Komentarz · tygodnik "Goniec" (Toronto) · 2015-03-22 · 9830 wyświetleń Okazało się, spiskujący kelnerzy grasowali we wszystkich cieszących się wzięciem knajpach - również naprzeciwko Ambasady USA przy Alejach Ujazdowskich, w restauracji "Lemongras", gdzie dawniej mieścił się "Ambasador", a której właściciel Andrzej K. był w poprzednim wcieleniu dyrektorem polskiej filii rosyjskiego koncernu paliwowego "Łukoil".
Prezentujemy szósty odcinek „Studia Nadwiślańskiego", w którym gościem Jana Lorka jest Bolesław Kosowski. Gość opowiada o Luxtorpedzie - wyjątkowym pociągu produkcji polskiej.
20 marca 2015 r. w Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie odbyło się spotkanie "Jak wyjść z kryzysu kultury?". Gościem Księgarni był prof. Andrzej Waśko - literaturoznawca, nauczyciel akademicki, badacz romantyzmu, w 2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, jeden założycieli dwutygodnika Arcana. Spotkanie prowadził Jakub Maciejewski.
19 marca 2015r przed Sądem Rejonowym w Nowym Sączu stanęli przeciwnicy sowieckiego obelisku. Milicja zarzuca im między innymi, głośne śpiewanie, udział w nielegalnym zgromadzeniu, zakłócanie porządku publicznego, a także znieważanie funkcjonariuszy wulgarnymi słowami. Oskarżyciel publiczny wnioskował o umorzenie postępowania i pouczenie obwinionych. Obwinieni nie przyjęli tej oferty gdyż żądają przeprosin i uniewinnienia. Będą także domagać się wyciągnięcia konsekwencji wobec bezprawnie działających organów władzy. Proces ruszył. W procesie obwinionymi są między innymi: Adam Słomka, Krzysztof Bzdyl, Elżbieta Serafin, Zygmunt Miernik. *** Tekst Elżbiety Serafin Rozpoczął się proces Patriotów zaatakowanych przez nowosądecką policję 19 marca 2015 roku w nowosądeckim Sądzie Rejonowym rozpoczął się proces polskich patriotów - uczestników manifestacji z 27 września 2014 roku, która miała na celu usunięcie sowieckich okupacyjnych symboli z centrum po
26 marca br. (czwartek) o godz. 11.00 w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy pl. Solnym 14a we Wrocławiu odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota". Prelekcję na temat Zbrodni Katyńskiej wygłosi dr Daniel Koreś z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.
27 marca br. (piątek) o godz. 18.00 w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki 10 we Wrocławiu dr Jerzy Kirszak (OBEP IPN Wrocław) wygłosi wykład „Zbrodnia Katyńska, czego nie wiemy?". Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Wieczory z historią".
Wstęp wolny.
Zapraszamy!
27 marca 2015, o godz. 11.00, w sali nr 1 Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, przy ul. Piastowskiej 40, odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie VI Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu". Organizatorem wydarzenia jest biuro poselskie Jadwigi Wiśniewskiej, posła do Parlamentu Europejskiego. Konkurs odbywa się pod patronatem naukowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W uroczystości weźmie udział Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.
20 marca 2015 r. w Domu Kultury w Wysokiem Mazowieckiem (ul. Ludowa 19) odbyło się otwarcie wystawy „Zagłada dworów w woj. białostockim po 1939 r.", przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Prelekcję wprowadzającą wygłosił dr Łukasz Lubicz-Łapiński. Wystawę można zwiedzać do połowy kwietnia.
Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Piotrkowie Trybunalskim 26 marca 2015 r. (czwartek) o godz. 10.30 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie (ul. Czapliniecka 72) odbędzie się wykład na temat antykomunistycznych organizacji młodzieżowych w Bełchatowie w latach 1948–1956. Wykład wygłosi Paweł Wąs (przewodniczący Zarządu Klubu „Grota"). Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
19 marca 2015 r. w Muzeum im. ks. prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole na Litwie odbyło się spotkanie uczestników projektu edukacyjnego IPN „Kamienie pamięci". O projekcie mówiła dr Ewa Rogalewska z białostockiego oddziału IPN. Młodzież polska z Mejszagoły przygotowuje film upamiętniający ks. prałata Józefa Obrembskiego – legendarnego kapłana Wileńszczyzny, autorytet moralny, obrońcę polskości w czasach komunistycznego zniewolenia. Również tego dnia wieczorem w Domu Kultury Polskiej w Wilnie dr Waldemar Wilczewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, prezentował film „Dzieci kwatery Ł" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.
Z przykrością informujemy, że dziś (23 marca 2015) księgarnia w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) jest nieczynna.
Przepraszamy za niedogodności i zapraszamy już od jutra!
Godziny otwarcia księgarni w tym tygodniu:
- wtorek 9:30–18:00
- środa 9:30–18:00
- czwartek NIECZYNNE
- piątek 9:30–18:00
Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Ostrowie Wielkopolskim 23 marca 2015 r. (poniedziałek) odbędzie się wykład „Polskie Państwo Podziemne przed sądem moskiewskim", który wygłosi dr hab. Waldemar Grabowski z Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.50 w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego, ul. Gimnazjalna 9.
Mjr Czesław Blicharski nie żyje. Ostatni lotnik 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej", twórca Archiwum Tarnopolskiego, Kustosz Pamięci Narodowej, zmarł w sobotę, 21 marca 2015.
Urodził się 5 lipca 1918 roku w Tarnopolu. W 1936 roku, po zdaniu matury rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, przerwane w 1939 roku wybuchem wojny.
Latem 1939 roku Czesław Blicharski brał udział w kopaniu rowów obrony przeciwlotniczej, później włączył się w prace powołanej w Tarnopolu Straży Obywatelskiej. W marcu 1940 roku podczas próby przedostania się na Węgry, został schwytany przez NKWD. Po uwięzieniu w Stanisławowie i Humaniu, został skazany na 5 lat łagru za szpiegostwo.
Na mocy układu Sikorski–Majski 5 października 1941 roku został
47 lat temu w marcu 1968 r. PRL stała się areną najbardziej ponurych, nacjonalistycznych wydarzeń w jej powojennej historii. „Jest ONR-u spadkobiercą Partia" – skonstatował to, co się wtedy działo, Czesław Miłosz. Często pisze się w tym kontekście o potężnym uderzeniu wymierzonym w polską naukę i kulturę. Innym nieprzeliczalnym ciosem był triumf oficjalnego i jawnie wspieranego przez państwo antysemityzmu. Z dnia na dzień na pierwszych stronach popularnych tygodników można było wtedy przeczytać o dygnitarzach „służących obcym, a nie polskim interesom". Gdzie indziej na masówkach i w telewizji padały częste pytania – „jak brzmią ich prawdziwe nazwiska?" Marzec wyzwolił stare upiory, dodatkowo je popularyzując. Demon, którego wypuszczono wtedy z butelki długo unosił się w polskim powietrzu. Czy coś z niego zostało do dziś? O Marcu '68 powstają sukcesywnie nowe książki i teksty publicystyczne. Zreali
Współorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w Pruszkowie i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej uroczystość odbędzie się 27 marca o godz. 12:00 przy ul. Armii Krajowej 11 w Pruszkowie.
27 marca 1945 roku sowiecka policja polityczna, NKWD aresztowała 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, którzy przybyli do Pruszkowa na zaproszenie sowieckich dowódców na rozmowy, na których mieli omówić realizację ustaleń konferencji jałtańskiej. Wśród nich – delegata rządu na kraj i wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego, ostatniego Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego oraz przewodniczącego Rady Jedności Narodowej Kazimierza Pużaka.
Porwanie polskich przywódców było jednym z elementów nowego zniewolenia Polski przez drugi, obok hitlerowskich Niemiec, totalitarny reżim – tym razem s
W dniach od 23 marca do 1 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej, przy ul. Filarowej 52, prezentowana jest wystawa „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku". Katowicki oddział IPN jest organizatorem wydarzenia.
Ekspozycja została przygotowana przez Oficynę Wydawniczą „Volumen" przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wystawa prezentuje sylwetki ludzi walczących z komunistyczną okupacją po 1944 roku, ich tragiczną i heroiczną zarazem walkę. Ekspozycja składa się ze zdjęć, opisów i fotokopii interesujących dokumentów, ma przyczynić się do lepszego zrozumienia wydarzeń z lat 1945–1956, kiedy to trwała nierówna walka o kształt i ustrój Polski. Na kilkudziesięciu planszach wystawienniczych przedstawione zostały, w postaci zdjęć oraz stosownych opisów, d
W dniach od 23 marca do 1 kwietnia 2015 r. w VI Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej (ul. Sternicza 4) jest prezentowana wystawa „Wybory do Sejmu Ustawodawczego w województwie śląskim 19 stycznia 1947 r."
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję „W cieniu Sahrynia – Polacy i Ukraińcy na Lubelszczyźnie 1943–1944" wokół zbrodni OUN i UPA oraz „polskiego odwetu" na Ukraińcach. Okazją do dyskusji jest książka Mariusza Zajączkowskiego „Ukraińskie podziemie na Lubelszczyźnie w okresie okupacji niemieckiej 1939–1944", wydana przez Oddział IPN w Lublinie oraz Instytut Studiów Politycznych PAN.
Spotkanie odbędzie się 26 marca (czwartek) o godz. 17:30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia", ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.
W dyskusji, oprócz autora dr. Mariusza Zajączkowskiego (ISP PAN, IPN Lublin), wezmą udział także prof. Grzegorz Motyka (ISP PAN, przewodniczący Rady IPN), prof. Grzegorz Hryciuk
Read More...
A cóż mamy dzisiaj? Ano, coś w rodzaju powtórki wojny północnej, chociaż przy podobieństwach są oczywiście różnice i to znaczne. Po staremu w wojnie tej bierze udział Rosja, ale zamiast Szwecji i Danii – Stany Zjednoczone, zaś interesy Saksonii reprezentuje dziś Nasza Złota Pani panująca w Republice Federalnej Niemiec. Strony toczące współczesną wojnę północną mają w naszym nieszczęśliwym kraju swoich agentów, zgrupowanych w trzech stronnictwach: Stronnictwie Pruskim, Stronnictwie Ruskim i Stronnictwie Amerykańsko-Żydowskim. Te stronnictwa, których najtwardsze jądra stanowią bezpieczniacy z SB i wywiadu wojskowego, którzy w drugiej połowie lat 80-tych przewerbowali się na służbę do państw poważnych, sprawują w Polsce rzeczywistą władzę, co sprowadza się do postępującego rozkradania państwa i rabowania obywateli pod różnymi pretekstami. Bezpieczniacy w Polsce, zar&oacut
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Tuż za Bysławiem jakoś w połowie drogi do Tucholi trzeba skręcić w prawo. Piaszczysta szosa wśród zbóż, całkowicie zalana słońcem, sama powiedzie nas do domu rekolekcyjno-wypoczynkowego Fundacji S.O.S. Obrony Poczętego Życia, rozpostartego w lesie, w borze. Jadąc tam nie można przeoczyć typowych dla polskiego krajobrazu rozłożystych wierzb, maków, chabrów i zbóż stojących jednakowo prosto jak na starej widokówce. Czasem wydawało mi się, że w Borach chmury były identyczne tym z moich dziecinnych snów… i że właśnie teraz, tutaj, te „naśnione" chmury stały się realnością.
Read More...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz