Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-03-18 · 713 wyświetleń Wprawdzie europejskie siły zbrojne niezależne od NATO formalnie nie mają nic wspólnego z postanowieniami konferencji poczdamskiej, ale przecież pewne iuncitm jest - zarówno "ziemie odzyskane", jak i podporządkowanie Bundeswehry amerykańskiej kurateli jest konsekwencją II wojny, a skoro można by uchylić jedną konsekwencję, to dlaczego nie spróbować uchylić i drugiej?
Początek minionego tygodnia spędziłem w Kijowie, gdzie mogłem naocznie przekonać się, jak wygląda kraj w stanie wojny hybrydowej. Może najlepszą metaforą tej sytuacji niech będzie obrazek, jaki zobaczyłem na dworcu kolejowym. Otóż w jedną stronę szła grupa żołnierzy, ewidentnie świeżo zmobilizowanych, w asyście płaczących żon, narzeczonych, matek i dzieci – a w drugą maszerowało kilku […]
● Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) […]
Wydaje się, że ta historia się powtarza i w związku z harataniną, jaka toczy się w naszym nieszczęśliwym kraju między Stronnictwem Ruskim a gwałtownie reaktywowanym Stronnictwie Amerykańsko-Żydowskim
Być może kandydatura Deski stanowi konieczny etap na drodze do lepszej organizacji ruchu libertariańskiego w Polsce.
Funkcjonują dwa rządy i dwa parlamenty. Ale władza jest w rękach całego mrowia lokalnych bojówek, dżihadystów lub zwykłych band kryminalistów. Libia jako jednolite państwo nie istnieje.
17 marca 2015r. w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami odbyła się debata krakowskich młodzieżówek. Tematem debaty był system emerytalny jako wyzwanie dla nas i przyszłych pokoleń. W debacie wzięli udział: - Sebastian Sułkowski z Młodych Demokratów - Andrzej Dziurzyński z SM Kongresu Nowej Prawicy - Mieszko Motyka z Forum Młodych Ludowców Moderatorem był Wojciech Czabanowski
W Krakowskim Klubie Kamieniołom Jan Jarosz dokonuje analizy podręcznika do historii dla liceum i technikum. Krakowski Klub Kamieniołom Kraków, 16 marca 2015
Spotkanie w Krakowskim Klubie Kamieniołom Wyzwolić Polskę z komunizmu! Antykomunistyczna działalność młodzieży krakowskich szkół podstawowych i średnich w latach 1967-1970. O Armii Wyzwolenia słów kilka. Gośćmi Klubu byli Maria Konieczna i Jan Jarosz ps. Jerzy. Kraków, 16 marca 2015
Prezes IPN Łukasz Kamiński spotkał się 17 marca 2015 roku z Siergiejem Kowalowem, prof. Nicolasem Werthem i Tomaszem Kiznym. Przedstawił gościom ogólne informacje na temat funkcjonowania Instytutu. Tomasz Kizny wyraził podziękowanie dla IPN jako współwydawcy jego albumu „Gułag". Promocja książki odbyła się tego samego dnia w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
19 marca 2015 r. w Ośrodku Kultury „Andaluzja" w Piekarach Śląskich (Brzozowicach-Kamieniu), przy ul. Oświęcimskiej 45, odbędą się dwa spotkania poświęcone Tragedii Górnośląskiej. O godz. 12.00 uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w spotkaniu ze Zbigniewem Gołaszem (OBEP IPN Katowice), zaś o 17.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na prelekcję Sebastiana Rosenbauma (OBEP IPN Katowice).
Wstęp wolny!
W dniach od 11 marca do 4 kwietnia 2015 zapraszamy do zwiedzania wystawy „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku" w Świętochłowicach.
Ekspozycja, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach wystawy zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Sowieckiej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRS, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego.
Powyższe tematy zostały zilustrowane fotografiami, dokumentami, afiszami i wycinkami prasowymi. Zeb
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza motocyklistów na edukacyjny rajd motocyklowy szlakiem jarosławskiej 24. Dywizji Piechoty płk. B. Krzyżanowskiego na terenie Małopolski i Podkarpacia, na trasie Zakliczyn – Tuchów – Frysztak – Strzyżów – Dynów – Borownica – Bircza – Żurawica k/Przemyśla. Rajd odbywać się będzie w dniach 26–28 czerwca br. Współorganizatorem rajdu jest IPN Oddział w Katowicach oraz Knight Riders Poland Chapter Tarnów.
Patronat nad rajdem objęli: Prezes IPN dr. Łukasz Kamiński, JE Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Zdzisław Stopczyk oraz Starosta Strzyżowski Robert Godek.
Rajd ma charakter edukacyjny. Uczes
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza przedszkola do udziału w bezpłatnym projekcie edukacyjnym „Polak Mały". Dzięki połączeniu różnych form przekazu multimedialnego (dźwięk, film animowany) jak i zabawy (gry, puzzle) dzieci uczą się historii Polski, poznają godło, hymn i symbole narodowe naszej Ojczyzny. Celem projektu jest nie tylko przekazanie wiedzy rozpoczynającym edukację maluchom, lecz także rozbudzenie ich ciekawości oraz początek kształtowania patriotycznej postawy.
Zajęcia prowadzone są całkowicie bezpłatnie przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Trwają od 30 do 90 minut w grupach od 10 do 30 osób. Wszystkie materiały również dostarczane są przez IPN.
Zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród placówek przedszkolnych. Począwszy od 1 marca br. zrealizowano je w pięciu m
Zapraszamy na monodram Teresy Stępień-Nowickiej poświęcony gen. Elżbiecie Zawackiej ps. „Zo", legendarnej kurierce Armii Krajowej, jedynej kobiecie wśród cichociemnych.
Scenariusz sztuki nawiązuje do życiorysu gen. Elżbiety Zawackiej (1909–2009), która podczas swej misji przez okupowaną Europę do rządu w Londynie używała pseudonimu „Elizabeth Watson". Po wielotygodniowej podróży dotarła do Londynu 1 maja 1943 roku i zdała relację gen. Sikorskiemu z sytuacji w okupowanym kraju. Mogła zostać w Londynie, lecz wróciła do Polski, skacząc na spadochronie w nocy z 9 na 10 września 1943 r. Natychmiast włączyła się do pracy konspiracyjnej, kierując zespołem kurierów do Szwecji, Francji i Szwajcarii.
Główną rolę gra Teresa Stępień-Nowicka, która wciela się w postać
W tym roku konferencja odbędzie się w dniach 29 czerwca – 10 lipca 2015 r. w okolicach Warszawy. Spotkanie organizowane jest przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w ramach Programu Polonijnego BEP IPN.
Do udziału w Polonijnych Spotkaniach... zapraszamy wyłącznie nauczycieli-praktyków oraz animatorów edukacyjnych – osoby uczące historii i języka polskiego w polskich szkołach, polskich klasach, szkołach parafialnych lub innych polskich placówkach edukacyjnych poza granicami kraju.
Celem kursu jest przede wszystkim wspieranie merytoryczne i metodyczne nauczania historii najnowszej poza granicami kraju. Podczas spotkania uczestnicy nie tylko wysłuchają wykładów, ale także wezmą udział w warsztatach. Tematyka wykładów skoncentr
Dziewiąta edycja wykładów prezentujących różnorodność stylistyczną architektury Warszawy w XX w. W tej edycji będziemy kontynuować przybliżanie postaci i osiągnięć wybitnych polskich architektów, których twórczość nie ograniczała się tylko do stolicy. Przedstawione zostaną założenia architektoniczne/urbanistyczne i ich stylistyka (gmachy użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe, architektura sportowa i rekreacyjna, architektura mieszkaniowa, obiekty kultu) oraz ich wpływ na kształt miasta i życie mieszkańców – na tle historycznym, społecznym i ideologicznym. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różn
Read More...
Read More...
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz