictwa epistolarnego i teorii listu sięgają czasów starożytnych.
Read More...
Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-02-20 · 835 wyświetleń Najwyraźniej nie tylko Niemcy pamiętają, że na skutek dwukrotnego wtrącenia się Ameryki do polityki europejskiej przegrały dwie wojny, które mogły wygrać, ale i w Ameryce nie zapomnieli o pogróżkach Jakuba Delorsa, że celem Unii Europejskiej jest wytoczenie Stanom Zjednoczonym wojny ekonomicznej.
Felieton · Radio Maryja · 2015-02-19 · 7726 wyświetleń Więc jeśli nawet pan redaktor Michnik nawołuje do dostarczania na Ukrainę broni, to wcale nie oznacza, że został jakimś podżegaczem wojennym. Nic z tych rzeczy! Nadal jest płomiennym szermierzem pokoju, tylko przy użyciu innych środków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz