Polacy preferują rodziny wielodzietne, chcą mieć więcej dzieci, ale często się na to nie decydują. To co ich powstrzymuje, to obawy przed tym czy podołają finansowo posiadaniu dużej rodziny, powstrzymują też często złe warunki mieszkaniowe – wynika z badania Domu Badawczego Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.
Poseł Przemysław Wipler napisał na Facebooku, że rolnicy mają rację, żądając od państwa, aby zapłaciło za szkody wyrządzane przez dziki.
Na Facebooku pojawił się, napisany anonimowo podobno przez pracownika kopani z 32-letnim stażem, 10-punktowy plan, jaki rzekomo realizuje Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Jastrzębiu Zdroju.
10 lutego 2015r. w Krakowie odbyło się spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, historykiem IPN kierującym pracami archeologicznymi na tzw. Łączce, a także w innych miejscach, gdzie w anonimowych grobach grzebano ofiary komunistycznego terroru. Organizatorem spotkania są Wiślaccy Patrioci.
W rocznicę pierwszej deportacji ludności polskiej do ZSRR, 10 lutego 2015, odbył się wernisaż wystawy płaskorzeźb i rzeźb prof. Stanisława Kulona „Świadectwo 1939–1946". Gościem honorowym był autor wystawy – Stanisław Kulon, rzeźbiarz, wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Prof. Stanisław Kulon jako dziecko został wraz z rodziną wywieziony na Ural. Ciężkie warunki życia i praca ponad siły w sowieckich obozach pracy doprowadziły do śmierci rodziców i młodszego rodzeństwa Stanisława Kulona. Po latach spędzonych w sierocińcach w ZSRR przyszły rzeźbiarz wrócił do Polski w 1946 r. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1958–1966 był asystentem w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej, w latach 1988–2000 &nda
16 lutego 2015 r., o godz. 11.00, w II LO im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie (Al. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1) odbędą się uroczystości z okazji 73. rocznicy utworzenia Armii Krajowej i 26. rocznicy powstania augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Białostocki oddział IPN reprezentować będzie dyrektor Barbara Bojaryn-Kazberuk. Równocześnie prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku będzie na miejscu pobierał materiał genetyczny od członków rodzin ofiar Obławy Augustowskiej. Organizatorem uroczystości jest Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.
Więcej informacji na stronie: http://akklub.pl/
10 lutego 2015 r. członkowie warszawskiego oddziału Związku Sybiraków zebrali się pod Symboliczną Mogiłą Sybiraków na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim (dawnym Wojskowym). Uczcili 75. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków z Kresów Wschodnich.
Uroczystość zyskała należytą oprawę dzięki obecności pocztów sztandarowych i reprezentacji młodzieży z Zespołu Szkół Sportowych nr 72 (Gimnazjum Sportowe nr 35 i LXII LO Mistrzostwa Sportowego im. gen. Andersa) oraz uczniów klas wojskowych CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. W. Milewicza z Zespołu Szkół nr 7 w Warszawie.
Szkoły te współpracują z Biurem Edukacji Publicznej IPN przy realizacji V edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów".
18 lutego 2015 r., o godz. 9.00, uczniowie Gimnazjum im. ks. Radwańskiego w Rajgrodzie, biorący udział w ogólnopolskim projekcie IPN „Kamienie Pamięci", spotkają się z koordynatorem projektu Karolem Usakiewiczem z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku.
17 lutego 2015 r., o godz. 16.30, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w internacie Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku (ul. Broniewskiego 14) odbędzie się spotkanie historyczne poświęcone postaci Zbigniewa Rećki ps. „Trzynastka". Poprowadzi je Karol Usakiewicz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku.
W dniach 13 i 23 lutego 2015 dr Karol Sacewicz z Delegatury IPN w Olsztynie poprowadzi lekcje dla uczniów III LO im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie (Aleja Sybiraków 3), poświęcone Żołnierzom Wyklętym.
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na spotkanie z Darią Czarnecką, autorką książki „Sprawa Stanisława Gustawa Jastera ps. »Hel«", połączone z projekcją filmu dokumentalnego „Jaster – tajemnica Hela".
Wydarzenie odbędzie się 23 lutego 2015, o godz. 17.00, w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul. Słowackiego 17a) w ramach cyklu „Bielskie spotkania z historią najnowszą".
Daria Czarnecka – socjolog i historyk, młodszy archiwista w Państwowym Archiwum w Katowicach. Jest laureatką Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Badawczo z
Zapraszamy na spotkanie z autorami komiksu „Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust", objętego patronatem Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie.
Spotkanie, zorganizowane we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie i Włoskim Instytutem Kultury, odbędzie się 12 lutego 2015 (czwartek) o godz. 18:30 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Debata organizowane są w ramach projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Warto debatować. Historyczne debaty oksfordzkie", adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Kolejna debata z tego cyklu odbędzie się 12 lutego 2015 r. i dotyczyć będzie wolności twórców w PRL i ich oceny. Tym razem zmierzą się ze sobą uczniowie z Liceum Plastycznego w Szczecinie oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie. Obecna będzie także zaproszona publiczność (wybrana młodzież ponadgimnazjalna).
Czy dyskusja, w której ważniejsza jest siła argumentów niż słuszność racji, może dotyczyć tematów historycznych? Okazuje się, że jak najbardziej. Roztrząsanie tematów związanych z najnowszą historią Polski pozwala bowiem młodzieży lepiej zrozumieć zarówno czasy, w których przyszło żyć ich dziadkom i rodzicom, jak i współczesność.
12 lutego 2015 r., o godz. 10.00, w Oddziale IPN we Wrocławiu (pl. Strzelecki 25) odbędzie się seminarium przygotowujące uczniów do pracy w projekcie edukacyjnym IPN „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów"
W programie spotkania planujemy:
- zajęcia warsztatowe „Jak przygotować i przeprowadzić wywiad ze świadkiem historii"
- wykład przybliżający postać dr Wandy Półtawskiej, więźniarki FKL Ravensbrück w l. 1941–1945, autorki wspomnień I boję się snów
Zajęcia prowadzić będą pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu Iwona Demczyszak, Ewa Chabros i dr Tomasz Gałwiaczek.
27 lutego (piątek)
- 19.00 – widowisko artystyczne zespołu „Pro Bono" poświęcone Żołnierzom Niezłomnym, kościół św. Brygidy, ul. Profesorska 17
28 lutego (sobota) 2015 r.
- 17.00 – akcja „Przyjdź i zapal znicz polskim bohaterom" – zapalenie zniczy przy alei Żołnierzy Wyklętych, na wysokości ul. Srebrniki. Uczestnicy akcji otrzymają bezpłatne wejściówki na koncert zespołu „De Press" w „Parlamencie"
- 19.00 – koncert zespołu „De Press" poświęcony Żołnierzom Niezłomnym, Klub Muzyczny Parlament, ul. św. Ducha 2
Termin: 23–28 lutego 2015 Miejsce: Rynek Główny 34 (prawa oficyna III p.) Organizatorzy: Klub Jagielloński, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie
PROGRAM
- 23 II, godz. 18. 00 – prelekcja dr hab. Filipa Musiała „Powojenne podziemie niepodległościowe"
- 24 II, godz. 16. 00 – „Żołnierze wyklęci w kulturze masowej", w dyskusji udział wezmą: dr Dawid Golik (OIPN Kraków), Mateusz Prendota (Stowarzyszenie Passionart)
- 25 II, godz. 16.00 – maraton filmowy „Polska się o nas upomni"
- 26 II, godz. 16.00 – spot
10 lutego 2015 r. odbyły się we Wrocławiu uroczystości 75 rocznicy rozpoczęcia masowych wywózek ludności polskiej z Kresów. Po mszy świętej w kościele św. Bonifacego złożono kwiaty pod pomnikiem Zesłańców Sybiru przy placu Strzeleckim. Okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele władz samorządowych – wojewoda, wicemarszałek województwa oraz prezydent Wrocławia. Rys historyczny przedstawił Wojciech Trębacz z wrocławskiego oddziału IPN. W uroczystości wzięli udział Sybiracy, ich rodziny, a także mieszkańcy Wrocławia, w tym przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych.
16 lutego 2015 r., o godz. 10.00, w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, przy ul. Wincentego Pola 65, odbędzie się konferencja naukowa „Deportacje do ZSRS z ziem polskich 1944/1945 r. Perspektywa porównawcza".
Deportacje – motywowane politycznie przymusowe przesiedlenia jednostek, grup społecznych, etnicznych, członków organizacji – należały do instrumentarium represyjnych działań XX-wiecznych totalitaryzmów. Na ziemiach polskich stosowały je zarówno hitlerowskie Niemcy, jak i Związek Sowiecki. Konferencja ma na celu porównawcze spojrzenie na różne przykłady deportacji z ziem polskich do ZSRS w latach czterdziestych XX w. Obiektem zainteresowania są zarówno te terytoria, które Polska utraciła po 1945 r. – jak Wileńszczyzna, jak i „ziemie nowe" – Ziemie Zachodnie i Północne, oderwane od Rzeszy Niemieckiej. Przedmiotem zainteresowania są
Felieton · Radio Maryja · 2015-02-12 · 2581 wyświetleń Wygląda na to, że Europa, a kto wie, czy nie cały świat, stanął na krawędzi wojny. Mamy coś w rodzaju wyścigu z czasem; albo starania podjęte przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel, by zapobiec zaostrzeniu i rozszerzeniu ukraińskiej wojny przyniosą jakieś rezultaty, albo rozpocznie się gwałtowne podsycanie ukraińskiego konfliktu.
Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-02-11 · 7748 wyświetleń Sytuacja na Ukrainie zaostrza się, niczym walka klasowa w miarę postępów socjalizmu. To znaczy - zaostrza się generalnie - bo bywają okresy, kiedy sprawia wrażenie, jakby nie tylko się nie zaostrzała, ale się normalizowała. Zależy to oczywiście od punktu widzenia, który - jak wiadomo - zależy od punktu siedzenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz