Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-03-04 · 1102 wyświetleń Jak pamiętamy, podczas uroczystości w Jedwabnem 10 lipca 2001 roku "przeprosił" on zgromadzonych tak uczestników "w imieniu narodu polskiego", tym samym przyłączając się do eskalacji oskarżeń Polaków o "współudział" w holokauście. W ten oto sposób Aleksander Kwaśniewski pokazał wszystkim kierunek specjalizacji w międzynarodowym podziale pracy, czyli obciąganie laski za darmo.
Komentarz · serwis "Prawy.pl" (prawy.pl) · 2015-03-03 · 9824 wyświetleń W Rosji od nieznanych sprawców zginął tamtejszy działacz polityczny Borys Niemcow, a w naszym szczęśliwym, to znaczy teraz już chyba niezupełnie szczęśliwym, a być może nawet również nieszczęśliwym kraju, od nieznanych sprawców zginął pies pana profesora Jana Hartmana, biegającego za filozofa.
● Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) […]
Sondaż Millward Brown dla TVN24 ocenia poparcie dla KORWiN-u na na poziomie 6,3 proc.!
Zaskakujące jest jak niedawni krytycy „sekty smoleńskiej" z poczuciem stuprocentowej pewności przekonują, że za zabójstwem Niemcowa stoi osobiście Putin!
W tym całym programie szkoleniowym „korpusu podoficerskiego" na Ukrainie chodzi Amerykanom o to, by w oparciu o banderowców z ochotniczych batalionów stworzyć nową szlachtę, która zapanuje nad tamtejszą „czernią" zamiast tamtejszych oligarchów.
2 marca 2015r. w Krakowskim Klubie Kamieniołom odbyło się spotkanie z Dariuszem Walusiakiem, podczas którego miała miejsce projekcja filmów "Za Boga i Ojczyznę" i "Jastrząb - żołnierz Łupaszki". fot. Elżbieta Serafin
9 marca 2015 r., o godz. 17.30, w kinie Światowid w Katowicach (ul. 3 Maja 7) odbędzie się śląska premiera filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet". Po projekcji – spotkanie z bohaterką filmu Jadwigą Chmielowską oraz autorami dokumentu: Piotrem Śliwowskim oraz Martą Dzido. Katowicki oddział IPN jest współorganizatorem pokazu.
Pełnometrażowy dokument „Solidarność według kobiet" opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których odwaga, mądrość i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Wystąpiły w nim: Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda-Gwiazda, Janina Jankowska, Ewa Kubasiewicz-Houee, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Ewa Ossowska, Zofia Romaszewska, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Grażyna Staniszewska, Jadwiga Staniszkis, Ludwika Wujec i Ewa Zydorek. Zam
W dniu 2 marca 2015 r. na Wydziale Historyczno-Socjologicznym otworzyliśmy wystawę „Milcząc, wołają" autorstwa Piotra Życieńskiego, obrazującą pracę ekshumacyjne prowadzone przez IPN na warszawskich Powązkach, skąd wydobywane są ciała bohaterów Polski podziemnej – ofiar komunistycznego reżimu. Otwarcie odbyło się przy współpracy Samorządu Studenckiego. Dokonali go prof. Wojciech Śleszyński, dziekan Wydziału i dr Waldemar Wilczewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej białostockiego IPN. Obecna była także Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.
We wtorek, 3 marca 2015, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy ul. 29 Listopada 1 Jacek Pawłowicz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie spotkał się z żołnierzami 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. W ramach przedmiotu „kształcenie obywatelskie" historyk przeprowadził zajęcia na temat Żołnierzy Wyklętych.
12 marca br. (w czwartek) o godz. 17.00 rozpocznie się w siedzibie Fundacji „Świat Wrażliwy" w Gdańsku (ul. Kartuska 108/112) wykład Jana Daniluka zatytułowany „Robotnicze przedmieście. Siedlce jako dzielnica Gdańska (do 1945 r.). Wybrane zagadnienia".
***
Jan Daniluk – historyk, w latach 2009–2015, pracownik pionu naukowego Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, od 2015 r. pracownik naukowy Muzeum II Wojny Światowej. Jednym z jego zainteresowań badawczych jest historia Gdańska oraz Pomorza Gdańskiego w XIX i XX w. Autor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz albumów poświęconych tej tematyce, popularyzuje ją również na swoim blogu.
W ramach cyklu „Środa z IPN" 18 marca 2015 r., o godz.12.15, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. W. Biegańskiego w Częstochowie (al. Najświętszej Maryi Panny 22) odbędzie się wykład otwarty dr Łucji Marek (OBEP IPN Katowice) „Kościół katolicki i kultura"
Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Częstochowie wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
10 marca, o godz. 10.00, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. S. Sempołowskiej (ul. Szkolna 4) odbędzie się sesja popularnonaukowa „Młodość w PRL", zorganizowana przez IV L.O. oraz lubelski oddział IPN.
W programie:
10.00–10.10 – otwarcie 10.10–10.20 – dr Marcin Kruszyński (IPN) – Dzieciństwo 10.20–10.40 – dr hab. Jacek Witold Wołoszyn (IPN/KUL) – Edukacja 10.40–11.00 – Agnieszka Skura (IPN) – Czas wolny. Muzyka, moda, hobby
11.00–11.30– przerwa
11.30–11.50 – Agnieszka Konstankiewicz
28 lutego odbyła się w Kwidzynie uroczystość odsłonięcia tablicy Pamięci Ofiar UB i SB. Tablica na której napisano „Tutaj prześladowano Patriotów, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę", umieszczona została na budynku przy ul. Chopina 26. W okresie stalinowskim był on siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
W uroczystości wzięli udział poseł Kazimierz Smoliński, wiceburmistrz Kwidzyna Roman Bera, Czesław Czyżewski (właściciel budynku, tczewski przedsiębiorca), oddziały Brygady Pomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego z Gdańska, Kwidzyna i Kościerzyny. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował pracownik pionu naukowego Krzysztof Filip, który wygłosił w trakcie uroczystości krótkie przemówienie. Poświęcenia tablicy dokonał prowincjał franciszkanów w Gdańsku o. Jan Maciejowski. Wśród gości i publiczności obecni byli również ostatni p
Zapraszamy na promocję drugiego tomu albumu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy", prezentującego prace laureatów ogólnopolskiego konkursu IPN oraz Fundacji Wspólnota Pokoleń dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest przywracanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Zadanie polegało na stworzeniu strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Promocji towarzyszyć będzie wystawa prac nagrodzonych w V edycji konkursu.
W spotkaniu udział wezmą prezes IPN dr Łukasz Kamiński oraz dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski.
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
Przez cały marzec w Miejsko-Gminnym Domu Kultury we Fromborku (ul. Osiedle Słoneczne) prezentowana będzie wystawa IPN pt. „Polska Walcząca". Zapraszamy do jej zwiedzania.
6 marca 2015 r., podczas corocznego Walnego Zebrania Członków Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Olsztynie głos zabiorą przedstawiciele Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej: dr Waldemar Brenda, Dominik Krysiak, prokurator Andrzej Dziuba i Daniel Białuński, którzy zaprezentują archiwalną, edukacyjną i naukową działalność IPN.
W dniu 5 marca 2015 r. o godz. 12.00 w Bibliotece Miejskiej w Braniewie (ul. Katedralna 7) dr Karol Sacewicz z olsztyńskiej delegatury IPN wygłosi wykład dla młodzieży braniewskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Żołnierze Wyklęci – podziemie niepodległościowe na Warmii i Mazurach". Po wykładzie odbędzie się pokaz filmu IPN pt. „Lufa". Serdecznie zapraszamy.
W dniach 4–11 marca 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Prostkach (ul. 1 Maja) prezentowana będzie wystawa „UB w walce z podziemiem niepodległościowym i opozycją w województwie białostockim". Wstęp wolny.
4 marca 2015 r. o godz. 16.30 na białostockim „Przystanku Historia" (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku, ul. Warszawska 48) Piotr Łapiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN wygłosi wykład pt. „Armia Krajowa Obywatelska 1945". Wstęp wolny. Zapraszamy!
W dniu 1 marca 2015 r. na placu przed białostockim kinem „Ton" odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Oddział IPN oraz stowarzyszenia kombatanckie – Zarząd Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zarząd Okręgu Białystok Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zarząd Oddziału Białystok Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Uroczystość poprzedziła msza święta odprawiona w katedrze przez metropolitę arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. W uroczystości przed kinem „Ton" uczestniczyła kompania honorowa 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Wśród licznych gości byli m.in. parlamentarzyści: Karol Karski, Krzysztof Jurgiel, Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, a także wojewoda podlaski Andrzej Meyer, prezydent miasta Tadeusz Truskolaski oraz liczni przedstawiciele służb mundurowych, urzędów państwowych, poczty s
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie był jednym z organizatorów płockich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wspólnie z władzami miasta i instytucjami społecznymi Płocka. W programie znalazły się m.in. wykłady, koncerty, pokazy filmów, bieg sportowy.
W piątek w płockich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbyły się apele pamięci i projekcje filmu „11 Grupa Operacyjna NSZ" z cyklu „Z archiwum IPN". W wielu szkołach Jacek Pawłowicz (Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie) przeprowadził lekcje o Żołnierzach Wyklętych.
W sobotę 28 lutego 2015 r. w Galerii „Wisła" w Płocku, w ramach Dnia z Żołnierzami Wyklętymi, Jacek Pawłowicz z warszawskiego IPN wygłosił referat na ich temat. Grupa rekonstrukcyjna Airsoft Grup Płock i harcerze ZHR zorganizowali obozowisko partyzanckie nawiązując
W dniach od 2 do 31 marca 2015 r. w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach (wejście od ul. Ligonia 46) prezentowana jest wystawa „Powinniśmy wracać po swoich. Zgrupowanie partyzanckie »Bartka« 1945–1947".
Wystawa składa się z dwudziestu siedmiu elementów ekspozycyjnych. Na dwudziestu pięciu planszach prezentowany jest fragment dorobku Instytutu Pamięci Narodowej oraz program badawczy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgów Podbeskidzie i Górnośląskiego. Na dwóch słupach informacyjnych zaprezentowano nazwiska pięćset siedemdziesięciu osób związanych ze Zgrupowaniem oraz wykazy osób skazanych i zamordowanych. Organizatorzy liczą na nawiązanie kontaktu ze świadkami, w tym rodzinami wymienionych osób i uzupełnienie zgromadzonych informacji. Dla młodzieży to pierwsza okazja poznania tego fragmentu współczesnej historii Polski i wspólnego poszukiwania jej ś
Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Kaliszu oraz łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają 9 marca 2015 r. (poniedziałek), o godz. 13.00 na spotkanie z udziałem dr. Witolda Bagieńskiego, z BUiAD IPN w Warszawie, który wystąpi z wykładem „Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945–1950".
Klubowicze spotkają się jak zawsze w sali recepcyjnej kaliskiego Ratusza (Główny Rynek 20).
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Ostrowie Wielkopolskim 9 marca 2015 r. (poniedziałek) odbędzie się wykład „Wydarzenia marcowe 1968 r.", który wygłosi Andrzej Czyżewski z OBEP IPN w Łodzi.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.50 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wrocławskiej 48.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
We wtorek, 3 marca 2015, o godz. 17:00 Przystanek Historia zaprasza na przedstawienie „Przywróćmy ich pamięci – historia Żołnierzy Wyklętych" z cyklu „Uczniowie obchodzą ważne rocznice historyczne". Spektakl przygotowała młodzież z Klubu Miłośników Przeszłości, działającego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie.
Twórcy przedstawienia w nowatorski sposób przedstawią trudne wątki historyczne i skonfrontują je ze współczesnym spojrzeniem na świat młodego pokolenia. Uczniowie chcą propagować świadomość patriotyczną, przekładając ją na język współczesnej młodzieży i wykorzystując nowe technologie. Podczas występu przedstawione zostaną sylwetki Żołnierzy Wyklętych, m.in. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki", J
28 lutego br. w wieku 101 lat zmarł ks. infułat Józef Sondej.
Ks. infułat Józef Sondej urodził się 1 marca 1914 r. w Mazurach. Był absolwentem I Gimnazjum i Liceum w Rzeszowie. Świecenia kapłańskie przyjął w 1939 r. W okresie okupacji niemieckiej pracował duszpastersko we Frysztaku. W latach 1946–1949 był wikariuszem i katechetą w Strzyżowie. Wielu z jego uczniów tworzyło Demokratyczna Armie Krajowa (DAK), młodzieżową organizacje antykomunistyczna, za co spotkały ich liczne represje. Ks. infułat Sondej uznawany był przez to środowisko za swojego kapelana, czemu dawał wyraz uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych DAK. W latach 1955–1994 był proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Był jednym z najbliższych współpracowników ordynariusza diecezji przemyskiej, a
1 marca br. obchodziliśmy piątą rocznicę Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Centralnym punktem uroczystości w Gdańsku było otwarcie Alei Żołnierzy Wyklętych (28 lutego) oraz przemarsz I Krajowa Defilada Pamięci „Żołnierzy Niezłomnych". Rocznicy towarzyszył szereg wydarzeń artystycznych i sportowych, odbywających się ku pamięci bohaterów walki o niepodległą Polskę.
Obchody rozpoczęły się w piątek 27 lutego w Szkole Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, gdzie odbyło się ogłoszenie wyników II Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierzy Wyklętych". Uczniowie rywalizowali w poezji, pieśni i piosence patriotycznej oraz w konkursie plastycznym. Młodzi przedstawiciele szkół z terenu Pomorza przed l
W związku z kolejnymi już obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" – święta państwowego ustanowionego w 2011 r. – Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy przygotowała z tej okazji (samodzielnie lub wespół z innymi partnerami) szereg przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym lub naukowym.
2 marca w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (ul. J. Kilińskiego 16) została oficjalnie otwarta wystawa historyczna IPN „«Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały». Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw". W bibliotece będzie ona prezentowana (wstęp wolny) do 26 marca br.
Organizatorami prezentacji wystawy są Delegatura IPN w Bydgoszczy
CALL FOR PAPERS
Ogólnopolska konferencja naukowa
Nie tylko „Po prostu". Prasa w PRL w dobie „odwilży" (1955–1958)
Warszawa, 23–24 listopada 2015 r.
Prasa była jednym z najważniejszych czynników budzących aktywność społeczną i wspierających zmianę, jaka dokonała się w Polsce w 1956 roku. W pamięci społecznej zapisały się głównie teksty publikowane na łamach tygodników ogólnopolskich, przede wszystkim w warszawskim „Po prostu". To ostatnie pismo cieszyło się też największym zaintere
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz