Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-03-06 · 336 wyświetleń Wiadomo tylko, że jak coś się dzieje albo w Polsce, albo wokół naszego nieszczęśliwego kraju, to zaraz albo resortowa "Stokrotka", albo pani red. Justyna Pochanke, najwyraźniej wyrastająca na następczynię resortowej "Stokrotki", zaraz woła pana generała Marka Dukaczewskiego, który mówi nie tylko jak jest, ale i jak będzie. Od razu widać, że oficjalna nieobecność Wojskowych Służb Informacyjnych, tego raka, który toczy i w końcu stoczy organizm Rzeczypospolitej, jest tylko wyższą forma obecności.
Felieton · Radio Maryja · 2015-03-05 · 7892 wyświetleń 4 czerwca 1992 roku dowiedzieliśmy się nie tylko tego, że nasza młoda demokracja jest naszpikowana agentami tajnych służb, niczym wielkanocna baba rodzynkami, ale przede wszystkim tego, że ci agenci, ze starymi kiejkutami na czele, stanowią sól ziemi czarnej i każde podniesienie na nich świętokradczej ręki sprawia, że władza ludowa tę rękę bez ceregieli odrąbuje. Potem mieliśmy aferę hazardową, której, jak wiadomo, "nie było", podobnie jak "nie ma" Wojskowych Służb Informacyjnych, czy izraelskiej broni jądrowej, niedawno - aferę podsłuchową, dzięki której dowiedzieliśmy się od pana ministra Bartłomieja Sienkiewicza, że nasze państwo istnieje "tylko formalnie", bo tak naprawdę, to tylko "kamieni kupa" i tak dalej, słowem - sensacja goni sensację.
Doprawdy, wyszła z Polaków ich najgorsza natura! Oto oskarżono dziennikarza o nieskazitelnej etyce o najgorsze i najbardziej brudne czyny.
"Jestem przeciwny nacjonalizacji naszego zdrowia; to kolejny socjalistyczny zabobon, na którym korzystają urzędnicy z NFZ"
Szkoda człowieka! Niemcow był opozycją centroprawicową w najlepszym tego słowa sensie. Nie wdawał się w jakieś bezsensowne antyrządowe awantury – ale nie wahał się wytykać JE Włodzimierzowi Putinowi i jego administracji tego, co się wytknąć dało!
5 marca 2015r. w Księgarni Gazety Polskiej odbyło się spotkanie z Grzegorzem Makuchem "Gaz Łupkowy - Wielka gra o bezpieczeństwo energetyczne". Spotkanie prowadził Witold Gadowski.
26 lutego 2015 r. na stronach internetowych Federalnej Agencji Archiwalnej „Rosarchiw" opublikowano zbiór dokumentów pod tytułem „Jak polskie podziemie zbrojne »pomagało« Armii Czerwonej pokonać nazistowskie Niemcy w latach 1944–1945". Publikacji dokumentów towarzyszył wywiad udzielony dziennikowi rządowemu „Rossijskaja Gazieta" przez szefa „Rosarchiwu" Andrieja Artizowa, opatrzony charakterystycznym tytułem „Strzał w plecy". Autorzy publikacji wskazywali, że celowo została ona udostępniona w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich zamiarem było przedstawienie żołnierzy Armii Krajowej jako bandytów będących de facto sprzymierzeńcami III Rzeszy.
Zbiór dokumentów opublikowany przez stronę rosyjską został w ostatnich dniach poddany analizie przez grupę badaczy z Instytutu Pamięci Narodowej. Wstępna lektura opublikowanych dokumentó
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zapraszają na wystawę fotografii zatytułowaną „Milcząc, wołają".
Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się 3 marca 2015 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 w Łodzi. Wystawa będzie prezentowana do 31 marca 2015 r.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
***
Wystawa „Milcząc, wołają" autorstwa Piotra Życieńskiego poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na warszaws
9 marca (poniedziałek), o godz. 17:00, w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki odbędzie się spotkanie filmowe Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota".
Wyświetlony zostanie film „IV Zarząd WiN" z cyklu „Z archiwum IPN". Tematem filmu są dzieje IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kierowanego przez doświadczonego konspiratora – mjr. Łukasza Cieplińskiego. Od października 1947 r. następowały aresztowania członków IV Zarządu, aresztowano również jego prezesa. W ciągu grudnia 1947 r. i stycznia 1948 r. w rękach bezpieki znalazł się cały skład IV Zarządu WiN. W październiku 1950 r. członkowie tej organizacji byli sądzeni przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie. Niemal wszystkich skazano na karę śmierci. Wyroki zostały wykonane 1 marca 1951 roku.
Zapraszamy na film.
5 marca 2015 r. w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach, przy ul. Minorytów 3, została otwarta wystawa „Kobiety »na zakręcie«. W cieniu historii".
Wstęp wolny.
„Witness of History" Award opening: March 2015 (deadline: 31 July 2015)
IPN ogłasza I edycję nagrody międzynarodowej „Świadek Historii" przeznaczonej dla osób i organizacji spoza Polski. Jest to honorowe wyróżnienie, do tej pory przyznawane obywatelom polskim. Od tego roku mogą je otrzymać wszyscy ci, którzy szczególnie zasłużyli się dla upamiętniania historii Narodu Polskiego i propagowania wiedzy o niej, a żyją i działają poza granicami naszego kraju.
Nagroda „Świadek Historii" to wyróżnienie honorowe, ustanowione w marcu 2009 r. zarządzeniem Prezesa IPN i przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej. Otrzymują ją osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii Narodu Polskiego ora
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej „ŚLAD" zapraszają na wykład otwarty dr. Łukasza Kamińskiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zatytułowany „Opozycja młodzieży w Polsce Ludowej". Wykład w ramach Akademii Historii Najnowszej odbędzie się 19 marca 2015 r., o godz.14.00, w budynku IPN Oddział w Rzeszowie, przy ul. Szopena 23.
Serdecznie zapraszamy.
Nagrodę im. Danuty Siedzikówny „Inki" Fundacja Armii Krajowej w Londynie przyznaje osobom, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej zakorzenionej w ideałach Polskiego Państwa Podziemnego. Decyzją Zarządu Fundacji AK oraz Kapituły Honorowej Bogdan Ścibut został laureatem tegorocznej Nagrody im. Danuty Siedzikówny.
Bogdan Ścibut otrzymał nagrodę w szczególności za autorski projekt „Powinniśmy wracać po swoich. Zgrupowanie partyzanckie „Bartka" 1945–1947".
Projektowi temu od 2013 r. patronuje Oddział IPN w Katowicach.
Wręczenie Nagrody nastąpiło 28 lutego 2015 r. w Krakowie, podczas organizowanego przez Od
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Sieradzu zapraszają na projekcję filmu „Dzieci Kwatery Ł", poprzedzoną komentarzem dr. Krzysztofa Latochy z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.
Projekcja odbędzie się 13 marca 2015 r. (piątek) o godz. 12.00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu przy ul. Żwirki i Wigury 4.
Wstęp wolny.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Fundacja Andrzeja Mańkowskiego – Szczawnica, Muzeum Pienińskie w Szlachtowej Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu zapraszają na wystawę „Proces krakowski. Działacze WiN i PSL przed sądem komunistycznym" oraz na wykład dr. Dawida Golika „Proces krakowski".
W 1947 roku komuniści przeprowadzali szeroko zakrojoną akcję zmierzającą do ostatecznego przejęcia pełni władzy w kraju. Po sfałszowanym referendum z czerwca 1946 r. i wyborach z lutego 1947 r. w największym stopniu represjonowali dwa największe ugrupowania opozycyjne, działające jawnie PSL i pozostającą w konspiracji organizację poakowską – Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość". Późnym latem 1947 roku odbył się tzw. proces krakowski, rozprawa przeciwko Franciszkowi Niepokólczyckiemu, Stanisławowi Mierzwie i ich wspólnikom. Był to jeden z największych i najg
Instytut Pamięci narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na wykład otwarty dr. Krzysztofa Malickiego Młodzi Polacy i ich postawy wobec przeszłości. Przekaz pamięci a edukacja historyczna pokolenia transformacji, który odbędzie się 11 marca br. w budynku rzeszowskiego oddziału IPN, przy ul. Szopena 23.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
17 marca 2015 r. w Zespole Szkół im. ks. dr. J. Zwierza w Ropczycach (ul. Mickiewicza 14) odbędzie się V Turniej Gier Planszowych „303" i „111", którego współorganizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Rozpoczęcie – godz. 9.00.
30 marca 2015 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie Filia nr 7 (ul. Osmeckiego 51) odbędą się zajęcia „Obyczajowość w PRL – co wiesz o historii", które poprowadzi Tomasz Kowalski z IPN Oddział w Rzeszowie. Rozpoczęcie – godz. 10.40.
W dniach 1–2 marca 2015 obchodzono w Lublinie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".
1 marca odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia mogiły-pomnika Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954 przez reżim komunistyczny.
Dzień później w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim została zorganizowana sesja historyczna z udziałem pracowników lubelskiego IPN. Dr Sławomir Poleszak, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Publicznej zaprezentował wykład „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie 1944–1956", Marcin Krzysztofik, naczelnik oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, opowiedział o zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954, natomiast dr Rafał Drabik z oddziałowego Biura Lustracyjnego przedstawił losy majora Michała Kłosowskiego ps.„Rola". W holu
W miniony poniedziałek, 2 marca 2015 w Szkole Podstawowej nr 26 w Warszawie, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Urszula Martyńska z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie przeprowadziła zajęcia dla szóstoklasistów na temat Żołnierzy Wyklętych.
Praca z dziećmi opierała się na prezentacji multimedialnej, komiksach historycznych wydanych przez IPN, fragmentach tekstu z pytaniami oraz piosenką i tekstem do niej.
9 marca 2015 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego (Al. Rejtana 16 C, sala 202) odbędzie się prezentacja książki dr. Andrzeja Gliwy „Kraina upartych niepogód. Zniszczenia wojenne na obszarze ziemi przemyskiej w XVII wieku" z udziałem autora.
Na spotkanie zapraszają: Klub Historyczny im. płk. Łukasza Cieplińskiego, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Instytut Historii UR oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie.
Rozpoczęcie – godz. 16.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz