Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-03-20 · 4030 wyświetleń Kampania wyborcza jest od tego, żeby kopać się po kostkach, a czasami nawet i wyżej, zwłaszcza jak ktoś się zagalopuje - "ale potem się budzimy i... dla sympatycznej panny Krysi z turnusu trzeciego od sympatycznego oczywiście, niewątplywie, pana Waldka - Mucio - Mucio!" Bo czyż reżym, zwłaszcza komunistyczny - w ogóle może się rozpaść?
Felieton · Radio Maryja · 2015-03-19 · 9206 wyświetleń Te wszystkie powiązania reprodukują się w kolejnych pokoleniach ubeckich dynastii, bo występuje u nas zjawisko, zwane dziedziczeniem pozycji społecznej. Na przykład córka sławnej pani reżyserowej Agnieszki Holland, też została sławną panią reżyserową. Dzieci piosenkarzy zostają piosenkarzami, dzieci aktorów - aktorami, dzieci celebrytów - celebrytami, więc czemuż dzieci konfidentów nie miałyby zostawać konfidentami?
Komuniści mogą stracić poważną część swojego aparatu i sieć radnych lokalnych.
19 marca 2015 w Nowym Sączu odbyła się rozprawa sądowa osób, które oblały kolorową cieczą sowiecki obelisk. Po rozprawie osoby, które w niej uczestniczyły chciały pojechać na komendę miejską w celu odebrania z niej przesłuchiwanego tam w tej sprawie kolegi. Milicja starała się uniemożliwić autokarowi przejazd w kierunku komendy blokując ulice. Ostatecznie wszyscy udali się przed gmach komendy pieszo, gdzie zostali przywitani przez kordon milicjantów broniących wejścia. Adam Słomka wygłosił spontanicznie wykład dla zebranych milicjantów.
Komentarz Tygodnia 16.03.2015 O Majchrowskim, merdających ogonkach z tefauenu i Grzegorzu "Underwood" Schetynie.
21 marca 2015 r., o godz. 11.15, w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie (Kolonia 19) otwarta zostanie wystawa Delegatury IPN w Olsztynie pt. „Więzienne lata Prymasa Wyszyńskiego". Okolicznościowy wykład wygłosi Renata Gieszczyńska z olsztyńskiej delegatury IPN.
20 marca 2015 r. w Domu Kultury w Wysokiem Mazowieckiem (ul. Ludowa 19) odbyło się otwarcie wystawy „Zagłada dworów w woj. białostockim po 1939 r.", przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Prelekcję wprowadzającą wygłosił dr Łukasz Lubicz-Łapiński. Wystawę można zwiedzać do połowy kwietnia.
W ramach projektu „Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy", współorganizowanego przez Związek Miast Polskich, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu oraz Instytut Zachodni, a współfinansowanego przez fundusz Europa dla Obywateli oraz Miasto Poznań i Samorząd Województwa Wielkopolskiego dokonaliśmy podsumowania współpracy z grupą wolontariuszy z Liceum w Turku. Zbierali materiały (zdjęcia i dokumenty) oraz wyszukiwali swiadków historii. Efekty ich pracy udostępnimy wkrótce na stronie www.wypedzeni1939.pl.
Poniżej publikujemy kilka zdjęć i krótki opis działania wolontariuszy, autorstwa Andżeliki Arent, uczestniczki projektu i dziennikarki szkolnej telewizji.
Uczniowie klasy pierwszej o profilu humanistycznym z I Liceum Ogólnokształcącego i
W dniach od 20 marca do 3 kwietnia 2015 r. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, przy placu Wojciecha Kilara 1, jest prezentowana wystawa „Tak płaci Polska – Henryk Sławik".
Ekspozycja została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przy współpracy Archiwum Państwowego w Katowicach i Regionalnego Ośrodka Kultury w ramach obchodów roku Henryka Sławika ogłoszonego przez Sejmik Województwa Śląskiego.
Koncepcja wystawy i projekt graficzny: Łukasz Kobiela Tekst: dr Tomasz Kurpierz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach Korekta: Agnieszka Grzywaczewska-Kurpierz
Na dwudziestu pięciu planszach przedstawiona została historia Henryka Sławika. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały, wcześniej niepublikowane, fotografie i do
9 kwietnia 2015, o godz. 12.00, w Muzeum Lubelskim w Lublinie (Zamek Lubelski) zostanie uroczyście otwarta wystawa „»Rewolucja społeczna« czy »dzika przebudowa«. Przekształcenia własnościowe w Polsce w latach 1944–1956 i ich społeczne skutki".
Serdecznie zapraszamy!
W społecznej historii Polski lata 1944–1956 wyróżniały się wyjątkową dynamiką zmian. Można w tym okresie wskazać dwie fazy: kilkuletni etap „społeczeństwa przejściowego" oraz okres budowy „społeczeństwa socjalistycznego". Brzemienne w skutki okazały się szczególnie przekształcenia własnościowe. Prowadzono je pod hasłem „uspołecznienia podstawowych środków produkcji" jako „aktu sprawiedliwości społecznej", która była jednym z najważniejszych haseł na sztandarach władzy ludowej. Stosunek reżimu komunist
Wydawnictwo Trzecia Strona i Klub Inteligencji Katolickiej w Poznaniu zapraszają na promocję książki „Romaszewscy. Autobiografia" z udziałem autora wywiadu-rzeki Piotra Skwiecińskiego oraz Zofii Romaszewskiej i Agnieszki Romaszewskiej-Guzy. Spotkanie odbędzie się 27 marca 2015 r. (piątek) o godz. 18.00 w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku 78 w Poznaniu.
Fascynująca historia jednej z najbardziej znanych rodzin w polskiej polityce w postaci wywiadu-rzeki z Zofią i Zbigniewem Romaszewskimi oraz ich córką Agnieszką Romaszewską-Guzy. Romaszewscy mówią o dzieciństwie, młodości, politycznym dojrzewaniu i wspólnej walce o wolną Polskę. Zdradzają kulisy funkcjonowania III RP, a ich refleksje mogą stanowić swego rodzaju polityczny testament dla młodszych pokoleń. Wywiad z senatorem Romaszewskim został ukończony na miesiąc przed jego
16 marca w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku gościliśmy uczestników projektu „Kamienie Pamięci" z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Na spotkanie przybyli reprezentanci 12 zespołów upamiętniających zasłużone Ojczyźnie w latach 1939–1989 osoby duchowne. Powitał ich naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, dr Waldemar Wilczewski. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami z prac projektowych, prezentowali to, co już udało im się zrobić, a koordynatorzy projektu doradzali, jak napisać sprawozdania. Przypominamy, że termin nadsyłania sprawozdań upływa 31 marca.
W 72. rocznicę Akcji pod Arsenałem wykład „Okoliczności aresztowań w warszawskich Grupach Szturmowych w marcu 1943 roku" wygłosi prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN, harcmistrz, badacz dziejów harcerstwa, wieloletni redaktor naczelny „Przeglądu Historyczno-Wojskowego", autor licznych publikacji naukowych. Spotkanie odbędzie się w ramach działalności warszawskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota".
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 26 marca 2015 (czwartek), godz. 13:00
Kolejna dyskusja z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie" potoczy się wokół książki Epizody harcerskiej konspiracji niepodległościowej na ziemi krakowskiej 1944–1953 pod redakcją Wojciecha Hausnera, Marcina Kapusty i Marii Koniecznej. W spotkaniu udział wezmą Marcin Kapusta i Maria Konieczna, współredaktorzy książki. Prowadzenie: Roman Graczyk.
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 25 marca 2015 (środa), godz. 17:30
Zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki na prezentację dwóch publikacji wydawnictwa Neriton: Polacy ratujący Żydów. Historie niezwykłe pod redakcją prof. Jana Żaryna i dr. Tomasza Sudoła oraz Polacy ratujący Żydów. Słownik autorstwa Janiny Hery.
Książka Polacy ratujący Żydów. Historie niezwykłe składa się z dwóch części. W pierwszej Jan Żaryn, Barbara Pamrów, Tomasz Sudoł i Agata Mirek przedstawili cztery historie dotyczące wojennych i powojennych stosunków polsko-żydowskich. W drugiej znajdują się relacje na ten sam temat, wydobyte ze zbiorów Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów. Polacy r
Do projektu edukacyjnego „Kurpie – semper fidelis" zaprosiliśmy nauczycieli, wychowawców oraz uczniów Kurpi Zielonych i Białych, obejmujących tereny powiatów: ostrołęckiego, ostrowskiego i pułtuskiego
Projekt podzielony został na trzy etapy. W trakcie pierwszego zorganizowane zostały spotkania z nauczycielami w Ostrołęce i Pułtusku (30-31 października 2014) oraz w Ostrowi Maz. (6 listopada 2014). Miały one na celu zaprezentowanie projektu oraz przekazanie uczestnikom, przygotowanej przez OBEP IPN w Warszawie, publikacji edukacyjnej Kurpie – semper fidelis. Stały się one też interesującym forum wymiany poglądów i opinii związanymi z tworzeniem regionalnych projektów i współpracą OBEP IPN w Warszawie z lokalnymi ośrodkami oświatowymi i kulturalnymi na Mazowszu. Dzięki pomocy władz samorządowych, które wzięły na siebie ciężar organizacji i promocji tyc
28 marca 2015 r., o godz. 14.00, na Rynku w Pińczowie otwarta zostanie plenerowa wystawa edukacyjna „Zbrodnia Katyńska", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach. Prelekcję „Zbrodnia Katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny" wygłosi Marek Jończyk – współautor wystawy, pracownik Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach.
Uroczystości odbędą się w ramach 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Dla Ponidzia" we współpracy z Biurem Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach.
Wystawa pozostanie otwarta dla zwiedzających do 7 kwietnia 2015 r.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
26 marca 2015 r., o godz. 18.00, w kinie FENOMEN – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2, odbędzie się inauguracja II edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie", traktującego o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany film „W zawieszeniu" w reż. Waldemara Krzystka. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach.
Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr". Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca do grudnia 2015 r. Patronat Honorowy nad przeglądem objął Region Świętokrzyski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność".
W dniach 13–27 marca 2015 r. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach (ul. W. Pola 45) prezentowana jest wystawa „Kultura niezależna w Kościele w latach 80."
Ekspozycja, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach w ramach projektu edukacyjnego Rok Kultury Niezależnej, jest próbą przybliżenia wydarzeń artystycznych i zjawisk kulturowych, które w dekadzie lat 80. znalazły swe miejsce w świątyniach katolickich na terenie całego kraju.
Na wystawie, w układzie chronologiczno-problemowym, pokazane zostały poszczególne dziedziny aktywności artystycznej twórców, którzy w latach 80. korzystali z gościnności Kościoła: od teatru, poprzez sztuki plastyczne, po muzykę, film i kabaret. Przedstawiono również Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej oraz najważniejsze inicjatywy organizowane przy pomocy i zaangażowan
23 marca 2015 r., o godz. 17.00, w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (ul. Polaka 1) odbędzie się promocja książki dr. hab. Adama Dziuroka (OBEP IPN Katowice) „Obóz Pracy w Świętochłowicach w 1945 roku. Dokumenty".
Publikacja była pierwszą książką przygotowaną przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 2002 r., zaś dodruk w 2003 r. Nakład książki został dawno wyczerpany, a zainteresowanie czytelników sprawiło, że postanowiliśmy ponownie opublikować dokumenty o świętochłowickim obozie, który stał się, obok deportacji do ZSRS, jednym z elementów dyskursu o tzw. Tragedii Górnośląskiej. W porównaniu z pierwszym wydaniem niniejszą edycję rozszerzono przede wszystkim o obszerne
26 marca br. (w czwartek) w siedzibie Malbork Welcome Center – Centrum Turystyki w Malborku (ul. Tadeusza Kościuszki 54) rozpocznie się o godz. 18.00 spotkanie autorskie i promocja książki dr. Karola Nawrockiego „Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim (1976-1989)". W trakcie spotkania autor opowie o książce i walce opozycji demokratycznej z reżimem komunistycznym w woj. elbląskim. Poruszone zostaną także wątki działaczy z rejonu Malborka.
Karol Tadeusz Nawrocki (ur. 1983) – absolwent historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych z zakresu historii, na
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza w dniach 26–27 marca br. do Europejskiego Centrum Solidarności (Audytorium, pl. Solidarności 1) na konferencję naukową „Gdańsk – dawniej Danzig, 1945–1955. Miasto – ludzie – pamięć".
W 2015 r. mija siedemdziesiąt lat od znamiennej dla historii Gdańska daty. 30 marca 1945 roku wojska sowieckie wspólnie z oddziałami polskimi zdobyły miasto z rąk niemieckich. Rok 1945 stał się z jednej strony symbolem wygnania i rozproszenie niemieckiej ludności miasta, zaś z drugiej początkiem nowego Gdańska w granicach Polski.
***
Kuratorami konferencji są: prof. Edmund Kizik (Instytut Historii PAN, Pracownia Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski) i prof. Mirosław Golon
20 marca 2015 r., o godz.18.00, w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim, przy ul. Srebrnej 24, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Śląskie tematy". Gośćmi piątkowego spotkania będą dr Dariusz Węgrzyn i Sebastian Rosenbaum, historycy z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, autorzy książki „Wywózka. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 r. Faktografia, konteksty, pamięć".
W ramach „Śląskich tematów" zostanie również zaprezentowany film „Przemilczana tragedia" w reż. Adama Turuli.
Wstęp wolny.
Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił rok 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945. Aby przybliżyć i przypomnieć tę problematykę, zapraszamy 19 marca 2015 r., o godz.13.00, do Muzeum Historii Katowic (Katowice, ul. ks. J. Szafranka 9) na wykład dr. Dariusza Węgrzyna (OBEP IPN Katowice) pt. „Deportacje z Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku".
Wstęp wolny!
19 marca 2015 r., o godz. 17.00, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, przy ul. ks. P. Ściegiennego 13, odbędzie się promocja książki Przeciw komunie. Relacje działaczy NSZZ „Solidarność" i innych organizacji opozycyjnych regionu świętokrzyskiego (1980–1989), oprac. M. Grosicka, K. Polit, R. Śmietanka-Kruszelnicki, Kielce–Kraków 2014.
W spotkaniu udział wezmą Autorzy relacji oraz zaproszeni goście.
Wstęp wolny. Zapraszamy
Relacje działaczy „Solidarności" i innych organizacji opozycyjnych zostały zebrane, opracowane i zaakceptowane przez Autorów w latach 2008–2013. Dobór osób, które zgodziły się podzielić wspomnieniami, nie był przypadkowy – w gronie 16 Autorów znaleźli się zarówno liderzy ze ścisłego kierownictwa region
26 marca 2015 r., o godz. 10.30, dr hab. Filip Musiał, prof. Ignatianum, wygłosi wykład „Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość – na szlakach Żołnierzy Wyklętych" w Liceum Ogólnokształcącym w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000" w Piekarach.
W dniach 18–22 marca 2015 r. na Georgetown University w Waszyngtonie prezentowana jest wystawa „Od wojny do zwycięstwa, 1939–1989", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.
Uroczyste otwarcie wystawy, z udziałem Ambasadora RP w USA Ryszarda Schnepfa i Zastępcy Prezesa IPN Agnieszki Rudzińskiej, miało miejsce 18 marca 2015 r. w Intercultural Center (ICC) Galeria (Georgetown University). Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Przemysława Gasztolda-Senia, pracownika Wydziału Badań Naukowych Biura Edukacji Publicznej IPN.
Prezentacja kolejnej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej w Waszyngtonie jest możliwa dzięki współpracy IPN z prof. Iwoną Sadowską z Departamentu Języków Słowiańskich Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.
Wystawę można oglądać w od 18 do 22 marca 2015 r. w Intercultural Ce
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz