Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-02-27 · 3676 wyświetleń Tymczasem wiadomo przecież, że interesy państwowe to furda, stary przesąd burżuazyjny, że najważniejsza jest jedność europejska i nie ma takiego poświęcenia, którego nie można by dokonać dla jej zademonstrowania. Już tam nasi Umiłowani Przywódcy pokazali, że w poświęceniu wszystkiego dla zademonstrowania jedności europejskiej wobec zimnego ruskiego czekisty Putina nie dadzą nikomu się wyprzedzić.
26 lutego 2015r. w Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie, przy ul. Jagiellońskiej 11 gościł prof. Andrzej Nowak. Głównym tematem spotkania była najnowsza książka prof. Andrzeja Nowaka „Polska i trzy Rosje". Autor przedstawia obraz Polski w 1918 roku, po 123 latach zaborów, Pokazuje Dmowskiego i Piłsudskiego jako prawdziwych mężów stanu pracujących na chwałę Polski, ukazuje podobieństwa między tamtym odzyskaniem niepodległości, a rokiem 1989. Kolejnym tematem spotkania była współczesna polska polityka na wschodzie w aspekcie bezpieczeństwa Polski (Rosja, banderowcy, wschodnia i zachodnia Ukraina). Prof. Andrzej Nowak omówił także swój List na Konwent Andrzeja Dudy wyjaśniając niektóre jego fragmenty. Spotkanie prowadził Jakub Maciejewski.
Szanowni Państwo,
zapraszamy na briefing zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Pawła Ukielskiego w sprawie oskarżeń rosyjskiej propagandy pod adresem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
Briefing odbędzie się dziś o godz. 15:30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia", ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.
Zapraszamy!
Kancelaria Prezydenta poinformowała o obchodach Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem głowy państwa.
O godz. 12:00 odbędzie się uroczyste złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz. 12:45 w Pałacu Prezydenckim – uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar terroru komunistycznego. W planie m.in. wystąpienie Prezydenta RP.
Szczegóły nt. obsługi medialnej, akredytacji itd.:
http://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/art,33.html
Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Oddział IPN w Warszawie przygotował materiały edukacyjne w formie teczki zawierającej karty oraz pocztówki ze zdjęciami żołnierzy podziemia niepodległościowego, wywodzącymi się zarówno z formacji poakowskich ( ROAK, WIN), jak i narodowych (Narodowe Zjednoczenie Wojskowe). Materiały te nawiązują do cyklu publikacji z serii „Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944–1956" oraz strony internetowej Wilcze tropy, prezentujących działalność podziemia niepodległościowego oraz walki z terrorem komunistycznym na terenie Mazowsza i Podlasia.
Oprócz tego warszawski IPN przygotował śpiewnik i płytę z piosenkami żołnierzy wyklętych.
Płyta „Piosenki z wilczych tropów", nagrana przez Pawła Piekarczyka, a wydana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, to historia
Polska we wrześniu 1939 roku podjęła nierówną walkę ze współdziałającymi ze sobą dwoma totalitarnymi potęgami – III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Sowieckim. Mimo klęski w wojnie obronnej, Polacy kontynuowali walkę zarówno na uchodźstwie, jak i kraju. Szybko rozwijające się struktury polskiej konspiracji doprowadziły do powstania Polskiego Państwa Podziemnego, unikalnego fenomenu w dziejach okupowanej Europy. Jego siłę zbrojną stanowił Związek Walki Zbrojnej, przemianowany następnie na Armię Krajową.
Związek Sowiecki w latach 1939-1941 okupował połowę terytorium Polski. Sowiecka okupacja przyniosła okrutne represje – cztery wielkie deportacje ludności cywilnej, zsyłki do łagrów, masowe aresztowania i egzekucje. Symbolem tych działań jest Zbrodnia Katyńska, w toku której wiosną 1940 r. na rozkaz Stalina strzałem w tył głowy zamordowano 22 tysiące polskich oficerów
Read More...
Stołeczni radni zdecydowali podczas czwartkowej sesji, że tzw. pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, potocznie zwany pomnikiem "czterech śpiących", nie wróci na Pl. Wileński, gdzie stał przed rozpoczęciem prac związanych z budową II linii metra.
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz