Komentarz · serwis "Prawy.pl" (prawy.pl) · 2015-02-24 · 7531 wyświetleń Nie trzeba specjalnej przenikliwości, żeby to wszystko zauważyć, toteż frontowcy też już zauważyli, że z tym całym Majdanem dali się wydymać jak dzieci. Uświadomienie sobie czegoś takiego jest niewymownie przykre, więc nic dziwnego, że frontowcy - po pierwsze - chronią się za murem legendy o własnej dzielności, ale - po drugie - próbują nieubłaganym palcem wskazać winowajcę i ten palec - nieomylnie wskazuje na "dowództwo", a przede wszystkim - na "władze w Kijowie".
Posłowie PO przygotowali projekt ustawy, zgodnie z którym władze dużych miast dostaną prawo wprowadzania zakazu wjazdu samochodów niespełniających najwyższych norm emisji spalin.
"Mała, krępa Żydówka. Zawsze przyjmowała w mundurze, który jej pękał. Siedziała na krześle, nigdy nie wstawała. Chodziłam do niej przez dwa i pół roku, co dwa tygodnie"
Debata poświęcona myśli wybitnego polskiego historyka z udziałem Jana Żaryna i Wojciecha Reszczyńskiego.
Rada Gminy Czernichów IV Sesja 23 lutego 2015Wszystkie prawa zastrzeżone (all rights reserved). Wszystkie materiały zamieszczane na kanale NaszCzernichowTV stanowią własność intelektualną i nie mogą być udostępniana, powielane, dystrybuowane bez zgody autora.
Halowy Puchar Wójta Gminy Liszki więcej na http://www.liszki.tvGłówny Organizator: Kaszowianka Kaszów 22.luty 2015 r. Hala sportowo - widowiskowa w Liszkach.
Nowy doradca Wójta Gminy Liszki więcej na http://www.liszki.tv
O strategii Gminy Liszki na lata 2015-2020 http://www.liszki.tv
Liszki.tv przedstawia Strategie Rozwoju Gminy http://www.liszki.tv „Razem Blisko Krakowa- zintegrowany rozwój podkrakowskiego obszaru funkcjonalnego" 2015-2020
Sesja Rady Gminy Liszki w Rohatynie więcej na http://www.liszki.tv
27 lutego 2015 r., o godz.11.00, odbędą się w Kluczborku uroczystości miejskie i powiatowe Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W ramach obchodów Andrzej Koziar z opolskiej delegatury IPN Wrocław wygłosi wykład „Mjr Hieronim Dekutowski »Zapora« i jego żołnierze". Odbędzie się takżeprezentacja filmu „Zaporczycy".
Miejsce: sala kinowa LO im. Mickiewicza przy ul. Mickiewicza 10 w Kluczborku.
27 lutego 2015 r., o godz.17.00, odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego im gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Opolu. Grzegorz Walasik wygłosi prelekcję oraz przedstawi prezentację multimedialną „Dziewczyny wojenne w piosenkach i pieśniach".
Miejsce spotkania: Opole, ul. Żeromskiego 3, I piętro.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński spotkał się z Wicepremierem i Ministrem Kultury Ukrainy Wiaczesławem Kyryłenką. Wicepremierowi towarzyszyli także Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oraz Zastępca Ministra Kultury Ukrainy ds. Integracji Europejskiej Andrij Vitrenko.
Jeszcze przed spotkaniem w IPN wicepremier Ukrainy w wywiadzie udzielonym PAP powiedział, że: „Kijów chce korzystać z polskich doświadczeń dekomunizacji i integracji społeczeństwa". Rozmowa z Prezesem IPN dotyczyła właśnie spraw współpracy na polu wymiany doświadczeń na temat pamięci historycznej i rozliczania zbrodni z przeszłości. Wicepremier zapoznał się z działalnością wszystkich czterech pionów Instytutu: archiwalnego, prokuratorskiego, lustracyjnego oraz naukowo-edukacyjnego. Szczególnie interesował się sprawami lustracji. Obie strony podkreśliły potrzebę prowadzenia dialogu historycznego,
23 lutego 2015 w Instytucie Pamięci Narodowej gościli przedstawiciele czołowych rosyjskich mediów niezależnych. Zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wizyta w Polsce ma na celu nawiązanie kontaktów z polskimi dziennikarzami, działaczami społecznymi, ekspertami w temacie lustracji oraz edukacji publicznej.
W IPN rosyjscy dziennikarze rozmawiali o rozliczaniu komunistycznej przeszłości z zastępcą Dyrektora Biura Lustracyjnego, Radosławem Petermanem. Z dr. Andrzejem Zawistowskim, Dyrektorem Biura Edukacji Publicznej, grupa dyskutowała o edukacji historycznej. W programie wizyty jest też spotkanie w Archiwum IPN.
Wystawa „Milcząc, wołają" autorstwa Piotra Życieńskiego i Jolanty Czarskiej poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 (szczegóły na stronie: www.poszukiwania.ipn.gov.pl). Ekspozycja ma formę dwustronnej ściany obrazującej życie i śmierć ofiar. Swoją formą plastyczną, opierającą się głównie na obrazie, przy oszczędności opisów, skłaniać ma odbiorców do samodzielnej refleksji.
Wystawa prezentowana będzie jednocześnie w kilkunastu miejscach w kraju, m.in. na Uniwersytecie w Białymstoku, w Muzeum Archeologicznym w Krakowie i w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, a inauguracja ogólnopo
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku wraz ze stowarzyszeniami kombatanckimi – Zarządem Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zarządem Okręgu Białystok Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Zarządem Oddziału Białystok Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego po raz kolejny chce oddać hołd żołnierzom niezłomnie walczącym o niepodległość Polski po drugiej wojnie światowej. Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich, którym droga jest pamięć o ofierze życia, poniesionej przez Żołnierzy Wyklętych na rzecz Wolnej Polski, do udziału w spotkaniu upamiętniającym Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przed budynkiem kina „Ton" przy Rynku Kościuszki w dniu 1 marca br. o godz. 12.00., gdzie odbędzie się apel poległych oraz salwa honorowa. Pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych zostaną złożone wieńce. Następnie uczestnicy spotkania przejdą pod pomnik
2 marca 2015 r., o godz. 9.00, w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego, przy ul. Toporowskiego 96 w Kielcach, odbędzie się prelekcja i pokaz multimedialny pracownika Biura Edukacji Publicznej IPN w Kielcach Marka Jończyka „Zbrojne podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie po II wojnie światowej".
Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
2 marca 2015 r., o godz. 11.00, w I Społecznym Gimnazjum im. Mikołaja Reja, przy ul. Wesołej 29 w Kielcach, odbędzie się wykład i pokaz multimedialny pracownika Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach Marka Jończyka „Żołnierze Wyklęci", poświęcony żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego.
Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Po kilku latach działalności centralnego projektu badawczego IPN „Aparat władzy wobec środowisk twórczych, naukowych i dziennikarskich" doszliśmy do wniosku, że przedstawiliśmy już aktywność władz (szczególnie aparatu bezpieczeństwa) wobec konkretnych środowisk, grup czy osób, natomiast najmniej wiemy o tych, którzy podejmowali decyzje, kierowali tymi akcjami. Mało nadal wiemy np. o tym, w jakich lub też poza jakimi strukturami działali. Dlatego zdecydowaliśmy, że nadszedł czas, aby ten stan wiedzy zmienić. Proponujemy Państwu zatem następującą tematykę:
- Struktury – zarówno partyjne, jak i aparatu bezpieczeństwa, cenzury czy innych podmiotów, których polem zainteresowania były wymienione środowiska. Warto zastanowić się też, na ile sprawy tych trzech środowisk absorbowały inne piony władzy, a inf
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi wraz z Zarządem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy XXXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Łodzi zapraszają 25 lutego 2015 r. (środa) o godz. 12.30 na wykład dr. Tomasza Toborka z łódzkiego IPN pt. „Kapitan Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie".
Prelekcja odbędzie się w muzeum – schronie przeciwlotniczym na Brusie (ul. Konstantynowska 98) jednym z największych i najstarszych obiektów tego typu w mieście.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Dolnośląskie szkoły zrzeszone w Rodzinie Szkół im. Armii Krajowej organizują po raz kolejny wspólną wystawę w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Tegoroczna edycja jest koordynowana przez I Liceum Ogólnokształcące w im. Armii Krajowej w Miliczu.
Myśl przewodnia: Jan Nowak-Jeziorański – Misja: Polska
PROGRAM
godz. 9.30
- Ustawienie wystawy. Każda szkoła odpowiedzialna za swoją część zgłasza się do holu głównego w Kuratorium Oświaty
godz. 10.00
- Przemówienia: Prezes Dolnośląskiej Rodziny Szkół AK Dorota Rasała-Świtoń Dolnośląski Kurator
1 marca 2015 r., o godz. 16.30, w kinie Światowid w Katowicach (ul. 3 Maja 7) odbędzie się wieczór muzyczno-poetycko-filmowy, poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Katowicki oddział IPN jest współorganizatorem wydarzenia. W uroczystości wezmą udział grupy rekonstrukcyjne.
W programie:
- wystąpienie przedstawiciela Oddziału IPN w Katowicach
- emisja filmów: - „Ci co przeżyli" w reż. Marii Dłużewskiej - „Sny stracone, sny odzyskane" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego
Więcej informacji: http://www.swiatowid.katowice.pl/index.php?id=wykleci_2015
1 marca 2015 r. Stowarzyszenie „Pędziwiatr Białystok" organizuje imprezę sportową „Wilczym Tropem. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" pod patronatem Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku.
PROGRAM
godz. 12.00, Uroczysko „Glinki", Krasny Las
- Start Biegu Głównego na dystansach: 1963 m oraz 5000 m
godz. 13.30
- Dekoracja zawodników
godz. 13.45
- Otwarcie plenerowej wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym
- Ognisko z poczęstunkiem dla zawodników i uczestników imprezy
- Śpiew pieśni patriotycznych
- Gawęda historyczna o Żołnierzach Wyklętych w wykonaniu dr Ewy Rogalewskiej z OBEP IPN w Białymstoku
27 lutego 2015 r., o godz. 18.30, w Bielskim Dom Kultury (ul. 3 Maja 2), w ramach ogólnopolskiego projektu IPN „Kamienie Pamięci", koordynowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, młodzież z Gimnazjum Nr 1 w Bielsku Podlaskim wystawi sztukę teatralną „Z pokoleń trudu, ofiarnej krwi", upamiętniającą bł. księdza Antoniego Borowskiego, ks. Ludwika Olszewskiego i ks. Henryka Opatowskiego oraz mieszkańców Bielska, zamordowanych przez Niemców 15 lipca 1943 r. w Lesie Pilickim.
Wstęp wolny.
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Markowej organizuje 28 lutego 2015 r., o godz. 16.00, w Skansenie Zagrodzie – Muzeum (nr domu 1500) wieczornicę poświęconą historii markowskich Żydów podczas II wojny światowej. W programie m.in. wykład dr. Mateusza Szpytmy, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, zatytułowany „Zbrodnie na ludności żydowskiej w Markowej w 1942 roku."
Wstęp wolny.
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Markowej dr hab. Filip Musiał, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, 27 lutego 2015 r., o godz. 12.00, wygłosi w siedzibie biblioteki (Markowa nr domu 1414) wykład zatytułowany „Żołnierze Wyklęci i ich losy."
Wstęp wolny.
Reszczyńskiego "Zainspirowany Konecznym". W spotkaniu, obok autora, udział weźmie prof. Jan Żaryn, redaktor naczelny miesięcznika "wSieci Historii".
Read More...
O podwójnych standardach pisałem już niejeden raz. Ale medialny bełkot nie przestanie mnie zadziwiać. Echo wizyty Władimira Putina na Węgrzech powoli milknie. Mimo zapowiedzi Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, drugiego Budapesztu w Warszawie nie będzie, wizyta Prezydenta Rosji na Węgrzech to zbyt wiele. No, cóż trzeba obejść się smakiem.
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz