19 marca o godzinie 9.00 bądźcie z nami w nowosądeckim sądzie 27 września 2014 roku pod sowieckim obeliskiem w Nowym Sączu odbyła się manifestacja zorganizowana przez środowiska patriotyczne, za zgodą władz miasta Nowego Sącza, by doprowadzić do usunięcia z miasta pozostałości po sowieckiej okupacji Polski, czyli sowieckiego obelisku tzw. „pomnika chwały sowieckiego oręża" czy jak inni to nazywają „pomnika braterstwa broni". Pojechałam zrobić fotoreportaż. Manifestacja pod sowieckim obeliskiem przebiegała z początku spokojnie. Wypowiadali się historycy, specjaliści znający te sprawy. Sowieci wkraczający do Polski stawiali takie obeliski jako ślad swojego buta na polskiej ziemi, jako symbol zagarnięcia kolejnego obszaru naszego Państwa. Często pod te pomniki swojej chwały rzucali jakieś zwłoki, by ustawy mówiące o poszanowaniu grobów blokowały usuwanie tego z naszych miast i wsi. Rosjanie wchodząc do Polski rabowali, mordowali tysiące Polaków, masowo gwałcili
W dniach 17–18 marca 2015 w Collegium Historicum UAM odbędzie się druga sesja naukowa, wchodząca w skład cyklu trzech konferencji, poświęconych metodyce badań historycznych, organizowanych przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zakład Źródłoznawstwa Instytut Historii UAM.
Tym razem jej tematyka będzie poświęcona naukom pomocniczym historii Polski Ludowej, a główny akcent położony zostanie na krytykę historyczną jako podstawowy etap badawczy, stanowiący punkt wyjścia dla rekonstrukcji historycznej. Referaty będą dotyczyły zarówno stricte nauk pomocniczych historii, takich jak sfragistyka, onomastyka historyczna czy falerystyka, jak i form krytyki historycznej, realizowanych na przykładach akt osobowych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, kartotek operacyjnych, funkcjonowania kancelarii i innych.
19 marca 2015 r. (czwartek), o godz. 13.00, w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Skierniewicach (ul. H. Sienkiewicza 10) odbędzie się spotkanie miejscowego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota". Gościem spotkania będzie dr. Leon Popek z OBUiAD IPN w Lublinie, który wystąpi z wykładem na temat zbrodni popełnianych na Polakach na Wołyniu w 1943 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.
Instytut Pamięci Narodowej organizuje w tym roku już po raz dziewiąty Letnią Szkołę Historii Najnowszej. Przeznaczona jest ona dla doktorantów, a w wyjątkowych wypadkach także studentów starszych lat, podejmujących w swoich badaniach problematykę związaną z najnowszymi dziejami Polski.
W programach szkoły lat ubiegłych znalazły się wykłady wybitnych znawców historii najnowszej (m.in. prof. prof. Antoniego Dudka, Jerzego Eislera, Andrzeja Friszkego, Pawła Machcewicza, Grzegorza Motyki, Andrzeja Paczkowskiego, Rafała Stobieckiego, Dariusza Stoli, Bożeny Szaynok i Rafała Wnuka), dyskusje, zajęcia seminaryjne oraz warsztaty (m.in. związane z wykorzystaniem w pracy badawczej akt aparatu bezpieczeństwa, dotyczące fotografii jako źródła historycznego, wykorzystania źródeł „historii mówionej", sztuki prezentacji jak również szkolące umiejętność pisania tekstu popularnonaukowego). Program tegor
Serdecznie zapraszamy na wieczór poświęcony pamięci prof. Elżbiety Feliksiak (1937–2015). Spotkanie poprowadzi dr Ewa Rogalewska z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku.
Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 15 marca 2015 o godz. 16.00, w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Waryńskiego 24a.
Oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów I LO w Białymstoku.
Wstęp wolny.
Read More...
Felieton · tygodnik "Najwyższy Czas!" · 2015-03-13 · 969 wyświetleń Teraz, za sprawą pani Olgi Jackowskiej, słynnej kiedyś "Kory", też dał się zauważyć pewien snobizm, mianowicie na molestowanie. Kiedy tylko pani Jackowska przypomniała sobie, jak to przed laty była molestowana, zaraz, jedna przez drugą, zaczęły sobie to samo przypominać inne damy z towarzystwa. W rezultacie dama, która nie była molestowana, nie ma co pokazywać się w salonie, podobnie jak dama zapładniająca się w sposób tradycyjny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz