Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-02-25 · 9171 wyświetleń Cóż w tej sytuacji musi dziać się teraz, kiedy w naszym nieszczęśliwym kraju oficjalnie działa aż siedem tajnych służb, mających prawo prowadzenia działalności operacyjnej, więc wykorzystujących agenturę? Myślę, że parlamentarzystów, którzy NIE SĄ niczyimi agentami, można policzyć na palcach tym bardziej, że również bezpieki obcych państw poważnych hulają u nas niczym tornado.
Felieton · Radio Maryja · 2015-02-26 · 993 wyświetleń Czegóż to się można dowiedzieć z niezależnych mediów głównego nurtu - oczywiście, jeśli mają taki rozkaz! Ostatnio na przykład dowiedzieliśmy się, że "cała Polska pęka z dumy". Jeśli to prawda, to znaczy, że nasz nieszczęśliwy kraj znalazł się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Bo jeśli "pęka", to przecież może pęknąć, no a co wtedy?
Zdaniem posła Jarosława Gowina, prezesa Polski Razem, zarówno losy unii energetycznej, jak i stanowisko Unii Europejskiej wobec Ukrainy pokazują, że cała europejska polityka zagraniczna to pic na wodę.
„Aż mi bąble z nosa idą ze śmiechu kiedy to czytam: MAGDALENA OGÓREK - Kandydatka na prezydenta RP z SLD (…) Widziałem fotki tej pani. Buzia miłej panienki, doktorat z nauk filologicznych, dykcja, siksja, aparycja, a z drugiej strony barykady czeka na nią PUUUUUUTINN z ruskim butem wymierzonym w twarz" – napisał Wojciech Cejrowski na […]
ENGLISH
CALL FOR PAPERS
Międzynarodowa konferencja naukowa
Gospodarcza Żelazna Kurtyna. Część II: Pieniądz i systemy finansowe
Warszawa, 17–18 listopada 2015 r.
Instytut Pamięci Narodowej – Biuro Edukacji Publicznej oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – Katedra Historii Gospodarczej i Społecznej zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Gospodarcza Żelazna Kurtyna. Część II: Pieniądz i systemy finansowe", która odbędzie się w Warszawie w dniach 17–18 listopada 2015 r.
Koncerty
- 28 lutego – filharmoniczny koncert galowy Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci w ramach IV. Krakowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Krupnicza 35, godz. 19.00.
- 28 lutego – koncert hip-hopowy Tajne komplety, Centrum Kultury „Rotunda", Kraków, ul. Oleandry 1, godz. 19.00.
Wystawy
- 13 marca – 10 kwietnia wystawa Cum tacent, clamant (BEP), Muzeum Archeol
Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Oddział IPN w Warszawie przygotował materiały promocyjne w formie teczki zawierającej karty oraz pocztówki ze zdjęciami żołnierzy podziemia niepodległościowego, wywodzącymi się zarówno z formacji poakowskich ( ROAK, WIN), jak i narodowych (Narodowe Zjednoczenie Wojskowe). Materiały te nawiązują do cyklu publikacji z serii „Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944–1956" oraz strony internetowej Wilcze tropy, prezentujących działalność podziemia niepodległościowego oraz walki z terrorem komunistycznym na terenie Mazowsza i Podlasia.
Oprócz tego warszawski IPN przygotował śpiewnik i płytę z piosenkami żołnierzy wyklętych.
Płyta „Piosenki z wilczych tropów", nagrana przez Pawła Piekarczyka, a wydana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, to historia
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Uniwersytet Rzeszowski zapraszają na otwarcie wystawy „Milcząc wołają…" autorstwa Piotra Życieńskiego i Jolanty Czarskiej (projekt instalacji), poświęconej poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956".
Otwarcie wystawy odbędzie się 2 marca 2015 r., o godz. 13.30, w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego – Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej (Al. Rejtana 16 C).
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
5 marca 2015 w Gminnej Bibliotece Publicznej Spytkowicach odbędzie się spotkanie poświęcone oddziałowi partyzanckiemu „Wiarusy", z udziałem dr. Dawida Golika. Rozpoczęcie o godz. 10.00.
Wystawa „Powstańczy zryw w Czortkowie" zostanie otwarta 2 marca 2015 w Olkuszu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. F. Nullo 29b, i będzie prezentowana do 10 kwietnia 2015.
Czortków – niewielkie powiatowe miasteczko położone w dolinie Seretu na Podolu. Po 17 września 1939 r. zostało zajęte przez wojska sowieckie. Niemal natychmiast NKWD rozpoczęło aresztowania miejscowej inteligencji, rodzin wojskowych, urzędników, osadników, obywateli ziemskich. Jednocześnie na terenie miasteczka zaczęły powstawać pierwsze struktury konspiracyjne. Jednym z organizatorów konspiracji był nauczyciel gimnazjalny i harcmistrz Józef Opacki. W październiku 1939 r. Tadeusz Bańkowski, Henryk Kamiński i Heweliusz Malawski założyli organizację konspiracyjną „Stronnictwo Narodowe", której celem była walka z wrogiem i sabotaż. Na początku stycznia 1940 r. zaobs
W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, na konferencji prasowej 26 lutego 2015, ponownie zaapelował do bliskich ofiar terroru komunistycznego o przekazywanie materiału genetycznego, co pomoże w identyfikacji ich krewnych. Rodziny i wszystkich innych poprosił o przekazywanie wszelkich informacji o miejscach pochówku ofiar komunizmu, które pozwolą badaczom ekshumować, a następnie zidentyfikować kolejnych bohaterów.
W przekonaniu rodzin mają pomóc krótkie filmy umieszczone w internecie, w których krewni ofiar, którzy już oddali swój materiał genetyczny, opowiadają, jak ważne to dla n
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na wykład Marka Łukasika (OBEP IPN Katowice) pt. „O wolną Polskę. Podziemie zbrojne na Podbeskidziu 1939–1947". Wykład odbędzie się 30 marca 2015 r., o godz. 17.00, w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul. Słowackiego 17a) w ramach cyklu „Bielskie spotkania z historią najnowszą".
Serdecznie zapraszamy!
4 marca 2015 r., o godz. 12.00, w Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Cieszyn, ul. Regera 6) odbędzie się otwarcie wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz". Okolicznościowy wykład wygłosi Marek Łukasik (OBEP IPN Katowice).
Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach we współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.
Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego – uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbi
12 marca 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu (ul. Kościelna 11) odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Piotra Życieńskiego „Milcząc, wołają", poświęconej poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956". Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Wernisaż wystawy z udziałem autora – Piotra Życieńskiego odbędzie się o godz. 12.00
W programie:
- Prelekcja Sławomira Maślikowskiego
PROGRAM:
- godz. 17.00 Rozpoczęcie uroczystości – część oficjalna
- Występ Chóru Chłopięcego Bazyliki MBB w Limanowej – wspólne śpiewanie
- Apel Pamięci – Związek Strzelecki „Strzelec" Limanowa przy asyście Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
- Wykład okolicznościowy – dr Dawid Golik, IPN Oddział Kraków
- Koncert galowy Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza
2 marca 2015 – dr. Dawid Golik wygłosi wykład w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bogdanówce koło Skomielnej Czarnej. Obchody odbywają się pod patronatem dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr. Marka Lasoty.
Szkoła Podstawowa w Bogdanówce, początek uroczystości o godz. 9.00.
27 lutego 2015, w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rabce-Zdroju, w Galerii pod Aniołem (ul. Parkowa 5), o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1946–1955", połączone z prezentacją książki Partyzanci „Lamparta". Historia IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK i wykładem okolicznościowym dr. Dawida Golika.
Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki ogłasza nabór na seminarium wyjazdowe „Zagłada Żydów", organizowane we współpracy z Terezín Memorial i Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Do uczestnictwa w szkoleniu zapraszamy nauczycieli, przewodników, a także studentów – warunkiem uczestnictwa jest wykazanie się działalnością związaną z edukacją o Holocauście.
Seminarium obejmuje trzy wyjazdy studyjne: do Łodzi i Chełmna nad Nerem (21–22 marca 2015), Auschwitz (kwiecień 2015) oraz Terezina w Czechach (maj 2015).
Dokładne terminy wyjazdów do Auschwitz-Birkenau i Terezina będą ustalone i podane w najbliższym czasie – prosimy o cierpliwość.
W niedzielę, 1 marca 2015, Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki (Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25) pracuje w godzinach 9:00–14:00.
Czynna będzie księgarnia oraz wystawy:
- „Milcząc, wołają" – wystawa fotografii Piotra Życieńskiego, poświęcona poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. Wystawa będzie prezentowana w dniach 27 lutego – 26 marca 2015
- wystawa makiet projektów pomnika rotmistrza Pileckiego, nagrodzonych w konkursie warszawskiego Ratusza. Wystawa będzie prezentowana w dniach 26 lutego – 9 marca 2015
W recepcji można ot
1 marca 2015, o godz. 17.30, w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie (Al. Najświętszej Maryi Panny 56) odbędzie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Później uczestnicy uroczystości wezmą udział w przemarszu pod tablicę pamięci przy ul. Kilińskiego 22, gdzie odbędzie się Apel Poległych, który poprowadzi Sławomir Maślikowski (OBEP Katowice). Następnie zebrani przejdą pod tablicę poświęconą kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu przy Al. NMP 33. Katowicki oddział IPN jest współorganizatorem uroczystości.
Serdecznie zapraszamy!
27 lutego 2015 r., o godz. 9.00, w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu (ul. Parkowa 2) odbędzie się sesja naukowa „Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych".
W programie wykłady:
- dr Małgorzata Kaganiec – „Działalność Żołnierzy Wyklętych w Bytomiu"
- dr Adam Dziuba (OBEP Katowice) –- „Podziemie niepodległościowe w Polsce"
Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja wystawy „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu…"
2 marca, o godzinie 13.00, w Domu Kultury w Kętach, przy ulicy Żwirki i Wigury 2A, odbędzie się wykład dr. Marcina Chorązkiego „Pogrobowcy Polskiego Państwa Podziemnego – żołnierze antykomunistycznego podziemia 1944–1963". Wykład odbędzie się w ramach spotkań organizowanych przez Klub „Gazety Polskiej" w Kętach.
1 marca, o godz. 16.30, w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, przy Rynku 18, odbędzie się wykład dr. Marcina Chorązkiego „Podziemie antykomunistyczne w Małopolsce".
3 marca 2015 r., o godz. 12.30, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa) odbędzie się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności 27 działaczom opozycji antykomunistycznej w PRL. Aktu dekoracji, w obecności Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, dokona Doradca Społeczny Prezydenta RP Krzysztof Król.
Odznaczeni zostaną:
- Zbigniew Adamczyk
- Mariusz Adamowicz
- Jan Paweł Chojnacki
- Piotr Janusz Czarniawski
- Jan Członkowski
- Barbara Czyż
- Bogusław Dziatko
- Janusz Gajewski
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na organizowaną przez Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego promocję książki „Łódzki strajk studencki. Styczeń–luty 1981. Spojrzenie po latach". Weźmie w niej udział między innymi Andrzej Czyżewski z OBEP IPN w Łodzi, współautor publikacji.
Spotkanie odbędzie się 27 lutego (piątek), o godz. 12.00, w Instytucie Historii UŁ w sali Rady Wydziału, przy ul. Kamińskiego 27a.
Zapraszamy również do obejrzenia przygotowanej przez pracowników OBEP IPN w Łodzi we współpracy ze wszystkimi oddziałami IPN w Polsce wystawy
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na serię wykładów dr. Tomasza Toborka z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.
Tematy wykładów, terminy i miejsca spotkań:
1 marca 2015, godz. 10.00, Radomsko
- „Wyklęci i niezłomni. Żołnierze konspiracji antykomunistycznej w regionie łódzkim" – Muzeum Regionalne w Radomsku, ul. Narutowicza 1
3 marca 2015, godz. 10.00, Sulmierzyce
- „Wy
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Fundacja „Libertas Culturae" w Rzeszowie zapraszają na wykład dr. Michała Wojnowskiego „»Wojna rewolucyjna«, »wojna hybrydowa«, »wojna buntownicza«, »proxy war«, »wojna informacyjna«… Analiza dyskursu publicznego w kontekście konfliktów asymetrycznych z udziałem ZSRR/Federacji Rosyjskiej". Wykład odbędzie się 26 lutego 2015 r., o godz. 17:00, w budynku IPN Oddział w Rzeszowie (ul. Szopena 23).
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Zapraszamy Państwa na konferencję prasową Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, dotyczącą działań Instytutu Pamięci Narodowej związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezesowi IPN będzie towarzyszył dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu dr Andrzej Zawistowski.
Konferencja odbędzie się w czwartek, 26 lutego, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa) o godz. 11:00.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną działania edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, m.in. odbędzie się przedpremierowy pokaz wystawy „Milcząc, wołają". Zaprezentowana zostanie kampania informacyjna IPN – apel o materiał DNA osób, których bliscy mogą być ofiarami terroru komunistycznego z lat 1944–1956.
Publikujemy program obchodów w poszczególnych miejscowościach.
Read More...
Reszczyńskiego "Zainspirowany Konecznym". W spotkaniu, obok autora, udział weźmie prof. Jan Żaryn, redaktor naczelny miesięcznika "wSieci Historii".
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz