Po latach bezprecedensowego wzrostu podaży pieniądza mamy do czynienia z mniejszymi lub większymi bańkami spekulacyjnymi w większości aktywów więc ostrożność w inwestowaniu jest absolutnie konieczna.
Irańska agencja informacyjna Fars twierdzi, że irackie wojsko zestrzeliło dwa brytyjskie samoloty wojskowe, które miały dokonywać zrzutów broni dla terrorystów z Państwa Islamskiego.
Jak informuje „Gazeta Wyborcza", Michał Bełkot i Marcin Horała, gdyńscy radni PiS wraz ze Stowarzyszeniem KoLiber Gdynia przygotowują projekt uchwały obywatelskiej zmniejszającej wysokość opłaty targowej w mieście.
1 marca 2015 w siedzibie Civitas Christiana odbyło się spotkanie z kpt. Konstantym Kopfem. Gość wspominał swoje wojenne przygody, omówił czasy powojenne oraz współczesne. Spotkanie zorganizowali: ONR Brygada Małopolska Przymierze Naród Wolność Suwerenność Civitas Christiana
1 marca 2015. Na krakowskim rynku i w innych miejscach miasta obchodzono dziś Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" . Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej rozstawili namioty, w których można było się dowiedzieć sporo na temat Żołnierzy Wyklętych. Po mszy świętej w Kościele Mariackim wyruszył marsz w kierunku Parku Jordana, gdzie odsłonięto pomniki mjr. Łukasza Cieplińskiego mjr. Zygmunta Szendzielarza.
Prezentujemy piąty odcinek „Studia Nadwiślańskiego", w którym gościem Jana Lorka jest Marcin Niewalda. Gość opowiada o genealogii czyli odkrywaniu ludzkich skarbów.
Wydarzenia miesiąca Komentują: Łukasz Warzecha Piotr Gociek Witold Gadowski Łukasz Salwarowski Patryk Salomon Tadeusz Polkowski Spotkanie prowadził: Adam Kalita Krakowski Klub Wtorkowy Klub Pod Gruszką Sala Fontany, ul. Szczepańska 1 w Krakowie fot. Jan Lorek
Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-03-01 · 8693 wyświetleń Dlatego Wiktor Orban nawet specjalnie się nie zdziwił przyjęciem doznanym w Warszawie. Podobnie jak wszyscy, on też wie, że pani premierzyca, żeby już nie wspomnieć o Umiłowanych Przywódcach drobniejszego płazu, to tylko figuranci, marionetki w rękach bezpieczniaków, którzy codziennie, rano i wieczorem, nakręcają ich w myśl wskazówek płynących z central w państwach poważnych.
Felieton · Goniec Polski (goniec.com) · 2015-02-28 · 9576 wyświetleń Wprawdzie pani Ogórek jeszcze niczego konkretnego nie zdążyła powiedzieć, ale już widać, że niezależne media głównego nurtu dostały rozkaz otoczenia jej życzliwym zainteresowaniem, a ponieważ ubeckie dynastie oraz konfidenci zostaną też zmobilizowani, pani Ogórek może uzyskać trzeci w kolejności wynik, a w drugiej turze poprze prezydenta Komorowskiego, który zapewne też już został poinformowany, w jaki sposób będzie musiał się jej odwdzięczyć.
5 marca 2015 r. w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach, przy ul. Minorytów 3, zostanie otwarta wystawa „Kobiety »na zakręcie«. W cieniu historii". Wernisaż i oprowadzanie rozpocznie się o godz. 13.00.
Wstęp wolny.
5 marca 2015 r., o godz. 10.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie (Rynek Główny 17) dr Kornelia Banaś (OBEP IPN Katowice) wygłosi wykład „Przywrócenie pamięci – miejsca pochówku – ekshumacje Żołnierzy Wyklętych". Po wykładzie zostanie wyświetlony film dokumentalny „Kwatera »Ł«" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Dokument został zrealizowany podczas ekshumacji szczątków ofiar reżimu komunistycznego, przeprowadzonej na tzw. Łączce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Wydarzenie jest częścią obchodów Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych".
5 marca 2015 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Raciborzu, przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego 3, dr Mirosław Sikora (OBEP IPN Katowice) wygłosi wykład na temat Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie jest częścią obchodów Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych", przygotowanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Zapraszamy Państwa do oglądania nowego cyklu programów historycznych, realizowanych przez IPN we współpracy z Telewizją Polską. Będzie w nim mowa o historii Polski w XX wieku, a także o najważniejszych działaniach Instytutu Pamięci Narodowej.
W pierwszym odcinku oczywiście powiemy o żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego i Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypomnimy także o krótkim epizodzie z dziejów Katowic, gdy na cześć Józefa Stalina zmieniono ich nazwę.
3 marca 2015, godz. 7.40, TVP 1. Zapraszamy!
Czeka na Państwa 270 tytułów – w tym nowości, książki z wszystkich oddziałów Instytutu, albumy, czasopisma, gry i komiksy.
Polecamy m.in. album Gułag Tomasza Kiznego, książki: Dzienniki cichociemnego 1939–1942 Wiesława Szpakowicza, Partyzanci „Lamparta". Historia IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK Dawida Golika, Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948–1956 Roberta Spałka, Nie tylko niezłomni i kolaboranci... Postawy dziennikarzy w kraju i na emigracji 1945–1989, red. Tadeusz Wolsza i Przemysław Wójtowicz, Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1982–1984, t. 2, Śledztwo w sprawie u
28 lutego 2015 roku w Moskwie, w imieniu wszystkich członków Rady IPN, jej przewodniczący prof. Grzegorz Motyka złożył wiązankę kwiatów w miejscu zabójstwa Borysa Niemcowa, wybitnego polityka demokratycznej Rosji.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim kinie „Zorza", zaprasza na pokaz filmu „Życie jest piękne", reż. Roberto Benigni. Film poprzedzony zostanie prelekcją historyka. Pokaz odbędzie się we wtorek 10 marca 2015 r. w kinie „Zorza" w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00. Organizatorem pokazu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Dostępność biletów do sprawdzenia pod numerami telefonu 17 86 06 026. Odbiór bezpłatnych wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od poniedziałku 2 marca od godziny 13.00. Film dozwolony od lat 15. Czas trwania seansu: 90 minut.
Serdecznie zapraszamy.
Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, rodziny pięciu osób – ofiar terroru komunistycznego odebrały noty identyfikacyjne swoich ekshumowanych wcześniej krewnych.
Zidentyfikowani to: Marian Kaczmarek, Józef Kozłowski, Stanisław Kutryb, Edward Pytko i
W piątek, 27 lutego br., z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Gimnazjum nr 6 w Płocku Jacek Pawłowicz z warszawskiego IPN przeprowadził lekcję na temat Żołnierzy Wyklętych. Historyk spotkał się z trzema klasami. W trakcie zajęć zrealizował krótki konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Spotkanie zakończył pokaz filmu dokumentalnego (cykl „Z archiwum IPN) „11 Grupa Operacyjna NSZ". Po lekcji Jacek Pawłowicz przekazał dla szkolnej biblioteki publikacje IPN, które odebrała nauczycielka Ewa Bembenista.
W związku z kolejnymi już obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" – święta państwowego ustanowionego w 2011 r. – Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy przygotowała z tej okazji (samodzielnie lub wespół z innymi partnerami) szereg przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym lub naukowym.
2 marca (w poniedziałek) w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (ul. J. Kilińskiego 16) zostanie oficjalnie otwarta o godz. 12.00 wystawa historyczna IPN „«Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały». Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw". W bibliotece będzie ona prezentowana (wstęp wolny) do 26 marca br.
Organizatorem wydarzenia jest Deleg
W związku z kolejnymi już obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" – święta państwowego ustanowionego w 2011 r. – Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy przygotowała (samodzielnie lub wespół z innymi partnerami) szereg przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym lub naukowym.
Jedno z nich odbyło się 28 lutego br. w Domu Muz, przy ul. Poznańskiej 52 w Toruniu. Otwarta została wówczas wystawa „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu". Ekspozycja będzie prezentowana w Domu Muz do 24 marca br. (godziny otwarcia Domu Muz – tutaj). Wstęp oczywiście wolny.
Dziewiąta edycja cyklu wykładów „Z kamerą po PRL-u" kontynuuje próbę przybliżenia wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięć artystycznych, na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej. Spróbujemy opowiedzieć o bardzo różnych zjawiskach charakterystycznych dla powojennego kina polskiego; zarówno tych, które wprost wynikały z polityki kulturalnej tamtego okresu, jak i tych niezależnych artystycznie. Oprócz arcydzieł polskiego kina pokazane zostaną także fragmenty filmów o jednoznacznie propagandowym zabarwieniu. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np.
W niedzielę, 1 marca, o godzinie 10.30 przemarszem spod bramy Cmentarza Osobowickiego pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego rozpoczęła się oficjalna uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, delegacje szkół i organizacji społecznych oraz kombatanci, a także mieszkańcy Wrocławia. Była także wojskowa kompania honorowa oraz poczty sztandarowe policji, służby celnej, straży więziennej i innych służb mundurowych.
Słowo wstępne wygłosił Wojciech Trębacz, kierownik referatu edukacji historycznej OBEP IPN we Wrocławiu. Przemysław Lazarowicz, wnuk ppłk. Adama Lazarowicza ps. „Klamra" i syn majora Zbigniewa Lazarowicza odczytał list swojego ojca, który nie mógł być obecny na uroczystości. Przemawiali również przedstawiciele władz samorządowych, a duchowni różnych wyznań odmówili m
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński i Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Ciechanowicz oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie dr Marcin Stefaniak dokonali otwarcia wystawy „»Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu«. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego". Będąca częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uroczystość odbyła się 1 marca, o godz. 11:00, przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie.
Ekspozycja prezentuje wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956" oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzm
Read More...
Read More...
Read More...
Druga linia metra może zostać oddana do użytku choćby dziś. W ubiegłym tygodniu otrzymała już wszystkie wymagane zgody. Tymczasem nie rozpoczęły się nawet jazdy testowe!
Read More...
Prezydent Polski, zwiedzając budynek japońskiego parlamentu wszedł z butami na fotel przewodniczącego, skąd ściągnęli go japońscy gospodarze, po czym niczym okaz zoologiczny, który dostał nową zabawkę, z nadmiernym zainteresowaniem oglądał pulpit, drapiąc się po głowie i pociągając nosem. Do gen. Stanisława Kozieja wołał "Chodź Szogunie!".
Read More...
Ks. bp Piotr Turzyński przyjał święcenia biskupie dziś w katedrze radomskiej. Głównym konsekratorem był abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz