Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-02-13 · 2351 wyświetleń Właśnie JE abp Henryk Hoser zauważył, że Kościół w Polsce "zdradził Jana Pawła II". Być może to prawda, chociaż wymagałoby uściślenia, kto konkretnie Jana Pawła II "zdradził". Kościół bowiem obejmuje duchowieństwo i katolików świeckich, którzy w kwestii nauczania, podobnie jak w kwestiach duszpasterskich nie mają nic, albo prawie nic do gadania, więc ani "zdradzić", ani nie zdradzić nikogo nie mogą.
Podczas konferencji prasowej w Sejmie europoseł Janusz Korwin-Mikke powiedział, że niezależnie od tego, jaka jest sytuacja, zawsze domagał się silnej armii i przypomniał, że maleńkie Księstwo Warszawskie miało stutysięczną armię, więc nas też powinno być stać na sto tysięcy żołnierzy. - Powtarzam: żołnierzy, a nie urzędników itd. Sto tysięcy prawdziwych żołnierzy gotowych do walki na […]
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, projekt rozporządzenia przekazany do uzgodnień przez resort przewiduje wyższe kwoty mandatów za niektóre wykroczenia.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydent Miasta Stalowa Wola, Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli, Starosta Stalowolski oraz NSZZ „Solidarność" Region Ziemia Sandomierska zapraszają na sesję okolicznościową poświęconą abp. Ignacemu Tokarczukowi, która odbędzie się 24 lutego 2015 r. na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli (aula „Solidarności", ul. Ofiar Katynia 6a).
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
Serdecznie zapraszamy.
25 lutego 2015 r., o godz. 14.00, w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie-Mijaczowie (ul. Pułaskiego 5) odbędzie się konferencja naukowa „Relacje państwo – Kościół katolicki na terenie diecezji częstochowskiej w latach 1945–1989. Myszków i okolice". Organizatorzy: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Częstochowie oraz parafia rzymskokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem honorowym Oddziału IPN w Katowicach.
PROGRAM
- ks. dr Zbigniew Werra (Politechnika Koszalińska) – Stosunki państwo – Kościół katolicki w okresie PRL
- ks. prof. dr hab. Jan Związek (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie) –
3 marca 2015 r. w Radzionkowie odbędzie się IX Ogólnopolskie Forum Nauczycieli Regionalistów „Uwikłani w historię. Rok 1945 na Górnym Śląsku". Katowicki oddział IPN jest współorganizatorem wydarzenia.
PROGRAM
godz. 9.00–11.00 zwiedzanie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie, ul. św. Wojciecha 118.
godz. 11.00 – IX Ogólnopolskie Forum Nauczycieli Regionalistów – Centrum Kultury „Karolinka" w Radzionkowie, plac Jana Pawła II nr 2
- „Definicja Tragedii Górnośląskiej" – Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice)
- „Deportacja Górnoślązaków do ZSRS" – dr Dariusz Węgrzyn (IPN Katowice)
Uniwersytet Rzeszowski, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność" Region Rzeszowski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Komitet Organizacyjny 34. Rocznicy Podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich zapraszają na sesję popularnonaukową „Antoni Kopaczewski syn »Lwa«", która odbędzie się 19 lutego 2015 r., o godz. 11:00, na Uniwersytecie Rzeszowskim (al. T. Rejtana 16 C Budynek Al, Mała Aula).
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Zapraszamy na pokazy pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet", opowiadającego historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku symboliczna córka Solidarności próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej.
W filmie występują m.in. Henryka Krzywonos, Barbara Labuda, Zofia Romaszewska, Helena Łuczywo, Jadwiga Staniszkis, Ludwika Wujec.
Film powstał jako efekt partnerstwa publiczno-prywatnego z Instytutem Pamięci Narodowej.
RZESZÓW
27 lutego 2015 r., godz. 20.00
- Klub „Pod Palmą" w Rzeszowie (ul. Cicha 4a)Koncert „Panny Wyklęte/Wygnane" (wstęp wolny, wejściówki do odbioru w siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej)
28 lutego 2015 r., godz. 19.00
- Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7) Prelekcja Mirosława Surdeja (IPN Oddział Rzeszów) pt. „Podziemie niepodległościowe na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku" połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja" w reż. Sławomira Górskiego
1 marca 2015 r.
- godz. 15.00,
Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Instytut Historii UJK w Kielcach serdecznie zapraszają na konferencję naukową Cywilno-wojskowe struktury Polskiego Państwa Podziemnego na Kielecczyźnie (1939–1945). Colloquium II, która odbędzie się w październiku 2015 r. w Kielcach.
Przegrana w wojnie obronnej w 1939 r. nie zahamowała dążeń społeczeństwa polskiego do ostatecznego zwycięstwa nad dwoma agresorami: III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Sowieckim. Działania te uwieńczone zostały zorganizowaniem konspiracyjnego Państwa – nie mającego swojego odpowiednika w okupowanej Europie, a które posiadało wszystkie konieczne elementy składowe: władze, siły zbrojne, administrację, sądownictwo i policję oraz co równie ważne obszar i obywateli. Do podziemia zeszło także życie kulturalne, społeczne i oświatowe. Tym samym nieza
25 lutego 2015 r. w sali audytoryjnej „Parnassos" w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1) odbędzie się konferencja popularnonaukowa zorganizowana w 35. rocznicę powstania Konfederacji Polski Niepodległej. Organizator: Instytut Historyczny NN im. Andrzeja Ostoi-Owsianego w Warszawie.
PROGRAM
10.00–12.00 Część I.
- Otwarcie konferencji – Andrzej Sznajder (dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach)
- Wystąpienie prof. Leszka Moczulskiego, Honorowego Przewodniczącego Konfederacji Polski Niepodległej
- Prezentacja filmu dokumentalnego „Pod prąd", reż. Maciej Gawlikowski
12.00–12.45 przerwa
12.45 – 14.30 C
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie „Krakowski NZS: samoograniczający się antykomunizm". W dyskusji wezmą dr hab. Henryk Głębocki, Jarosław Guzy, Marcin Kasprzycki. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.
Analiza dokumentów z książki, która będzie przedmiotem dyskusji, pozwala wejrzeć w historię tego momentu komunizmu w Polsce, kiedy system zachwiał się w swych podstawach. Stało się tak głównie za przyczyną „Solidarności", ale Niezależne Zrzeszenie Studentów dołożyło do tego dzieła swoją cegiełkę. Przez pryzmat tych dokumentów widzimy, jaka „dziura w systemie" powstała wskutek działań krakowskich studentów skupionych w NZS. A skądinąd wiemy, że tej „dziury" później nigdy już komunistom nie udało się do końca zasklepić, nawet przy pomocy stanu wojennego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz