Felieton · Radio Maryja · 2015-03-12 · 2650 wyświetleń Oczywiście zimny rosyjski czekista Putin nakazał rozpoczęcie energicznego śledztwa w celu wykrycia zabójców Borysa Niemcowa i nawet objął nad nim osobisty nadzór, ale kto by tam wierzył w autentyczność rosyjskich śledztw? Ani jeden Umiłowany Przywódca w tę autentyczność nie wierzy, nie mówiąc już o zblazowanych funkcjonariuszach, poprzebieranych za dziennikarzy niezależnych mediów głównego nurtu, którzy wierzą tylko w polecenia oficerów prowadzących. Warto zwrócić uwagę, że polecenia te zmieniają się w zależności od mądrości etapu i właśnie zabójstwo Borysa Niemcowa jest znakomitą ilustracją tej prawidłowości.
Komentarz · specjalnie dla www.michalkiewicz.pl · 2015-03-11 · 7219 wyświetleń We wtorek 10 marca Rosja wycofała się z podpisanego w roku 1990 w Paryżu traktatu o konwencjonalnych silach zbrojnych w Europie. Traktat ten był jednym z przedsięwzięć służących budowaniu zaufania w Europie po zakończeniu "zimnej wojny". Przewidywał on redukcję sił konwencjonalnych państw-sygnatariuszy przede wszystkim w tzw. "strefach stosowania", między Oceanem Atlantyckim, a Uralem, gdzie ustanowione zostały limity dopuszczalnej ilości broni.
Felieton · tygodnik "Nasza Polska" · 2015-03-11 · 8335 wyświetleń Terror bowiem to nic przyjemnego, ale ma jedną zaletę. Człowiek terroryzowany wie, że jest terroryzowany i czeka kiedy terror zelżeje lub ustanie, natomiast myśli po swojemu. Czasami może nie przeżyć tego eksperymentu, czasami jest taki poobijany, że już nic mu się nie chce - ale zasadniczo terror nie wpływa destrukcyjnie na jego władze umysłowe. Natomiast człowiek zoperowany nie wie, że został zoperowany. Myśli, że to wszystko naprawdę, na nic nie czeka, więc strategia Antoniego Gramsciego jest z tego punktu widzenia bardziej niebezpieczna, bo bardziej podstępna.
Pierwszym elementem nowej kampanii antydyskryminacyjnej ma być włączenie aktów „rasizmu i antysemityzmu" do pomysłu składania pozwów zbiorowych.
"Gdyby system nadzorował człowiek, machnąłby ręką na opóźnienie o 0,1 sekundy. Nad systemem siedzi jednak strażnik miejski"
Putin kazał zamordować Niemcowa tak samo, jak kazał strącić samolot z Lechem Kaczyńskim nad Smoleńskiem.
Jeśli Europa nas zostawi w kryzysie, zalejemy ją milionami imigrantów, wśród których z pewnością znajdą się dżihadyści Państwa Islamskiego – zagroził minister obrony Grecji Panos Kammenos. W Grecji od 2015r. rządzi skrajnie lewicowe ugrupowanie Syriza – domaga się miliardów euro pomocy od Brukseli oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jednocześnie chce anulowania zaciągniętych już pożyczek. Jeśli Grecja nie otrzyma kolejnego zastrzyku miliardów euro zbankrutuje – to będzie równoznaczne z opuszczeniem strefy euro. W greckich obozach dla nielegalnych imigrantów znajduje się obecnie ok. 10 tys. osób. Grecki minister obrony narodowej zagroził, że jeśli żądania jego rządu nie zostaną spełnione, każda z tych…
16 marca br. (w poniedziałek) o godz. 13.00 w Operze Nova, w Sali Manru (ul. Marszałka Ferdynanda Focha 5) w Bydgoszczy odbędzie się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności 37 działaczom opozycji antykomunistycznej w PRL. Aktu dekoracji, w obecności Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, dokona Doradca Prezydenta RP Jan Lityński.
Krzyżem Wolności i Solidarności zostaną odznaczeni:
- Andruszko Edward Zenon
- Bątkowski Mariusz
- Bunda Krzysztof Tomasz
- Churski Andrzej Ireneusz
- Cichoń Wiesław
- Dekowski Krzysztof Józef
- Dumowski Zdzisław
- Janowski Wiesław
- Jaworski Krzysztof Marek
- Jeda Jan Michał
- Kotzbach Roman Paweł
- Kry
W dniach od 13 marca do 17 kwietnia 2015 r. w Oddziale Grafiki im. Pawła Stellera – Muzeum Historii Katowic w Katowicach, przy ulicy Kościuszki 47 (wejście od ul. J. Rymera), będzie prezentowana wystawa „Paweł Steller – artysta deportowany". Ekspozycja powstała we współpracy z katowickim oddziałem IPN. Na wernisaż wystawy zapraszamy 13 marca o godz. 16.30. Weźmie w nim udział Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
13 marca 2015 r. o godz. 15.00 w hotelu Monopol w Katowicach, odbędzie się konferencja prasowa z udziałem: dr. Jacka Siebla, dyrektora Muzeum Historii Katowic, Justyny Konik, dyrektor Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków, dr. Dariusza Węgrzyna (OBEP IPN Katowice), konsultanta merytorycznego wystawy.
Rok 2015 to między innymi rok dwóch ważnych rocznic: 120-l
21 marca 2015 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej na oś. Świerczewskiego 17 w Busku-Zdroju odbędzie się I Buski Konwent Gier Planszowych. Konwent oraz towarzyszące mu wspólne rozgrywki odbędą się w godzinach 9.00–22.00.
W trakcie konwentu uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjnych gier planszowych IPN. Zaprezentowane zostaną edukacyjne gry planszowe przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej: „Kolejka", „Reglamentacja", „Polak Mały", „303", „111", „ZnajZnak", „Pamięć '39" oraz „Awans".
W ramach spotkania odbędzie się Turniej Gier Planszowych. Uczestnicy zagrają w grę „303". Zgłoszeni zawodnicy zostaną podzieleni na grupy, w których będą rywalizować o zwycięstwo. Liczba uczestników turnieju jest ograniczona, decyduje kolejność zg
16 marca 2015 r., o godz. 10.30, w siedzibie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, przy Al. Na Stadion 1, odbędą się lekcje archiwalne „Praca ze źródłem archiwalnym" dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 – Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Ponadto uczniowie wezmą udział w projekcji filmu „Rozpoznawać. Wykrywać. Zapobiegać. Pod okiem bezpieki 1956–1989", przygotowanego przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.
12 marca 2015 r., o godz. 20.00, w Radio eM Kielce – 107.9 FM wyemitowana zostanie audycja z cyklu „A to historia" z udziałem Marka Jończyka, historyka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Podczas audycji zatytułowanej „Żołnierze Wyklęci – śladami zbrodni komunistycznego aparatu represji w latach 1944–1956" poruszone zostaną kwestie związane z represjami polskiego oraz sowieckiego aparatu bezpieczeństwa w stosunku do polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944–1956.
17 marca 2015, o godzinie 10.00, w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach, przy ulicy Wspólnej 11, zostanie uroczyście otwarta wystawa OBEP IPN w Krakowie, „Zagrabione dziedzictwo, utracona pamięć. Losy ziemian małopolskich". W trakcie otwarcia dr Marcin Chorązki wygłosi wykład „Ziemiaństwo polskie – polska elita społeczna XIX i XX wieku".
19 marca 2015 w Społecznym Gimnazjum nr 7 im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przy ulicy Stradomskiej 10, dr Marcin Chorązki wygłosi wykład dla klas pierwszych zatytułowany „Deportacje Polaków w głąb ZSRS". Wykład odbędzie się o godz.: 9.55, 10.50 i 13.00.
23 marca 2015 r. czytelnia akt jawnych Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Katowicach, przy ul. Józefowskiej 102, będzie nieczynna.
Za utrudnienia przepraszamy!
16 marca 2015 r. w Muzeum Historii Katowic (ul. Ks. Józefa Szafranka 9) odbędzie się konferencja naukowo-metodyczna z cyklu „Edukacja Muzealna" dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie w Katowicach. Podczas konferencji dr Dariusz Węgrzyn (OBEP IPN Katowice) wygłosi wykład zatytułowany „Deportacje z Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r."
19 marca 2015 r. w Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1) historycy z katowickiego oddziału IPN wygłoszą wykłady na temat Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie jest częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
- godz. 10.00 – wykład Sławomira Maślikowskiego „Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni" dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Tarnowskich Gór
- godz. 16.00 – wykład dr. Dariusza Węgrzyna „Nieudane akcje partyzanckie z okresu II wojny światowej i o okresu powojennego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim" dla mieszkańców miasta Tarnowskie Góry
Wstęp wolny!
24 marca br. (we wtorek) rozpocznie się o godz. 17.00 w Hotelu Scandic w Gdańsku (ul. Podwale Grodzkie 9) wykład dr. hab. Sławomira Cenckiewicza „Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński. Bohater czy zdrajca?".
***
Postać „Jacka Stronga" do dziś dzieli polskie społeczeństwo. Jedni uważają go za człowieka, który uratował Polskę przed nuklearną zagładą, inni zaś twierdzą, że zdradził swoją Ojczyznę, decydując się na ujawnienie tajemnic państwowych amerykańskiemu wywiadowi CIA. Generał Jaruzelski powiedział o Kuklińskim: „Jeżeli pułkownik Ryszard Kukliński jest bohaterem, to kim my jesteśmy?". Na to pytanie, a także inne dotyczące działalności „Jacka Stronga" odpowie dr hab. Sławomir Cenckiewicz, który dogłębnie zbadał życiorys pułkownika, docierając do dokumentów rz
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi wraz z oddziałem łódzkim Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej mają przyjemność zaprosić na interdyscyplinarną konferencję naukową „Tropem wilczym. O micie Żołnierzy Wyklętych", na której z wykładami wystąpią między innymi prof. Jan Żaryn z BEP IPN oraz dr Tomasz Toborek i dr Krzysztof Latocha z OBEP IPN w Łodzi.
Obrady rozpoczną się 12 marca (czwartek) o godz. 10.00 w sali Rady Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. Kamińskiego 27a w Łodzi.
Szczegółowy program konferencji wraz z biogramami prelegentów w załączeniu.
9 marca 2015 r. zmarł Jerzy Szóstko, przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Białostocki oddział IPN kilkakrotnie blisko współpracował z śp. Jerzym Szóstką, który był człowiekiem ofiarnym i bezinteresownym. W 2009 r. przygotowaliśmy wspólnie wystawę „Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografii Jerzego Szóstki", która jest ciągle eksponowana w wielu miejscach w kraju i regionie, ciesząc się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Wystawie towarzyszyło wydawnictwo albumowe, zawierające oprócz kilkudziesięciu zdjęć także fragmenty wspomnień Jerzego Szóstki o bł. ks. Jerzym. Za tę współpracę jesteśmy Mu ogromnie wdzięczni. Cześć Jego pamięci!
Jerzy Lech Szóstko urodził się 18 marca 1935 r. w Białymstoku w rodzinie rzemieślniczej. Rodzicami byli Jan i Lidia z domu Köhler. Lata dziecięce i młodzieńcze spędził w Białymstoku, gdzie uczęszczał do Szkoły Podsta
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków zapraszają na ekspozycję wystawy „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza" w holu hali Wisły Kraków przy ul. Reymonta 22. Wystawa jest prezentowana od 9 do 25 marca 2015 r.
Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza" jest efektem ogłoszonego w czerwcu 2012 r. przez Oddział IPN w Krakowie oraz Stowarzyszenie „Passionart" konkursu pod takim tytułem. Na konkurs nadesłano ponad 500 fotografii wykonanych przez 216 uczestników z całej Polski. Przysłane prace – poprzez ukazanie osobistych, środowiskowych i społecznych związków uczestników konkursu z pamiątkami, miejscami i wydarzeniami związanymi z bohaterami antykomunistycznego podziemia, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i z perspektywy historii lokalnej – odzwierciedlają w
11 marca 2015 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, zostało podpisane porozumienie pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie upowszechniania wiedzy o historii najnowszej. Zakłada wspólne organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów i wystaw historycznych. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli Prezes IPN Łukasz Kamiński i Przewodnicząca ZHR hm Ewa Borkowska-Pastwa.
W uroczystości ponadto udział wzięli m.in. Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski, hm Marek Wierzbicki, naukowy koordynator Centrum Edukacji Historycznej ZHR „Latarnia" im. prof. Tomasza Strzembosza, a także Maciej Strzembosz, syn profesora.
W dniach 18–22 marca 2015 r. na Georgetown University w Waszyngtonie prezentowana będzie wystawa „Od wojny do zwycięstwa, 1939–1989", przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.
Uroczyste otwarcie wystawy, z udziałem Ambasadora RP w USA Ryszarda Schnepfa i Zastępcy Prezesa IPN Agnieszki Rudzińskiej, będzie miało miejsce 18 marca 2015 r., o godz. 17.30, w Intercultural Center (ICC) Galeria (Georgetown University). Otwarciu wystawy będzie towarzyszył wykład Przemysława Gasztolda-Senia, pracownika Wydziału Badań Naukowych Biura Edukacji Publicznej IPN.
Prezentacja kolejnej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej w Waszyngtonie jest możliwa dzięki współpracy IPN z prof. Iwoną Sadowską z Departamentu Języków Słowiańskich Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.
Wystawę będzie można oglądać w o
Dziewiąta edycja wykładów prezentujących różnorodność stylistyczną architektury Warszawy w XX w. W tej edycji będziemy kontynuować przybliżanie postaci i osiągnięć wybitnych polskich architektów, których twórczość nie ograniczała się tylko do stolicy. Przedstawione zostaną założenia architektoniczne/urbanistyczne i ich stylistyka (gmachy użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe, architektura sportowa i rekreacyjna, architektura mieszkaniowa, obiekty kultu) oraz ich wpływ na kształt miasta i życie mieszkańców – na tle historycznym, społecznym i ideologicznym. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różn
Read More...
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz