Komentarz · serwis "Prawy.pl" (prawy.pl) · 2015-03-10 · 6766 wyświetleń Jak wiadomo, sztabowcy pana prezydenta Komorowskiego wymyślili i przedstawili na konwencji wyborcze hasło: "Wybierz zgodę i bezpieczeństwo!" Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to hasło wadliwe, bo nawet dziecko wie, że to nie obywatele wybierają sobie bezpieczeństwo, tylko bezpieczeństwo wybiera sobie obywateli - albo do odstrzału, albo do zrywania paznokci w "areszcie wydobywczym", albo wreszcie na konfidenta.
Dyktatura ciemniaków – praca profesora Ziemowita Miedzińskiego o prymitywizmie komunistycznych władz PRL i przyczynach dla których postkomuniści szerzą ciemnotę w III RP.
Warto zacząć zastanawiać się poważnie, jakie elementy naszego programu, w przypadku ziszczenia się wizji „języczka u wagi", należy położyć na stole negocjacyjnym jako najważniejsze.
● Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić: ● pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email - 4 zł za e-numer) […]
"Zebraliśmy tyle podpisów, że moglibyśmy zarejestrować nie jednego, ale dwóch kandydatów!"
10 marca 2014r w Krakowie odbył się protest przeciwko bezprawnemu zatrzymaniu Marka Mareckiego. Protestowały środowiska wolnościowe i niepodległościowe. Marek Marecki został zatrzymany przez milicję 8 marca 2015 na krakowskim Rynku podczas powitania Bronisława Komorowskiego. Powodem zatrzymania było posiadanie przez Marka przy sobie krzesła i machanie nim.
Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie (ul. S. Rostworowskiego 13) zaprasza 19 marca (czwartek), o godz. 18.45 na „Kinematograf Historii". W programie projekcja filmu na temat historii IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK oraz spotkanie z dr. Dawidem Golikiem, historykiem, pracownikiem Oddziału IPN w Krakowie, i prezentacja jego książki Partyzanci „Lamparta".
- Burza w okręgu krakowskim, reż. Dariusz Walusiak
Pod koniec okupacji niemieckiej Komenda Główna AK opracowała „wzmożoną akcje dywersyjną" kryptonim „Burza". Cel wojskowy zakładał nieustanne nękanie cofających się wojsk niemieckich przy jednoczesnej silnej dywersji na liniach komunikacyjnych. Działania zbrojne miały
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na organizowane przez „Gazetę Wyborczą" spotkanie upamiętniające obóz dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Weźmie w nim udział między innymi Artur Ossowski z OBEP IPN w Łodzi.
Uroczystość odbędzie się 15 marca (niedziela), w godz. 15.00–19.00, w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, przy ul. Wojska Polskiego 83 w Łodzi.
W PROGRAMIE:
- projekcja filmu „Twarz anioła" w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego, poświęconego obozowi przy ul. Przemysłowej
- wykład Artura Ossowskiego z OBEP IPN w Łodzi
- spotkanie z osobami ocalałymi z obozu
W dniach 14 i 15 marca 2015 r. w hali sportowej „Na Skarpie" w Bytomiu, przy ul. Frycza-Modrzewskiego 5a, odbędzie się XII Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych Bytom 2015. Najmłodsi uczestnicy konkursu (młodzicy i juniorzy) będą m.in. walczyć o Nagrodę Specjalną Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach w kategorii „Wojsko Polskie 1939–1945".
Ponadto 14 marca 2015 r., w godz. 12.00–16.00, czynne będzie stoisko Oddziału IPN w Katowicach, w którym będzie można zakupić wydane przez IPN popularne gry planszowe o tematyce historycznej: „111. Alarm dla Warszawy" i „303. Bitwa o Wielką Brytanię".
Więcej informacji: http://bytom-model-festiwal.pl/index.php?lang=pl
Wstęp wolny!
12 marca 2015 r., w godz. 14.00–16.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 3) odbędą się warsztaty dla nauczycieli bytomskich szkół, poświęcone zagadnieniu Tragedii Górnośląskiej.
W programie – wykład dr. Dariusza Węgrzyna (OBEP Katowice) na temat Tragedii Górnośląskiej oraz zajęcia warsztatowe prowadzone przez dr Kornelię Banaś (OBEP Katowice) na podstawie wydanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach pakietów i materiałów edukacyjnych.
Organizatorem przedsięwzięcia z ramienia biblioteki jest Sebastian Woźniak.
10 marca 2015 r., o godz. 10.00, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 – X Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego przy ul. Jagiellońskiej 90 w Kielcach, odbyły się XXII Regionalny Konkurs Wiedzy o Józefie Wybickim i tematyczne forum naukowe „KL Auschwitz – Birkenau. W 70. rocznicę wyzwolenia obozu".
PROGRAM
- Część konkursowa (wyłącznie dla gimnazjalistów)
- „KL Auschwitz – Birkenau. Eksterminacja narodów Europy", Marek Jończyk (BEP IPN Delegatura w Kielcach)
- Dyskusja
- Wręczenie nagród laureatom konkursu
Organizatorem spotkania jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach – X Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Kielcach we współpracy z Instytutem Pamięci
13 marca 2015 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rembowie dwukrotnie, o godz. 10.30 i 14.00, odbędzie się prelekcja i pokaz multimedialny pracownika Biura Edukacji Publicznej IPN w Kielcach Marka Jończyka „Zbrojne podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie po II wojnie światowej". Po prelekcji zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Kwatera Ł" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.
Spotkania odbędą się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
We wtorek, 17 marca 2015, o godz. 18:00 Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na promocję albumu Gułag autorstwa fotografa i dziennikarza Tomasza Kiznego (we współpracy z Dominique Roynette). W spotkaniu wezmą udział: Siergiej Kowalow – działacz praw człowieka, naukowiec, były radziecki dysydent, Nicolas Werth – wybitny francuski historyk, znawca historii Związku Radzieckiego, oraz autor. Prowadzenie: prof. Andrzej Paczkowski.
Publikacja przedstawia ważniejsze sowieckie obozy pracy przymusowej, takie jak były klasztor na Wyspach Sołowieckich na Morzu Białym, kopalnie złota, węgla i uranu na Kołymie czy kolej od Uralu do Jeniseju (tzw. Martwa Droga). Ilustruje ich historię setkami przejmujących zdjęć dokumentujących warunki, w jakich żyli i pracowali skazańcy. Oprócz fotografii wydobytych z archiwów Tom
– Łączka pozostanie już na zawsze wśród tych kilku cmentarzy, wielkich symboli polskiej historii – powiedział prezes IPN dr Łukasz Kamiński podczas ogłaszania wyników konkursu architektonicznego na koncepcję Panteonu – Mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych, który powstanie na tzw. Łączce cmentarza wojskowego na warszawskich Powązkach. Konkurs wygrali warszawscy architekci: Leszek Maksym Czaja, Izabela Tomczak i Piotr Kuflewski.
Organizatorami konkursu były Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).
Zwycięska koncepcja zakłada umieszczenie mauzoleum częściowo pod ziemią. Cztery wejścia, stanowiące rodzaj pęknięć będą prowadziły w dół do otwartego, niezadaszonego centrum. Znajdzie się tam, będącą rodzajem pomnika, sześcienna bryła z głównym napisem pamią
Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Polskie Towarzystwo Ziemiańskie
Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu
zapraszają do udziału
w międzynarodowej konferencji naukowej:
Ziemiaństwo polskie na emigracji po 1939 r.
28–30 października 2015 r.
Warszawa, Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25
Konferencja ta jest trzecią z cyklu konferencji poświęconych tematyce polskiego ziemiaństwa. W jego ramach staramy si
Mając na względzie potrzebę podniesienia poziomu świadomości historycznej młodego pokolenia Polaków, Instytut Pamięci Narodowej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów zapraszają licealistów i studentów do wzięcia udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiego projektu Wielkie Korepetycje z Historii. Do udziału w przedsięwzięciu tradycyjnie już przystąpiły największe ośrodki akademickie w kraju: Warszawa, Poznań, Katowice, Wrocław, Lublin, Kraków, Gdańsk i Tarnów.
W Poznaniu Wielkie Korepetycje z Historii odbędą się w dniach 11–12 marca 2015 r. w Collegium Iuridicum Novum, przy al. Niepodległości 53.
Spotkania mają charakter otwarty.
PROGRAM
W środę, 4 marca br., na terenie aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 Jacek Pawłowicz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie spotkał się z grupą przewodników warszawskich. Historyk oprowadził ich po areszcie, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których więzieni i torturowani byli bohaterowie podziemia niepodległościowego. Przybliżył gościom historię aresztu i opowiedział o ofiarach represji stalinowskich.
Spotkanie z przewodnikami warszawskimi na Rakowieckiej odbyło się w ramach współpracy, jaką od kilku lat prowadzą IPN i Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów, m.in. poprzez organizowanie na terenie jednostki lekcji historii Polski dla młodzieży, studentów, pracowników naukowych, a także skazanych.
Praca doktorska „Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980–1981" autorstwa Kamila Dworaczka, pracownika OBEP IPN we Wrocławiu, zdobyła I nagrodę w kategorii prac doktorskich w konkursie Europejskiego Centrum Solidarności na najlepszą pracę naukową dotyczącą historii i idei „Solidarności" oraz opozycji wobec komunizmu i dyktatury. Praca, obroniona na Uniwersytecie Wrocławskim, zostanie wydana drukiem przez ECS, w koedycji z IPN, w serii „Biblioteka Solidarności".
Komisja konkursowa obradowała w składzie: prof. Andrzej Gąsiorowski, prof. Wojciech Polak, dr hab. Jan Skórzyński, dr Jacek Kołtan, dr Jakub Kufel, dr Przemysław Ruchlewski. Była to już czwarta edycja konkursu, ogłaszanego przez Europejskie Centrum Solidarności
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Poznaniu zaprasza na spotkanie „Szpiedzy PRL-u. Profesjonaliści czy amatorzy. Dyskusja wokół książki »Szpiedzy PRL-u«" z udziałem autorów – dr. Patryka Pleskota i dr. Władysława Bułhaka. Spotkanie odbędzie się 17 marca 2015 r. (wtorek) o godz. 12.30 w sali konferencyjnej (IV piętro) biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu.
Książka Władysława Bułhaka i Patryka Pleskota „Szpiedzy PRL-u" dotyka skrywanych od lat tajemnic PRL-owskiego wywiadu. Odkrywa niezwykle interesujące sylwetki polskich odpowiedników Jamesa Bonda czy Hansa Klossa. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z życiem i działalnością dziesięciu szpiegów, począwszy od Jana Kaszubowskiego „Larsena", który rozpoczął działalność szpiegows
2 marca 2015 r. w Krakowie w związku z obchodami święta Służby Więziennej odbyły się uroczystości, na zakończenie których wyróżnione zostały osoby i instytucje wspierające działania Służby Więziennej. Wśród nich była Roksana Szczypta-Szczęch – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie. Od blisko trzech lat, wspólnie z funkcjonariuszami SW na terenie Aresztu Śledczego w Krakowie prowadzi ona zajęcia o charakterze edukacyjnym dla grup zainteresowanych poznaniem historii miejsca, osób z tym miejscem związanych oraz roli SW w systemie demokratycznego państwa. W minionym roku z ramienia Oddziału IPN w Krakowie organizowała uroczystości w 65. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Władysława Gurgacza SJ, jakie odbyły się na terenie AŚ w Krakowie.
Wyróżnienie przyznane zostało decyzją Dyrektora Okręgowego SW w Krakowie – płk. Krzystofa
Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 19 marca 2015 r. (czwartek) o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. Jerozolimskiej 29) odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila" w 120. rocznicę urodzin.
Głównym punktem przedsięwzięcia będzie projekcja filmu Aliny Czerniakowskiej „On wierzył w Polskę", do którego wprowadzenia dokona Grzegorz Nawrot z OBEP IPN w Łodzi.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Na spotkaniu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Łodzi, które odbędzie się 17 marca 2015 r. (wtorek), z wykładem „Powroty z Sybiru. Repatriacja obywateli Polski z ZSRR w latach 1945–1947" wystąpi dr Wojciech Marciniak z Instytutu Historii UŁ.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.00 w sali 221 Domu – Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ŁDK) przy ul. R. Traugutta 18.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
13 marca 2015 r. (piątek) o godz. 10.00 dla osadzonych Zakładu Karnego w Sieradzu łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował projekcję filmu „Dzieci Kwatery Ł", poprzedzoną komentarzem dr. Krzysztofa Latochy z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.
Spotkanie ma charakter zamknięty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz