System emerytalny pozostawiony w rękach polityków jest systemem, który zawsze będzie służył celom doraźnej polityki!
Znany polityk francuskiej - nazywanej przez media prawicową - UMP przeznaczył 2 tysiące euro ze swojej „rezerwy" poselskiej na działalność stowarzyszenia „Le Refuge".
Francja przygotowuje się do konferencji klimatycznej. Wielki spęd odbędzie się w grudniu tego roku w Paryżu.
27 marca 2015 r. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku (ul. Tadeusza Kościuszki 25) wspólnie z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku organizują warsztaty dla nauczycieli pt. „Obława Augustowska". Zajęcia poprowadzi Krzysztof Jodczyk z OBEP. Dodatkowe informacje: krzysztof.jodczyk@ipn.gov.pl.
18 marca 2015 r., o godz. 16.30, na białostockim „Przystanku Historia" (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku, ul. Warszawska 48) dr hab. Grzegorz Motyka wygłosi wykład „Wojska NKWD w Polsce w latach 1944–1946". Dr hab. Grzegorz Motyka jest obecnie przewodniczącym Rady IPN. Ostatnio wydał książkę „Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944–1953".
Serdecznie zapraszamy!
W poniedziałek, 2 marca br., wieczorem w restauracji kolumnowej Zamku Gostynińskiego odbyła się sesja historyczna „Żołnierze Wyklęci Ziemi Gostynińskiej i Mazowsza Płockiego", połączona z prezentacją wystawy „Milcząc, wołają", autorstwa Piotra Życieńskiego z Instytutu Pamięci Narodowej.
Ekspozycja poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego z lat 1944–1956, prowadzonym w latach 2012–2014 przez IPN i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Gostynin jest drugim po Warszawie miastem, gdzie odbył się jej pokaz.
Podczas sesji w zamku Jacek Pawłowicz z warszawskiego IPN wygłosił referat poświecony żołnierzom wyklętym ziemi gostynińskiej. Historyk podkreślił, że teren ten wyjątkowo zapisał się w dziejach żołnierzy wyklętych
11 marca, o godz. 12.00, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Al. Racławickie 14, sala CN-208) odbędzie się spotkanie z Andrzejem Mietkowskim, który zaprezentuje działalność portalu PolskieRadio.pl, poświęconego ważnym postaciom i wydarzeniom z najnowszej historii Polski.
Andrzej Mietkowski – dyrektor i redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl, dziennikarz, tłumacz, publicysta, były opozycjonista związany z Komitetem Obrony Robotników oraz Studenckim Komitetem Solidarności w Krakowie. Był założycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 1981 r. przebywał na emigracji. W tym czasie był korespondentem Radia Wolna Europa i Deutsche Welle. Współpracował z emigracyjnymi wydawnictwami.
Spotkanie organizuje Katedra Historii i Historiografii Europy Wschodniej KUL oraz lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodow
13 marca 2015 r. w sali audytoryjnej „Parnassos" w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1) odbędzie się finał VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich.
PROGRAM
- 9.00 – rozgrywka o III miejsce pomiędzy III Liceum Ogólnokształcącym z Zabrza a I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia z Bytomia
- 10.30 – finał gimnazjalny – Gimnazjum nr 12 z Rudy Śląskiej gr. I i Gimnazjum nr 12 z Rudy Śląskiej gr. II
- 12.00 – finał drużyn ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach z IV Liceum Ogólnokształcącym im. Gustawa Morcinka w Tychach
VI edycja Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich to przede wszystkim niesamowite emocje i zaangażowa
4 marca 2015 r. w Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Cieszyn, ul. Regera 6) otwarta została wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz". Okolicznościowy wykład wygłosił Marek Łukasik (OBEP IPN Katowice).
Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach we współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.
Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego – uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać inform
10 marca 2015 r., o godz. 16.30, na białostockim „Przystanku Historia" (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku, ul. Warszawska 48) odbędzie się prezentacja Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, funkcjonującego w Biurze Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Warszawie. Informacje na temat Centrum przekażą dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor BUiAD, dr Mariusz Żuławnik, naczelnik Wydziału Informacji i Sprawdzeń oraz Jacek Ryżko, pracownik WIiS. W trakcie spotkania prokurator Dariusz Olszewski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dokona oficjalnego przekazania dr. Rafałowi Leśkiewiczowi kopii elektronicznych dokumentów, dotyczących wywózek Polaków w latach 1940–1941, otrzymanych z Republiki Kazachstanu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz